19.11.19

Studio ČT24: Jednání tripartity

Hostem pondělního pořadu Studio ČT24 byl v živém vstupu Jiří Růžička, senátor (nestraník za TOP 09 a STAN) a ředitel Gymnázia Jana Keplera v Praze.Video na webu České televize.

15 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Prý díky Strategii 2030+ budeme přelézat zeď, ke které jsme se dostali, po pomyslném žebříku. Tak jestli ten žebřík bude mít vynechané příčky, čímž narážím na vynechávání a omezování učiva až o 50 %, a to každou druhou či nedejbože v určitém místě bude po pěti příčkách pět vynecháno, mám vám říct, kam po něm vylezeme?

Radek Sárközi řekl(a)...

Učivo je v RVP ZV nepovinné, snaha o jeho redukci na 50 % nedává smysl...

Josef Soukal řekl(a)...

Z mé korespondence s důležitým mužem platformy zmiňované senátorem Růžičkou:

"(...) přes svoji ostrou kritiku Vašeho postu jsem přesvědčen o tom, že by prostor polemik o maturitě a vzdělání neměl být polem válečným, ale diskusním, se snahou o pozitivní výsledky. Budu velmi rád, když moje slova vezmete jako snahu soustředit relevantní odbornou a politickou sílu k vytváření funkčních řešení vzdělávacích problémů. Toto není snaha o to dostat moji osobu na podobná fóra, ale o dost zoufalé volání po návratu k odbornosti, rozumu a věcnosti. Zkuste se prosím oprostit od povrchních a zaujatých názorů a vlivů a oslovte prosím ty, o nichž jsem psal ve svých komentářích. S pozdravem Josef Soukal"

-
"Dobrý den, děkuji za zprávu i za vyjádření názoru. Věřte, že debatuji o maturitách s celou řadou lidí s různými tábory a (...) snažím se s nimi nalézt politickou shodu na budoucí podobě maturit. Cesta bude ještě dlouhá, ale jsem přesvědčen, že se nám podaří nalézt řešení, které celou maturitní zkoušku zkvalitní a zmodernizuje. S pozdravem ..."

Přeloženo: Milí učitelé a lidé z odborných ústavů, máte-li jiný názor, trhněte si.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Pytlici růžičkům nevěří pro jejich nezvladatelnou potřebu se zalíbit.

Ivo Mádr řekl(a)...

Eva Adamová, Radek Sárközy

Většina škol při tvorbě ŠVP vycházela ohledně učiva z osnov Obecné a Základní školy. Obvykle bylo přejato 80-90% učiva. Postupně byly osnovy v RVP upravovány, něco se vyřadilo, něco bylo centrálně nařízeno (POKOS,..). Původní myšlenka RVP-ŠVP byla koncipována na základě klíčových kompetencí a z nich vycházejících RVP výstupů. Školy si pak pomocí aktivních sloves vytvářely své školní výstupy v ŠVP. Učivo je tak pouze prostředkem ke splnění výstupů. S Radkem tedy souhlasím. Učitele určitě bude zajímat, jaké další škody "redukce učiva" přinese. Jsou předměty, kdy vyřazení nějakého učiva, povede ke zborcení výuky celého předmětu. K těmto předmětům patří třeba matematika.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nesmějí se redukovat celé tématické bloky, ale jen některé části.
Namátkou třeba malá násobilka pěti a osmi, vyjmenovaná slova po m a s, lichokopytníci, kinetická energie, doba pobělohorská, rastrová grafika, stupnice dé dur a bé mol, přihrávka levou nohou a tak nějak podobně.
Především ale smysluplně!

Josef Soukal řekl(a)...

A pak přijde na řadu redukce kompetencí? Protože kompetence bez znalostí si nějak nedovedu představit.

Pepa řekl(a)...

Žádám správce webu, aby okamžitě zasáhl! Diskutující pan Soukal použil sprosté slovo zn...sti!

Eva Adamová řekl(a)...

"Jsou předměty, kdy vyřazení nějakého učiva, povede ke zborcení výuky celého předmětu. K těmto předmětům patří třeba matematika"

Zásahy do matematiky by znamenaly zborcení už teď značně pošramocené návaznosti fyziky a chemie na matematiku. čekala bych, že revize RVP tyto chyby napraví. Mám ale obavy, že se to sesype úplně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mám ale obavy, že se to sesype úplně.

Ty obavy jsou oprávněné vzhledem k tomu, že doposud valná většina změn vedla jen k horšímu.

Josef Soukal řekl(a)...

Diskutující Soukal toto sprosté slovo používá soustavně a záměrně, dokonce i před rodiči.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tomu se musí učinit přítrž!
Kam bychom s takovou došli?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Většina škol při tvorbě ŠVP vycházela ohledně učiva z osnov Obecné a Základní školy. Obvykle bylo přejato 80-90% učiva.

Já se obávám, že mnohdy (ve srovnání s programem ZŠ) ŠVP jedou na 120 %.

Eva Adamová řekl(a)...

Při současném stavu žactva na běžné škole se na nějakých 120 % jet nedá, ať už je ve ŠVP, co chce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici každý rok ubírají na šíři i hloubce záběru.
Nemálo hodin odpadá pro jiné aktivity a mnohým dítkám se nedostává fištrónu.
Učitelé pytlici se pomalu ale jistě stávájí vodiči žáků za ručku.
Mimo to žijí pytlici v neustálém strachu, že se některý z těch žáků nechá slyšet, že problematice nerozumí, že ke studiuu není patřičně motivován, nebo že jej to dokonce nebaví. S až tak nemilosrdným odsudkem by si pytlici poradili jen ztěží. Není účinné obhajoby a ortel by byl vykonán bezodkladně.

Okomentovat