6.11.19

Ondřej Šteffl: Malicherná stávka

Učitelské odbory vyhlásili na středu stávku. Tváří se, jak jinak, že jde o vážnou věc. Jde ale o prkotinu, o všeho všudy o 800 Kč, které učitelé tak jako tak dostanou. Jen podle odborů bez ohledu na kvalitu práce, anebo podle ministra víc dostanou ti, co si to zaslouží, protože lépe pracují.

Vláda pro rok 2020 zajistila prostředky na růst platů učitelů o 10 %. S tím odbory souhlasily. Spor je jen o to, zda půjde celých 10 % do tarifů, jak chtějí odbory, nebo 8 % do tarifů a 2 % na odměny, jak chce ministr. Jde tedy všeho všudy o 800 Kč, které učitelé tak jako tak dostanou. Jen podle odborů bez ohledu na kvalitu práce, anebo podle ministra víc dostanou ti, co si to zaslouží, protože lépe pracují. A přesně kvůli tomu odboráři ženou učitele do stávky, proti dětem, proti rodičům.

Špatná doba na stávku

Za poslední dva roky dostali učitelé přidáno víc než 25 %, a dalších 10 % mají v rozpočtu na rok 2020, v průměru jde o růst za tři roky z 28 000 v roce 2016 na 39 000 v roce 2019, tedy o 11 000, a další 4000 v roce 2020. Samozřejmě, že celé přidávání poněkud relativizuje to, že se přidávalo i jinde, ale i tak si učitelé hodně polepšili.

Stávka už žádné další navýšení nemůže přinést, rozpočet je dán. Je ale důstojné handrkovat se o 800 Kč v jedné nebo druhé kapse? Odbory teď mlží, že jde o princip, o budoucnost, o kvalitu vzdělává, o to, aby učitelé táhli za jeden provaz, a kdoví co ještě. Už je jasné, že účast nebude masová, mnohé školu daly najevo, že stávkovat nebudou, a také Asociace ředitelů základních škol a Asociace ředitelů gymnázií se od stávky distancovaly. Cíl stávky označily jako snahu o omezení pravomocí ředitelů v oblasti odměňování pracovníků.

Aby byla stávka úspěšná, musí mít alespoň částečnou podporu společnosti a musí mít připraven plán a skutečný důvod ke stávce pochopitelný pro běžnou populaci. Každá škola, každý učitel, který se ke stávce připojí, bude muset vysvětlovat rodičům proč. A to bude těžké, když je důvod tak malicherný. Učitelé si houfně stěžují, že postoje rodičů ke škole se rapidně zhoršují. A mají pravdu. Stávka, která si bere děti jako rukojmí ale určitě vztahům mezi rodiči a školou nepomůže. Reálným důsledkem tak pravděpodobně bude jen zvýšená nechuť vůči učitelům. Veřejnost si bude stěžovat na učitele, ne na Babiše a jeho vládu, a dál budou pokračovat komentáře od té části společnosti, která si už tak myslí, že učitelé berou až dost, když chodí ve dvě domů a mají dva měsíce prázdnin. A zrovna minulý týden ještě další dva dny. Nejlepší čas na stávku.

Odbory škodí - už dlouho

Je čím dál jasnější, že odbory českému vzdělávání škodí. Jak se má zvyšovat prestiž učitelů, když je od odborů slyšet pořád jen, jak je třeba učitelům přidat, přidat, přidat. Kvalita vzdělávání odbory nezajímá, místo toho štvou rodiče proti učitelům a opakovaně prosazují opatření, která kvalitě výuky škodí. Typické je odměňování bez ohledu na kvalitu práce. Učitelé, kteří berou svoji práci jako poslání, a takových je mnoho, celé dny vymýšlejí, jak děti přitáhnout, jak je motivovat, jak je vést k samostatnosti, jak je co nejvíc naučit, obětavě tráví ve škole spoustu času, o prázdninách si doplňují vzdělání, jsou dětem vzorem, děti i rodiče je milují - tak ti mají podle odborářů dostat stejně jako ti, co se jen vezou, a těch je taky dost. Odemelou před třídou své deset let staré přípravy, ve dvě nebo i dřív jdou domů, na děti křičí nebo při hodině koukají do mobilu, stali se z nich pouze pasivní příjemci měsíčních výplat. Děti je k ničemu nepotřebují, jejich přínos je nulový. Každý, kdo chodil do školy, ví že ve školách jsou první i druzí. A snad každý by těm prvním přál platy klidně dvojnásobné. U druhých je naopak nepochopitelné, za co je vlastně platíme. Když ale budou mít (skoro) stejné platy, je to pro ty první frustrující. Zato pro ty druhé je to povzbuzení, že to takhle je vlastně dobře. Ředitel školy Zdeněk Bergman napsal na svém blogu: “Tlak odborů směřuje k pohodlnému životu těch méně schopných a k demotivaci nadšených a pracovitých.”

Jak odbory vyjednávaly až vyjednaly

Když za ministryně Valachové k učitelům nedoputovaly slíbené odměny, to se odborům propojeným s ČSSD stávkovat nechtělo. Premiér Babiš původně slíbil pro rok 2020 navýšení o 15%. Při jednání s premiérem, se ale odboráři lekli a přistoupili na 10 %. Ano, to byl okamžik, kdy se mohlo a možná mělo stávkovat, ale ten odbory propásly. Pak ještě ministr Plaga nabízel zmíněných 10 % rozdělit na fixní zvýšení o 2700 korun do tarifů stejně pro všechny a zbytek do odměn. To odboráři odmítli. Tím se “zasloužili” o to snížení nástupních platů učitelů. Což při současném nedostatku učitelů českému školství asi moc neprospěje. Sami odboráři popisují jednání takto: “Aby výsledkem jednání na této úrovni bylo nakonec zhoršení výchozího stavu, je naprosto neobvyklé, zarážející.” Ano je to zarážející, kdopak to takhle vyjednal? Odboráři zvorali, co mohli, a teď z ješitnosti vyhlašují malichernou stávku hlavně proto, aby zakryli svou neschopnost, své chyby a předstíraly aktivitu.

