13.11.19

Radek Sárközi: Učitelé stávkovali hlavně za kvalitní školství pro žáky

V Česku není zvykem stávkovat, jako je tomu například ve Francii. A už vůbec není obvyklé, aby stávkovali čeští učitelé. Naposledy stávkovali před deseti lety. Situace musí být hodně zlá, když se ve středu zavřelo přes tisíc škol, skoro tři tisícovky škol omezilo provoz a dalších tři tisíce škol stávku podpořilo, jak uvedl předseda školských odborů František Dobšík. Toto rozhodně není debakl, jak se snaží podsouvat médiím ministr školství Robert Plaga. Když se do nějaké akce zapojí většina, nelze ji považovat za neúspěšnou. Zorganizovat stávku během pár dní naopak zaslouží velké uznání. Samozřejmě se vyrojila i řada kritiků, ale ti by se do odborářů pustili stejně, i kdyby se stávka připravovala půl roku a místo učitelů by ji organizovala profesionální PR agentura.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Podobně se loni obtýden omílalo v novinách, že učitelské platy se zvýší o 15 procent. Nakonec se ukázalo, že to bylo jen 11 procent. A letos je to stejné. Růst učitelských platů je jen mírně vyšší, než růst průměrných mezd všech zaměstnanců. Každý má dnes vyšší plat, než jaký měl před několika lety. Říkat to jen o učitelích je opět záměrná manipulace politiků, na kterou by měli novináři upozorňovat, ne ji nekriticky přejímat a posílat vše dál směrem k veřejnosti.

Učitelé jsou frustrovaní z toho, že se neustále mluví jen o jejich platech, a to o částkách, které nikdy na svých výplatních páskách neviděli a ani nikdy neuvidí. Přitom zpráva, že politikům se od příštího roku zvyšují platy o 10 procent, prosvištěla prakticky bez povšimnutí. Ministr školství Robert Plaga se handrkuje s odboráři a odmítá, aby tarifní platy učitelům vzrostly více než o 8 procent, prý aby měli ředitelé škol zbylá 2 procenta na odměny pro ty nejlepší učitele. Dobrý ředitel ovšem špatné učitele vůbec nezaměstná a těch pár stovek navíc žádného učitele motivovat nebude, když se mu počítají ze základu 28 000 korun hrubého, což je nástupní plat učitele střední školy.


75 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Mám jen otázky:
Proč takové články odbory nepsaly a nemedializovaly již několik let tak, aby přesvědčily veřejnost a na podrobných číslech popsaly problém? Proč čekaly tak dlouho?
A to nejsou v článku uvedeny další problémy školství, "českou" inkluzi počínaje a čímkoliv konče. Pak ta stávka mohla bezpochyby vypadat úplně jinak, měla být mnohem dříve (před pár roky - třeba 2016) a mohla být mnohem úspěšnější.

Ivo Mádr řekl(a)...

L.snirch

Mnohokrát jsem psal o tom, že učitelské odbory jsou "žluťácké". Opravdu mohly vystupovat proti nepodařené inkluzi, nesmyslnému Kariérnímu řádu, mizerným platům, ...To by ovšem odbory nesměly mít velmi blízko k ministrům ČSSD (Buzková - RVP-ŠVP, Valachová - inkluze,...).

Robert Čapek řekl(a)...

Myslím, že se Radek Sarkozy mýlí. Nebyla zapojena většina učitelů, ale VŠICHNI! Protože všichni na ní alespoň jednou pomyslel. A že opravdu stávkovala méně než desetina, není důležité. Jak už bylo řečeno, nejsou důležité počty, důležité je vítězství! A k vítězství stačí jediné: prostě ho vyhlásit. Škoda, že to tak nefunguje jinde než u stávky učitelů...

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Stejně bychom mohli říct, že učitelé stávkovali třeba proti globálnímu oteplování, proti Kalouskovi, proti Babišovi nebo proti obchodování s nosorožčími rohy. Jasně, někteří to opravdu měli na mysli. Jenže ono je to celkem jedno, smyslem stávky veřejných zaměstnanců je především přesvědčit veřejnost o své pravdě. A to se očividně moc nepovedlo.

L.snirch řekl(a)...

Ivo Mádr:
Takže všichni chápou, jaký je problém stávkovat pod těmito odbory. Zejména , když se do čela stávky aktivně drala - Valachová. To jsou absurdity, pane Vaňku.

Prezident spolku PK to taktně zamlčel, aby vzápětí uvedl:
"Zorganizovat stávku během pár dní naopak zaslouží velké uznání. Samozřejmě se vyrojila i řada kritiků, ale ti by se do odborářů pustili stejně."
Člověk by si myslel, že se odbory chystaly na stávku pár let, ne pár dní.
Není to tak dávno, co vedení odboru kritizoval sám, když odbory podporovaly kariérní řád.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vedení školských odborů jsem kritizoval, když bylo pasivní. Když se probudilo z letitého spánku, naopak oceňuji pozitivní posun. Překvapuje mě, že zde diskutující reformátoři odboráře kritizují. Místo poukazování na chyby by přece měli ocenit to pozitivní. Ať už jde o žáka nebo odboráře. Já to udělal... :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jo!
Každý podle svých možností, svým tempem a s nárokem na úspěch. A hlavně positivně!
Vždyť je to tak prosté.
A že to najednou tak nějak drhne? Jakože snad nějaké povinnostě? Či co...

Nicka Pytlik řekl(a)...

smyslem stávky veřejných zaměstnanců je především přesvědčit veřejnost o své pravdě.

