20.11.19

Jaroslav Mašek: Na Spomocníkovi se zajímavými lidmi o technologiích a vzdělávání – díl 6.: Lucie Rohlíková

S Lucií Rohlíkovou jsem si povídal o konferenci Učitel IN, projektech na ZČU v Plzni, o zvládání technologií, digitálních stopách, emocích spojených s technologiemi i o tom, jak to dělá, že toho ve svém životě tolik stíhá.Z rozhovoru v Učitelském spomocníku vybíráme:

V novém seriálu na Spomocníkovi se také zamýšlím nad různými digitálními stopami, které bychom my učitelé měli po sobě v online světě zanechat. Jaká je podle tebe ta nejdůležitější digitální stopa učitele a proč?

Nejsem si úplně stoprocentně jistá, že každý učitel musí sdílet své zkušenosti nebo nějakým způsobem vůbec figurovat hodně silně na internetu a mít digitální stopu. Určitě je ideální, když ta stopa, ať už je jakákoliv, je pozitivní, ale to se taky vždycky nemusí podařit. Někdy se třeba člověk dostane do nějakého problému nevinně a podobně. Takhle otázka je poměrně těžká. Já za sebe jsem ráda, že některé věci, myšlenky, publikace jsou dostupné jako otevřené vzdělávací zdroje a můžou sloužit ostatním, a myslím, si, že v tomhle směru učitelé, kteří na to mají, mají na to chuť a chtějí sdílet, tak by to určitě měli dělat a ta jejich digitální stopa je strašně cenná. Ale nevím, jestli to platí úplně obecně pro všechny.

Jakou aktivitu nebo projekt bys mohla doporučit učitelům nebo lidem v oblasti vzdělávání. Co by si podle tebe určitě neměli nechat ujít?

V současné době vznikají učebnice, dostupné na stránkách imysleni.cz. To si myslím, že je věc, se kterou by bylo fajn, kdyby se teď seznámila celkově učitelská veřejnost. A my vlastně i společně připravujeme MOOC kurzy na dvě témata: Jak rozvíjet informatické myšlení a Úvod do školní robotiky. To jsou dva kurzy, které budou otevřené, veřejně dostupné, zdarma a může se jich kdokoliv zúčastnit. Budou běžet někdy od ledna v příštím pololetí. Takže to je teď taková největší novinka a budu ráda, když hodně učitelů se s těmito koncepty informatického myšlení a nového pojetí digitální gramotnosti seznámí.

Žádné komentáře:

Okomentovat