27.11.19

Nela Krawiecová, Pavla Lioliasová a Jan Cibulka: ,Nemají kde spát, natož se kde učit.’ Projděte si unikátní mapu vzdělávacích podmínek v Česku

Studijní úspěchy českých dětí úzce souvisejí se sociálními problémy, jakými jsou exekuce či bytová nouze. Ukázala to analýza sociologů agentury PAQ Research, kteří se zaměřili na jednotlivé regiony Česka. Z interaktivní mapy, kterou připravil server iROZHLAS.cz, vyplývá, že nepříznivé vzdělávací podmínky jsou zhruba ve třetině z 206 obcí s rozšířenou působností. V řadě z nich je pak neúspěšnost vyšší, než by odpovídalo sociální situaci.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

V průzkumu se podle sociologů vyprofilovaly dvě specifické kategorie. Ve 44 obcích se kombinují některé projevy chudoby a školních problémů - často se jedná o bytovou nouzi s relativně vysokým počtem školních absencí. Tyto oblasti, na mapě znázorněné oranžovou barvou, ale nejsou extrémně sociálně zatížené například již zmíněnými exekucemi.

„Na základě dat odhadujeme, že v bytové nouzi je v České republice zhruba 20 tisíc dětí, přibližně v 10 tisících rodinách. Nejedná se tedy o situaci, která by se týkala každého pátého dítěte. Zároveň je ale ta skupina velká, zvláště v některých regionech je to veliký problém,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Jan Klusáček z organizace Lumos, která data o bytové nouzi analyzuje.

Mezi obce ohrožené vysokým počtem školních absencí spadají také některá města jinak ekonomicky stabilního Středočeského kraje, která ale neefektivně řeší otázku bydlení - Příbram a Kladno.
„Zřejmě místy dochází k tomu, že se neřešená bytová otázka promítá do vzdělávacího systému. Děti mají vyšší počet absencí, je pro ně těžké se učivo doučit, propadají. Často se stěhují, mění školy či od nich bydlí daleko. Maji na ně negativní vliv lidi z prostředí, kde bydlí – nízké ambice či drogy a vyšší kriminalita,“ dodává Prokop.

Překvapením je 39 obcí, u kterých vzdělávání naopak mírně zaostává za jejich sociálním statusem. Je zde vyšší počet neprospívajících a předčasně končících studentů, než by odpovídalo sociálním problémům. Příkladem jsou odlehlejší části Plzeňského a Jihočeského kraje, ale i středně velká města ekonomicky silných částí republiky - Český Brod, Mladá Boleslav, Rakovník, či Jindřichův Hradec.

3 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

O Kladně něco vím. Děti školního a možná i před-školního věku se tam shromažďují na známých místech a mimo jiné tam kouří. Upozorňoval jsem na to policii a navrhoval policii, že by třeba policisté mohli dětem ty cigarety zabavit. Mluvčí policie to odmítnul. Mám to od nich písemně. ////

Je to jasné selhání státu. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

vyšší počet neprospívajících a předčasně končících studentů

To by pytlici nevěřili, kolik je po republice odloučených středisek terciálního vzdělávání.

Josef Soukal řekl(a)...

Policie jednak nestíhá, jednak nechce. Jako řada dalších státních institucí a volených zástupců.

Okomentovat