Ale kdeže!
Smyslem každé stávky je způsobit problémy zaměstnavateli, který tvrdošíjně a dlouhodobě nehodlá přistoupit na oprávněné, pytlici zdůrazňují, že dycinky oprávněné požadavky zaměstnanců.

Josef Soukal řekl(a)...

K pravdivosti tvrzení stačí některým jedincům to, že ho vyslovili. Že by totiž nemuseli mít pravdu, je nad jejich chápání. Snad proto se pak musí při obhajobě sebe sama uchylovat ke lžím, manipulacím, nesmyslům a sprostotě.
-
"Stejně bychom mohli říct, že učitelé stávkovali třeba proti globálnímu oteplování, proti Kalouskovi, proti Babišovi nebo proti obchodování s nosorožčími rohy."
To bychom skutečně říct mohli, ale kromě OŠ všichni vědí, že to je pitomost, na rozdíl od toho, co píše R. Sárközi.

L.snirch řekl(a)...

Každé vedení čehokoliv poté, co několik let selhávalo, pokud má elementární sebereflexi, v prvé řadě podá demisi a umožní novému vedení získat znovu důvěru. Vidím, že to jde i jinak, vyhlásí se nové myšlení a se starým vedením se jede po novu dál.
OK, nikomu neberu tuto víru. Nejsem odborář skoro 30 let (před tím formálně donucen, což úcty hodné nebylo, vím to) a na nové myšlení jsem nevěřil ani v roce 1987, natož v roce 2019.
To po mě nemůže nikdo chtít. Je to mé právo, které nikdo nemá jak zpochybnit. Pravda v tomto neexistuje, prostě jen a jen rozhodnutí každého.
Budou-li mít odbory nové vedení, které získá mou důvěru, rád se připojím.

Robert Čapek řekl(a)...

Ony ty "analýzy" podobné té Radka S. v podstatě obviňují učitele z hlouposti. Haló, víte co je stávka? Nepracovat a nejít do práce! Takže co ti učitele, co sice pracovali, ale odbory a Radek si je započitali? Chudáčci, ani nevědí, jak se stávkuje :-) Kdyby to věděli, jistě by to udělali! A pak by jich bylo mnohem, mnohem víc, než 10%. Škoda, že jim to nikdo nevysvětlil.

L.snirch řekl(a)...

Metodou "trochu těhotná" se dá dosáhnout neuvěřitelných statistik, to známe z historie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se na svět dívají pozitivně.
Nezajímá je ani tak, že kolik učitelů nestávkovalo, ale zajímá je, kolik učitelů stávkovalo.
S těmi, kteří nestávkovali, se mnozí braši holedbají, ale těch, kteří stávkovali se bojí!

poste.restante řekl(a)...

No, takže neodboráři opakovaně "poradili" odborářům, že si mají vyměnit vedení.
Dost možná ano. Ale je to asi především jejich věc.
A já vždycky říkával mamince, když se mne ptala, jestli mám kapesník, podobně jako Štěpán Šafránek: "Mně to stačí říct třikrát."

Dále víme, že nestávkující rozdávají rady o tom, co je to stávka.
Taktéž velmi poučné.

Když tak nad tím přemýšlím, tak vlastně všichni ti, kteří před třiceti lety nosili na klopě kabátů trikolóru, vlastně také nedělali vůbec nic.
Pokud tedy zrovna nestáli na náměstích, anebo v den generální stávky nezastavili práci. Takoví chirurgové uprostřed operace, taviči poblíž pece a mnozí jiní.
Učitelky v mateřských školkách měly tenkrát určitě také vyhnat na dvě hodiny děti před barák.
Protože "stávkovat" = "nepracovat".

"Chudinky a chudáčci", ani tenkrát nevěděli, "jak se stávkuje". (Nejspíš nebyli u líného učitele na školení.)

Prosím vás, jakápak "podpora", nebo "vyjádření souhlasu s požadavky"?
Co to má jako být? Takový nesmysl.
Počítá se přece jen ten, kdo zastaví mašinu, sedne si a dá si cigárko.


Je fajn vědět, že všichni bojovníci za svobodu, demokracii a právo na vlastní volbu vědí, co a jak se má exaktně spočítat.
A je fajn, že to tenkrát nejspíš nevěděli ani komunisti. Možná kdyby započítali jen ty, kteří skutečně zastavili práci, tak zůstali v klidu a mohli jsme ještě dnes kreslit s dětmi na prvním stupni Auroru...

Napsal jsem už dříve, že ze strany vedení odborů šlo o zpackanou a nedomyšlenou akci.
Uspořádali stávku narychlo a dost amatérsky, protože ji chtěli demonstrativně stihnout ještě před plánovaným jednáním vlády o platech. Jenže podcenili Babiše, který operativně změnil program vlády.

Každopádně platí jednoduchá politická abeceda.
U stávky, podobně jako třeba u voleb se vedou vždy dvě bitvy.
1. O výsledek
2. O interpretaci výsledku.

Je celkem zřejmé, komu pomáhají ti, kteří pořád a dokolečka mají potřebu význam stávky snižovat a bagatelizovat.
Sice prý "podporují", nebo rovnou "bojují za slušné platy pro učitele", ale střelivo dodávají právě ministrovi školství, který platy zvednout ani na těch napodruhé slíbených 10 % do tarifů nechce. Protože ten má největší zájem na tom, aby mohl význam stávky co nejvíce ztrapnit.
No a samozřejmě Andrejovi, který "hned po důchodcích dělá pro učitele úplně nejvíc", ale oni si toho neváží.


