3.11.19

ČT24: Srdcaři nestačí. Učitelé fyziky jsou ohrožený druh

Ohroženým druhem mezi pedagogy jsou fyzikáři. Na základních školách tento předmět často učí ti, kteří ho nevystudovali, na středních jsou zase kantoři fyziky přestárlí. Podle školní inspekce není daleko doba, kdy budou mít ředitelé velké potíže výuku předmětu vůbec zajistit.
Z článku na webu České televize vybíráme:

Ředitel školy Radko Sáblík ví, že pokud fyzikářka odejde, bude on muset řešit velký problém. „Jsou regiony, kde třeba aprobovaného fyzikáře neviděli deset let, to je opravdu dost kritická situace,“ upozorňuje na problém, který se týká celé republiky.

Na základních školách současně učí skoro třicet procent pedagogů, kteří sice mají pedagogické vzdělání, fyziku ale nevystudovali. To se odráží na kvalitě výuky. „Míra aprobovanosti výuky má výrazný dopad na vzdělávací výsledky,“ říká náměstek České školní inspekce Ondřej Andrys.
3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"„Máme tak od deseti do dvaceti studentů v ročníku, ale jsme rádi, protože ještě před několika lety jsme měli jen pět studentů,“ říká Leoš Dvořák z katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy."

V osmdesátých letech nás na oboru M-F absolvovalo v Brně na přírodovědě něco mezi třiceti až čtyřiceti ročně, a to ještě bylo kolem dvaceti fyzikářů na pajdáku v oboru fyzika - základy techniky.

A problém nebude jen s fyzikou. Matikářů nás v oborech s F, Ch, Z a Bi absolvovalo kolem stovky, dnes se v Brně na přírodovědě i pajdákem dohromady přes dvacet nedostávají ani náhodou.

Co víc k tomu dodat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že se z fyziky nematuruje jednotně, natož pak povinně, jsou pytlici v klidu. V nejhorším se fyzika při tom provzdušňování vyškrtne z ervépé.
Fyzikářů netřeba. Aspoň ubude toho žáky zatěžujícího biflování.
Hlavně, aby bylo dost psychologů...

Josef Soukal řekl(a)...

„Míra aprobovanosti výuky má výrazný dopad na vzdělávací výsledky,“ říká náměstek České školní inspekce Ondřej Andrys.

To není po ruce pár R. Čapků, aby jim tu konzervativní představu, že fyziku má učit ten, kdo o ní něco ví, jasně vyvrátil?

Okomentovat