20.11.19

Nikol Kvardová, Natália Valkovičová a David Šmahel: Má zákaz mobilů o přestávkách smysl?

Nová výzkumná zpráva shrnuje zjištění týkající se pravidel používání mobilních telefonů o přestávkách v českých školách. Výzkum týmu Interdisciplinary Research Team on Internet and Society (IRTIS) Masarykovy Univerzity navazuje na mediální diskuzi o dopadu používání mobilních technologií ve školách a přispívá poznatky na toto téma, které dosud nebylo dostatečně empiricky zkoumáno.


Poznámka redakce: Podle komentátorů obsahuje výzkum řadu zásadních chyb a není možné ho brát příliš vážně.

Klíčová zjištění:

 • Nejčastější aktivitou, kterou dospívající denně tráví přestávky, je bavení se se spolužáky (93 %), příprava na další hodinu (55 %) a používání mobilního telefonu nebo tabletu (51 %).
 • Pokud dospívající o přestávkách mobily nebo tablety používají, jsou nejčastěji na sociálních sítích (56 % denně), baví se online s rodinou, přáteli nebo někým z internetu (41 % denně). Dospívající však také často dělají věci do školy na mobilu nebo tabletu (29 % denně) nebo čtou zprávy (35 % denně).
 • Pouze čtvrtina (24 %) dospívajících, kteří o přestávkách používají mobilní telefon nebo tablet, tráví na těchto zařízeních většinu přestávky. Téměř polovina (46 %) je na mobilu aktivní jenom menší část přestávky nebo skoro vůbec.
 • Mobilní telefony o přestávkách povoluje 34 % základních škol a všechny střední školy v našem vzorku.
 • Povolení nebo zákaz používání mobilního telefonu o přestávkách jen velmi málo souvisí s aktivitami dospívajících o přestávkách. Nejsou zde rozdíly v míře bavení se se spolužáky, hraní stolních a jiných offline her, přípravě na další hodinu, či čtení časopisů a knih. Malý rozdíl je u pohybu a nic nedělání (např. odpočinku) – ve školách se zákazem se dospívající o něco více hýbou (o 16 %) a méně tráví čas o přestávce pasivně (o 13 %).
Povolení nebo zákaz používání mobilních technologií o přestávkách ve škole nesouvisí s:
 • celkovým počtem hodin trávených na internetu
 • excesivním používáním internetu
 • problémy se soustředěním v hodině po přestávce
 • problémy s únavou po přestávce
 • problémy týkající se bavení se se spolužáky o přestávce.

Doporučení pro školy:


 • V našem výzkumu jsme se zaměřovali na žáky druhého stupně základních škol a žáky středních škol z Jihomoravského kraje. Z našich výsledků vyplývá, že zákaz mobilních technologií o přestávkách v těchto ročnících není potřebný. V našem výzkumu se nepotvrdila souvislost pravidel používání mobilních telefonů s výskytem problémů, které bývají uváděné jako důsledek používání mobilních technologií ve škole o přestávkách.
 • Používání mobilních technologií o přestávkách může mít i pozitivní vliv na výuku, protože žáci používají mobilní telefony i k vyhledávání informací a dělání věcí do školy, jak se ukázalo v našem výzkumu. Kromě toho dospívající také používají mobil například ke čtení zpráv, bavení se online s přáteli a rodinou a společným aktivitám se spolužáky, což může naplňovat jejich psychické i sociální potřeby.

Výzkumná zpráva.

27 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Odpověď na otázku v nadpisu: Ano.

Je ale jasné, že záleží na typu a druhu školy a mentální úrovni žáků.

mirek vaněk řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
mirek vaněk řekl(a)...

Nějak mi ty závěry v článku nevyplývají z publikovaných zjištění. Chtělo by to celou práci. Jak byly formulovány otázky v dotazníku?
Je vždy problém, jak chápou respondenti otázky. Jednou měsíčně může být hodina nebo nonstop. apod. Jaký byl vztah mezi školami, kde nebyla wifi a kde bylo wifi, apod. Porovnání mezi pohlavími dělat asi lze, ale s absolutními závěry bych byl opatrný.

