4.11.19

Petr Honzejk: Stávka? Teď? Školské odbory mají 4 minus za taktiku

Není divu, že Andrej Babiš znervózněl. Politický marketing staví na tom, že je líp a že plní sliby. A najednou se má proti jeho vládě stávkovat s tím, že zas tak skvěle není a sliby se tak úplně neplní. Ve středu budou školské odbory stávkovat kvůli platům. Původně učitelé chtěli v příštím roce patnáctiprocentní nárůst, souhlasili s deseti a ve finále mají dostat osm procent. Plus dvě procenta na odměny, která ale po zkušenostech nemohou považovat za jistá. Z jejich pohledu nic moc.

Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

Především ale zarazí oficiální důvod stávky. Kdyby stávka přišla ve chvíli, kdy učitelé ještě trvali na patnáctiprocentním přidání v příštím roce, dávalo by to jakž takž smysl. Teď jde ale o dvě procenta, která nemají jít do tarifů, ale na odměny − tedy do balíku, ze kterého mohou ředitelé ocenit ty nejlepší. Zvenku to vypadá jako stávka proti motivaci k lepšímu výkonu, což kdovíjaké sympatie nevyvolává.

Celkově se stávka ve školství, coby vyjádření naštvanosti a jako tlak na plnění slibů, dá pochopit. Ovšem pokud je cílem získat i podporu veřejnosti, není to s aktuálním zdůvodněním zrovna nejšťastnější metoda. Školské odbory mají správný strategický cíl, ale taktika v nejlepším případě za čtyři minus.


1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

Není co dodat. Zase budu muset chodit 2 týdny do hospody s cedulku "Jsem učitel, ale nejsem v odborech".

Okomentovat