15.11.19

Stávka učitelů: příliš mnoho debaklů! Ale co bude dál?

Stávka učitelů, která proběhla 6. listopadu, byla jen první z řady protestů kantorů. Nízké platy a chybějící vize ministra školství povedou k řadě dalších událostí. Vítězem první stávky nebyl nikdo. To se však může s dalšími protesty změnit, píše v komentáři viceprezident spolku Pedagogická komora Janek Wagner.


Z komentáře v TÝDEN.cz vybíráme:

Vrcholným mediálním debaklem byl článek Tomáše Feřteka na webu RESPEKT, kde uvedl, že "stávku odmítl i jeden ze dvou učitelských spolků". Největší učitelský spolek Pedagogická komora s 2700 členy stávku podpořil, řádově menší Učitelská platforma stávku odmítla, další desítky spolků se nevyjádřily (některé jsou přitom i větší než Učitelská platforma) nebo jako ředitelská Unie CZESHA zaujaly neutrální či mírně podpůrný postoj.

Naštvanost učitelů se zvýšila především kvůli hloupé reakci premiéra a ministra školství, a to bude zřejmě rozhodujícím faktorem i v následném projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně. Přesun tří až pěti miliard na platy v resortu školství by mohla být malá úlitba téměř 200 tisícům voličů a potenciálním znovu stávkujícím. Pokud totiž ke zvýšení platů učitelů o 15 procent od ledna 2020 nedojde, můžeme očekávat další stávku, která bude určitě lépe připravena, s lépe formulovanými konsensuálními požadavky, s lépe vybraným termínem, s výrazně větší účastí a s výrazně bolestivějším dopadem na společnost. Protože je třeba si také uvědomit, že každý stávkující učitel má přímý vliv na desítky rodičů nejen v přímém styku, ale v případě uzavření školy i v omezení jejich komfortu.

A i kdyby se jen polovina rodičů obrátila proti vládě...

29 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vítězem první stávky nebyl nikdo.

Zvítězil každý, kdo stávkoval!

L.snirch řekl(a)...

Absolutním vítězem stávky je Valachová, která se drala do čela stávky proti své činnosti na ministerstvu, kdy se ji nejen dokonale podařilo umlčet vedení školských odborů, ale donutit je i dokonce spolupracovat na různých "reformách", co v té době zaváděla.
Geniální zahlazení stop. Bravo.

Vít Tomis řekl(a)...

A i kdyby se jen polovina rodičů obrátila proti vládě...
A do voleb na to nezapomněla...

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Dobrý článek. Vidíme to podobně. Bylo hodně PRO proč stávkovat a také hodně proti. U mne převážilo pro. Situace ale není jednoduchá ani teď...krátký čas byl proti nam..na druhou stranu mluvit zase o debaklu je trapné...i kdyby stávkovala polovina uvedených škol, nemůže ministr mluvit o debaklu...ukázalo se,že prostě je víc politik ANO než co jiného...na ucitele plivnul a ti mu to nezapomenou

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nejvíc mě baví hlasy, že si stávkující učitelé berou děti jako rukojmí. A kam že prý dají rodiče dopoledne děti.
Co je nám, učitelům, po tom? Ptali se snad minulých třicet let rodiče, z čeho učitelé žijí? Nebrala si celá společnost za rukojmí učitele?
Když vláda před časem slíbila těch 15 %, napsal jsem na PI stručnou reakci: Cha-chááá! Teď ji doplním: druhá stávka musí být tvrdá – se zavřenými školami a časově neohraničená. Se začátkem nejlépe v době přijímaček na SŠ. A za okamžitých 130 % průměrného platu v tarifech, ne za nějaká salámově (ne)přidávaná procenta.
Jinak zase skončíme jako pokladní v Lidlu a noční taxikáři. A už nás nebude chybět pouhých 6 000.

