6.11.19

DVTV: Vláda dělá jeden podraz za druhým, Plaga neudělal pro učitele skoro nic, říká Sárközi

Stávka je úspěšná, příležitostí bylo hodně, ale odbory by musely stávkovat co půl roku, školství chybí 50 miliard ročně, kritizuje prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Proti učitelům je vedena negativní kampaň. Nadtarifní složky se snižují, smrskly se na 500 korun za třídnictví měsíčně a odměny se přestávají vyplácet, tvrdí.
Video na Aktuálně.cz.

41 komentářů:

Petr řekl(a)...

Každému, kdo by se chtěl k večeru trochu zasmát, doporučuji výklad o modernizaci českých škol cca okolo 8:20.

České školy se zásadně změnily, protože

- existuje spousta alternativních škol
[vznikly zejména kvůli vzácné schopnosti mainstreamových škol zásadním změnám vzdorovat]

- školy jsou vybaveny technikou moderní

- používá se internet

Ano, to je naprosto přesný scénář modernizace školství, který umožní mnoha hercům odehrát na půl plynu ještě mnoho repríz osvědčeného šaušpílu v inovovaných kulisách...Petr řekl(a)...

A dokud nebudou zástupci učitelů schopni v jedné minutě přesvědčivě vysvětlit veřejnosti, jak se změní obsah školního vzdělávání, o nadprůměrných platech můžou leda tak fantazírovat.
Má-li být podstatou změn modernizace vybavení, netřeba plýtvat mzdovými prostředky, šetřeme na investice do infrastruktury.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Petře. Mluvíte z pozice člověka, který asi nikdy neseděl v přímém přenosu za mikrofonem Tv nebo rozhlasu a netušil, jaké přesné otázkymu budou kladeny. V malém prostoru vysílání si opravdu neprofesionální nenovinář nevzpomene okamžitě na ty úplně přesné a správné argumenty. Vím,o čem píšu, taky jsem si to prožila na vlastní kůži.
Tady teď můžete dělat chytráka do haleluja.

Pepa řekl(a)...

Ale paní JK, nač tolik slov? Stačilo užít rčení "po bitvě každý generál" a doufat, že adresát je čtenářsky zkompetentněný :-).

Josef Soukal řekl(a)...

Měnit obsah vzdělávání? Třeba Plagovy "užitečné úlohy" místo Pythagorovy věty? Zdá se, že si leckdo nevzpomene na rozumné věty, ani když má čas na rozmyšlenou.

Petr řekl(a)...

Nejde vůbec o aktuální bitvu, ta mě popravdě moc nezajímá, zvlášť když ji učitelé prohráli, ještě než začala.

Jde o budoucí bitvy. A na ty se prostě zástupci učitelů musí mnohem líp připravit a umět odrecitovat třeba o půlnoci minutu (spíš půl) kolovrátek o tom, proč potřebuje školství další prostředky na modernizaci obsahu a podmínek vzdělávání. Nikoho ve skutečnosti moc nezajímá, jak jsme na tom v porovnání s EU a OECD, nikoho nezajímá tzv. vnitřní dluh a nesplněné sliby politiků (je to chvilkově zajímavé jen pro opozici, která má tu výhodu, že sama nemusí teď rozpočet sestavovat). Handrkování se o položky, jejichž samotné názvy vyvolávají ve veřejnosti ponejvíce úsměšky, protože evokují doby dávno minulé ("třídnictví"), taky nikam nevede. Fňukání o negativní kampani proti učitelům je ubohost a nikdo na to nebude slyšet, na "kampaně" jsou od jisté doby všichni alergičtí.

Promiňte, celé to navenek působí asi tímto dojmem: "Jsme frustrovaní chudáci, na které stát kašle, a kromě toho, že chceme přidat, žádnou vizi nemáme". Dokážete pochopit, že takhle se to prostě vyhrát NIKDY NEDÁ? Takhle si nanejvýš jednou za čas vymrčíte ubohých pár korun navíc.