Ondřej Merta řekl(a)...

Nějak se mi tomu nechce věřit. Sleduji děti u nás v recepci, když čekají na kroužky. Kamarádi sedí vedle sebe. Nebaví se, hrají hry. U zařízení se nám slézají děcka z celého sídliště, aby hráli po wifi (máme jí free). Ve večerních hodinách nám omladina devastovala zahradu a hřiště. V momentu, kdy jsme nastavili wifinu, aby se v 18,00 automaticky vypla bylo po problému (děti chodí na veřejnou wifi nejspíš k nedaleké hospodě :-)). Alespoň u nás je tedy praxe odlišná.

krtek řekl(a)...

"Povolení nebo zákaz používání mobilního telefonu o přestávkách jen velmi málo souvisí s aktivitami dospívajících o přestávkách."
A co tedy dělají, když nejsou na mobilu? To je průzkum dělaný pozorováním nebo vyplňováním dotazníků?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zákazem mobilů se bude lze zabývat, až budou zařazeny mezi zbraně nebo psychotropní látky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kamarádi sedí vedle sebe. Nebaví se, hrají hry.

Jakpak by dopadl výzkum ve sborovnách a kabinetech?

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych to nechala na ředitelích. Pokud se jim podaří získat na svou stranu rodiče a i většinu žáků (ono totiž není každému žákovi zrovna příjemné, když ho někdo ve třídě fotí a fotka je okamžitě na sociáoních sítích, a to je jen špička ledovce), tak proč ne. Musí opravdu stát, ČŠI a čapkoidní psychologové opravdu kafrat úplně do všeho?

Robert Čapek řekl(a)...

Musí do všeho kafrat létající houbičky podle Strosmajera? Mimochodem, přesně tyhle závěry odpovídají mým v několik měsíců starém blogu. Zalknete se, létající E. A. :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Čapku, umíte vůbec komunikovat bez napadání? A ještě k tomu vůči ženě?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Napsat někdo o pytlicích, že jsou čapkoidní, tak se vzteky neznají, ti pytlici.
A čapci se v těch čapkoidech našli správně a bezezbytku.
Pytlici v tomto případě čapkům rozumějí. To by si taky co nevidět mohl někdo klidně napsat, že jsou čapci boboidní.

Ivo Mádr řekl(a)...

boboidní? Odvození od známého "odborníka na školství" Boba?

Robert Čapek řekl(a)...

Jano Karvaiova, nasaďte si brýle a přečtěte si post nad tím mým. Tomu, co předvádíte lze říkat různě. Nejslusnejsi označení je selektivní slepota. Mimochodem, Eva Adamová není "žena". Je to zpátečnický, mírně hysterický antipedagog, s obsedantni úchylkou na mou maličkost. Ženství: nula :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nooo ted jste se projevil. Prej psycholog.

Josef Soukal řekl(a)...

"s obsedantni úchylkou na mou maličkost"

Na "maličkost" s obsedantní úchylkou na všechny, kteří poukázali na její názorovou a mentální nezralost.

Ivo Mádr řekl(a)...

Zvláštně vedená diskuze od pana RČ, ona to ani diskuze není. Je to jen osobní prezentace.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tož... boboid.

Eva Adamová řekl(a)...

Milí čapci, já se opravdu nemám o čem bavit s člověkem, který má odvahu remcat do práce úplně všem včetně češtinářů bez jakékoliv sebereflexe. A přitom, jak vyplývá z nového článku na jeho blogu
http://robertcapek.cz/mala-uvaha-o-testu/, není schopen ani porozumět zadání úkolu č. 2 v kritizovaném testu, čímž prokazuje, že v češtině je sotva na úrovni žáka, který test psal. Díry ve vzdělání mají čapci tedy enormní. A co difúze, už si čapci konečně dostudovali, co to vlastně je?

Robert Čapek řekl(a)...

