2.11.19

Martin Mach: Proč učitelé stávkují?

Nejde jen o peníze. Učitelé se stali maskotem posledních voleb a někteří na chvíli uvěřili slibům, které se na ně hrnuly ze všech stran. Politici před volbami vycítili touhu voličů přestat být jen levnou pracovní silou, montovnou vyspělého Západu a cestou k tomu je, jak dobře víme, kvalitní školství. Učitelská stávka tak může být i symbolem frustrace z nesplněných slibů a toho, jak je s kantory dlouhodobě zacházeno.


Jen si vzpomeňte, není tomu tak dávno, kdy byli učitelé propouštěni na prázdniny, aby se na nich ušetřilo. Dnes zase mnoho kantorů pracuje bez trvalé smlouvy jako užitečná námezdní síla. Našim pedagogům citelně chybí kariérní systém, který by jim zaručoval kromě ohodnocení profesního růstu i další základní jistoty. Mimochodem, před třemi lety nebyl schválen návrh kariérního řádu, údajně proto, že pro učitele neskýtal dostatečné výhody. Od té doby je ticho po pěšině. Výčet nesplněných slibů by zabral mnoho stránek.

Řada evropských zemí (např. Francie, Německo, Španělsko) přitom nabízí svým učitelům status kariérního státního zaměstnance. Jeho získání je sice podmíněno splněním určitých podmínek, ale na druhé straně nabízí učitelům vyšší plat, jistoty a ochranu. V ČR se tato otázka prakticky neřešila a za vrcholnou metu učitelské profese, ke které se roky marně snažíme přiblížit, je považováno dosažení 130 % průměrného celorepublikového platu.

K bájné stotřicítce, kterou kantorům slíbila už v roce 2003 ministryně školství Petra Buzková, se učitelé od té doby posunuli z původních 110 % o celé jedno procento! Plat středoškolského učitele je dnes srovnatelný s platem zdravotnického laboranta nebo mechanika (ODKAZ). Ve srovnání s ostatními vysokoškoláky pobírají učitelé přibližně o třetinu méně.

Politici využívají učitele v předvolebních kampaních a z navyšování jejich platu se udělalo pěkné divadlo. V novinách jsme mohli s napětím sledovat, jak ministr postupně přihazuje stovky do učitelských tarifů a jak to „nevděční“ odboráři odmítají. Kdybychom měřili plat učitelů podle toho, kolik o něm bylo napsáno článků a natočeno reportáží, byli by už čeští učitelé milionáři.

Mnohým státním zaměstnancům je poskytována právní ochrana, podle které se přísněji postihuje jak násilí spáchané na nich, tak i vyhrožování jim. Učitelé žádnou zvýšenou ochranu nemají. A to i přesto, že se stávají terčem slovních a v některých případech i fyzických útoků ze strany agresivních žáků nebo jejich rodičů. Společnost bohužel stále více toleruje aroganci, hrubost a neúctu mladých lidí vůči autoritám, nevychovanost dětí z rodiny je omlouvána a schovávána za různé lékařské diagnózy.

Je také fakt, že ve školách dnes pracuje hodně vyhořelých učitelů, které každodenní problémy připravily o veškerou motivaci a stali se z nich pouze pasivní příjemci měsíčních výplat. Budiž také poctivě řečeno, že existuje i nemálo učitelů, kteří svou práci jako prioritu nikdy neměli, umějí sice využívat výhod učitelské profese, ale nic je v současném systému nenutí vzdělávat se, pracovat na kariérním růstu a zkvalitňovat svoji práci. Je chybou systému, volených politiků, vlád a ministrů, že umožnili vytvoření takového prostředí a neudělali nic pro jeho změnu. Ve svém důsledku na to doplácejí všichni občané, včetně poctivých učitelů, kteří berou svou profesi zodpovědně.

Učitelům v této stávce nejde jen o peníze, jde jim také o podmínky jejich práce, spravedlivé odměňování, důstojné a férové jednání a v neposlední řadě o profesní hrdost. I maskot se někdy umí pořádně naštvat.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

6 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Takže, kvůli tomu aby si učitelé udělali dovolenou jsme my ostatní pracující museli řešit co s dětmi minulý týden. A teď si zase dáchnete? Jakože nohy nahoru a stávka?
Super... jsme na vaší straně :D

Já chápu, že toto je jiné než 12 dnů volna co máte do roka na "další vzdělávání" nebo těch 40 dnů volna na zotavenou... Tohle je samozřejmě jiné než ty dny co si jezdíte po výletech nebo exkurzích, a dny co si jezdíte po lyžácích a školách v přírodě... tohle je totiž "stávka".
Ještě stojí za zmínku, že stávka neznamená, že nebudete děti ten den nic učit, to by se často ani nepoznalo od normálního školního dne...

Chápu že v práci, kde máte ze zákona 52 dnů volna, tedy o 32 dnů více než běžný pracující... MUSÍTE BÝT OHODNOCENI o dost lépe než člověk co pracuje 40 hodin týdně a má jen 20 dnů dovolené ročně.

Normální pracující na rozdíl od pedagoga když zvládne dítě odvést do školy na 8 hodinu, tak téměř nestíhá to dítě vyzvednout do konce družiny (17h)…. Normální pracující nemá možnost být s dětmi každý den doma když mají prázdniny.