Učitelé musejí přijít s něčím úplně jiným. Musí umět srozumitelně, stručně a nejlépe bez použití pojmů, které mají příliš mnoho negativních konotací k tradičně pojaté škole, vysvětlit široké veřejnosti, proč je teď potřeba investovat do učitelů spíš než do školních budov a jejich vybavení. Souhlasím, že v mnoha ohledech se školy mění a vy musíte v první řadě umět ty probíhající změny lépe pojmenovat, zamyslet se nad nějakou jejich další pravděpodobnou trajektorií a od toho odvodit ty požadavky na lepší ohodnocení učitelů (třeba typu: "škola postupně začala suplovat i některé funkce, které dříve zastávala rodina, což je extrémně náročný a citlivý úkol, který mohou zvládat jen dobře ohodnocení profesionálové").
Absolutně neumím ten narativ zformulovat tady na fleku a asi i vám bude chvíli trvat, než dojdete k něčemu, co bude dostatečně stručné, úderné, mobilizující a zároveň pravdivé. Pokud jste už příliš uvízli v perspektivě své profese, najděte si PR agenturu, která se s vámi na týden zavře a pomůže vám vaše myšlenky přeložit do podoby, které vnější svět porozumí.


Přál bych si lepší školství se sebevědomými a výborně zaplacenými učiteli, kteří vidí dál než za zdi své školy. Bohužel i ta včerejší stávka vlastně naznačuje, že i to kolektivní vyjednávání si umíte představit jen ve strašně tradiční podobě. Jak pak chcete veřejnost přesvědčit, že ve výuce jste schopni držet krok s dobou?

Upřímně držím palce, ať je to příště jiné.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že mi přišla spousta kladných ohlasů, zřejmě se mi to důležité podařilo říci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejvyšší čas se peťům hezky poděkovat za jejich snad až nečekaně upřímnou péči.
Ještě by to chtělo se se svými představami zaangažovat tak nějak veřejně a strhnout ty ledajaké masy.

Josef Soukal řekl(a)...

To "upřímné držení palců" v posledních dnech pociťuji ze všech stran, zejména od těch, kterým jinak nejsou proti mysli třeba rány pod pás.

L.snirch řekl(a)...

Pane Petře, smekám. Napsal jste to přesně.
Teď už chybí jen maličkost, zda Vám učitele budou chtít uvěřit a budou chtít to změnit.
Nikdy to totiž neuměli, prodat svou profesi veřejnosti, srozumitelně, tak, aby jim veřejnost uvěřila. Je to těžký úkol, ale profesionální odbory to měly zvládnout.
Zpackaly však i to, co se zpackat snad ani nedá.
K jedné frustraci přibyla nyní druhá: že díky slabým odborům neumíme udělat stávku tak, aby ji veřejnost uvěřila a případně aby se jako v Polsku přidala na naši stranu. Ale z každé chyby jak víme se dá poučit. To je ta naděje. Pokud tu chybu umíme pojmenovat. Což by měli učitelé zvládnout.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak u snirchů by rádi svoji profesi prodávali veřejnosti?
Snad že náznak prostituce? Ve smyslu 'kupčení s vlastním přesvědčením'?
To se snad ani nečekalo...

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Šnirchu, Vy jste snad ještě horší než všichni Štefflové, Botlíkové, Tajní učitelé a Lippmané dohromady. S těmi se diskutovat dá, protože dokáží argumentovat a vyjadřovat se smysluplně. Vy ale melete furt dokola to samé jako kolovrátek totéž a bohužel z Vašich vyjádření čiší, že sice nějakých posledních deset let učíte, ale učitelem se ve skutečnosti necítíte.

Radek Sárközi řekl(a)...

Zapomněl jsem říct, jaké jsou platy a odměny na MŠMT, například zmíněného náměstka Václava Pícla, tak vkládám alespoň takto :-)

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/02/pedagogicka-komora-v-poradu-dost.html

Robert Čapek řekl(a)...