Nicka Pytlik řekl(a)...

si stávkující učitelé berou děti jako rukojmí

Žáci by v době stávky svých učitelů za správnou výši platu mohli stávkovat za správnou kvalitu výuky. Zejména pak výuku matematiky.
Pytlikům vyloženě učarovalo to efektivní využití času...
A kolik musí stávkovat žáků, aby jejich stávka byla uznána za vítěznou i odborníky na stávky?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Děti=rukojmí...
To může napsat jen naprostý diletant .Stávka je nátlaková akce a vždy budou ti, co na ni "doplatí". Nepojedou do práce, nenakoupí si, bude jim odložena plánovaná operace, neodletí na dovolenou...
Já bych naopak řekla, že stávka ve škole mnoho dětí potěší. Budou mí t další volno. Plakat nebudou, mají víc času na kompy.Některé děti smutné budou.Jak píše pan Kostečka - co je nám po tom, ve skutečnosti to děláme i pro ně.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Kdyby učitelé vyhlásili (třeba i časově neomezenou nebo okupační) stávku za klima, kliniku nebo odvolání vhodného politika, pravděpodobně by byli většinou médií, komentátorů a znalců všehomíra prohlášeni div ne za svaté. O žádných rukojmích by se nemluvilo. Z toho plyne, že stávka jim asi nevadí, vadí jim ty platy a zakořeněné mýty a falešné představy o pracovní době a její náplni.

Pepa řekl(a)...

Jestli si pan Čapek myslí, že primárním cílem stávkujících kantorů je "dát rodičům co proto", je dost vedle :-).

poste.restante řekl(a)...

Tak poraďte, pane Čapku.
JAK organizovat stávku, aby byli rodiče na straně učitelů.
Ale raději pro Vás zdůrazním, že nepotřebujeme Vaše rady ZA CO, mají učitelé stávkovat.
Už známe Vaše fikce o tom, že stávkovat se má za zrušení tarifů a podobně.
O to Vám nikdo nestojí.

Jen teď předveďte své soft-skilly a znalosti psychologie a ukažte, JAK se má organizovat stávka, aby stávkující získali podporu médií a hlavně obyvatelstva.
Myslím to vážně. Předveďte se.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Řekl bych, že oddělovat od sebe v případě učitelské stávky JAK a ZA CO je výrazem hodně velkého primitivismu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pak by tedy pro skutečného intelektuála neměl být problém alespoň naznačit JAK správně.
Co?

Robert Čapek řekl(a)...

Už jsem se předvedl, milý pr. Na svém blogu v analýze stávky píšu, jak má stávka vypadat. A vypadá to, že kvůli Pepovi budu muset označovat své sarkazmy cedulku "sarkazmus"

Jiří Kostečka řekl(a)...

Lidi, o čem to tady diskutujeme?

Uvědomuje si vůbec někdo kromě těch z nás, kteří učíme 35+ let, že učitelé – a to i ti dobří – doslova živoří v tomhle státě nejméně od r. 1982 (kam osobně dohlédnu) na pokraji etického minima? Že si nemohli a nemůžou dovolit půjčky, později hypotéky? Že žili i v období po r. 1989 v nuzných podmínkách, většinou ve 2+1 s rodiči manžela či manželky? Že učitelé-chlapi nedokázali uživit slušně svoje rodiny? A že to nedokáží to dodnes, pokud nedědili?

A to si tady někdo dovolí tvrdit, že o peníze jde ve stávce až na 70. místě?

Poctivý plat za poctivou práci je požadavek na 1. místě. Jeho naplnění znamená nehanebný život; u učitelů mj. život zasvěcený prospěchu jejich žáků, u lékařů prospěchu jejich pacientů. A tak dále. Ovšem vypadá to tak, že jen my učitelé jsme vždy byli a dosud jsme hadr na holi, kterým každý směle zamává, a navrch přidá nějakou tu nadávku a ve finále i posměch.

Nejméně 35 let nás učitele tenhle stát okrádá. Nejméně 20 let na nás plivou podivné organizace tyjící ze státních peněz, do kterých zvráceně i my přispíváme – neboť ze zákona musíme – ze svých daní.

A když se KONEČNĚ jednou jedinkrát, po desítkách let ponižování, ozveme, nazve to ten, který nás má hájit především, debaklem. Panebože!

S plným vědomím toho, co píšu a co mám za sebou, tvrdím: Robert Plaga je nejhorším ministrem školství, kterého za 37 let, co učím, pamatuji – snad jen s výjimkou Petry Buzkové, ale tím bych se na jeho místě nechlubil. Lepší byl i poslední komunistický ministr Juliš: ten se aspoň poctivě pokusil snížit už tehdy obludnou administrativu.