Vlastně pardon, já zapomněl.
Kritici "zpackané stávky" určitě chtějí zvýšení o těch původních 15 %.
Za ty by určitě stávkovali kdykoliv. Nejlépe už předloni.
No a přece právě dnes, po stávce, je nejlepší cestou jak dosáhnout těch 15 % to, když budeme význam stávky a naštvanosti učitelů snižovat a odbory i stávkující urážet.

To je tak fantastický doublethink, že i Orwell by se tetelil blahem.

Aspoň máme jasno, kdo za koho kope.

L.snirch řekl(a)...

Jistě pohled, který je možný. Z jedné strany.

Jistě je možný pohled i z druhé strany, že nečlen odborů pod vedením odboru, které léta spolupracovalo s ministerstvem proti učitelům (to Vám nevadilo a dneska už nevadí?), obzvláště když se ani po 10 letech připrav nenaučili formulovat cíl stávky, nestávkuje.
Šéf odboru kandiduje do Senátu 2018 za socdem a nikomu nic nevadí?
Ať si členové odborů zvolí do čela koho chtějí. Je to jejich právo.
Ale ať mi netvrdí, že musím pod takovými odbory stávkovat.
Nemusím a musí to každý respektovat.

Nechci stávkovat pod odbory pracujícími pro jednu stranu.
Víc po lopatě už to napsat neumím. Je to jasné? OK.

poste.restante řekl(a)...

Ale ať mi netvrdí, že musím pod takovými odbory stávkovat.
Nemusím a musí to každý respektovat.

Ústava to říká jasně:
Nikomu nesmí být ve stávce bráněno.
Nikdo nesmí být do stávky nucen.

Nikdo ale nemusí respektovat Vaši "potřebu" kydat na organizátory stávky hnůj.
Je to jasné?
Víc po lopatě už to napsat neumím.


to Vám nevadilo a dneska už nevadí?
To je přece v tuto chvíli naprosto zbytečná úvaha.

Asi jako, že jsme měli po Mnichovu bojovat?
A jak jen si mohli lidé po válce znovu ustavit prezidentem toho stejného Beneše, který nejdřív odstoupil pohraničí a pak měl plán - "eroplán"?

Šéf odboru kandiduje do Senátu 2018 za socdem a nikomu nic nevadí?
A proč by mělo?
Už jsme si několikrát vyjasňovali, že kandidatura odborářů za levicové strany a spolupráce s nimi je ve světě zcela běžným jevem. Stejně jako majitelů firem a vysokých manažerů za strany pravicové.
(To Vám nevadí? - Ovšem že ne, to je přece svobodná vůle a jejich právo. Selektivní metr?)

Jistěže mi vadí, že odboráři a jejich vedení nebojovali proti "inkluzi po česku" a jiným pitomostem.
V první řadě by to ale snad mělo vadit členům odborů, ne?
No a co s tím mám jako dělat? Mohu to buďto vzít jako nepříjemný fakt, anebo do těch odborů vstoupit a zkusit to změnit.
Ale kvůli tomu, že mi vadí chyby odborů nebudu přece shazovat stávku a stávkující kolegy.

Slovy Miroslava Donutila v Pelíšcích: "A komu tím prospějete, co?" :-)


Mečiarovi se podařil jeden fakt vtipný bonmot:
Jak se stupňuje nepřítel? - Nepřítel - úhlavní nepřítel - koaliční partner.

Takhle funguje politika.
Může se Vám to nelíbit.
Ale pokud chcete něco změnit, něco prosadit, tak musíte spolupracovat i s těmi, kdo se Vám příčí.
V opačném případě pomáháte protistraně.
A angažujete se v tom vehementně.

L.snirch řekl(a)...

Proti stávkujícím jsem neřekl ani slovo, naopak vždy jsem psal, že je hoden úcty ten, kdo stávkoval. Jen proti vedení odborů vedu kritiku. A když jsou odbory finančně podporovány státem, mám právo je kritizovat.
Srovnávat odbory a Mnichov - to se vám povedlo.
To srovnání s Pelíšky se taky povedlo, vy jste ten výrok ve filmu asi nepochopil. :-)

Nikomu nepomáhám, neúčasti ve stávce ani tím, že oprávněně kritizuji vedení školských odborů za způsob práce za posledních 10 let i za způsob vedení stávky (zejména nesrozumitelný cíl stávky). Odbory konec konců kritizujete i Vy.
Jedině kritikou se dá něco změnit. Ne zahlazením chyb a zapomenutím všeho bez sebereflexe.
Díváme se na svět jiným pohledem.

poste.restante řekl(a)...

To srovnání s Pelíšky se taky povedlo, vy jste ten výrok ve filmu asi nepochopil. :-)
Ale pochopil.
Proto jsem za něj dal smajlík, jak jste si mohl všimnout.

Srovnávat odbory a Mnichov - to se vám povedlo.
Mělo Vám to naznačit, že v okamžiku, kdy uletěl do Londýna, byl pro většinu národa Beneš zrádce, který zdrhnul a lidi tu nechal svému osudu. Ale přesto se stal po válce opět prezidentem. Proč asi?

Proti stávkujícím jsem neřekl ani slovo, naopak vždy jsem psal, že je hoden úcty ten, kdo stávkoval.
A já taky svůj příspěvek neadresoval jenom Vám...


