3.11.19

Miriam Sedláčková: Povolání snů?

Inzerát:
 • Pro instituce, stojící v popředí vládního zájmu, hledáme cca 6000 zaměstnanců.
 • Místo pracoviště: Celá ČR, typ úvazku HPP.
 • Plat dle tabulek.
Nabízíme řadu benefitů:
 • 15 dní dovolené navíc – výhradně v plné sezóně
 • 10 dní studijního volna na vzdělávání dle potřeb a nařízení zaměstnavatele
 • Práci v mladém, dynamickém kolektivu
 • Po zapracování možný částečný home office dle možností zaměstnavatele
 • Odměny v řádu stokorun

Požadujeme:

 • Vysokoškolské vzdělání (magistr) a další vzdělání dle zákona
 • Ochotu neustále se vzdělávat ve svém oboru
 • Empatii a schopnost jednání s lidmi
 • Zvládání krizových situací
 • Organizační schopnosti
 • Pečlivost v administrativě
 • Nadstandardní znalost práce s PC (znalost specifických SW pro školní agendy vítána)
 • Anglický jazyk na úrovni B1
 • Znalost zákonů z dané oblasti výhodou

Pokud by se našel vhodný uchazeč, asi by padly některé – dost závažné – otázky. V první řadě:

Co je to ten „částečný home office?“ Pracovní doba ve školství je dána přímou vyučovací povinností – tedy výukou tak, jak si ji pamatujeme. Ta je rozložena dle rozvrhu dané školy, v případě středních škol začíná pro žáky v 7:00 a končí pro žáky dálkového studia v 19:00. Učitelům přibývá ještě půlhodina navíc, musí tedy být ve škole kdykoliv mezi 6:30 – 19:30 na základě rozvrhu, který se klidně může každý měsíc změnit. O přestávce učitel koná dozory a nebo se prostě jen „přesouvá“ ze třídy A do třídy B – na škole, kde pracuji, takto denně ujdu cca 5 kilometrů, protože chodím mezi poměrně vzdálenými budovami. K 21 hodinám, které jsou pevně dány, se přidávají ještě každý týden dvě hodiny pohotovosti, hodina třídnická a hodina konzultační, jde tedy o 24 až 25 hodin, které nelze nijak posunout nebo obejít a během kterých by člověk neměl ani odejít třeba k lékaři. Na většině škol platí, že během výuky, i když má vyučující pauzu, nesmí opustit pracoviště. Takové prostoje, strávené na pracovišti bez ohledu na to, jestli můžete dělat něco smysluplného, zaberou dalších 5 – 10 hodin. V reálu tedy zbývá z těch povinných 40 přibližně 10 hodin, ve kterých může učitel – pokud to vedení školy povolí – pracovat doma. Na oplátku se ovšem předpokládá, že jakákoliv práce mimo pracovní dobu je prací v rámci „home office“, tedy třídní schůzky, nábory, porady atd. mohou být libovolně dlouhé a přesčasy se neuvažují.

„Mladý, dynamický kolektiv“? Učitelé přece stárnou! Vy ovšem nepracujete s učiteli – přesněji – většinu kolegů vidíte tak maximálně u oběda. Máte na krku 26 – 32 naštvaných adolescentů, které rodiče ráno donutili vylézt z postele a jít do školy. Kolektiv je vskutku dynamický – pokud neučíte na soukromé nebo výběrové škole, zahrnuje tělesně i mentálně postižené, sociálně vyloučené, mládež se zkušenostmi s užíváním drog a sledovanou OSPODem nebo vyšetřovanou Policií a na druhou stranu ty hodné a nevýbojné, kteří se víceméně bojí někde v rohu a které musíte ohlídat.

„Ale za práci s větším množstvím lidí a problémovými lidmi jsou příplatky! A za vedení kolektivu je 5 – 10%“ Tak to se pletete. Ano, v dílnách je příplatek, ale v běžné třídě? Maximálně se vám kluci poperou a musíte je fyzicky odtrhávat, takže kromě podlitin se vám obvykle nestane nic horšího. Samozřejmě je to krajní situace, ovšem rozhodnout se, jestli je necháte, aby si ublížili nebo riskujete vyšetřování pro napadení žáka musíte sami a hned – nikdo vám nepomůže, protože to nikdo další nevidí. A všichni zbývající žáci budou svědčit proti vám, pokud se vám násilník rozhodne pomstít.

Nadstandardní práce s PC? Většina učitelů neumí PC ani spustit! Ke každodenním povinnostem patří nejen služební mail a použití Office, ale ještě běžná agenda, tedy stravovací a docházkový systém (nejen váš, ale i vaší třídy, pokud máte třídnictví), „elektronická žákovská“, elektronická třídní kniha (může jít o dva zcela odlišné systémy), speciální vzdělávací software, elearningové prostředí, které daná škola používá a která se dnes považuje za zcela samozřejmou součást výuky a popřípadě intranetový systém školy. Běžný učitel denně použije tři až čtyři specializované aplikace a k tomu samozřejmě všechno, co používá každý z nás.

Anglicky se neučí, tohle je nesmysl! Řada výukových materiálů je dnes dostupných pouze v angličtině a předpokládá se, že vyučující se domluví s případným cizincem ve třídě a také dokáže zařadit metodu CLIL – tedy využití cizího jazyka během hodin.

