9.11.19

David Klimeš: Stávku učitelů podporuji, říká Středula. Levicový kandidát na prezidenta tu má šanci

Je na něm vidět, že není šťastný, jak vyjednávání jeho školských kolegů s vládou dopadlo. Ale jako předseda odborové centrály za nimi stojí. Mnohem spokojenější je při hodnocení výsledků kampaně Konec levné práce, která během čtyř let vytlačila citelně vzhůru platy v eráru i soukromém sektoru. Při dotazech na prezidentskou kandidaturu volí slova velmi pečlivě. Je z nich ale jasné, že o ní uvažuje.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

To je tradiční odborářský přístup. Zkusme to tedy jinak: neuspořádáte si po dnešní stávce tady v odborové centrále takové malé školení, jak se skutečně dělá efektivní nátlak?

Řeknu vám to takhle: na počátku nikdo stávkovat nechtěl. Učitelům vláda slíbila patnáctiprocentní růst platů. Pak z toho ale bylo jen procent deset, což je pokles o celou třetinu. A nakonec následovala už jen ministrova hra s čísly na schovávanou. Takto se sociální dialog nevede. Odbory se dohodnout chtěly. Protest začaly připravovat, až když nebylo zbytí. Jestli se vládě něco povedlo, pak to, že v šesti tisících školách vybudila odhodlání stávkovat. Stojí za nimi navíc i skupiny, které předtím s odbory nebyly na stejné vlně, třeba Pedagogická komora.

Takže z vašeho pohledu je postup v pořádku?

Ano, byť bych si přál samozřejmě dohodu. A nezapomínejme, že budeme muset hledat i po stávce, aby neeskalovala.

Co to znamená?

Že se z jednodenní stávky může stát taky vícedenní.

Žádné komentáře:

Okomentovat