3.11.19

Učitelská platforma: Ke stávce odborů se nepřipojujeme, stávkovat se má za dlouhodobou rozpočtovou jistotu

Učitelská platforma se k odborové stávce nepřipojuje. Podle učitelů by stávka neměla být použita kvůli jednomu konkrétnímu navýšení platů pedagogických pracovníků, protože české školství potřebuje dlouhodobou jistotu šesti procent HDP a nikoli každoroční dohadování. Tato opakovaná licitování pak přispívají k negativnímu a nedůstojnému mediálnímu obrazu učitelské profese. Garance navýšení rozpočtu školství je však práce ministerstva financí, které tímto selhává, ne ministr školství, který se musí pohybovat v mantinelech určených někým jiným.

Učitelská platforma se ke středeční stávce nepřipojuje. Deklarované téma nespokojenosti s postojem vlády k financování školství je jedním z důležitých faktorů ovlivňujících současný stav českého školství, nikoli však jediným či nejzásadnějším. “Načasování stávky se jeví jako nešťastné v situaci, kdy je současný ministr školství Robert Plaga většinově kladně hodnocen, kdy se daří s rozmyslem revidovat některá dříve učiněná rozhodnutí a jsou nastavovány procesy s výhledem na budoucí koncepční změny,” sděluje předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová.

Podle Učitelské platformy by se měly platy již nyní zvýšit o 15 %, nikoli jen o 10 %. “Musí se zároveň posilovat i odpovědnost ředitelů v odměňování i výběru kolegyň a kolegů. Další navyšování by proto nemělo jít do tarifů, ale ředitelům, kteří sami rozhodnou, komu se plat zvýší,” dodává Petra Mazancová.

Učitelská platforma od svého založení usiluje o zlepšení postavení učitelů v České republice a vnímá dlouhodobě přehlíženou frustraci učitelského stavu, proto se někteří členové ke stávce připojí a další budou volit jiný způsob vyjádření občanského postoje. Všichni členové pak budou pokračovat v konkrétních aktivitách směřujících k zlepšování poměrů v českém školství na úrovni, kterou jsou schopni přímo ovlivnit.

14 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

AntiUčitelská píár-forma Eduinu :-(

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tohle napsal Josef Soukal na svém profilu a považuji to za motto stávky:


Jako učitel, kterého už pro těch pár zbylých let žádný tarif nevytrhne, chci říci jasně:

STÁVKA BUDIŽ POCHVÁLENA!

Přes všechna "ale" a " proti" považuji za nejdůležitější nenechat si dále nadělat na hlavu.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, kdybych byl ucitelem, tak mi podobne prohlaseni frustraci celkem prohloubi…

Akorat mi tam chybi nejake pindy o stavkovani za moderni vyukove metody a proti tradicni vyuce…

Radek Sárközi řekl(a)...

Existují důkazy, že Učitelská platforma vznikla na MŠMT a že zakládajícím členem byl pracovník Eduinu Kaderka:

https://drive.google.com/drive/folders/0B6ir-4sFpVqOa1N1UWUxUEViTjQ?usp=sharing

Michal Kaderka řekl(a)...

Ad důkaz: Ten zápis z MŠMT není žádný únik, zveřejnili jsme jej sami. Není tam nic o tom, že by MŠMT založilo Učitelksou platformu. Ani při té nejblíznivější interpretaci textu. Twitter je jen zkratka, navíc v rozproru s tím, co je v zápisu. Těžko by mohla UP vzniknout na základě schůzky s MŠMT, když už se o ní píše v zápisu.

Kromě mé tehdejší spolupráce s EDUinem jedna poznámka: Jsem učitelem s úvazkem. Narozdíl od Sárköziho, který není ani aktivní pedagog. Pokud ano, prosí, o link na školu, kde učí.

S pozdravem, MK.

Radek Sárközi řekl(a)...

Je k dispozici zápis i z té druhé schůzky na MŠMT, na kterou reagujete na Twitteru? Prosím o jeho zveřejnění...

Radek Sárközi řekl(a)...

Učitelská platforma a Asociace ředitelů ZŠ jsou personálně propojeny, například mají stejnou osobu ve vedení obou spolků. Společné mají i to, že mažou diskuzní příspěvky ze svých FB stránek. Spojuje je i minimum členů... Podle aktuálního sdělení bývalé předsedkyně má Asociace ředitelů ZŠ 205 členů. Učitelská platforma počet svých členů tají, ale leccos napoví počet lidí, kteří zaplatili v tomto roce členský příspěvek: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2501373461&f=01.01.2019&t=04.11.2019

Michal Kaderka řekl(a)...

Druhý zápis nemáme. Logicky ani tam nenajdete "důkaz", že Učitelskou platformu založilo MŠMT.

Počet členů netajíme, máme kolem 300 členů. Jen od velikosti neodvozujeme žádný nárok na to, že se s námi někdo musí bavit.

Mohu požádat stejně jako mnozí novináři či instituce o doložení počtu členů PK? Jsou možné dvě varianty: zveřejnění seznamu členů či mít transparentní účet. Pokud je pro vás počet členů tak důležitý, nebude to pro vás zajisté problém. Jinak to bude vypadat, že krom toho, že ve vedení PK není žádný aktivní pedagog, tak je to blamáž i s těmi členy. Samozřejmě můžete dodat i ten prolink na stránky školy, kde jste uveden jako učitel, aby to nevypadalo, že opakovaně lžete.

Omlouvám se za větu v předchozím příspěvku "Narozdíl od Sárköziho", vypadlo mi slovo pan.

Radek Sárközi řekl(a)...

"Mohu požádat stejně jako mnozí novináři či instituce o doložení počtu členů PK?"

Žádné instituce ani novináři doložení počtu členů Pedagogické komory nepožadovali. Proč se na to ptáte? Doporučoval jste spřáteleným novinářům, ať o to požádají?

Navštivte web Pedagogické komory - všichni jsme aktivními pedagogy:

https://www.pedagogicka-komora.cz/p/kontakty-odkazy.html

Michal Kaderka řekl(a)...

Já věděl, že odkážete na medailonek:-) Je to stejné jako s tím zápisem z MŠMT, kam furt odkazujete. Mohu požádat o upřesnění, kde učíte? Stačí link.

Ptám se na počet členů, protože se tím stále ohrazujete, že vás musí někdo poslouchat. Tak se ptám, jak chcete doložit počet členů. Pokud neumíte doložit, kde učíte a kolik máte členů, tak vše směřuje k tomu, že PK je velká blamáž.

Dáte sem link na školu, kde učíte? Píšete, že jste aktivní pedagog, tak už to doložte. Dokažte, že máte 2700 členů, pokud je to pro vás tak důležité.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Eduin, ...změna, ...unie, ...platforma, ...asociace... normálně chobotnice.
Tady pomůže snad už jen Corrado Cattani...

Petr řekl(a)...

Řekl bych, že v relaci k celkovému počtu pedagogických pracovníků je 300 a 2700 skoro totéž. Ani v jednom případě nelze mluvit o reprezentativnosti, jde jen o viditelnost a ta s počty členů moc nesouvisí

Petr řekl(a)...

Dokud někdo nevymyslí a nezorganizuje něco velikostí aspoň trochu připomínajícího odbory, je legrační hra na "největší školský spolek" jen lechtání jednoho prezidentského ega; nemohu se zbavit dojmu, že o to tu celou dobu jde především

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, jestli je dostatečně reprezentativní počet stávkujících učitelů.

Okomentovat