14.11.19

Josef Mačí: Co se děje, když je ve třídě pět romských dětí? Do Česka se potichu vrací segregace

V 70 českých základních školách studuje nadpoloviční většina romských žáků, na 13 z nich je podíl dokonce vyšší než 90 procent. Základní škola v Rotavě na Sokolovsku je nově opravená. Dokončuje i projekt na nové vybavení za 7,5 milionu korun. Přesto místní rodiče raději vozí své děti do vedlejších Kraslic. Nechtějí totiž, aby chodily do stejné školy jako Romové z místní sociálně vyloučené lokality. Kapacita rotavské základní školy tak zůstává naplněná jen ze třetiny.

Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Pozvolným úprkem většinového žactva vznikají vyloučené základní školy. Jejich úroveň je nízká a pro znevýhodněné žáky z nich nevede prakticky žádná cesta.

Tvrzení dokládá dosud nevydaná Analýza segregace v základních školách, kterou si nechala zpracovat Agentura pro sociální začleňování. Opírá se o průzkum, kterého se zúčastnilo 1 814 respondentů. Cílovou skupinou byly rodiny s alespoň jedním dítětem ve věku povinné školní docházky. Minimálně polovina dotazníků byla vyplněna při individuálních rozhovorech z očí do očí, zbytek v elektronické podobě.

Z dotazování vyplynulo, že pro téměř pětinu rodičů je známkou kvality školy, že do ní nedocházejí Romové a cizinci.

Přibližně čtvrtině rodičů pak vyloženě vadí, že jsou ve třídě žáci hlásící se k romské národnosti.

Hůře dopadli v průzkumu jen školáci s problémy chování (vadí 61 % rodičů) a poruchami autistického spektra (27 %).
16 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

...Přibližně 8 700 dětí ve školách s nadpoloviční většinou romských žáků tak v současné době nemá stejnou vzdělávací příležitost jako jejich vrstevníci na nesegregovaných školách,“ upozorňuje ve stanovisku k romské integraci ve vzdělávání ombudsmanka Anna Šabatová...

Tomu nerozumím. V těch školách se nevzdělávají podle RVP ZV? Nebo jim zrušily nějaké předměty? Nebo jim nedovolují do školy chodit? Nebo nemají učebnice?
Je tu někdo, kdo mi to vysvětlí?

Ygrain řekl(a)...

"White flight" je jev zdaleka nikoli omezený na Českou republiku nebo Romy. A jestli si někdo myslí, že to "vyřeší" zavřením školy nebo přesunem spádovosti, škaredě se mýlí, protože tím problém pouze přesune jinam a situace se bude opakovat. A podsouvání, že za to prostě může rasismus rodičů tak nějak sám od sebe, taky nic nevyřeší. Není povinností občana, aby napravoval dlouhodobé zanedbávání ze strany státu - on totiž hlavní problém není "romský", ale "sociálně vyloučený", a žádný rodič nebude riskovat pohodu vlastního dítěte jen proto, aby nějakému cizímu dítěti umožnil integraci. Takže než někomu začnete vytýkat nedostatek altruismu, ukažte mi, vážení, s kým chodí do školy vaše vlastní děti a vnoučata. Pokud do "segregované" školy, ochotně před vámi smeknu, ale jestli ne, tak držte ty své pokrytecké zobáky a namísto mlácení prázdné slámy začněte sociální vyloučení skutečně řešit.

P. Vršecký řekl(a)...

Můžeme si samozřejmě lhát, ale problém romský je, protože mezi romský a sociálně vyloučený lze skoro udělat rovnítko. Je nutno ovšem dodat, že Romové se "sociálně vylučují" sami svým chováním i životními hodnotami. Pokud se některý z nich chová slušně v souladu s představou majoritní společnosti, obvykle nejen nemá problém, ale může udělat i slušnou kariéru. Napadá mne raper Banga, Vlasta Horváth, Vladko Dobrovodský, atd.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to tak.
Tady nejde o etnické nebo sociální vyloučení. Tady jde o vyloučení hodnotové.
Pytlici znají nemálo ne právě majetných rodin, které odpadky nevyhazují z okna.
Pytliky na tom všem mate ta poměrně vysoká absence sebeuvědomění a osobní hrdosti.
Někdo se na mě dívá skrz prsty? Tak to já se tedy just budu chovat nepřístojně!