Nikomu nepomáhám, neúčasti ve stávce ani tím, že oprávněně kritizuji vedení školských odborů za způsob práce za posledních 10 let i za způsob vedení stávky (zejména nesrozumitelný cíl stávky).
To je právě Váš hluboký omyl.
Boj o zvýšení platů ještě neskončil.
Každý, kdo teď bagatelizuje stávku a její význam,
každý kdo teď zpochybňuje, jak malý či velký mandát odbory mají,
kdo zpochybňuje různé formy zapojení do stávky a její podporu
i podporu požadavkům, které nastolila, ze strany většiny učitelů,
každý takový "pracuje" pro ty, kvůli kterým stávka vznikla.

Každý text, který na toto téma TEĎ napíšete může být citován, může být použit jako argument, jako příklad toho, jak nejednotní učitelé jsou, jak nestojí za požadavky odborů.

Můžete si to okecávat jak chcete. INTERPRETACE stávky je TEĎ důležitá.

Výše učitelských platů je politikum.
Pokud to nechápete, tak alespoň neškoďte a nepodkopávejte nohy těm, kdo se teď snaží vybojovat i pro Vás to, co jen půjde.


Na kritiku předchozí neaktivity a nedávné neschopnosti odborů budete mít dost příležitostí až potom. Až bude schválen rozpočet a růst platů na příští rok.
Když je to tedy pro Vás a Vaše názorové soukmenovce tak zásadní a důležitá věc.
Když Vám tak moc vadí "žluťácké" odbory a to, že měl jejich šéf tu "drzost" kandidovat za ČSSD.
"Sebereflexi" do toho netahejte. Tu ať si dělají odbory uvnitř.
Vám jde pouze o kritiku zvnějšku.


Odbory konec konců kritizujete i Vy.
Ano, ale vždy až v reakci. A omezuji se pouze na to, jak nedobře organizovaly stávku.
Stávku, její požadavky a především jejich podporu ze strany učitelů jsem nikdy nezpochybnil.

To se o například o Vaší větě:
Metodou "trochu těhotná" se dá dosáhnout neuvěřitelných statistik, to známe z historie.
asi moc říct nedá, že?

A myslím, že bych našel i další příklady, kdybych měl čas a chuť hledat.


Ano, díváme se na svět jiným pohledem.
Protože Vy si nejste schopen přiznat, že Vámi prezentované postoje v důsledku škodí právě těm, o které Vám údajně jde.

Robert Čapek řekl(a)...

poste restante napsal mnoho slovíček, kurzivá, zvýrazňování, odstavce.... tolik slov a přitom chtěl napsat jen tohle:
ti, co přemýšleli a nestávkovali (90%), údajně "škodili" těm, co přemýšleli a stávkovali (10%). Prý.

Co mu nedochází, je to, že tím pádem je očividný nesmysl těm 90% cokoliv vyčítat a tvrdit, že "škodí". Drtivá většina totiž vlastně i hlasovala, které důvody mají větší váhu. Je tudíž zřejmé, že škodí jenom ti, kdo tento poměr (90 / 10) způsobili.

Vidíte, jde to i bez odstavců, hromady písmenek, zvýrazňování a kurzívy :-D

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak já krátce.
Nejsou důležité počty.
Důležité je, že se konečně něco dělo!

L.snirch řekl(a)...

Poste.restante
Docela jste pobavil. A tím bych to ukončil.

Paní Karvaiová:
Furt se něco děje, to máte pravdu.

Poste.restante:
Tak sofistikovaně snad ani nevedli studenou válku Brežněv s Reaganem. To vážně smekám, jak to máte takticky promyšlený. Já prostej člověk to tak nedomýšlím.
Tím bych hodnotnou diskusi za sebe na dané téma pod touto analýzou prezidenta spolku PK ukončil.
Díky za diskusi
Jiří Lukáš řekl(a)...

Důležité je, že se konečně něco dělo!

Blbý je, že se dělo něco takového, že si hodně lidí myslí, že učitelé jsou (mírně řečeno) divní. Ještě blbější je, že si to možná myslí i řada těch, kdo o školství rozhodují.

poste.restante řekl(a)...

Poste.restante se pokoušel naznačit, že pan Čapek nebetyčně kecá. :-D
Třeba když píše, že
ti co přemýšleli a nestávkovali (90%), údajně "škodili" těm, co přemýšleli a stávkovali (10%)
Především proto, že
1. poste.restante vůbec a nikde nepsal o 90 % nestávkujících, ale o panu Čapkovi a částečně o panu Šnirchovi.
2. pan Čapek není schopen pochopit, že sdělení odborů i Pedagogické komory uvádějí zvlášť kategorie stávkujících škol a zvlášť škol či učitelů, kteří stávku podpořili jinou formou. Stejně jako se tomu dělo před 30 lety a děje se tak při každé stávce.
3. panu Čapkovi uniklo, že nemůže data interpretovat tak, že údajně jen 10 % (reálně) stávkujících požadavky odborů podpořilo, ale 90 % nestávkujících tyto požadavky odmítlo. To je totiž demagogie. Ale u pana Čapka nic nového.
4. poste.restante nikomu nic nevyčítá, (natožpak 90 % učitelů,) ale pokouší se kolegovi vysvětlit, jak mohou být jeho slova chápána, interpretována a případně i zneužita.
5. poste.restante ani na okamžik neuvažoval o tom, že by pan Čapek jeho slova pochopil, či snad dokonce uznal. Proto svůj text psal spíše pro ostatní čtenáře.

Jedinou otázku, kterou si poste.restante klade je to, zda osobní averze pana Čapka vůči panu Sárközimu je tak velká, že mu už úplně brání projevit alespoň náznak objektivity a odstupu. Či snad dokonce pochopení a empatie vůči těm, díky kterým může provozovat svou živnost, tedy učitelům. Ale odpověď nečeká a nečeká ani, že by měla smysl.

