29.11.19

Petra Kultová: Jak učit lépe dějepis v digitální době a je potřeba odvykládat všechno? Pomůže nová aplikace HistoryLab

Učitelé se mohou zapojit do testování nové aplikace HistoryLab. Jedná se o digitální dílnu, která dává možnost učit dějepis tvořivě a podněcovat u žáků kritické myšlení. Na jejím vývoji se podílí celá řada vědeckých a vzdělávacích institucí včetně Českého rozhlasu.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Vltava vybíráme:

Na webové stránce HistoryLab najdou učitelé v současnosti více než desítku interaktivních cvičení k dějinám 20. století, která mohou snadno využít ve výuce. „Testovací provoz potvrzuje, že žáky to nenudí a že to v nich podněcuje zvědavost a diskusi ve třídě,“ doplňuje Činátl. Stejnou zkušenost z praxe má i učitelka jedné pražské střední školy Hana Hrádková: „Studenty to baví, protože cvičení s fotografiemi i se zvukem jsou interaktivní. Někdy se jedná o detektivní příběhy, jindy jsou studenti v roli novinářů. Takové věci mají úspěch,“ doplňuje Hrádková, která se svými žáky testuje HistoryLab nejčastěji v menších skupinkách na noteboocích.

Výuka dějepisu na školách se často stává předmětem veřejných debat, a to nejen ve výročních rocích jako je ten loňský nebo letošní. Podle Kamila Činátla se často opakují stereotypy a klišé o špatných znalostech moderních dějin, která zakrývají skutečné problémy českého školního dějepisu. „K těm podle mě patří třeba udržitelnost znalostí v době, kdy převládá frontální výklad u tabule. To je závažná otázka, kterou si neklademe. Když učitel hypoteticky odučí dějiny od začátku do konce, budou si to žáci skutečně pamatovat? Podle mého názoru to není tak jednoznačné, a proto také děláme HistoryLab,“ upřesňuje.1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

Pár cvičení jsem prošel. Nejpůsobivější je to o železné oponě. Každý žáček, který tohle absolvuje, se určitě dozví o železné oponě úplně všechno ...
... co sluníčkáři chtějí, aby děti věděly. ////

Soudím, že bez DALŠÍHO výkladu jsou poskytnuté údaje zcela nedostatečné. A bude velice záležet na tom, kdo a jaké dodatečné údaje žákům poskytne. ////

Okomentovat