6.11.19

Prohlášení šedesáti účastníků stávky 6. 11. 2019 z VOŠ a SPŠE Plzeň

Poslaneckou sněmovnou a některými členy vlády bylo slíbeno 15 % objemu finančních prostředků na růst platů pedagogických pracovníků. Po všech jednáních to bylo 10 % objemu na rok 2020 a 9 % na rok 2021.

S velkým očekáváním jsme vkládali naděje v současnou vládu. Ministr nakonec bez projednání se sociálními partnery rozhodl o 8% navýšení tarifů. Vláda toto rozhodnutí schválila v pondělí 4. 11. 2019, přestože ve zveřejněném programu svého jednání tento bod vůbec neměla.


Jednání ministra Plagy i celé vlády je pro nás zklamáním.

Deklarovaná priorita školství dostala trhlinu a sociální dialog vedený na poslední chvíli se změnil v handrkování o stokoruny. Z původních „závazných slibů“ učitelé na výplatnici uvidí výrazně méně a zůstávají stále mezi nejhůře placenými vysokoškolskými profesemi.

Přestože je školství již 25 let prioritou pro všechny vlády, je skutečná situace taková, že naše děti nebude mít kdo učit a přijdou tak o své právo na vzdělání, které jim zaručuje Listina základních práv a svobod, hl. 4, čl. 33, odst. 1. Do důchodu a mimo školství totiž odchází více učitelů, než pedagogické fakulty připraví k výkonu povolání.

Trváme na původním návrhu zvýšení celkových mzdových prostředků o 15 % od 1. 1. 2020 a žádáme automatickou valorizaci na 130 % průměrné mzdy v ČR.
Chceme, aby vláda objektivně informovala veřejnost o skutečném stavu platů ve školství a zveřejnila podklady pro výpočet těchto údajů včetně makroekonomických dat.

Požadujeme včasné informace o podmínkách způsobu ukončování studia maturitní zkouškou. Vadí nám změny v průběhu čtyřletého studia.

Požadujeme silného a zásadového ministra, který stojí za všemi pracovníky ve školství a dokáže plnit své slovo!

60 účastníků stávky z VOŠ a SPŠE Plzeň

Žádné komentáře:

Okomentovat