BTW: Kurzívu používám pro odlišení citací nejčastěji cizího textu, od mé vlastní reakce a tučné písmo pro zdůraznění zásadního sdělení.
Přijde mi to pro čtenáře přehlednější.
Je to taková moje kantorská "úchylka".

Někdo zase má potřebu zdůrazňovat svůj posměch smajlíkem :-D

Radek Sárközi řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
poste.restante řekl(a)...

Tak sofistikovaně snad ani nevedli studenou válku Brežněv s Reaganem.
Mnohem, mnohem sofistikovaněji, pane kolego. :-)
Trochu jsem to svého času studoval, jen tak pro vlastní potěchu.

Pracoval jsem v projektovém managementu. A potřeboval jsem třeba, aby lidé odpracovali práci na projektu, jehož úspěch je mohl také připravit o místo.
Pracoval jsem na pozici pravé ruky místopředsedy představenstva středně velkého koncernu.
A krátce jsem pracoval i v politice, včetně té vrcholové.

Díky tomu jsem trochu získal vhled do toho, jak různá vyjednávání a prosazovaní zájmů probíhají. Nic víc v tom nehledejte.

L.snirch řekl(a)...

"Poslanci už předkládají návrhy na dodatečné navýšení rozpočtu pro školství. Stávka tudíž rozhodně smysl měla."
První věta je důsledkem věty druhé? Existuje důkaz nebo to je přání?
V každém rozpočtu opozice předkládá návrhy, je to jejich práce.
Přál bych si, aby byli úspěšní.
Dnes školský výbor schválil beze změny.
Ale to není rozhodující.
Uvidíme.

poste.restante řekl(a)...

První věta je důsledkem věty druhé? Existuje důkaz nebo to je přání?

A existuje důkaz, že ne? Nebo je to jen zapšklost? :-)

Takhle "matematicky" to v reálném životě nefunguje.
A ve světě politiky už vůbec ne.

Je to vždy jen o vytváření předpokladů.

Robert Čapek řekl(a)...

Radek Sárkozy: "Mimochodem, paní redaktorka mi řekla, že je pan Čapek velmi nepříjemný člověk a že ho moc nemusí... V tomto jí dávám zapravdu."

Tohle je ovšem tvrzení, které bych rád ověřil. Daniela Drtinová se ke mě chovala pěkně, stejně tak celý štáb DVTV (ostatně jsem tam byl potřetí). Naštěstí mám na paní redaktorku a produkci DVTV kontakt, takže tam tohle tvrzení ověřím.

Mnohem blíže pravdě se mi zdá, že Radek S. nepřenesl přes srdce, nejen jeho bláboly o ynternetu a další, ale také že mu do jeho neslavného vystoupení ještě pouštěli část mého rozhovoru :-) V každém případě, pokud R. Sárkozy lže, což je pravděpodobné, touto lží si tam nadobro zavřel cestu. I kdyby se stávkovalo každý půlrok.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nestávkovali ti, kteří především nechtěli přijít o svůj denní příděl peněz.
Teď! Před jéžiškem...
A aby si zachovali ten svůj ušlechtilý obličej alespoň pohledem do zrcadla při ranní hygieně, kydají hnůj na ty, co stávkovali. Jakože na zpackanosti naskakují jenom blbečci...

Robert Čapek řekl(a)...

P.S. V podstatě je vyloučené, že by se taková profesionálka vůbec vyjadřovala ke svým hostům někomu jinému, navíc cizímu. Dokument, jak "nepříjemně" se musela cítit, když sama od sebe tuto pózu vylepšovala až do šestého pokusu:
https://ibb.co/mRZ2Rnn

Radek Sárközi řekl(a)...

Jsem rád, že můj rozhovor v DVTV sdílelo více lidí, než ten Čapkův, na který jsem věčně reagoval a vyvrátil nesmysly, co v něm tvrdil. Evidentně se jim líbil více ten rozhozhovor se mnou :-)

Robert Čapek řekl(a)...

Chcete poměřovat rozhovor, kde jsem musel mluvit o té vaší nepovedené stávce s tím vaším? Proč neporovnáte můj první rozhovor, kde jsem mluvil o tom, co je mnohem užitečnější?

A mimochodem, nic jste nevyvrátil. Jen jste na otázku "Rozumíte tomu"? zamumlal: "Tomu nerozumím..." a jel svou uspávačku. Ale ta vaše charakteristika, proč je u nás výuka kvalitní (ynternety atd. :-) v sobotu rozesmála plný sál učitelské konference "Jihlava mluví o vzdělání". Postarám se o to, aby se tomu učitelé smáli ještě dlouho.

tyrjir řekl(a)...

Radek Sárközi: Učitelé stávkovali hlavně za kvalitní školství pro žáky

Brontosaurus své "dlouhé vedení" nepřežil. :)))

Radek Sárközi řekl(a)...

Srovnávám srovnatelné. Oba rozhovory byly o stávce. :-)

Robert Čapek řekl(a)...

Ano, to byly. Ale peníze jsou vaše jediné téma. Moje asi 28 v pořadí. Srovnávejte tedy moje a vaše hlavní témata mezi sebou, když už se chcete z nějakého důvodu poměřovat :-)

Právě jsem odeslal maily s dotazem, co je pravdy na vašem tvrzení. Uvidíme.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vaše hlavní téma je urážení ostatních, ne?

Robert Čapek řekl(a)...