Eva Adamová řekl(a)...

"Nejméně 35 let nás učitele tenhle stát okrádá."

Dávám panu Kostečkovi za pravdu, protože na školství v tomto státě šlo na začátku 90. let 5,3 % HDP a v roce 2016 jen 3,5 % HDP. Pravdou je, že poklesl počet žáků základních a středních škol, jenže zase na druhou stranu rapidně narostl počet studentů VOŠ a VŠ.

Petr řekl(a)...

ad Jiří Kostečka

dobrej vtip, soudruhu

E.Kocourek řekl(a)...

To máte za to, pane pr, že se pokoušíte s Velmistrem komunikovat a ještě to myslíte vážně. Proboha, co jiného jste čekal? ////

Souhlas Jiří Kostečka. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Jsem pro, aby učitelé rozjeli neomezenou stávku. ////

Jenže co by se v takovém případě stalo? Stát a obce by zorganizovali rozsáhlé hlídání dětí, a že se děti neučí by NIKOMU nevadilo. Stát by ušetřil (to hlídání by bylo levné) a k žádným prokazatelným škodám by nedošlo, protože fakt, že děti nic neumí, nikdo nevnímá. ////

Existuje něco účinnějšího, nežli stávka učitelů? Co třeba koordinovaná indoktrinace těch dětí? ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Čapek - mistr v překrucování- Pošlete ho na olympiádu, máme zlato jisté.
Stávka=nepracovat. Tudíž prostě děti ve škole nebudou , kapišto. A v tom Polsku to bylo stejně. jen ti rodiče šli společně na demonstrace. Protože tam tisk a čapci neštvou proti sobě tyhle skupiny. Nevyhlašují válku ve svých klipech.Tam je snaha o to přesvědčit i rodiče.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Psycholog -tedy ten opravdová- se nikdy nesníží k tomu, aby "diagnostikoval nebo odhadoval kohokoli na dálku, aniž by se s ním setkal a poznal ho.

Pepa řekl(a)...

ad:
Jestli si pan Čapek myslí, že primárním cílem stávkujících kantorů je "dát rodičům co proto", je dost vedle :-).

A vypadá to, že kvůli Pepovi budu muset označovat své sarkazmy cedulku "sarkazmus"


Promiňte, pane Čapku, myslel jsem, že jste sarkastický ve všech svých vstupech a v tom množství mi tento unikl...

poste.restante řekl(a)...

To máte za to, pane pr, že se pokoušíte s Velmistrem komunikovat a ještě to myslíte vážně. Proboha, co jiného jste čekal?

Ale já jsem nic jiného nečekal, nežli právě to, co jsem od pana Čapka dostal. :-)
Tedy výmluvy, prázdné řeči a agresivní projevy vůči ostatním.

Na druhou stranu, kdyby mne překvapil a opravdu navrhl něco smysluplného, byl by to sice bod pro něj, ale hlavně přínos pro nás.
Chápejte, kritika od opozice, to může být i rada zadarmo.
Tak proč toho nevyužít, ne? ;-)

A mimochodem, na tom jeho blogu nejsou úplné pitomosti.
Sice se zaměřuje hlavně na to, co je ústředním mottem všech jeho veřejných vystoupení, tedy udělat ze všech ostatních naprosté idioty, ale když tuhle omáčku odfiltrujete, tak tam pár dobrých postřehů najdete.

Jen jsem byl zvědav, jestli umí překročit svůj stín, případně jestli něco nepřidá.
No tak asi ne. ;-)

Robert Čapek řekl(a)...

pr, já ve své analýze mám několik skvělých rad, jak na stávku, ale jak už jsem zmínil, to ví každý student sociologie. A nejen ten, kdo vysokoškoláky sociologii učil :-)

Myslím, že svůj stín překračuji, když na webu PI házím perlami... :-D :-D :-D

Jen se hluboce nemylte, já nejsem žádná "opozice" v otázkách stávky. Jak jsem řekl v rozhovoru pro DVTV - jako většina učitelů jsem pro chytrou stávku. Ne ale tu organizovanou amatéry.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na webu PI házím perlami.

