5.11.19

Kateřina Valachová: Je to jednoduché a stávku podporuji...

Kateřina Valachová odpovídá na otázky redakce časopisu Řízení školy o podpoře stávky učitelů: "Učitelé dlouhodobě a historicky prokazují neuvěřitelnou trpělivost s politickou reprezentací. Vůbec se jim nedivím, že tuto trpělivost po letech ztrácejí. Mají moje sympatie, protože ukázali velkou vůli počkat, až bude stav státu lepší. A nyní, když tomu tak je, se s nimi ministerstvo nedůstojně handrkuje? To není férové jednání." Má pravdu, za jejího ministrování se s učiteli prostě nebavila...Celý text:

Redakce časopisu Řízení školy mne požádala o sepsání tří důvodů, proč podporuji či nepodporuji stávku učitelů.

Zde je moje odpověď:

Je to jednoduché a stávku podporuji:

1) Učitelé nechtějí nic, co by jim nebylo již dříve a opakovaně slíbeno. Požadavek odborů zní 10 procent tarif + 2 procenta do nadtarifních složek a pokud vím, tak rozpočet na příští rok tyto peníze má k dispozici.
Řada doporučení Poslanecké sněmovny i sliby politických stran včetně vládních obsahovaly opakované zvyšování platů učitelů o 15 procent a z toho nejvíc v tarifní složce. Programové prohlášení vlády slibuje zvýšení platů očitelů oproti roku 2017 o padesát procent. Alespoň těch 10+2 je cesta ke splnění těchto slibů.
To je racionální argument.

2) Teorie přidání "lepším více a horším méně", se kterou operuje ministr Plaga, není nikde jinde ve státní správě uplatňována.
Nicméně skutečně vůbec nejsem proti tomu, aby výborní učitelé brali více než průměrní, třebas i výrazně. Naopak. Avšak v současné době máme celkovou úroveň platů ve školství tak nízkou, že celý obor prohrává soutěž ve srovnání se soukromou sférou a dalšími oblastmi státních zaměstnanců, kde je požadováno vysokoškolské vzdělání.
Těžko si představit, že na škole, kde potřebujeme třeba 50 učitelů, nám zůstane těch lépe zaplacených 15 a zbylých 35 odejde na městské úřady, do kanceláří ministerstev nebo do bank či pojištoven či kamkoliv jinam za vyšším a mnohdy podstatně vyšším platem. Co tam těch 15 zbylých bude dětat?
To je druhý racionální argument.

3) Učitelé dlouhodobě a historicky prokazují neuvěřitelnou trpělivost s politickou reprezentací. Vůbec se jim nedivím, že tuto trpělivost po letech ztrácejí.
A toto je třetí argument - třebas spíše emotivní. Mají moje sympatie, protože ukázali velkou vůli počkat, až bude stav státu lepší. A nyní, když tomu tak je, se s nimi ministerstvo nedůstojně handrkuje? To není férové jednání.
3 komentáře:

L.snirch řekl(a)...

Já taky stávku podporoval.
Před 4 roky proti ministryni Valachové.
Odbory ji zapomněly vyhlásit.
Škoda. Tehdy mohla být úspěšná.

Valikova řekl(a)...

Souhlasím. A tolik jsme se snažili 😁

Valikova řekl(a)...

Souhlasím s panem Snirchem, co se paní Valachové týče 😉

Okomentovat