14.11.19

Jana Kunšteková: O utrpení žáků v českých školách

Neuběhne týden, abych se někde nedočetla, že děti v českých školách trpí. Šikanou, přílišným množstvím učiva, tyranií učitelů a učitelek. Naposledy jsem se dočetla, že žáci trpí nudou, biflují se, a pro nic je to nepřipraví – ani pro život, ani pro práci. Píše paní či spíše slečna redaktorka, které odhadem může být tak 20+.


Z komentáře na iPrima.cz vybíráme:

Pokud mají všichni ti pisatelé, kteří vidí trpící děti, pravdu, pak jsem věnovala život ničení dětských dušiček. Podle reakcí mých bývalých i současných žáků a studentů - a že jich po třiceti letech už jsou tisíce – to tak naštěstí nevypadá. A tak to bude v současné kampani se vším. Dokud si to ale učitelé neuvědomí a budou se snažit zavděčit všemocným médiím a jejich zadání kritizovat na učitelích prakticky všechno, bude se po nás jen ještě víc šlapat. Jak nám ukázal minulý týden, konečně jsme zvedli hlavu. Kolik škol stihlo v šibeničním termínu stávku řádně připravit, není rozhodující. To, jaký stávka vzbudila odpor a zděšení nejen u MŠMT, ale i u všemožných expertů, dokazuje, že se vyplatila. Propříště ještě více sebevědomí a nebát se. Veřejnost si na naše požadavky zvykne. A možná přestane i baštit podobné články o utrpení dětí v českých školách a uvědomí si, že se tu hraje o to, zda bude školství v přijatelné kvalitě v budoucnu pro všechny – nebo jen pro movité.


33 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To, jaký stávka vzbudila odpor a zděšení nejen u MŠMT, ale i u všemožných expertů, dokazuje, že se vyplatila.

Toť!
Strach. Vzbudila především hrůzu z toho, co by mohlo následovat.
Že příště bude stávkujících víc a na delší dobu. To vláda neustojí, protože to neumí.
A expetí se půjdou klouzat po prdeli šupem...

E.Kocourek řekl(a)...

školství v přijatelné kvalitě v budoucnu pro všechny – nebo jen pro movité

Tohle považuji za zajímavé téma. Tu přijatelnou kvalitu. Zatím jde české školství do kopru (mírně se zvyšující rychlostí) a veřejnosti to přijatelné připadá. Já to chápu tak, že pro většinu české veřejnosti je JAKÁKOLI kvalita (či spíše nekvalita) školství přijatelná. ////

Pokud by se v Česku našel kdokoli, třeba i movitý, kdo by tu nekvalitu školství za přijatelnou nepovažoval, bral bych to jako dobrou zprávu. A vyskytuje se nebo vyskytne se někdo takový? ////

Petr řekl(a)...

Když pominu detail, že stávka opravdu nevzbudila v nikom ani zděšení, natož strach, připadá mi samotné uvažování v těchto kategoriích smutně symptomatické. Opravdu si učitelé myslí, že respekt ve společnosti se získává vyvoláváním strachu? Odtud už je jen krůček k úvaze, zda stejné metody pokládají učitelé za legitimní prostředek k získávání respektu ve třídách.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vzbuzení strachu u trdel a pitomců, kterým jde právě a jen o vlastní byznys a prospěch.
Víte?

Jana Maříková řekl(a)...

Ad Petr - jak jsem napsala v závěru, ničit dětské dušičky vždy bylo mým potěšením...;) Povinné pozitivní myšlení jsem měla naordinováno v mládí, a už se k tomu nechci vracet. Takže když mě něco/někdo štve, řeknu to. Pokud si myslíte, že k zacházení s dětmi potřebuje kdokoli strach, žijete ve strašném světě. Ale vzbudit strach v těch, kdo nám ch….ou na hlavu a ani se to nesnaží vydávat za déšť, to mně potěšení činí. Děti ani studenti to nejsou, víme?

Vít Tomis řekl(a)...

respekt ve společnosti se získává vyvoláváním strachu?

Respekt určitě ne. Ale aspoň prostor v médiích. Stačí se podívat na obchodníky se strachem v oblasti globálního oteplování.

Eva Adamová řekl(a)...

"Odtud už je jen krůček k úvaze, zda stejné metody pokládají učitelé za legitimní prostředek k získávání respektu ve třídách."