Přibližně 8 700 dětí ve školách s nadpoloviční většinou romských žáků tak v současné době nemá stejnou vzdělávací příležitost jako jejich vrstevníci

Proč??? Ptají se pytlici.
Jakože soustavně a cíleně mizerní učitelé nebo ředitelé škol? Zanedbávají něco zřizovatelé? Co školní inspekce? Ještě do těch škol nedorazila se svými testy?
Pytlici žijí v povědomí, že jakákoli segeregace je výsledkem nějakého násilí. To jsou některé děti někam umisťovány násilně? Kvůli tomu se snad ruší nebo silně omezují speciální školy... A ono to nepomohlo? Viníky je nutno hnát k zodpovědnosti.
Nějaké upozorňování ombudsmanky nestačí. Ať její úřad podává trestní oznámení na konkrétní lidi!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ještě někomu, krom pytliků, přijde přinejmenším zvláštní, že tu do toho už dávno nepere nějaký nad jiné povolaný psycholog?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vše mělo vyřešit zrušení přílohy RVP pro LMP a omezení specek. Nestalo se nic, dokonce se údajně vše horší.Takže by mohl někdo třeba konečně přiznat, že ty dvě věci nahoře byly tak totálně blbě, že blbějc už to nešlo.Že Agenturo pro sociální začleňování!
A mám hodně divný pocit, že podobných volovin mají záchranáři v rukávu ještě hafo.
protože nedej bůh, aby se řešily to opravdové příčiny. To by se pak nemohly přicucávat čerpači a další a další záchranáři.
Pokud to vidím kolem sebe, tak lid, která já osobně považuji za Romy, protože to oni o sobě i prohlašují (tedy ne kvalifikovaný odhad), se dělí na ty, co opravdu ví,že děti mají chodit do školy a učit se. A pak jsou ti, co to ví taky, ale děti mají milion absencí a na školu se nepřipravují. Ani tím, že by si do tašky hodily nějaký ten sešit či penál. Zato o diškrimináci umí vyprávět líp, než naše drahá Božena Němcová.

Ygrain řekl(a)...

Pane Vršecký, to je ale přesně to, o čem se bavím - že problém vychází se sociální vyloučenosti nikoli romskosti. Kdyby byla škola spádová pro vilovou čtvrť romských lékařů, právníků a podnikatelů, byla by to škola prestižní a vyhledávaná.

Ondřej Merta řekl(a)...

Nemají rodiče volnost ve volbě školy pro své dítě? V čem je tedy ta segregace?

Nicka Pytlik řekl(a)...

V čem je tedy ta segregace?

V setrvání na místě.
Jakmile z třiceti dětí jich deset odejde, dojde k segregaci těch dvaceti zůstávajích dětí.

E.Kocourek řekl(a)...

Ad P. Vršecký -- rapper Banga možná udělal "slušnou kariéru", ale slušně se chová pouze v představách pražské kavárny. A ta rozhodně není majoritní společností. ////

Ad Ygrain -- škola spádová pro vilovou čtvrť romských lékařů, právníků a podnikatelů -- Prosím, občas přidejte poznámku "a myslím to vážně". ////

Robert Čapek řekl(a)...

Pan Vršecký mám pravdu: Vladko Dobrovodský, tomu lze říkat kariéra! A ani k ní není třeba vzdělání, stačí projevit několik přepjatých emocí na kameru v reality show, aby se p. Vršecký mohl bavit. Pak vezme dokonce i p. Vršecký Roma na milost. Ale musí se chovat slušně!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ten Vladko Dobrovodský?
Prý se hezky choval k pytliků kamarádce Kačence Langerové. Zřejmě slušný chlapec...

Ivo Mádr řekl(a)...

Kdo nechce své dítě včlenit do třídy, kde právě probíhá inkluze po česku, pak svou ratolest přesune do soukromé školy, víceletého gymnázia nebo na vesnickou školu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud je taková možnost, pak to rád udělá každý rodič.
Přece nebude svoje dítě vystavovat nezanedbatelnému nepohodlí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak nějaký psycholog? Pořád nic?

P. Vršecký řekl(a)...

Nepáchá trestnou činnost, nežije ze sociálních dávek a dokonce ani dotací. IMHO slušně. Není divu, že si čapci uplivují. Dobrovodský je chodící důkaz, že to s tím českým "rasismem" je nějaké podivné. Na milost vezmu klidně i fialového nebo puntíkatého, ale nikdy idiota. Prostě diskriminace čapků.

Okomentovat