Tak, pane Radku Sarkozy, jste lhář. To je známé, ale nyní jste se dopustil zpochybnění profesionality špičkové novinářky a naběhl jste si. Mám reakci od DVTV a samotné paní redaktorky Drtinové. Lžete. Myslím že tohle prokazatelné lhaní mi stojí za nový blog. A nezapomínejme na ten starší, který jsem stáhl o své vlastní vůli - protože jsem se nechtěl patlat v blbostech - a o kterém jste lhal, že "byl stažen z etických důvodů". Nebyl. Právě ho vracím do veřejného prostoru. I když škodí mému image se mazat s malichernostmi, jasně. Ale teď už mi to stojí za to :-) Inu, lež má krátké nohy. Můžete lhát o vítězství ve stávce, ale jakmile lžete o konkrétních lidech, leckdo si to nenechá líbit.

Pepouš řekl(a)...

No tak sláva, nový blog už se rýsuje. Třeba by se mohlo hodit toto:

V blízkosti klávesy Enter (někdy je nalevo, někdy je nahoře) vyhledejte klávesu, na které jsou dvě horizontálně seřazené tečky (přehláska), obrácené lomítko, svislá čára a apostrof. Stiskněte ho a zase pusťte. Následně už stiskněte jen klávesu pro písmeno o a přehlasované o – ö je na světě.

Radek Sárközi řekl(a)...

Klidně svůj pomlouvačný blog na iDNES.cz vraťte, pane Čapku, alespoň budu mít pro policii důkaz ohledně toho trestního oznámení nejen z Vašeho soukromého blogu, ale i z dalšího místa, že šíříte pomluvy o mé osobě záměrně a cíleně...

Radek Sárközi řekl(a)...

Myslím si, že svému veřejnému image škodíte nejvíce Vy sám, pane Čapku. Například tím, že tykáte oponentům v diskuzích, urážíte je, agresivně je napadáte a šíříte o nich pomluvy...

P. Vršecký řekl(a)...

Chtít po tělocvikářovi, aby správně napsal jméno o sedmi písmenech. Vy jste si na něj zasedl, Pepouši :-) On to možná zužitkuje do nové publikace "Jak psát bez chyb".

Robert Čapek řekl(a)...

Ano, pane RS. Tykání oponentů je opravdu na žalobu :-) Nu, jsem zvědavý. A o šíření pomluv vám právě přišla zpráva z DVTV, nebo ne?

Děkuji, pane Vršecký za označení tělocvikář. Jsem na něj hrdý i na to, že tělocvikář udělal dva doktoráty, zatímco jiní se zpoceným čelem jedny státnice :-D Ale komu záleží na formálním vzdělávání? Mě teda ne ;-)

Radek Sárközi řekl(a)...

S paní redaktorkou Danielou Drtinovou jsem si dnes vyměnil několik SMS. Svůj komentář jsem na základě toho smazal. Tímto pro ni i pro mě tato "kauza" končí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Beru to tak, že pan Čapek nepíše o mně, ale o nějakém člověku, který se jmenuje "Sárkozy". Osobně nikoho tohoto jména neznám. :-D

P. Vršecký řekl(a)...

To, že tělocvikář udělal dva doktoráty je smutným příznakem doby, pane Čapku, která umožní doktorát z oboru, kde nemáte ani magistra. Na tom, že permanentně komolíte jméno pana Sárköziho, ovšem vaše skutečná či předstíraná hrdost na vlastní pašáctví pranic nemění. Buď jste hlupák, nebo ubožák, řekl bych. Nepovolené tykání na žalobu samozřejmě není, je to jen příznak křupanského plebejství, na kterém sebevětší počet doktorátů pranic nezmění.

Nicka Pytlik řekl(a)...

že tělocvikář udělal dva doktoráty je smutným příznakem doby

Pro pytliky je smutným příznakem doby skutečnost, že se trdloid může stát tělocvikářem.
Až na jednu nebo dvě výjimky se mohli pytlici o tělocvikáře opřít. Jakože to nejsou paka.

Robert Čapek řekl(a)...

Hlavně se nezalknete žalobou, pane V. To víte, proč být magistr, když můžete jít o level výš? Mezi námi, ony ty zkoušky na VŠ mají ty správné odborné grady až výše, na doktorátu. Obyčejná státnice je brnkacka. Třeba komisionalni zkouška z cizího jazyka nebo metodologie výzkumu má poloviční ztratovost studentů .. Je to jízda! Jo, vy jste to nezažil, co vám mám povídat. Ale jak říkám,jde o vědění, ne o tituly... Důležité je, koho při tom mnohaletém studiu potkáte - ty největší kapacity oborů. S tím se nedá Mgr. studium rovnat. Nu, zkuste si to, pokud vám hlava slouží...

Josef Soukal řekl(a)...

Kdyby R. Čapek stál za něco víc než jen za útrpný úsměv, mohly by blogy o něm vznikat s každým jeho novým vystoupením.

Robert Čapek řekl(a)...

Opět etické vítězství, předsedo Soukale. Jak to jen děláte? :-D Jedna věta a hned se mi stalo, co jste napsal o svých oponentech, že "opakovaně argumentačně (a leckdy i eticky) selhávají v polemikách". To musí být kouzlo.

Josef Soukal řekl(a)...

Právě mi FB nabídl nové úvodní foto češtinářky Moniky Stehlíkové, je na něm Burianova ilustrace pokrevního sbratření Vinnetoua a Old Shatterhanda.
Začátek diskuse:

Vladimir Libal To byl svět ještě v pořádku:-)

Robert Čapek To byl svět ještě v pořádku, když běloši vybíjeli indiány? :-/ Nebo to byl svět ještě v pořádku, když jsme to za totáče četli? :-/ Ale ano, já to chápu: fiktivní světy někdy bývají OK :-)

Monika Stehlíková Ježíšikriste. Dal jste se k pokrokové mládeži?

