6.11.19

Petr Honzejk: Stávka je tu. V čem mají školské odbory pravdu a co zpackaly

Část českých veřejných škol jde dnes do stávky za vyšší platy. Je to problematický podnik, ale šmahem ho odmítnout nelze. Ač je školským odborům možné vytýkat zpackanou taktiku, mizerné načasování, podivný oficiální důvod, nic to nemění na tom, že v základní věci mají pravdu: S českými učiteli se stále nezachází tak, jak by zasloužili. Pokud vláda tvrdí, že je školství její jednoznačnou prioritou a v programovém prohlášení vzletně píše, že "bez kvalitního školství nemá národ budoucnost", měla by alespoň držet slovo. A jestliže Andrej Babiš v lednu říkal, že se platy příští rok zvednou v průměru o 15 procent, měly se platy zvednout o 15 procent, a ne maximálně o 10, jak to vypadá nyní. Na nesplněné sliby jsou učitelé, kteří byli léta ujišťováni, že školství je prioritou, a skutek nakonec vždy utek, přirozeně hákliví. A nyní je vidět, že to umí dát najevo.


Z komentáře v iHNed.cz vybíráme:

A teď k tomu, za co školské odboráře vyplísnit. Naprosto zpackali taktiku, takže ve finále to působí, že stávkují za malichernost. Neozvali se, když vyšuměl slib patnáctiprocentního zvýšení platů, souhlasili s 10 procenty. A najednou je tu stávka proti tomu, jak má být oněch 10 procent rozděleno. Tedy proti tomu, že učitelé mají dostat do tarifů osm procent a zbytek mají mít k dispozici ředitelé na odměny. Není divu, že odboráři nenašli podporu ředitelů škol, a lze předpokládat, že těžko budou pro tak chabě odůvodněnou stávku hledat podporu veřejnosti. Každý, kdo má ratolest ve školním věku, ví, že obrovským problémem školství je kromě nízkých platů i platové rovnostářství. To znemožňuje ředitelům ocenit nejkvalitnější učitele, které prostě potřebují. Výsledkem je například mizerná úroveň výuky jazyků na základkách. Rodiče, kteří si stěžují, často od ředitelů slyší: "A myslíte, že za tyhle peníze někdo opravdu dobrý půjde angličtinu učit?" Takže pokud se přidává, je v zájmu dětí, aby část šla do pohyblivé složky a ředitelé měli možnost nejlepší učitele motivovat. Ne aby výše platu byla jen odrazem počtu let za katedrou, jak si to představují odboráři. V tomto ohledu má pro změnu pravdu ministr školství Robert Plaga i Andrej Babiš.
3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Až na tu víru v to, že nadtarifní složky putují vždy tam, kam mají, překvapivě slušný komentář profesionálního novináře.

L.snirch řekl(a)...

Napsal to perfektně.
U pana Honzejka nic překvapivého, píše komentáře velmi profesionálně vždy.

Zůstává jeden základní problém:
"Ač je školským odborům možné vytýkat zpackanou taktiku, mizerné načasování, podivný oficiální důvod".
Proč to odbory tak zpackaly?

Eva Adamová řekl(a)...

A proč se furt mluví o tom, že cosi zpackaly odbory? Z mého pohledu to celé po.... ministr a evidentně záměrně. Ze strany Dobšíka to byl faul, ze strany Plagy to byl úmyslný faul zezadu na červenou.

Okomentovat