Ukažte mi jinou práci než pedagogickou kde máte tolik volna a zároveň nadprůměrné finanční ohodnocení...

=====

Kdyby vám šlo o blaho dětí a jejich budoucnost, pak byste měli stávkovat ne za své podmínky, které jsou pro mnoho pracujících z říše snů... měli byste stávkovat za snížení 40 hodin pracovního úvazku a zvýšení dovolené z 20 dnů dovolené obyčejných pracujících, aby rodiče mohli trávit s dětmi více času a tím jim zajistili lepší budoucnost.

poste.restante řekl(a)...

Jistě.
Školství je naprosté leháro a děsná flákárna.
Pojďte se taky flákat 8 týdnů a ještě 12 dnů v roce.
Už teď chybí nějakých 5 000 učitelů a během pár let to může být i 11 000.
Takže Vás určitě přijmou. Pokud tedy máte alespoň bakalářský titul a doděláte si pedagogické studium. Ale za ten těžký platový vývar to rozhodně stojí. :-)

Udělejte si kurz lyžařského instruktora a můžete nejen "jezdit si po výletech a exkurzích" ale dokonce si vyjet v sezóně na hory a ještě to budete mít zaplaceno. Je to těžká pohoda a každý učitel se o ni přímo pere. :-)

A jen pro přesnost. Učitelé jsou také "normální pracující". :-)

Ta poslední "úvaha" je ale největší "perla".
Takže podle ní by například horníci a železničáři, nebo letečtí dispečeři měli stávkovat za větší peníze do školství, protože jim určitě jde o vzdělání jejich dětí.
Když tedy učitelé mají stávkovat za zkrácení pracovní doby a prodloužení dovolené. :-)

krtek řekl(a)...

Hele, Unknown, když je to tak skvělé, tak proč se před branami škol netlačí zástupy? Stačí vysoká škola a slib, že začnete studovat. Dokonce na mnoha místech stačí maturita a slib, že začnete studovat? Nechcete? Fakt nechcete?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy pytlici radši snesou, že se o ně bude kdejaké trdlo votírat, než aby se na jejich místo tlačila spousta týpků, kteří ty učitelské výhodičky už také zaznamenali.

Eva Adamová řekl(a)...

Unknown alias Sláma je ten človíček, který ve "spolupráci" se SCIO tahá ze škol či spíše z kapes rodičů velmi podivným způsobem peníze na "řešení" šikany a říká tomu sociální podnikání.

Unknown řekl(a)...

poste.restante:

Já ve veřejném školství vydržel 3 roky.
Po 2 letech jsem vyhodnotil možnosti... Bylo několik možností co udělat abych tam zůstal:

A) kompletně změnit systém veřejného školství. Jako například:
- Nehledí se na kvalitu ale kvantitu a to jak výuky, tak žáků (počínaje ministerstvem, zřizovatelem, vedením škol, uvažováním kolegů...)
- Pracovní nasazení a odpovídají typy lidí co to takové podmínky za ty roky nalákalo.
- Ohodnocení na základě kdo déle slouží nezávisle na tom jak.
Ale těch věcí co by se mělo změnit abych byl spokojený bych vyjmenoval ještě mnoho, ale jako příklad řekněme stačí.
Možnost A jsem vyhodnotil, že je nad moje síly, a nejspíš není reálné. Navíc nevidím dobrý vzor ve světě, kde by veřejné bezplatné školství fungovalo tak abych si řekl "tak takhle to je to co chci, tohle je ten správný systém" (čím jsem starší tím víc si myslím, že základní chybou veřejného školství je to, že zákazníkem není žák ani rodiče a z toho pramení většina problémů). A navíc upřímně, by mě nebavilo bojovat za to aby se tohle všechno změnilo, mě nebaví jít hlavou proti stěně, mě baví učit.

B) smířit se s tím jak to je, nasadit si klapky na oči a všímat si jen sebe... nevšímat si výsměchu kolegiň/gů (alá koukněte se na toho blbce proč se snaží, však ono ho to přejde), nevšímat si toho jak flákají práci (alá prachy na žáka jsou jistý a stejný tak proč se snažit). Smířit se s tím co vlastně fakticky reprezentuju (fakt se můžu postavit za celou školu? ne. Jsem hrdý na to kde pracuji? ne.).
Tuhle možnost jsem zavrhl, protože ještě nejsem ještě ve stádiu kdy bych chtěl být za vola. A navíc nejsem si jistý jak dlouho bych to dělal aniž by mě to poznamenalo.

C) Odejít z veřejného školství a možná se vrátit když se změní.

Nechal jsem si na rozhodování ještě půl školního roku. A asi dle předchozího chápete, že jsem vybral variantu C. Další půlku dosloužil, aby měla škola trochu času najít náhradu a nerad odcházím od nedokončené práce.
Takže ano,s prací ve veřejném školství zkušenost mám a plně chápu reakce o namáhavosti práce, o tom že tomu nerozumím, o pracnosti, nedostatku financí atd. Slyšel jsem to ze všech možných stran a nejenom ve školství, ale vlastně je to typické pro zaměstnance s platovými výměry.

Okomentovat