14.11.19

TV Nova: V Česku chybí řemeslníci, zájem o učňovské obory stále klesá

Za nedostatek řemeslníků může menší zájem o učňovské obory a také špatná motivace učitelů. Podle odborářů mají totiž nízké platy - a tím i nízkou motivaci, aby nadchli žáky. Podle zaměstnavatelů je problémem také vybavení škol, které prý nejde s dobou.
Z článku na TN.NOVA.cz vybíráme:

Od roku 2005 klesl například počet vyučených truhlářů o dvě třetiny, podobně jsou na tom i zedníci. Výjimkou je obor kominictví, kde se počet absolventů vyhoupl ze čtyř na 111.

"Mladí už dnes nechtějí moc dělat rukama, myslím si, že to řemeslo je něco, co pro ně může být zajímavé, a můžou se prezentovat," zhodnotil učeň na kováře.

Podle Národního úřadu pro vzdělávání velký podíl žáků skončí ještě dřív, než dostanou výuční list. Studium je nezaujme, protože se nepotkají s moderními technologiemi.

"Přípravy na umělou inteligenci, kvantovou výpočetní kapacitu, tam si to vyžaduje velké změny. A my velmi prakticky pracujeme na pilotních projektech," uvedla Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

zájem o učňovské obory stále klesá

Bodejť!
Odborníci na budoucnost vynesli z výzkumných pracovišť informaci o tom, že mnohé obory lidské činnosti budou za pár let nahrazeny roboty s umělou inteligencí. Tak to by mládež byla ale naprosto pitomá, kdyby se v odborných školách mořila zcela zbytečně.
Je nezbytné, aby si mládež uvědomila, že jen profese, jako jsou odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří, analytici a znalci kvality učitelských stávek, nanahradí v té dnešní překotně se měnící době ani sebeumělejší inteligence i s vydatnou zpětnou vazbou.
Mnohá mládež to už pochopila a utěšeně doplňuje řady planetárně prospěšných organizací typu eduinu, eduzměny, eduevaluace, edupindu... a tak nějak podobně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dyk budou fšude ty třidé tiskárny hernajs.
No nic,jdu učit děti vyrobit vánoční dekoraci ze dřeva pěkně růčo fůčo. Máme takový volitelný předmět.

Okomentovat