16.11.19

Petr Kinšt: Speciální školka v Lounech přijde o asistenty. Rodičům se změna nelíbí

Mateřská škola speciální v Lounech přijde o většinu asistentů pedagogů ve třídách. Kvůli změně financování ze strany státu na ně nebudou od nového roku peníze.


Z článku v Žatecký.Deník.cz vybíráme:

Do MŠ Speciální nyní chodí 19 dětí, které mají mít asistenta pedagoga. „Když sečteme hodiny všech, vychází pro naši školku čtrnáct úvazků asistentů pedagogů. Máme jich deset. Od ledna určilo ministerstvo na jednu třídu dvě učitelky a jednoho asistenta bez ohledu na to, jaké děti ve třídě jsou. Vzhledem k tomu, že máme čtyři třídy, je zřejmé, že je v jedné třídě i pět dětí vyžadujících asistenta. Jelikož se jedná o děti imobilní či s těžkým postižením, zajistit péči s jedním asistentem bude problém,“ sdělila ředitelka školky Zdeňka Neudertová.

Ministerstvo školství změnu financování asistentů ve speciálních školách obhajuje. „Ve speciálních školách byli asistenti dosud financováni dvojím způsobem. Prostřednictvím příplatku ke krajským normativům a jako podpůrné opatření v rámci společného vzdělávání. Tento dvojí způsob byl neefektivní, administrativně náročný a hrozilo i duplicitní financování. Proto se financování asistentů sjednotilo a budou ve speciálních školách a třídách financováni jako standardní pozice při zohlednění typu školy a handicapu žáků,“ popsala postoj ministerstva jeho mluvčí Aneta Lednová.(...)

Ministerstvo tak nechalo na ředitelích mateřských škol, aby si peníze sehnali sami. Město Louny další peníze školce nepošle. „Systém změnila vláda, ne my. Město nad rámec provozního příspěvku školce platí dvě zdravotní sestry,“ vysvětlil lounský starosta Pavel Janda.

Žádné komentáře:

Okomentovat