A ty zákony nechápu už vůbec… Takže základem vaší práce je Zákon o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Pracujete samozřejmě s citlivými a osobními údaji žáků, tedy GDPR a ještě jeho zpřísnění v podobě českého Zákona na ochranu osobních údajů. Dále se vás týkají zákony pro práci s mládeží, pokud dáváte ven jakákoliv díla nebo jdete s pracemi žáků na výstavu, tak autorský zákon – a pokud je na tu výstavu vezmete, také Zákon o veřejném zdraví; v případě třídnictví je dobré znát správní řízení – pokud možno lépe, než jejich rodiče. Není úplně od věci znát trestní zákoník, alespoň pasáže, týkající se běžných přestupků a porušení zákona, obvyklých ve školním prostředí a umět spolupracovat s orgány, činnými při ochraně mládeže. Samozřejmě s tím souvisí Zákon o soudnictví ve věcech mládeže, pokud už se něco stane. Vyhlášek a nařízení pro školy je několik set, sice si je můžete zkusit zapamatovat, ale jednodušší je si pořídit ASPI a naučit se v něm hbitě šplhat.

Pokud tedy máte všechno pohromadě, zbývá už jen to, abyste kromě pedagogických dovedností a schopností a samozřejmě novinek v oblasti výchovy a vzdělávání sledoval i dění ve svém oboru – protože rodiče žáků často pracují v úzké specializaci, nezřídka jsou špičkovými odborníky a jakoukoliv vaši nepřesnost a nebo neznalost okamžitě zkritizují. V exponovaných oborech typu IT to znamená několik hodin samostudia týdně.

No a můžete nastoupit do zaměstnání snů… jen si dovoluji upozornit, že odborníci z praxe obvykle ze škol odejdou ještě ve zkušební lhůtě. Nezvládnou práci „na povel“, tedy zapnout a 45 minut se soustředit podle zvonění zvonku a ne podle své momentální výkonnosti. Ve třídě si nemůžete dát kafíčko nebo prohlásit, že vás zrovna bolí hlava, i když to je pravda. A také velmi rychle zjistí, že přípravy zaberou mnohem víc času, než si mysleli.

Tolik k personální situaci okolo škol…9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jen připomenou titul i text jich vpravdě celoživotního díla...

Rukověť začínajícího učite
Najděte si jiné zaměstnání!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Říkali faltýnci u moravců, že za posledních dvacet let rostou učitelům platy nejrychleji.
To zni skvěle!
Tak ještě deset let takového zrychlení a dostanou se učitelské platy na republikový průměr.

Pepouš řekl(a)...

A taky říkali, že premiérův slib o 15 % pro rok 2020 není důležitý. Že jde o ten cíl 45 000 Kč a ne o tu cestu. Tak takhle se to má s těmi sliby.

Ivo Mádr řekl(a)...

A to by jeden nevěřil, že v roce 2021 bude průměrný plat učitelů 45 000,- hrubého (veřejně vyřčený slib). Současný plat učitele nad hrobem je 37 330,-Kč. Fakt jsem zvědavý jak toho bude dosaženo. Kde se prodávají ty kouzelné proutky?
Na částečnou obhajobu MŠMT je třeba uvést, že platy za poslední volební období rostou. Stále se však mnohým kolegům vrací slova jistého premiéra ČR (chlap s gulama) ve smyslu "státní zaměstnanci si už nahrabali".

E.Kocourek řekl(a)...

Říkali faltýnci ...

Tohle je problém. Nechali se faltýnci (a celá Babišova vláda) oblafnout podvodníkem Plagou, nebo sdílí Plagovo stanovisko, že je potřeba odměnit ty údajné "lepší" učitele i za cenu nasranosti valné většiny řadových učitelů? ////

Představuji si situaci na škole. Zeptám se kolegy, který ve třídě AB učí předmět PQ, zda už probíral téma XY, a on mi řekne, že ano. Za normálních okolností mu to budu věřit. Potrvá mi jistou dobu, než ve mně zahlodá podezření, že mi kolega lže, a není úplně jisté, zda se pokusím to zjistit nějak přesně a prokazatelně. ////

Takže bych se nedivil, kdyby to faltýnci Plagovi prostě a bezelstně věřili ... ////

Robert Čapek řekl(a)...

Odměny v řádech stokorun? Pokud je to podle zkušeností autorky, tak buď je nepříliš kvalitní učitelka nebo má totálně neschopné vedení školy...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve školství se odměny na rozdíl od jiných profesí nedostávají za kvalitní výkon vlastní práce, ale za jakousi práci navíc, na kterou nejsou k mání placení zaměstnanci. Tedy za prospěšnost řediteli školy.
Aktivity mimo zkompetentňování dle školního vzdělávacího programu se v té dnešní překotně měnící se době cení u státní správy a samosprávy ve školství nepoměrně víc, než samo zkompetentňování. To už zajímá málokoho. Proč taky...

mirek vaněk řekl(a)...

Ten rozpočet školy kde jsou odměny zv řádu tisícikorun bych chtěl vidět. Rozhodně ne běžná státní škola. To je ten rozpor mezi realitou na většině škol a představami.

Unknown řekl(a)...

Dokáže ten pan Čapek napsat nějaký text tak, aby někoho neurazil ?

Okomentovat