Vladimir Libal Robert Čapek Berte to jako ironii prosím, v obou případech. Jenom, že jsme tenkrát byli dětmi a vše se zpětně nahlédnuto jevilo jako přehledné. Vinnetou byl dobrý, Santer zlý.

Monika Stehlíková Vladimíre, nic nevysvětluj.

Robert Čapek Vladimir Libal Samozřejmě, že to beru s nadhledem, I mé oblíbené Verneovky se odehrávají v době nejhoršího drancování kolonií a bílý Evropan je tu domorodcům přímo nechutně nadřazený :-) Jenom mě zajímalo, k čemu to vztahujete... Tedy správněji: to byl ještě svět v našich nevědomých dětských hlavičkách v pořádku ;-) Monika Stehlíková Díky, ale Vy asi mír v duši Ribany nemáte, že? :-D

Monika Stehlíková Chachacha! Já jsem právě Ribana jak vyšitá, Jen jsem chtěla Vladimíra, který je extrémně vstřícný a plný pochopení, varovat, protože váš komentář je a) naprosto scestný, b) určitě se nudíte a odskočil jste si trochu zaprudit do neznámých vod.

-
-
Nenechme se otrávit provokující vtěrkou.

Robert Čapek řekl(a)...

Nemám povinnou státní maturitu z ČJ z posledních let, předsedo Soukale, takže nechápu, proč sem postujete diskuzi o mayovkách, která je stará dva roky. Ale nejsem bohemista, takže jsem mohl přehlédnout nějakou geniální myšlenku, kterou diskuze obsahuje a kterou chcete vyzdvihnout.

Josef Soukal řekl(a)...

Možná jsem přehlédl, že je to anoncováno jako vzpomínka. Na věci samé to ovšem nic nemění.

Robert Čapek řekl(a)...

Na věci samé to ovšem nic nemění. Ano, nemění. Není to vůbec k věci. Ani věcně, ani eticky :-)

Josef Soukal řekl(a)...

No, o etice toho vy víte asi tolik jako muž o těhotenství - slyšel jste o tom, víte, jak se projevuje, ale osobní prožitek vám chybí. A že jste jako poměrně často smysl sdělení nepochopil, názornost citací jen dokresluje.

Robert Čapek řekl(a)...

Předsedo Soukale, kdybych já vytáhl všechny diskuze za poslední dva roky, kde vypadáte jako ňouma, byla by to kniha. Ale proč bych to dělal?

Josef Soukal řekl(a)...

Vy radši rovnou pomlouvačný blog. Popř. vyprávěnky na školeních. Proč to děláte? Nepředsedo a neprezidente? A proč se tak zoufale snažíte diskutovat s těmi, kdo o to vůbec nestojí?

Radek Sárközi řekl(a)...

Podrobnosti o mém projektu s vytvářením časopisu během hodin češtiny naleznete zde :-)

Vydávání časopisu jako didaktický projekt:

http://www.ctenarska-gramotnost.cz/kategorie/projektove-vyucovani/pv-tipy

Ivo Mádr řekl(a)...

Hlupáky je třeba ignorovat. Jiné cesty není.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlupáky je třeba vystavovat!

p.s.
Pytlici stiženi nepřekonatelnou potřebou dodat i patřičnou ilustraci, zadali do vyhledávače řetězec 'blbý a blbější na výstavě' a mimo jiné na ně vypadlo i toto!

P. Vršecký řekl(a)...

Hlavně se nezalknete žalobou, pane V. To víte, proč být magistr, když můžete jít o level výš? Mezi námi, ony ty zkoušky na VŠ mají ty správné odborné grady až výše, na doktorátu. Obyčejná státnice je brnkacka. Třeba komisionalni zkouška z cizího jazyka nebo metodologie výzkumu má poloviční ztratovost studentů .. Je to jízda! Jo, vy jste to nezažil, co vám mám povídat. Ale jak říkám,jde o vědění, ne o tituly... Důležité je, koho při tom mnohaletém studiu potkáte - ty největší kapacity oborů. S tím se nedá Mgr. studium rovnat. Nu, zkuste si to, pokud vám hlava slouží...

Mistr si troufá porovnávat své studijní výsledky s výsledky někoho, koho vůbec nezná a na zcela jiné VŠ? Svatá prostoto...Milý pane Čapku, na pražských právech potkáte zcela stejné "kapacity" při studiu magisterském jako doktorském, ovšem tam venku se na tituly vepředu i vzadu stejně nehraje. Úctu si v právu vydobudete, pokud se aspoň nějaký čas věnujete nějakému z elitních právních oborů (justice, advokacie, notářství), k čemuž samozřejmě potřebujete další vzdělání zakončené zkouškami. "Jízda" je právě to, vím, o čem mluvím. Mého zaměstnavatele zajímalo právě tohle v mém profesním životopise, ne jestli jsem se otituloval vepředu i vzadu, napsal nějaké populární knížky, případně cestoval po republice s s "odbornými kurzy", po kterých, pokud by nebyly dotace, by neštěkl pes. Ale pobavil jste mne tak, že jsem se šel zaměstnavatele zeptat, jestli mně přidá, pokud si aspoň malý doktorát udělám. Prohlásil, že víc jak čtyřnásobek průměrné mzdy, což je můj aktuální plat, mi momentálně vyplácet nehodlá, i kdybych těch doktorátů udělal několik :-)

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Vršecký,

touto svou sebehodnoticí zprávou jste mě docela zaujal. Dlouhodobě mě zajímá, jak a proč se nejrůznější lidé veřejně prezentují. Dovolte, abych se Vás (věřím, že Vám to, když už jste se rozhodl zde o sobě psát, nebude vadit) zeptal: Ve kterém roce jste začal studovat právnickou fakultu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve kterém roce jste začal studovat právnickou fakultu?