A vsadím Petříčku botičky, že ty ten krůček uděláš.

Nicka Pytlik řekl(a)...

stejné metody pokládají učitelé za legitimní prostředek k získávání respektu ve třídách

Jak jinak!
Tím, že učitel ve třídě nepracuje, si respekt u žáků bezesporu získá.
Stává se jedním z nich, totiž.

Robert Čapek řekl(a)...

Člověk by řekl, že čte fórum vikingu. Vzbuzovat strach... Jediný strach, jaký tyhle učitelky vyvolávají, je ten, co se asi odehrává v jejich třídách. A pak jistě hrůzu rodičů, aby jejich ratolesti na ně nenarazily na své cestě vzděláváním...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Marně přemýšlím, co je to viking. Skauting, hiking, larping - znám. Ale viking a jeho fórum? To bude asi nějaká novinka, na niž nezná odpověď ani velký bŕatr Google. A pak že učitelé nejsou progresivní!

Eva Adamová řekl(a)...

Ve mě vzbuzuje hrůzu a strach situace, kdy je nasloucháno čapkům. Jestliže totiž naše školství podlehne ve výuce hlavních a přírodovědných předmětů čapkovské ideologii o líném učiteli, tak se vřítíme do záhuby. Nicméně to ve mě vzbuzuje hrůzu jen na internetu, mluvit o této ideologii jsem zatím v reálu žádného učitele neslyšela a o realizaci něčeho takového na okolních školách nemůže být ani řeči. Takže ono to s tím vlivem čapků nebude až tak horké, jak si sami čapci myslí. A ať čapci nemají obavy, hrůzu a strach vzbuzujících učitelů a učitelek je pomálu. Zato hrůzu a strach vzbuzujících školitelů máme kvanta.

Vít Tomis řekl(a)...

Zato hrůzu a strach vzbuzujících školitelů máme kvanta
Strach určitě ne, hrůzu z následků určitě ano. Ale hlavně normální lidský a profesní odpor...

Robert Čapek řekl(a)...

Paní Adamová, nechte toho, nebo se dojetim rozpláču. A pak bych mohl i zahodit kalendář, kde mám termíny seminářů ve školách bez dne volna až do listopadu 2020 :-) A jaro 2021 se tomu už blíží...

Nicka Pytlik řekl(a)...

kalendář, kde mám termíny seminářů ve školách bez dne volna

To nezbude, než se roztrhnout, jako ten Lucius.
A to taky i podruhé na stejné místo?

Charlie řekl(a)...

A pak bych mohl i zahodit kalendář, kde mám termíny seminářů ve školách bez dne volna až do listopadu 2020 :-) A jaro 2021 se tomu už blíží...

Koukám, že na mnoha školách se asi kopou nudou do zadku. Tam, kde se normálně učí, není na blbosti během vyučování čas. Jedině tak mimo pracovní dobu, pak je to doufám ale dobrovolné a prezenčka se nevede.

A to taky i podruhé na stejné místo?
Blázníte, Vy by jste si hrnce za 20000 koupil 2x?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Doopravdy kvalitní hrnce si pytlici kupují ob den!
Potřebují alespoň nějaký čas na to, aby vydýchali ten pocit štěstí s až tak nesmírné kvality.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pan Péťa Pavlík hájí politiku své partaje až do konce konců.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Taky máte ten pocit, že se tu pořád někdo naparuje a roztahuje peří?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

A kdyby jen to, paní Karvaiová. Tentýž ochránce vdov, sirotků a mládeže školou povinné by byl schopen hnát svého studenta k disciplinární komisi, kdyby si z něj zjevně dělal legraci. Že by tohle byla součást moderní didaktiky?

Radek Sárközi řekl(a)...

No, když ho nikdo nepochválí, co jiného mu zbývá, než všechny ostatní pohanět a pochválit se sám?

EM řekl(a)...

Já byl v pondělí na „vzdělávání“ společně se skupinou neskutečně naštvaných učitelů a učitelek matematiky. Neměl by někdo příběh „O utrpení učitelů matematiky v českých školách“? Trpí víc žáci nebo jejich učitelé? Jak to doopravdy je?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci trpí, protože učitelé matematiky po nich pořád něco chtějí.
Učitelé matematiky trpí, protože po žácích pořád ještě něco chtějí.
Až učitelé přestanou mít potřebu po žácích pořád něco chtít, přestanou trpět všichni. Ministr školství začne mít pravdu a pohoda se rozprostře vůkol.

