9.11.19

Tomáš Feřtek: Zbytečně zmatená stávka

Tento týden proběhl ve znamení středeční stávky učitelů. Fiasko? Sukces? Kromě toho, že rozdělila sborovny, by jejím nejhorším výsledkem bylo, kdyby se odbory samy vyloučily z debat o budoucnosti vzdělávání u nás.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Nemá cenu soudcovat, jestli v hodnocení středeční stávky má více pravdu ministr Robert Plaga, který ji označil za odborářské fiasko, nebo představitelé odborů, kteří ji mají za mimořádný úspěch. To je otázka úhlu pohledu na příslovečnou sklenici. Faktem je, že škol, které opravdu zamkly na jeden den dveře, bylo něco přes deset procent. Další se připojily v různé míře – omezením provozu, cedulkou na dveřích vyjadřující podporu. Obvykle proto, že ani uvnitř sborovny nepanovala shoda, zda má v tuto chvíli stávka smysl. Celkově šlo pravděpodobně o víc než polovinu škol, přesná čísla zatím známa nejsou.(...)

Tento vnitřní rozpor uvnitř pedagogické komunity se projevil i v podpoře stávky. Ze dvou učitelských spolků ji podpořil jeden – Pedagogická komora, Učitelská platforma byla proti, právě s výše uvedenými argumenty. Z odborných asociací byla pro CZESHA, organizace sdružující asociace ve vzdělávání, ale někteří její členové – Asociace ředitelů základních škol nebo Asociace ředitelů gymnázií – byli jasně proti. Nejednota a vnitřní spory, to je pro podobné, na veřejnost orientované akce vždy velký problém.

Projevilo se to názorovým chaosem při stávce samotné, kdy i ti, kteří stávku podporovali, udávali různé důvody. Někdo tvrdil, že stávkuje kvůli obecně špatné situaci ve školství, někdo pro opakované nedodržení vládních slibů, někdo proto, aby vláda dala příští rok na platy místo deseti procent patnáct, jiný prostě jen proto, aby si veřejnost na učitele nedovolovala a oni dali najevo, že se umějí bránit.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Nechápu, proč Feřtek v závěru kritizuje odbory za to, že s ministrem už jednat nebudou a že se obracejí přímo na poslance. Postřehl vůbec, že s ministrem už není o čem jednat, že jednání utnul ministr a vláda schválením příslušného nařízení?

A ať byla stávka sebezmatenější, v dané chvíli se jeví nejdůležitější, že byla.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zbytečně zmatená stávka

a jako obvykle zmatení feřteci.
Pytlici se svými kolegy ve stávce byli a jsou na to právem hrdi.
Takový kolektiv si nechají líbit. Náročný směrem k žákům i k sobě.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Feřtek je opět úplně mimo. Už psal o stávce nesmysly v Respektu, teď v MF DNES, vyjadřoval se k ní v České televizi... Kolik článků ještě sepíše? Pro mě je zase utrpení číst ty jeho dedukce a spekualce...

Jsem rád, že se školské odbory konečně zaktivizovaly. Proto je Pedagogická komora podpořila. A díky tomu stávka nedopadla fiaskem, jak manipuluje ministr školství, ale úspěchem. Učitelé konečně zvedli hlavu a dali to politikům najevo.

Radek Sárközi řekl(a)...

Řekl bych, že učitelských spolků je v ČR více, než dva... :-) Stávku podpořil i jeden spolek rodičů.

Radek Sárközi řekl(a)...

Tomáš Feřtek, odborný konzultant Eduinu:

https://www.eduin.cz/tomas-fertek-odborny-konzultant-eduin/

Okomentovat