Jestli je to pravda, co sama píšete,(že není se o čem bavit) pokuste se mou osobu že svých neumětelskych komentářů vynechat. To ale nedokážete, protože jste mou osobou posedlá. Ano, to se pedagogickým celebritam stává. Někdo si nechá poslat mou podepsanou fotku s Komenského bustou, jiná se stydí a tak píše hejty, kde mé jméno píše při každé příležitosti, ať je to k tématu nebo ne. Vím, že váš šedivý život potřebuje vzrušení, máte mnoho nevyužitého času a nehnevam se na vás, že jste našla nový smysl svého býtí. Jsem psycholog a dokážu pochopit mnohé. Jen se prosím neopajejte fantaziemi příliš :-)

P. Vršecký řekl(a)...

Jsem psycholog a dokážu pochopit mnohé.


Klobouk dolu, dvě lži v jedné tak krátké větě :-))))) Admina bych se zeptal, jestli už nepřišel čas na banán. Mistr , tedy vlastně pardon, "pedagogická celebrita", je sice zábavný, ale pokud tady tak hulvátsky útočí i na ženy, možná je čas umístit odpad tam, kam patří......

Robert Čapek řekl(a)...

Pan Vršecký je hotový gentleman. Ženy totiž urážky psát mohou, ale jim se sarkasmem a ironií oplatit nesmí. A emancipace je co? V tomto ohledu jsem přímo kovaný feminista. Zato pan Vršecký se ukazuje jako sexista: nerovnost pohlaví z jeho postu jen srší. Ano, ženy mají mít zvláštní zacházení - tam, kde se ukazují jejich hranice, například při nošení těžkých nákladů. Je snad diskuze a argumentace oblastí, kde jsou slabší než muži? :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...


Tož... boboidně čapkoidní trdloid.

Eva Adamová řekl(a)...

Jestli čapci ještě nepochopili zadání cvičení č. 2, doporučuji jim obrátit se na kolegu Soukala.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Adamová,

děkuji za propagaci, ale už jsem si od R. Čapka dříve přečetl dva blogy a letmo sleduji i jeho produkci zde, čímž jsem naplněn přes míru.

P. Vršecký řekl(a)...

Je snad diskuze a argumentace oblastí, kde jsou slabší než muži? :-)


Tady musím ctěné čtenářstvo požádat o pomoc. Vidíte někdo někde v jeho příspěvcích v téhle diskuzi nějaký argument ? On si buď dělá legraci, nebo vůbec nemá ponětí, co to argument je.

Zen řekl(a)...

Pani Karvaiova, to je hluboky omyl. Pan psicholog (mineno patrne pes reznicky) se nepokousi komunikovat, ale exhibovat. A protoze mu je jasne, ze silou svych "argumentu" vyhrat nemuze, voli taktiku znecteni oponenta, aby vyhral kontumacne.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Nejsem v žádném případě grammar nazi, v diskuzích už tuplem ne, protože chyby děláme kvůli
rychlosti nebo excitaci všichni. Nicméně páně doktorův příspěvek z 21. listopadu 2019 10:39 je docela unikátní koncentrací nedostatků všeho druhu:

Jestli je to pravda, co sama píšete - nefunkčně užité ukazovací zájmeno;
co sama píšete,(že není se o čem bavit) - interpunkční čárka patří za závorku, chybí za ní mezera; v závorce nekorektní slovosled;
že svých neumětelskych komentářů - nadbytečný háček, chybějící čárka;
celebritam - chybějící čárka;
poslat mou podepsanou fotku s Komenského bustou - nejasné, nabízí se vícero interpretací;
se stydí a tak píše - chybějící interpunkční čárka;
píše hejty, kde mé jméno píše - nefunkční opakování stejných slov;
nehnevam se - chybí háček a čárka;
svého býtí - nadbytečná čárka;
Jen se prosím neopajejte fantaziemi příliš - chybějící čárka, nevhodný slovosled.

Na něco málo přes pět řádků "úctyhodný" výkon, obzvlášť od někoho, kdo si troufá vyučovat češtinu. Pečlivost by vskutku neuškodila.

Okomentovat