7.11.19

Dominika Jeřábková: Baxa: Vláda se směje učitelům do obličeje. Plaga zažívá období neúspěchů

Asi čtvrtina škol se připojila ve středu k celorepublikové stávce učitelů. Školské odbory nesouhlasí se způsobem plánovaného desetiprocentního navýšení mezd, z čehož mají 2 % směřovat ředitelům škol jako pohyblivé složky platů. Pro deník FORUM 24 se odborník ODS pro oblast školství Martin Baxa rozhovořil mimo jiné o tom, jak odbory zaspaly i proč kritizuje činnost Roberta Plagy v rezortu školství.

Z článku ve FORUM24.cz vybíráme:

Vraťme se ještě k samotnému rezortu školství. Je něco, za co byste pana ministra Plagu naopak pochválil?
Podzim 2019 považuji za období neúspěchů ministra Plagy. Vyčítám mu jednak podvod na učitelích v podobě nedodržení vládních slibů, jednak manévr kolem zrušení povinné maturity z matematiky. Věcně tento návrh podporuji, ale to, že se pravděpodobně pokusí prorvat tento návrh Sněmovnou bez poslanecké rozpravy, je výrazem opovrhování ministra Plagy Poslaneckou sněmovnou a jejími odbornými orgány, jako je školský výbor. Na druhou stranu s ním jednoznačně souhlasím například ohledně spuštění koncepční diskuze o reformě školství Strategie 2030+.

Po vyhlášení stávky si odbory stěžovaly, že se s nimi od té doby nikdo nebavil. Myslíte, že se dalo navázáním debaty stávce vyhnout?
Nechci hodnotit, jakým způsobem probíhala komunikace mezi odbory a vládou. Ale myslím, že je Dobšíkův krok vyhlášení stávky kvůli vnitřnímu rozdělení 10 % zkrátka chybný. Stávku tím dopředu odsoudil k neúspěchu.
A jestli odboráři dostatečně komunikovali s ministrem Plagou, netuším. Ale bylo také vidět, že ministr sám v tom měl v posledních týdnech zmatek. Odehrávaly se obrovské veletoče. Jednou to mělo být 3500 korun, pak 2700 plus nad tarif… Je vidět, že tam panuje chaos a on tyto věci neumí řídit.

Žádné komentáře:

Okomentovat