19.11.19

Šimon Rogner: Školství neumí vybavit člověka do 21. století, říká Rakušan. Proč chce sloučit střední školy?

Tvrdí o sobě, že není kariérní politik. Začínal jako starosta města Kolín, předtím se živil především jako lektor němčiny a učitel. Vít Rakušan je předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) od dubna letošního roku, dva roky pak působí jako poslanec. Co jeho hnutí v oblasti vzdělávání udělalo a jak se chce potýkat s dalšími výzvami moderní doby? Na to jsme se ho zeptali v rozhovoru!


Z rozhovoru ve Studentských listech vybíráme:

Vy jste před posledními sněmovními volbami v roce 2017 slibovali, že zahájíte celospolečenskou diskusi o tom, kam má vzdělávání směřovat. Co konkrétně jste pro to udělali?

Ta diskuse už docela běží. Jiří Drahoš, který, a já to zdůrazňuju, není členem STANu – je to nezávislý senátor, ale je v našem senátorském klubu –, vede napříč politickými stranami platformu ke vzdělávání. Náš senátor Mikuláš Bek a školský garant Petr Gazdík teď na podzim předložili hlavní teze vzdělávacího systému, hlavní teze reformy – i když já to slovo reforma nemám rád.

Jedná se o hlavní teze pro zlepšení stavu vzdělávací soustavy v ČR, přičemž to prodiskutovali s organizacemi, které mají v daném oboru velmi dobré renomé, jako například EDUin. Spolu s nimi na tiskové konerenci, kde jsme ty základní vize představovali, vystupoval například Bob Kartous (vedoucí komunikace EDUin – pozn. red.), který je v daném oboru nezpochybnitelnou autoritou. Myslím si, že jsme jako jediná politická síla přišli s uceleným návrhem reformy vzdělávacího systému. A to i přes to, že máme ve Sněmovně omezené možnosti.

Jedním z vašich plánů je sloučení středních škol do jedné reálné střední školy. Co přesně by to obnášelo?

Obnášelo by to především to, že dítě by, ne jako teď ve čtrnácti nebo patnácti na konci deváté třídy, nebylo „odsouzeno“ se vydat jedním směrem, kterým se musí držet. Česká republika, a to je ten důvod, proč jsme do toho vůbec šli, má ze zemí EU největší počet mladých lidí, kteří zůstávají ve vzdělanostní kategorii vlastních rodičů. Mluvím z vlastní zkušenosti – já jsem ve čtrnácti letech vůbec nevěděl, co chci dělat, ale nebyl jsem úplně hloupý a naši ukázali směr gympl. Ale opravdu to nebylo tak, že bych si o tom nějak vědomě rozhodoval.

Ovšem pokud rodina řekne: hele, ty půjdeš tímhle směrem, běž se vyučit apod., tak to dítě je najednou uzavřené, protože se z učňáku se dá jen velmi lopotně přestupovat někam jinam. Pokud by tady existovalo to, co je ve Finsku – ale ono je to koncekonců už 40 let v Německu –, to znamená prostupná střední škola, kde se dá z jednotlivých typů škol přestupovat do jiných, tak to dítě motivuje a vede dokonce k tomu, že si může udělat vyúční list a potom úplně jednoduše přestoupit do čtvrtého ročníku a třeba rok dva ještě na té škole dodělávat maturitu.

My se nevyhýbáme tomu, aby mladí chodili na učňovské obory. To jsou takové ty populistické výkřiky jako „rušme střední školy a otevřeme tisíce učňáků“. A tady je ta základní věc, kterou mnozí v té debatě stále ještě nechápou. My to dítě v současné době skutečně nepřipravujeme na konkrétní povolání, my ho připravujeme na složitý svět. To jen rozdíl paradigmatu školy 20. století a školy 21. století. Naše školství se ještě prostě neumí odpoutat, aby člověka do 21. století nějak kompetečně vybavilo.

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

na tiskové konerenci, kde jsme ty základní vize představovali, vystupoval například Bob Kartous, který je v daném oboru nezpochybnitelnou autoritou. Myslím si, že jsme jako jediná politická síla přišli s uceleným návrhem reformy vzdělávacího systému.

Poslanec Rakušan jako stendap komik? Nakonec proč ne... pytlici zdraví kolegu!

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci si z toho dělají srandu, ale je to fakt vážná věc. "Odborník od Boha", pan Kartous, byl konečně vyslyšen tou správnou politickou partají.

Charlie řekl(a)...

Která naštěstí po opuštění své konzervativní linie (po založení) míří do politického důchodu. Tenhle liberálně progresivistický mišmaš asi mnoho voličů nepřitáhne. Je to ale škoda, kdysi byla volitelná.

mirek vaněk řekl(a)...

Kdyby to nebyla tragedie, bylo by to k smíchu.

P. Vršecký řekl(a)...

V kterém oboru je Kartous proboha nezpochybnitelnou autoritou? Ve výmyku na hrazdě, případně skoku přes koně? :-) Žijeme v opravdu zvláštní době. Nýmandi, žvanilové a loseři jsou bráni za bernou minci v médiích i některých parlametních politických stranách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

byl konečně vyslyšen tou správnou politickou partají

Pokud si pytlici dobře pamatují, tak se nějaký čas angažoval v 'pěti procentech pro vzdělání'. Ti pak nalezli vesměs k Pirátům. A podle toho to tam v těch vzdělávacích rozvahách i vypadá.
Pytlici mají takové divné svrbění. Když jej měli naposled, vychcípali sousedovi králíci. Zdá se, že ti ale opravdu kovaní odborníci na vzdělání prosakují všude, kde byť jen trošku prosáknou lze. A míra jejich stranické smáčivosti je nezanedbatelná...
Zřejmě jsme svědky dalekosáhlých společenských přesahů a dopadů. Rozvrat společnosti rozvratem školsví jistě za pokus stojí. Snad časem ono společenstvo digienu někdo řádně rozklíčuje.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Boban se definitivně zpolitizoval, EDUin je tak daleko nebezpečnější. Od této chvíle nevíme, za koho a za co Boban mluví.

E.Kocourek řekl(a)...

Za Soroše a za OSF. Je důvod domnívat se, že se to změnilo? ////

Zdeněk Sítař řekl(a)...

No pane jo. Zdá se mi, že V. Rakušan toho o školství opravdu příliš neví.
" to znamená prostupná střední škola, kde se dá z jednotlivých typů škol přestupovat do jiných"-to už jde, dávno existují školy, kde je víc oborů, jak učňovských tak maturitních, a přestup z jednoho oboru na druhý v rámci školy i kamkoliv jinam možný přece je. Že by to B. Kartous, takový odborník na slovo vzatý, přehlédl a neřekl mu to? Zavádět zavedené?

Okomentovat