12.11.19

Radka Kvačková: Českým rodičům učarovaly alternativní vzdělávací instituce

Mnoho českých domácností řeší, zda zapsat dítě do trochu jiné školy. A nemusí jít o církevní ani soukromou. V Česku vznikaly waldorfské školy od devadesátých let, dnes je jich několik desítek, ale příliš nepřibývají, což neznamená, že nepřibývá alternativních škol.


Z článku na webu Česká pozici vybíráme:

Koncept waldorfských škol vznikl už před sto lety, ale v mnohém se shoduje s moderní vývojovou psychologií. Učební plány zahrnují vedle obvyklých předmětů i tvůrčí rukodělné činnosti, pěstuje se vyprávění a sdílení, ale hlavně se na nikoho v ničem nespěchá. Někdo může mít dokonce pocit, že se děti od rychlého učení odrazují. Výsledkem přitom nebývá zaostávání, spíše naopak.

Ve světě působí více než tisíc waldorfských škol. V Česku vznikaly od devadesátých let, dnes je jich několik desítek, ale příliš nepřibývají, což neznamená, že nepřibývá alternativních škol. Například v Kladně začala nově fungovat základní škola s Montessori zaměřením, které už má také skoro stoletou historii. Je rovněž založená na nenátlaku a nesoutěživosti, ale i na snaze nevybudovat u dětí závislost na pochvalách.

Žádné komentáře:

Okomentovat