7.11.19

Ondřej Koželuh: Dopis učitele rodičům

Milí rodiče,

aby se nějaké věci uvedly na pravou míru, rozhodl jsem se je sepsat. Hodně se toho namluví a navzteká, ale málokdo vlastně nakonec ví, o čem mluví. Je to chyba? Ano, ale ne vaše, protože se k vám dostanou dost rozporuplné a neúplné informace. Především kvůli médiím, které jsou ovládané několika oligarchy a které se rozhodly učitele zdiskreditovat. Je to kampáááň!

Trnem v oku jsou platy. Samozřejmě, protože se o nich nejvíc mluví. „Těm furt akorát přidávaj!“, „Dva měsíce prázdnin maj!“, „Dělaj pět hodin denně!“, „Stejně si tam s těma dětma jenom hrajou a nic je nenaučej, tak co by eště chtěli?“ – toto jsou argumenty nejčastěji se týkající učitelů. Jsou oprávněné a pravdivé? To už tak úplně pravda není.

„Těm furt akorát přidávaj!“ A je to tak. Ale stačí to? Ne. Když si vezmeme čísla, která se propírají v médiích o průměrných platech učitelů, tak se podívejte na moji výplatní pásku, abyste viděli, jak je to doopravdy. Jako učitelé jsme oficiálně na 110% průměrné mzdy, která v současnosti činí asi 34 000,-. Přijde vám snad můj hrubý plat jako 110% ze 34 000,-, což je +- 38 000,-? Já tam vidím o 10 000,- méně (viz přiložená výplatka). A to mám magisterský titul a pět let praxe. Mimochodem tabulkový posun je takový, že v nejbližších sedmi letech dostanu navíc za léta praxe celých 280,- a do konce života ještě asi 2 500,-, no nejsou to skvělé vyhlídky?

V zemích EU mají čeští učitelé nejmenší platy a v průměru mají nejvíce dětí. Zvláštní paradox. A mimo jiné jsme na +-62% příjmu ostatních vysokoškolsky vzdělaných lidí v ČR. Jsme snad o tolik horší?

„Dva měsíce prázdnin maj!“ Vážně? A co přípravný týden? A co každoroční provoz školky? Já jsem například nikdy celé prázdniny neměl. Až letos jsem si musel roztrhat vazy v koleni a nechat si porodit dítě, aby to tak bylo J. A navíc se nejedná o prázdniny, ale o řádnou dovolenou, jakou má každý z vás. Máme jí víc? Ano, o tři týdny. Ale myslíte, že není pro člověka extrémně náročné mít každý den na povel 26 dětí? Takový dvouměsíční restart je prostě potřeba! A my ho nemáme…

„Dělaj pět hodin denně!“ Vážně? V úvazku mám 31 hodin týdně přímé práce s dětmi, to je 6 a ¼ hodiny denně. Kde jsou přípravy? Kde jsou porady? Kde je příprava celoškolkových akcí? Kde je příprava školy v přírodě a samotná škola v přírodě? Víte, že když tam s dětmi jsme, jsme tam ve svém volném čase týden v kuse? Udělal by to někdo z vás ve své práci? Bez jakékoli časové (náhradní volno), nebo finanční (výjimečné odměny) kompenzace? My to děláme, protože chceme, aby měly děti na školku dobré vzpomínky a abychom je dobře připravili a školu a na život! Víte, že jezdím na konference. Víte ale, že si na ně beru dovolenou, abych se tam naučil, jak lépe vzdělávat vaše děti? Já pracuji 8 hodin denně, často i víc.

„Stejně si tam jenom hrajou a nic je nenaučej, tak co by eště chtěli?“ Víte, co je to RVP? Víte, že mateřská škola je vzdělávací instituce jako každá jiná škola? Že svou edukační práci pečlivě plánujeme, připravujeme a „šijeme“ na míru vašim dětem? My si s dětmi hrajeme, to ano, protože to je pro ně vývojově správné, ale tou hrou, která je na velmi sofistikované úrovni, je připravujeme na to, aby uspěly ve škole a v životě!

A pak tu máme katastrofálně nezvládnutou inkluzi, přílišný počet dětí na třídě, zbytečnou byrokracii a mnoho dalších problémů, které by vyšly na další stránky.

Zamyslete se prosím nad touto situací! Je to vážně tak, jak vám říkají v médiích?

Ještě jednou, z ničeho nikoho neviním (vyjma politických špiček a jejich slibů, lží a urážek), protože tyto skutečnosti nemůžete znát. Mě znáte. Myslíte, že bych vám já lhal? Že si chodím do práce vypít kafe a hodit nohy na stůl? Že jsem vaše děti nic nenaučil? Konfrontujte mě, pokud máte takový dojem, ale pokud ne, hajte a braňte učitele! Bez nich budou vaše děti vyrůstat v o mnoho horším světě než vy! Pokud jste dočetli až sem, děkujiŽádné komentáře:

Okomentovat