Paní Karvaiová, děkuji za vysvětlení, proč jste sama v rádiu říkala takové hlouposti o domácím vzdělávání. On si člověk "nevzpomene okamžitě na ty úplně přesné a správné argumenty"... ale to neznamená, že by měl mluvit úplně zcesty. Vám se podařilo na mnoha odpovědích ukázat, že tomu vůbec nerozumíte a Radek zase ukázal, co pro něj moderní výuka. Jó, ty "ynternety". A všichni běžte hledat moderní výuku do těch... no.... alternativních škol. Něco tak hloupého by člověk pohledal. Ale nechtějme od Radka příliš, učitel prostě není. Je to přece prezident. A ty "kladné ohlasy" jsou jen na jeho FB Pedagocké komory, kde už to od oponentů dávno vyčistil. Znáte ten film "Bože, jak hluboko jsme klesla?" :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak jestli by čapci mohli dávat ty smajlíky už na začátek svého... jak to jen napsat kulantně... textu. Aby pytlici hnedle věděli, že se jedná o vytříbené humory.
A co doma? Dobrý?

Petr řekl(a)...

" bohužel z Vašich vyjádření čiší, že sice nějakých posledních deset let učíte, ale učitelem se ve skutečnosti necítíte."

Vida, už jsem si nějak zvykl, že se snažíte spoustu vám nepohodlných tvrzení odbýt tím, že jen učitel je pravý odborník na školství a všichni ostatní jsou nanejvýš amatérští kibicové. Ale tohle je teda novinka v nejlepších tradicích marxistické dialektiky.

Abych ilustrativně citoval spisovatele mně obzvláště blízkého: "Ti, kteří neplní rozkazy lidu nadšeně, se sami vyčleňují ze svýc řad!"

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pane Šnirchu, Vy jste snad ještě horší než všichni Štefflové, Botlíkové, Tajní učitelé a Lippmané dohromady.

… z Vašich vyjádření čiší, že sice nějakých posledních deset let učíte, ale učitelem se ve skutečnosti necítíte.


Paní Adamová,

tímto Vaším prohlášením jsem – přiznávám – docela zaskočen. To teda p. Šnirch musí být hotový ďábel, ne?

Příspěvky p. Šnircha mám rád, přijdou mně smysluplné a velmiracionální. Rád bych Vás tedy poprosil o zdůvodnění Vašeho smělého tvrzení. Zdůvodnění, které by bylo z Vašeho hlediska racionální. Je jasné, že asi půjde o různé druhy racionality, což ale vůbec nevadí, naopak to bude myslím přínosné pro porovnání toho, jak různě se dá myslet a argumentovat. Předem děkuji.

Eva Adamová řekl(a)...

"Vida, už jsem si nějak zvykl, že se snažíte spoustu vám nepohodlných tvrzení odbýt tím, že jen učitel je pravý odborník na školství a všichni ostatní jsou nanejvýš amatérští kibicové."

Ale no tak. Mnohé komentáře lidí pracujích mimo školství, kteří se zde a na ČŠ vyjadřují, jsou velmi trefné a mnohdy víc k věci než komentáře některých učitelů. Jedná se např. o komentáře pana Vršeckého a pana Doležela.

No a pan Šnirch si bohužel žije ve své bublině učitele solidní střední školy, což je ovšem problém i pana Lippmana a dalších, ve školství se pohybuje docela krátce, a tak vůbec nevnímá problémy učitelů škol malých, kde ani nejsou příplatky za třídnictví, učitelů základních škol ve vyloučených lokalitách, učitelů základních škol ve velkých městech vybrakovaných osmiletými gymnázii a učitelů na učňácích, nějak prostě realitu těchto škol už nestíhá vsáknout, což mu nicméně nebrání neustále řešit údajné nízké sebevědomí učitelů a údajnou nízkou prestiž učitelů. Zdá se mi, že moje vyjádření "že se někdo necítí být učitelem" berete jako urážku dotyčného. Jestli to tak snad vyznělo, tak se panu Šnirchovi omlouvám. V každém případě chápu, že člověk, který se po dost dlouhou dobu ohyboval mimo školství, pocitově už učitelem ani být nemůže.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bohužel, máme v řadách učitelů občas někoho mizerného, ale taky máme i psychopaty. Hm... klesá to ,klesá.

