7.11.19

Ondřej Konrád: Poněkud zmatečná stávka

„Odbory v této chvíli nebojují za navýšení platů v roce 2020. Ale pouze o to, kolik z prostředků na tento rok už daných půjde do tarifní a kolik do nadtarifní složky.“ To řekl minulý pátek ministr školství Robert Plaga (ANO), reagující na fakt, že se stávková pohotovost školských odborů obratem ruky změnila ve stávku.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Co k ní může říct široká veřejnost, po které jsou přitom opět vyžadovány sympatie? Část, i když menší, si ale musí vzít kvůli zavřeným školám náhle volno z práce, takže bude spíš pod fousy mručet. A větší části není zase odborářské šturmování po funuse zcela jasné. Zato – chtěj nechtěj – zní laickým uším poměrně jasně premiérova věta, že se přece ještě nikdy učitelům nepřidávalo jako teď a tudíž on stávku vůbec nechápe.

A co je asi pro Dobšíkovy odbory nejhorší zpráva – nechápou to ani podstatné školské organizace. Včetně překotného rozhodnutí stávkovat krátce po podzimních prázdninách, leckde prodloužených ředitelským volnem.

To ovšem zároveň neznamená, že by měla stávka vysloveně krachnout – z kolegiality ji učitelé asi povětšinou nebudou torpédovat, i když třeba půjde o nějakou jemnější formu takřečeného omezeného provozu. Těžko říci, co si pod tím představit. Třeba sice otevřený výčep, ve kterém vám ale pivo nenatočí. Tedy cosi raději rychle zapomenutelného.

Žádné komentáře:

Okomentovat