8.11.19

Radek Bartoníček: Chybí síla, která by ve školství otočila trend k lepšímu, míní učitel ve stávce

Mezi mnoha učiteli, kteří ve středu stávkovali, byl také zástupce ředitele Základní školy v Bánově Vlastimil Ondra, který tvrdí, že hlavní důvod stávky nevidí v penězích. "Mzdy ve školství jsou určitě nízké, ale mně a mnoha dalším učitelům vadí to, v jakém stavu je celkově úroveň vzdělávání," říká Ondra. Je podle něj chyba, že reforma vždy přichází shora a s učiteli se nediskutuje.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

V "jeho" Zlínském kraji patřila bánovská škola mezi 93 stávkujících škol, z nichž bylo 29 středních. Celkem šlo o přibližně 2000 učitelů. I když odboráři uvedli jako hlavní důvod protestu to, že vláda nesplnila slibované 15procentní navýšení platů, učitel Ondra tvrdí, že rozhodně nestávkoval kvůli penězům. "Mzdy jsou určitě menší, než by měly být, ale mně vadí ve školství podstatně více jiné věci," prohlašuje.

Vadí mu, že je hluboko pod průměrem platu ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí, ale když je řeč o penězích, kritizuje spíše systém jejich rozdělování. Nechápe, proč peníze na mzdy učitelů a dalších pracovníků dosud posílá ministerstvo školství do škol přes prostředníky.

Žádné komentáře:

Okomentovat