Jemně perliví čapci...

jsem pro chytrou stávku

Sem s ní!

EM řekl(a)...

Nejméně 35 let nás učitele tenhle stát okrádá.
Se zděšením si uvědomuji, že jsem svoji učitelskou dráhu započal v roce 1984 – před 35 lety. Můj dávný kolega, který začínal učit v letech padesátých, jednou vzpomínal, jak jim, když nastupoval, říkali: „Soudruzi, letos to s těmi vašimi platy nějak nevyšlo, ale už příští rok na tom budete lépe...“ Stejná písnička tu zaznívá už celé tři generace... Děkuji tímto panu Kostečkovi za jeho slova, mluví mi z duše...
Jinak snad žádný ministr školství (a že jich bylo) mě nena..l jako ten stávající. Možná je to tím, že učím matematiku a nejsem rád, když mě někdo uráží... Stávkoval bych, až bych brečel, na naší škole se to nepovedlo...
Jo a ještě dotaz na pana Čapka: Vaše příspěvky považuji za neskutečně hloupé a nekompetentní (což ale neznamená, že Vás považuji za hloupého a nekompetentního, jen si myslím, že se Vám nedaří formulovat své příspěvky lépe). Mám právo se takto vyjádřit, i když už jsem vlastně stará struktura, co učí 35 let?

P. Vršecký řekl(a)...

pr, já ve své analýze mám několik skvělých rad, jak na stávku....


Je to on - skromný, ale prostě nejlepší :-)))))))))

E.Kocourek řekl(a)...

To, že Velmistr R.Čapek může v současném českém školství fungovat, je příznakem dnešní (dosti podělané) doby. Různí politici (naposledy pan premiér) se chlubí, že dnes je Česko nejbohatší a nejbezpečnější ve svých dějinách, a přitom nevnímají, že ti, kdo nám fakticky vládnou - Brusel - nestojí ani o prosperitu Česka, ani o bezpečnost Česka. Brusel stojí a usiluje o pravý opak. ////

Zničení českého školství je ideálním krokem ke zničení Česka. Peníze, které Brusel hrne do Česka na nesmyslné činnosti (naposledy šablony) a peníze, které Soroš hrne škůdcovským "neziskovkám" a škůdcovským aktivistům, to všechno rozkládá české školství a skrze ně českou společnost. ////

na tom jeho blogu nejsou úplné pitomosti

Třeba nejsou. Pitomostí je, pokud si nějaký adept učitelství pomyslí, že může "tak nějak celkově" fungovat v čapkovském režimu. V některých studijních oborech (napsal bych "ve většině", ale teď to nechci přepočítávat) učitel nemůže být "líný". V některých studijních oborech se to studenti nemohou naučit jinak, nežli od učitele a péčí učitele (nemá-li jim to trvat desítky let) a ten učitel ten svůj obor musí hodně umět. ////

Naučit se něco pořádného je dřina, a každý, kdo tvrdí, že to jde bez té dřiny, je lhář a škůdce. V případě některých aktivistů bych řekl, že zlovolný škůdce, ale čapkové kalí vodu jenom aby se nakapsovali. Je velkou závadou tohoto demokratického režimu, že to čapkům umožňuje. Ale čapkové za to nefunkční školství nemohou - oni ho jenom využívají. ////

Odhaduji, že většina čapků se kapsuje nenápadně a potichoučku. Jenom Velmistr sedmasedmdesáti umění zvolil jinou taktiku - schválně na sebe upozorňuje. Je to škůdce odvážný. ////

P. Vršecký řekl(a)...

Nemyslím, že jde o odvážného škůdce. Spíš zamindrákovaný ješitný trouba :-))) Ale v tom, že čapkové nejsou příčina, nýbrž důsledek, s vámi zcela souhlasím. Brzo dojdou prachy z dotací a co bude potom dělat, to je záhada. Žádný příčetný ředitel ho nezaměstná,

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zničení českého školství je ideálním krokem ke zničení Česka.

"Kampaň byla zaměřena proti čtyřem přežitkům
 – starému myšlení, kultuře, obyčejům a návykům."
Je zřejmé, že někde se doba začala překotně měnit už v letech 1966 až 1969...

Okomentovat