2.11.19

Radka Hrdinová, Anna Brzybohatá: Rebelie za katedrou

Učitelé kvůli sporu s ministerstvem na základních školách omezí výuku. Rodiče řeší, kam s dětmi.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Jasné není ani to, jakou podobu bude stávka mít. Ve srovnání s minulými případy odboráři totiž přitvrdili. Místo přerušení výuky hrozí tím, že stávkující školy zavřou před žáky dveře. „Pokud se ke stávce připojí většina učitelů, bude na řediteli, aby rozhodl, zda školu zavře. Jinde se kolegové mohou rozhodnout, že místo učení budou s dětmi dělat něco jiného a výuka bude nestandardní. Mohou být i školy, kde jsou učitelé spokojení s postupem vyjednávání a stávkovat nebudou,“říká Seidlová. Zavřené školy podle ní mohou na středu vyhlásit ředitelské volno.

„Syn už nám oznámil, že budou mít ve středu ředitelské volno,“ říká otec třináctiletého Mikuláše z Karlovarska. Jinde se učit bude. „Tady v okolí nevím o škole, která by se ke stávkové pohotovosti, která trvá 14 dní, připojila. Nemyslím si ani, že by se nějaká z nich připojila ke stávce,“ říká Jaroslav Jirásko, ředitel Základní školy v Lázních Bělohrad a zároveň místopředseda Asociace ředitelů základních škol.

Ve sporu mezi odbory a ministerstvem podle něj nestojí všichni zaměstnanci škol pevně na jedné straně. „Jako asociace stávku nepodporujeme, dluh je obrovský, ale za této situace podle našeho názoru není proč stávkovat, je to hra s čísly, a navíc bychom byli sami proti sobě. Dlouhodobě stojíme o navyšování pohyblivých složek platů učitelů,“ dodává Jirásko.

Žádné komentáře:

Okomentovat