Pan L.snirch mluví alespoň trochu rozumně, což se o psychopatech říci nedá.

Jiří Lukáš řekl(a)...

pocitově už učitelem ani být nemůže

Děkuji za odpověď, paní Adamová. Dovolte ještě jednu otázku: Co pro Vás znamená „být pocitově učitelem“? Co to, že „jste pocitově učitelka“, znamená konkrétně u Vás?

L.snirch řekl(a)...

Omlouvat se nemusíte, paní Adamová, já si emotivní vyjádření bez racionální podstaty k tělu nikdy nepřipouštím - jako každý učitel, že. Jinak bychom se zbláznili.
Víte, za co mi nejvíce chodí děkovat studenti a rodiče studentů, naposledy dnes v 16.00 hod.? Že jako člověk, který právě není celoživotní učitel, dokonce učitelství ani nestudoval (komáři mu to nedovolili z nějakých kádrových důvodů, prý otec u PTP, to chápu, že, dobrá bublina to byla, matika na matfyzu jim naštěstí nevadila), ale má zkušenosti z praxe, umím perfektně analyzovat a pojmenovat problémy, že jeho silnou stránkou je empatie a respekt k svému okolí. A zažil v soukromých firmách to, co si učitele ani nedovedou představit. Třeba být 3 měsíce bez výplaty a doufat, že jednou přijde a pracovat stále dál pro firmu.
Čert ví proč, zrovna toto mě Vy vytýkáte.
Asi se rodiče a studenti mýlí, budu věřit vám.
Tedy po dodání racionálních argumentů. Ti rodiče a studenti to totiž umí logicky zdůvodnit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ono nakonec zpravidla vyjde najevo, kdo jaké má k čemu pohnutky.
A co doma? Dobrý?

Ivo Mádr řekl(a)...

"umím perfektně analyzovat a pojmenovat problémy"

Což takhle mrknout na problémy základního školství, nepodařenou inkluzi, školy ve vyloučených lokalitách, existenci víceletých gymnázií, hybrid RVP-ŠVP,...Témat k řešení máte přehršel pane L.snirchu. Vaše názory k řešení těchto problémů jsou vítány na MŠMT, ČŠI. Vykládat to nám, bezprizorným a hloupým kantorům, je evidentně mrhání časem a energií.

L.snirch řekl(a)...

Na základce jsem od roku 1976 nebyl. Když pominu pár TS synů. A vnučka zatím na ZŠ není.
Analytik nemůže dělat analýzu toho, kde se nepohybuje a co nezná.
Na rozdíl od politiků,...

Já se zabývám v tisku problémem odborných středních škol.
Ve vyloučené lokalitě pracuji.
Další otázka?

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Čapek maže ze svého FB všechny komentáře, které ho neoslavují, na svém blogu diskuzi neumožňuje, na dalším opět maže komentáře, z diskuzních skupin na FB ho vyhazují kvůli jeho agresivním útokům...

Ivo Mádr řekl(a)...

Toho pána je lépe si vůbec nevšímat, ignorace je nejlepší lék a obrana proti jeho agresivitě. Extrémní až extrémistické názory tohoto pána jsou všeobecně známy. Většina diskutujících si už vytvořila svůj názor.

Ivo Mádr řekl(a)...

Problémy SOŠ vychází právě z problémů základního školství. Je tedy občas dobré mrknout i tam. A problémy správně popsat a navrhnout řešení.

Robert Čapek řekl(a)...