Dluh ve školství je veliký, peněz je stále málo, nejen na platy učitelů. Podíl školství na HDP máme jeden z nejnižších v EU. Stávkováním za prkotiny se to ale nezlepší. Je to nadlouho promarněná příležitost, jak třeba i stávkou upozornit veřejnost na daleko závažnější problémy našeho školství.

Text vyšel 5/11/2019 v Lidových novinách.

Převzato z autorova blogu na Aktuálně.cz pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.

17 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Pan Feřtek stejnou věc popsal stejně:
https://www.respekt.cz/komentare/ucitelska-stavka-je-piar-za-vsechny-prachy

Simona CARCY řekl(a)...

Odbory vyhlásili.....
Hmm

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pan Feřtek stejnou věc popsal stejně:

A je to!

mirek vaněk řekl(a)...

Kvalita vzdělávání v tomto státě nezajímá nikoho. Možná jen pár učitelů a rodičů. Ale spousta lidí o tom pořád mluví.

E.Kocourek řekl(a)...

Jde ale o prkotinu, o všeho všudy o 800 Kč

Když je to taková prkotina, proč na ní bazíruje ministr? Na rozdíl od všech jeho podporovatelů (mezi jinými i OŠ !) se ministr evidentně domnívá, že to prkotina NENÍ. ////

které učitelé tak jako tak dostanou

Jsem ochoten věřit, že ty peníze budou "tak jako tak" vyhozeny z ministerského okna. Ale že je dostanou učitelé vůbec není jisté! Bylo již ikskrát vysvětleno, na co všechno ty peníze mohou padnout, a pokud OŠ i navzdory tomu tvrdí, že je "učitelé tak jako tak dostanou", tak se mýlí. Ne-li hůře ... ////

ema řekl(a)...

Žádám autora o pravidelné zasílání prkotiny na můj bankovní účet. Děkuji :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Výborný nápad!
Pytlici se spokojí i s poloviční částkou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé, kteří berou svoji práci jako poslání, a takových je mnoho, celé dny vymýšlejí, jak děti přitáhnout, jak je motivovat, jak je vést k samostatnosti, jak je co nejvíc naučit, obětavě tráví ve škole spoustu času, o prázdninách si doplňují vzdělání, jsou dětem vzorem, děti i rodiče je milují...

Tak mají dostat jen vosum stovek?
Jakože fakt?

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci nechápou jednu věc, někteří by klidně učili i zadarmo. Jsou to pracovní závisláci, tzv. srdcaři, obětavci všeho druhu,...Velká část však začíná trpět diagnózou vyhoření. Navíc jim toto mimořádné pracovní vypětí nikdo nikdy nezaplatí.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Od kdy mají odbory za úkol hlídat kvalitu práce svých členů? Pan Šteffl by si měl přečíst § 287 zákoníku práce, aby viděl, odkud pokud sahají jejich možnosti. Jako podnikateli mu jsou odbory samozřejmě trnem v patě, to je jasné, ale nemusel by svou averzi dávat tak jasně najevo.

Eva Adamová řekl(a)...

Pan Šteffl by se měl spíše zajímat o prestiž svoji a společnosti SCIO, která si ji nedávno poškodila tím, že hodlá vydělávat na "řešení" šikany.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je zřejmé, že čím víc peněz přijde přímo školám, tím méně zbude na všelijaké přísavky.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Nedávno jsem četl komentář prostého lidu na facebooku, ve kterém stálo, že máme učit rádi a proto, že nás to baví a že chceme něco předat, a ne pro peníze..

Nicka Pytlik řekl(a)...

A nepřehlédl jste se, pane Sítaři? Nebylo to přemítání o sexu?

L.snirch řekl(a)...

To jsem snad normální, že učím rád a proto, že mě to baví a že chci něco předat, a ne pro peníze. Peníze dostávám jako plat za to, co dělám, jsou jen důsledkem.
Neznamená to ale, že má být plat nízký.
Tak je to v každé práci a takový zaměstnanec chodí do práce rád.
Pak jsou i ti, co tam chodí neradi a myslí si, že jsou blbě placeni.
To je taky pravda. To to mají blbý.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Pane Pytlíku, jistojistě se to týkalo právě skončené stávky. Předmětný konmentář mě zaujal, neb dle mého vyzněl tak, jakobych se snad měl spokojit s tím, že mě práce baví,a víc za ní nechtít, s čímž se tedy neztotožňuju. 8% samozřejmě dobrých, ale premiér sliboval 15%, dokonce i visel na billboardu v našem městě, a bylo to napsané tak metrovým písmem, tak jsem si říkal, že když je to tak velké, a každý to vidí, tak se to určitě stane, což jsem se ovšem šeredně zmýlil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelstvo je zajímavé tím, že jako profesní skupina má snad až patologickou potřebu se zalíbit veřejnosti. Jakože poslání, a tak nějak podobně.
Takže:
Naplňuje tě to tvoje předurčení konat dobro ku prospěchu lidstva? Naplňuje?
Tak buď rád, že máš to štěstí se tetelit, drž se stranou a šoupej nohama.
Co mají říkat chudáci podnikatelé, lékaři, právníci, zaměstnaci státní správy?
Práce je nebaví, nikomu nic nepředávají, tak se jim to neuspokojení musí vynahradit mrzkými penězi. O politicích už ani nemluvě...

Okomentovat