14.11.19

iBoleslav.cz: Ředitel ISŠ Na Karmeli Štefan Klíma: Měli bychom ubrat žákům alespoň pár hodin

Nedávná stávka učitelů uzavřela i několik škol na Mladoboleslavsku. Jednou z nich byla Integrovaná střední škola Na Karmeli v Mladé Boleslavi, která se setkala i s velkou podporou rodičů. Co ale bude dál a co je nutné změnit? To prozrazuje v rozhovoru ředitel školy Štefan Klíma.

Z rozhovoru na iBoleslav.cz vybíráme:

Co by se tedy mělo změnit, aby to všechno začalo fungovat?

Vyzval jsem pedagogickou komoru, odbory a další instituce, abychom se sešli a vypracovali pět, sedm, maximálně deset bodů, které jsou v tuto chvíli klíčové proto, aby se situace zlepšila a přivedla nové učitele do školství.

První bude asi zvýšení platů?

Ano. Zvýšení platů zhruba o 20 procent. Ale ono to má řešení. Stačí ubrat v rámcových vzdělávacích programech učivo, snížit žákům mírně hodiny, například o dvě hodiny týdně. Snížení počtu hodin v jedné třídě pro mě jako ředitele školy znamená, že mohu zvýšit učitelům plat o 10 procent. Dále pak například zjednodušit řešení administrativy, nebo podpořit učební obory - znovu opakuji, 300 Kč ročně na žáka je naprosto nesmyslné. Vždyť my bychom učební obory neuživili, kdybychom neměli vlastní dílny, vlastní výrobu… To samé inkluze. To je naprosto zbytečná administrativa, kterou děláme jen proto, abychom ji v případě kontroly předložili inspekci. Učitel je vysokoškolsky vzdělaný člověk, který ví, co a jak má dělat s dyslektikem, dysgrafikem a nepotřebuje k tomu vyplňovat co čtvrt roku několik stránek textu. Rozhodně je také potřeba zvýšit prestiž učitelského povolání...

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

snížení počtu hodin

Ředitel školy by měl mít představu o tom, kolik hodin z plánovaných se skutečně odučí.
Pytlici střízlivě odhadují, že průměrně pětina padne na mnohé jiné aktivity. Při shodě různých okolností to může být nahodile klidně i třetina.
Snížení počtu plánovaných hodin určitě nepovede k snížení jinoaktivit.

Okomentovat