Pozor, pane Vršecký, je to past!
U lukášů si dávají nemálo práce s tím, aby po jakékoli odpovědi mohli na dotazovaného chlístnout pár kbelíků špíny.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Past? Ztrácíte nadhled, Pytliku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo má něčeho nadmíru, může bezevšeho trousit.
A na rozklíčování špíny až tak moc nadhledu netřeba.

Jiří Lukáš řekl(a)...

A na rozklíčování špíny až tak moc nadhledu netřeba.

No to právě ne, tam je třeba značného nadhledu. Protože jinak člověk do těchto svých soudů vnáší příliš obraz sebe samého. Nicméně díky za názor, Pytliku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Značný nadhled mají tak akorát bozi olympští. A hradní páni, samozřejmě.
Takové ambice pytlici nemají. Postačí jim dívat se na svět svýma očima.
V každém případě je ale dobře vědět, kdo se s kým rád ztotožňuje.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Kdepak bozi - schopnost nadhledu je obecně lidská vlastnost, kterou je dobré rozvíjet.
A taky není špatné „dívat se na svět svýma očima“, ale zároveň i očima jiných. On ten pohled pak bude takový komplexnější, pestřejší a asi i pravdivější.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Především je nezbytné se dívat na svět očima svých chlebodárců.
A když teď už konečně vyšlo najevo, že lukášové jsou ostrovtipnější, než pytlici, lze se přesunout do jiného vlákna. Tady to už stejně co nevidět skončí. Další článek o nějakém odborníkovi na vzdělání, a je to!

P. Vršecký řekl(a)...

Pane Lukáši, díky, pobavil jste mne. Nevím, jestli víc poučováním pytlíků o nadhledu (právě vy!), nebo tvrzením, že můj příspěvek , vysvětlující Velmistrovi, že poměry v právničině se od poměrů od pedagogice (natož v lektorském byznysu placeném z evropských dotací) fakt trochu liší, je "sebehodnotící zpráva". Zeptat se samozřejmě můžete na co chcete, já na co chci odpovím :-) Ale vážně, hned jak mi vysvětlíte, co je na mém příspěvku sebehodnotícího a jak je vámi požadovaný údaj k němu relevantní, té odpovědi se vám dostane (ačkoliv vám do toho samozřejmě naprosto nic není).

Jiří Lukáš řekl(a)...

co je na mém příspěvku sebehodnotícího

P. Vršecký: „Úctu si v právu vydobudete, pokud se aspoň nějaký čas věnujete nějakému z elitních právních oborů (justice, advokacie, notářství), k čemuž samozřejmě potřebujete další vzdělání zakončené zkouškami. "Jízda" je právě to, vím, o čem mluvím. Mého zaměstnavatele zajímalo právě tohle v mém profesním životopise

jak je vámi požadovaný údaj k němu relevantní

Nijak. A ona to, víte, ani nebyla otázka, na kterou byste měl odpovídat. Tedy: Neodpovídejte prosím! Případně se cvičte v tom nadhledu!

P. Vršecký řekl(a)...

Tohle je sebehodnotící? To první vám řekne každý právník, to druhé je porovnání náročnosti státnic a dalšího vzdělávání (týká se opět všech, nepotkal jsem zatím kolegu, který by měl jiný názor), to třetí reprodukce toho, co mně řekl po přijetí zaměstnavatel.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Tohle je sebehodnotící?

Ano.
P. Vršecký říká, že si P. Vršecký v právu vydobyl úctu. Takové tvrzení je hodnocením sebe samého.


Zdůvodnění:

P. Vršecký: To první (úctu si v právu vydobudete, pokud se aspoň nějaký čas věnujete nějakému z elitních právních oborů…) vám řekne každý právník.

každý právník vám řekne – tedy i P. Vršecký
se aspoň nějaký čas věnujete nějakému z elitních právních oborů… – tedy i P. Vršecký

P. Vršecký řekl(a)...

P. Vršecký říká, že si P. Vršecký v právu vydobyl úctu. Takové tvrzení je hodnocením sebe samého.


To máte pravdu. Problém je ovšem tak trochu v tom, že nic takového neříkám :-) Snaha najít na dlani chlup, ber kde ber, je k smíchu, kdyby nebyla až k pláči. Když vidím to "odůvodnění". tak jen doufám, že neučíte češtinu nebo matiku. Zjevně totiž máte zásadní problém s pochopením i dost jednoduchého textu a výroková logika je pro vás pole neorané asi tak stejně, jako pro Mistra.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Vy jste, pane Vršecký, očividně dost jednoduchý člověk. Zkuste - kvůli sobě - míň plácat a víc myslet.

Váš poslední příspěvek je argumentačně hodně slabý. Lépe řečeno nulový. Ale je to v podstatě docela jedno.

Nemá cenu pokračovat. Ale jestli chcete, tak samozřejmě plácejte dál.

P. Vršecký řekl(a)...

Pokoušet se mne urazit samozřejmě můžete, ale nemyslím, že jedinec, který se tady prezentoval takovými výsledky svého myšlení, v tom kdy bude úspěšný. Ale jak už jsem napsal, zkoušet dál to můžete :-)

Okomentovat