Víš Radku, v čem je ta legrace? Že ty mažeš a vyhazuješ své oponenty, pomlouváš, špiníš kdekoho, lžeš jako straka (i o mě) - ale ty jsi přece prezident spolku Pedagogická komora, který "hledá to, co spojuje". Já jsem soukromá osoba, která píše své názory a to, co dělám, po tom ti může být leda velký kulový. Ale ty rozeštváváš pedagogy jako "prezident spolku", který licoměrně a pokrytecky káže vodu, ale skutek utek. Ty pedagogům škodíš, ty internete.

A mimochodem, já si mohu dělat co chci, ale ty sám bys ani neměl být nejen prezident svého společku, ale dokonce ani členem. Protože nejen že nejsi učitel, ale ani pedagog, ani vychovatel - prostě nic z toho, co by mělo být prvním pravidlem členství. Srandy kopec, skoro jako tvoje představa o moderní škole :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

Už zase ten smajlík až na konci!
To je k uzoufání...

Radek Sárközi řekl(a)...

Na České škole jsem se dnes dočetl na adresu Roberta Čapka toto: "Vy, který máte vystudováno pouze vychovatelství se zaměřením na tělesnou výchovu a nedostudovanou rodinnou výchovu!!!"

Takže asi tak nějak.

Jsem zvědav, jak dopadne to trestní oznámení pro pomluvu, které jsem na pana Čapka podal za články na jeho blogu. Z webu iDNES.cz už byly odstraněny, protože porušovaly jejich etická pravidla...

Robert Čapek řekl(a)...

Radku, ty se teď zesměšňuješ. Za prvé: ta věta je lživá. Za druhé: tobě to může být jedno, protože já nejsem prezident "Pedagogické komory", ale soukromá osoba. To ty jsi "prezident" PEDAGOGICKÉ komory - spolku, aniž bys byl pedagog, takže obelháváš všechny. A to trestní oznámení bude stejná fraška, jako tvoje komentáře po stávce. A mimochodem, nikdo mi nic neodstranil. Ty se z těch lží prostě nevymotáš. Sám jsem si řekl, že jsi nula a nestojíš mi za celý blog. Tak jsem ho sám stopnul. Ale víš co? Jestli mi nevěříš, tak jen dej vědět a já tam ten blog zase vrátím. To bude důkaz, ne? :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

A zase až na konci.
To je asi tak stejně upřímné, jako to komárků 'Děkuji. Hezký den.'
Čapci, čapci... vy trdla jedna... vraťte jej tam!

Unknown řekl(a)...

Ignorovat,ignorovat a ještě jednou ignorovat agresivitu. Reagovat na některé absolutní blbosti ani nemá cenu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že pan Robert Čapek o mě bloguje velice často, tak bych řekl, že jsem spíše jeho jednička než nula a myslí na mě kudy chodí... Komentuje všechny mé texty a videa, dělá koláže s mou osobou, píše o mě sáhodlouhé texty. Muselo mu to zabrat hodiny až dny času. To vypadá jako posedlost. Buď to bude láska, nebo stalking. Významné osobnosti mají svůj fan-klub. Robert Čapek by v tom mém mohl být tajemníkem...

Robert Čapek řekl(a)...

Radku, nefandi si, myslím na jiné věci a píšu i o jiných věcech. Třeba příštím roce mi vyjdou tři knihy u různých vydavatelů. A ty texty o tobě nejsou sáhodlouhé, to ti jen připadá. Ty bys je možná psal "hodiny a dny", ale ty jsi takový... jak to říct... kognitivně pomalejší. Já měl třeba ten blog o tobě za 30 minut a jedna koláž je hotová za 3-5 minut. Takže jsou to jen zlomky mého času a rád je věnuji tomu, abych ukázal věci v pravém světle. To já totiž dělám, víš? Ty bys to jistě smolil "hodiny a dny" a tak ti to může připadat jako nějaká posedlost... :-D Ale pravda je jiná, jako u tebe skoro vždy.
A víš co? Možná to i je posedlost, ale jedině posedlost kvalitním školstvím a dobrým vzděláváním, kde jsi jako jedna z těch hnusných žab na prameni - takže počítej, že se ti budu věnovat jistě ještě dlouho, stejně tak jako státním maturitám, státním přijímačkám, víceletým gymnáziím, frontální výuce, neschopným odborům a dalším stupiditám.
A samozřejmě i mnoha příkladům dobré praxe - ale to se tebe vůbec netýká ;-)
Tak co, Radku, mám zase spustit ten můj hezký text o tobě, když jsi lhal o etických pravidlech? Ještě ses nevyjádřil. A co je na tobě vlastně "pedagogického"? Viděli jsme, že vzdělávání nerozumíš :-D

