7.11.19

Jiří Chum: Na učitele se dvacet let kašlalo, říká Plaga. Podle něj se do stávky zapojila někde jen desetina škol

Některé české školy ve středu zůstávají zavřené, jiné omezily provoz. Odbory, které jsou nespokojené s plánovaným růstem učitelských platů v příštím roce, totiž vyhlásily na středeční den stávku za vyšší platy učitelů. „Frustraci učitelů vnímám, protože se na ně dvacet let lidově řečeno kašlalo,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO) pro Radiožurnál.
Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Znamená to pro vás něco?
Pro mě to znamená jednu věc: znovu bych připomenul, že celá debata několik týdnů s odbory nebyla o navýšení platů učitelů. Byla o tom, jak rozdělíme 11 miliard do té jistoty, do tarifu pro učitele, a vždycky bylo jasné, že zbytek zůstane v rukou ředitele školy. Znovu opakuji, že jsem nechápal stávkovou pohotovost a nechápal jsem tento důvod vyhlášení stávky ze strany odborů. Takže můžu říct, alespoň podle těchto čísel, ale i podle toho, o čem se jednalo, že ta stávka je z mého pohledu debaklem odborů.

Zároveň považuji za nutné říct, že debakl odborů nesmí znamenat prohru učitelů. Protože jestli mi jako ministrovi školství stávka něco ukázala, tak to, že skutečně přes přidávání platů učitelům tady máme řadu dalších věcí, které je potřeba řešit. Velmi nerad bych, aby tyto kroky odborů znamenaly, že přidávání učitelům a snaha udělat naše vzdělávání moderním padne vniveč. Respektive podpora veřejnosti se otočí. To bych byl velmi nerad.

Proč jste nakonec ustoupili od plánu dát učitelům o 15 procent víc, jak jste oznámili na jaře?
Já jsem do vyjednávání o rozpočtu šel skutečně s tím, že bych byl velmi rád, abych pro rok 2020 získal 15procentní nárůst pro učitele, to jsem měl v prvním návrhu, když jsem šel na ministerstvo financí. Z financí jsem odcházel s tím, že sice nemám 15 procent pro rok 2020, ale mám 10 procent pro rok 2020 a zároveň závazek růstu o 9 procent v roce 2021. Takže jsem přicházel s 15 procenty na rok 2020 a odcházel s 19 procenty na roky 2020 a 2021. To si myslím, že je slušný výsledek.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

se na ně dvacet let lidově řečeno kašlalo

To říkají ti praví! Na učitele se kašle setrvale. Peníze nejsou všechno.
Třeba plivat na učitele matematiky jen proto, aby se zakrylo vlastní lemplovství, to tady snad ještě nebylo. To už si plagové mohou provolávat, co chtějí.

Okomentovat