Eva Adamová řekl(a)...

"Až učitelé přestanou mít potřebu po žácích pořád něco chtít, přestanou trpět všichni. Ministr školství začne mít pravdu a pohoda se rozprostře vůkol."

Myslíte?

Před cca deseti lety nastoupily na naši školu dvě učitelky, jedna čerstvá absolventka na češtinu a jedna prvostupňová s pětiletou praxí, která se přistěhovala do sousedního města. Bohužel, co čert něchtěl, obě byly naivními inovátorkami. Jejich výuka neměla štábní kulturu, po dětech toho moc nevyžadovaly atd. Češtinářka po půl roce dostala od kolegů pořádný kartáč, protože její "působení" v šestých třídách rozjíždělo obě třídy natolik, že se to začalo projevovat i v hodinách následujících a další kantoři měli co dělat, aby ten rozjetý sentinel ubrzdili. Tam se to ještě ukočírovalo, ale druhá učitelka v páté třídě už tak pod dohledem nebyla, protože ve třídě vyučovala všechny předměty sama, třída neměla pralalku, a navíc narozdíl od čerstvé absolventky češtinářky měla svou hlavu. Ta rozklížila pátou třídu za jeden jediný rok natolik, že jsme ji na druhém stupni dávali dohromady jak po stránce znalostí tak pro stránce chování a vztahů dva roky. Od té doby si ředitel setsakramentsky dává pozor na to, koho zaměstnává.

A každý vyučující naukových předmětů vám potvrdí, že na třídě ve svých předmětech pozná, jestli mají matikáře a češtináře, kteří je trochu drží u huby, nebo ne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Utrpení žáků u jejich učitelů nekončí!!!

Usilovat o častější zařazování náročnějších vzdělávacích situací
Viz
http://www.pedagogicke.info/2019/11/csi-tematicka-zprava-rozvoj-informacni.html

Nicka Pytlik řekl(a)...

'u' = 'i'

Datel řekl(a)...

Pane Čapek, co takhle třída cca 30 žáků, jeden nebo dva ADHD,pár inkludovaných a několik IVP. Troufnete si před ní stoupnout a pár týdnů učit?

Eva Adamová řekl(a)...

Na základce čapci učili naposledy už hóóódně dávno, a to se vší pravděpodobností tělocvik a rodinnou výchovu. Jestliže je k něčemu dalšímu pustili, tak to učili neaprobovaně, jako třeba zeměpis. Určitě nikdy neučili žádný z hlavních předmětů, takže vůbec netuší, jak to musí vypadat v hodinách matematiky, češtiny a angličtiny, aby děti opravdu něco uměly a neměly potíže na středních školách. Ale to jim vůbec nebrání tvrdit, "že dobrý učitel použije v každé hodině 2-4 metody, které už nesmí tři měsíce opakovat", a dělat z kantorů blbce.

Takže bych po čapcích nechtěla nějakých pár týdnů nějaké rodinné výchovy, kde o nic nejde, ale matematiku v devítce po celý rok s tím, že žáky řádně připraví k přijimačkám a na další studium.

E.Kocourek řekl(a)...

Troufnete si před ní stoupnout

Kdyby byla odměna dostatečně vysoká, jistě by si troufnul - odvaha Velmistrovi nechybí. A za běžný plat to oprávněně odmítne, a dělá dobře. ////

Vidím tu troufalost z opačné strany - troufnul byste si vy, pane Datel, tam Velmistra pár týdnů nechat působit? ////

Datel řekl(a)...

Asi ano,kdyby to bylo opravdu pár(dva) týdny. Pečlivě bych to dokumentoval pro další generace.
Ale asi by ho žáci odrovnali dřív.

Datel řekl(a)...

Ještě dodatek, tento dotaz na ČŠ smazal pan K.

Nicka Pytlik řekl(a)...

tento dotaz na ČŠ smazal pan K.

Tak to opatrně pane Datle!
Máte hezké otázky... mohlo by se jim něco stát.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale asi by ho žáci odrovnali dřív.

Ale Velmistr by na ně přece uplatnil 2-4 metody za hodinu a za dva týdny (ba měsíce) by se ani jednou neopakoval.

Datel řekl(a)...

To mě nenapadlo. Přesto více věřím žákům než Velmistrovi.

Okomentovat