5.11.19

Jiří Chum, Marcela Hálová, Petr Jadrný: Šéf Asociace ředitelů základních škol: Se stávkou nesouhlasíme. Odbory mlčely, nedělaly vůbec nic

Odbory dopoledne řeknou podrobnosti o středeční stávce ve školách. Nesouhlasí s plánem na zvýšení platů učitelů, na kterém se dohodli premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga (oba ANO). Mzdy by se měly zvýšit v základu o osm procent. Odbory ale požadují desetiprocentní navýšení. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že o výši platů se vědělo dávno a odbory nic nedělaly.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Proč se jako vedení k tomu protestu nepřipojíte?
Jako asociace s tím nesouhlasíme. Nesouhlasíme s tím proto, že snížení celkového objemu nebo navýšení mezd, že to nebude těch 15 procent, které slíbil pan premiér... a že to bude méně, to už se rozhodlo dávno a odbory mlčely, neudělaly vůbec nic. Nebo možná jednaly, nevím, ale rozhodně nestávkovaly, nebouřily se.

A teď, kdy jde už jenom o to, jak se ta částka rozdělí, jestli půjde celá do tarifů, anebo jestli část půjde do tarifů a část bude ponechána ředitelům v rámci jejich pravomoci na variabilní složky platu, tak jestliže stávka je jen za tohle, tak jako ředitelé bychom byli sami proti sobě, kdybychom takovou stávku podpořili. Jinak souhlasíme s tím, že obecně ohodnocení učitelů je nízké a mělo by být vyšší. To jednoznačně podporujeme. Ale nepodporujeme tuhle stávku.

Žádné komentáře:

Okomentovat