Jana Karvaiová řekl(a)...

Doporučila jsem přes syna texty a komenty pana RČ k posouzení studentům psychologie. Prý se dobře bavili. A údajně se většinově shodli na hodnocení.Prý fajn matroš..

Radek Sárközi řekl(a)...

Doporučuji k přečtení tento článek, mám tam řadu citací :-)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ve-skolach-stale-vitezi-vyklady-a-biflovani/r~2cc0b292fa2e11e98776ac1f6b220ee8/

Eva Adamová řekl(a)...

:-D
Jo tak on je to smajlík? Já myslela, že to je Čapkova velká nevymáchaná huba!!!

Robert Čapek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Robert Čapek řekl(a)...

Ano, ty citace jsou hodně výživné: Frontální výuka má své opodstatnění i podle Radka Sárköziho, a to zejména na gymnáziích: "Je rychlá. Velké množství informací sdělíte v mnohem kratším čase, než když si na ně studenti musí přijít sami, což zabere hodně času."

Teď už chápu Radkův výrok, že podle něho moderní vzdělávání představují ynternety. Je to "učitel" na baterky.

Výrok paní Karvaiové nebudu komentovat. Její syn a jeho spolužáci jsou ale hodni pochvaly, protože se bavili a poznali fajn matroš. Stejně jako tisíce učitelů, kteří si koupili mé knihy - a další tisíce, kteří si je koupí. Neděkujte mi, dělám to rád :-D

P. Vršecký řekl(a)...

A mimochodem, já si mohu dělat co chci, ale ty sám bys ani neměl být nejen prezident svého společku, ale dokonce ani členem. Protože nejen že nejsi učitel, ale ani pedagog, ani vychovatel - prostě nic z toho, co by mělo být prvním pravidlem členství

Dobrý den, vážení přátelé, zjevně je čas si zase trochu promrskat pravidla výrokové logiky. Tady na double dochtorovi je vidět, že po blbé střední škole už to žádné doktoráty nedoženou. Takže jdeme na to:1. Jestli si dochtor může dělat co chce, je s podivem, že totéž nepřizná panu S. Vždyť je tak snadné založit a vést spolek, který bude mít skoro tři tisíce členů. Tisícovky učitelů, kteří shánějí zoufale dochtorovy vyprodané publikace (co jsou k mání na jedno kliknutí na netu), by se přece přihlásily z fleku!
2. Co by mělo nebo nemělo být pravidlem nějakého spolku, by dochtor měl ponechat členům spolku, ni? Jestli pan S. není učitel, pedagog ani vychovatel (budu vycházet z optimistického předpokladu, že když i slepé kuře může najít zrno, může se i Čapek pro jednou trefit), vážně netuším, proč by nemohl být prezidentem, či dokonce pouhým členem nějakého spolku, který navíc zakládal. Naopak bych očekával, že osoba působící jako školní psycholog, ačkoliv psychologii nevystudovala, by měla mít pochopení daleko za hranice zkonstatovaného. Skoro to vypadá, že nám tady dochtor káže vodu a pije víno, abych uvedl na správnou míru přísloví, které tak nějak sám zmršil.Ale možná je to všechno dobou, však takový absolvent učebního oboru s maturitou Feřtek se taky pasoval na odborníka ve vzdělávání.

Okomentovat