12.11.19

Příbram.cz: Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků

V Česku chybí tisíce učitelů. A podle odborníků na vzdělávání bude hůře. Zhruba třetina pedagogů se v Česku blíží důchodovému věku a mladí se do kantořiny příliš nehrnou. Práce učitele má v Čechách nálepku mizerně placené, velmi psychicky náročné profese. Mladí dávají čím dál častěji přednost jiným, lépe placeným oborům. Zeptali jsme se ředitele jedné z příbramských základních škol, jak se s dětmi pracovalo dříve a jak dnes. Naše dotazy nám ochotně zodpověděl Mgr. Roman Behún, který do školství vstoupil na začátku devadesátých let. Nyní působí jako ředitel Základní školy pod Svatou Horou.


Z rozhovoru na Příbram.cz vybíráme:

Dnes je často zmiňovaná porucha chování dětí, zejména nesoustředění při výuce (ADHD). Zaznamenali jste výskyt této nemoci i v minulých letech?
Do školství jsem vstoupil jako začínající pedagog právě na začátku devadesátých let. Přestože začínající učitel, ale věkově poměrně blízký žákům, jsem problémy s kázní víceméně neměl. Vzpomínám si, že na pedagogických radách se řešila nekázeň žáků, vyrušování v hodinách, nepořádnost, zapomínání domácích úkolů. Nikdy se však nemluvilo o tom, že by někdo z žáků měl diagnostikovanou poruchu chování, povětšinou dostal „nálepku“ neukázněného a nevychovaného žáka.

V současnosti je to však jinak. Podle výzkumů porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou postihuje 3-7 % dětí. Je jasné, že tyto děti máme ve škole i my. Vyučující ke vzdělávání těchto žáků přistupují podle doporučení pedagogicko-psychologické poradny. Bohužel se však dostáváme i do situací, kdy žák „poučen“ z domova tvrdí paní učitelce: „Já můžu zlobit, já mám na to papír“.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Já můžu zlobit, mám na to papír.

Zlobit může každé dítě i bez papíru.
Tady jde spíš o následky takového chování.

Ivo Mádr řekl(a)...

Já můžu i zabít, mám na to papír.
Ty následky raději nedomýšlím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ještě někomu, krom pytliků, přijde přinejmenším zvláštní, že tu do toho už dávno nepere nějaký nad jiné povolaný psycholog?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A nějaký psycholog? Pořád nic???

Okomentovat