29.11.19

Roman Cichocki: Žijeme ve škole, kde vládne strach, říká jedna z učitelek

Zastupitelstvo v Kraslicích dostalo nečekané obrátky. Vystoupili na něm dva z řad zastupitelů, kteří jsou shodou okolností kantory na kraslických základních školách. Reagovali na něm na nedávný útok na učitele.


Z článku v Sokolovský.Deník.cz vybíráme:

Podle ní škola předala odboru řadu podnětů po tom, co selhala kázeňská opatření školy.

„Nemáme ani zpětnou vazbu. Nevíme, co se děje dál. Téměř nikdy nedochází k nápravě. Jsou žáci, kteří nechodí dva tři roky do školy,“ konstatovala Poledňáková. Zároveň poznamenala, že odboru předala ještě před napadením škola zprávu, ve které se mimo jiné uvádí, že se kantoři bojí.

K incidentu, který se stal při hodině matematiky, dodala, že v současné době škola věc řeší a rodiče žáka velmi spolupracují.

K ní se přidal i kantor a radní v jedné osobě Jan Kuzebauch ze základní školy v Dukelské ulici. „Ze sousední školy přeřadili problémového jedince k nám. Dopadlo to tak, že napadal spolužáky, a jednou musela dokonce přijet záchranná služba. Každý při podobných incidentech poukazuje na práva jedince, který je agresorem. Kde jsou ale naše práva?“ ptá se Kuzebauch.

Podle zastupitele Otakara Miky chtějí někteří učitelé školu opustit. „Léta se na radnici bavíme o školách jako o budovách a ne o lidech uvnitř,“ řekl Mika.

10 komentářů:

Ondřej Merta řekl(a)...

Problém byl nastolen. Velmi by mně zajímalo řešení celé kauzy.

Ygrain řekl(a)...

To mě taky. Zvlášť proto, že šola tvrdí, že na jejich podněty dotčené orgány nereagují.

Unknown řekl(a)...

Reseni je zruseni povinne dochazky - stejne to nefunguje jak je videt. Mohlo to fungovat v monarchii kde ucitel byl ruka statu a mel pravo deti fyzicky trestat. Stejne pravo mel stat vuci jejich rodicum v pripade neposlusnosti (napriklad kdyby se sveho ditete zastali - zpravidla pak stravili par dni v satlave). Ted uz jsme podle zakona svobodni lide, ale nase deti nikoliv. Autoritarstvi a svoboda se proste neda michat, muzeme mit jedno nebo druhe. Osobne bych volil svobodu...

Jiří Klabal řekl(a)...

Typický algoritmus řešení situace, kdy se ve školství uděje podobný případ. Budeme diskuzi odklánět k bezduchým frázím typu "selhala kázeňská opatření", "potřebujeme více odborníků do škol" apod.

Nebavíme se tom, kam až se dnes posunula drzost žáků, kteří jsou už bez skrupulí schopni udeřit učitele. Neřešíme absurditu stavu, kdy se základní školy takovýchto individuí v krátkodobém horizontu nejsou schopny legislativně zbavit. Za facku učiteli by měl ve zdravé společnosti okamžitě následovat pasťák - u nás pod vlivem zastánců "kultu dítěte" však bude trvat měsíce, než OSPOD začne konat (pokud tedy vůbec). Mezitím žák tohoto typu stihne zmlátit celý pedagogický sbor i se školníkem...

Když ve výchovném ústavu v Králíkách před pár lety chovanci zapíchli vychovateli šroubovák do krku a jeho kolegyni skopali ze schodů - MŠMT do roka a do dne ústav zrušilo s odůvodněním, že "se tam špatně pracovalo s dětmi." A taková je naše současná realita...

Nicka Pytlik řekl(a)...

ednou musela dokonce přijet záchranná služba

Být pytlici rodičem zraněného dítěte, okamžitě podávají trestní oznámení na zřizovatele školy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Postup skoly:
- tridni dutka
-reditelska dutka- snizeny stupen z chovani
Mezi tim:
- schuzky s rodici
- jednani skolniho poradenskeho pracoviste
- pohovor zaka s metodikem prevence
Toto opakovane jak pes jitrnicku sezral. Vysledek- 0, dite si nic nedela vubec z niceho
Dalsi:
-hlaseni Ospodu ( nekolikrat)
- hlaseni Policii Cr ( vyzadan sahodlouhy popis s tim, ze se ma div ne na minuty psat, kdy k jakemu incidentu doslo)
Mezi tim mame rok za sebou. Vsichni zniceni, zaci se strani, zadaji ucitel, aby neco delali. Ucitele uz nemaji delat co. Tedy legalniho.
Po prazdninach se agresivita zaka stupnuje a kolotoc zacina znova. Stale nic. Kradeze, neomluvene hodiny, rozbijeni majetku skoly, fyzicke napadani zaku. Stale nic, zak ve skole. Zadosti ostatnich rodicu, abychom neco delali. Marne vysvetlovani, ze delame vse, co zakon umoznuje. Blbe kecy na skolske rade. Co dela skola? Marne vysvetlovani, ze uz udelala vse, vcetne nekolika setkani zaku dane tridy s preventistou z orgsnizace, ktera se zabyva tamovymi detmi. Navrh na navstevovani teto organizace a terapii rodina od ita. Uplyne dalsi skolni rok. Nastesti v rijnu dalsiho skolniho roku zak, mimo vyucovani, tak zmaltimmistniho spoluobcana, ze to se KONECNE dostane k soudu a je navrzeno predbezne opatreni- vychovny ustav. Kdyby k tomuto incidentu nedoslo, bse by pokracovalo dale.
Tak takhle to ve skolstvi s agresory chodi.

Ygrain řekl(a)...

Strašně tady chybí možnost agresora vyhodit ze školy nebo alespoň dočasně vyloučit.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chybi tu vic veci. Treba etopedi na skolach, psychologove.

Ygrain řekl(a)...

To samozřejmě taky. Nedávno jsme sehnali psychologa aspoň na pár hodin týdně, a dveře se tam netrhnou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chybi tu vic veci.

Z pohledu pytliků určitě chybí to trestní oznámení rodičů na zřizovatele.

Okomentovat