6.11.19

ČT24: Ministr školství Plaga označil stávku učitelů za debakl odborů. Podle nich ji podpořila půlka škol

Úplně přerušilo výuku 1221 škol, omezilo ji 2743 a necelé tři tisíce jich posílají podporu odborům, ale nezapojily se aktivně, řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka není počet stávkujících škol důležitý a ministr by měl být znepokojen, i kdyby jich byly jen desítky.

Z článku na webu České televize vybíráme:

„Neřeším průměrné platy, ale tabulkové, za které potřebuji sehnat učitele. Nástupní plat je pořád 28 630 korun. V současné době už učitele sehnat nemůžu. Za tyhle peníze tu náročnou práci lidé vykonávat nechtějí. Proto stávkujeme,“ vysvětluje ředitelka základní školy Pardubice-Polabiny 2 Jana Smetanová, kde se učitelé rozhodli stávkovat.(...)
Česko ve srovnání učitelských platů s příjmy ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v zemích OECD podle posledních dostupných dat z roku 2017 stojí na úplném okraji se 61 procenty. Slováci jsou na tom jen o trochu lépe. V Polsku je to 82, v Rakousku 90 a v Německu 99 procent. Nejlíp je postaráno o lucemburské pedagogy, kteří berou dvojnásobek toho co ostatní absolventi univerzit.

Daniel Münich z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd upozorňuje, že Česko dává do školství nejmenší podíl svého HDP ze zemí OECD. Kvůli tomu o práci učitele není zájem schopný vytvořit konkurenční trh práce. „Bere se každý učitel, kdo je ochoten stát před katedrou, ať to umí, nebo neumí,“ říká.

V mezinárodním srovnání je podle Münicha také podíl odměn na platech v Česku jeden z nejnižších v Evropě, je to asi sedm procent. Ředitelé tak mohou jen velmi málo oceňovat kvalitu výkonu členů svých sborů. Jinde ve státní správě je přitom podíl odměn na platech asi poloviční.


12 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak on Plaga ani jinak reagovat nemůže, že? Ale klidný jistě není.

Mne zapojení škol naopak mile překvapilo. Navzdory tomu, že propagace stávky nebyla nic moc, že přišla v nevhodnou dobu po podzimních prázdninách, kdy navíc zejména střední školy vyhlásily dva dny ředitelského volna, a navzdory tomu, že učitelé jsou v postoji ke stávce ovlivněni tím, že způsobují rodičům problémy, se škol zapojilo docela dost.

A Plaga si přece musí být velmi dobře vědom několika skutečností, a to, že vypustil informaci, že pro rok 2021 počítá s navýšením o 9 %, že reforma financování škol není tak růžová, jak tvrdí, a že se navíc příští rok v konečných číslech pravděpodobně ukáže, že v roce 2019 oproti roku 2018 se průměrný plat učitelů nezvedl o slibovaných 15 %, že těch 5 % na nadtarify se skutečně nedostalo tak, kam mělo. A pokud bude předvádět podobné tanečky, jako letos, musí počítat s tím, že se mu to všechno vrátí jako bumerang.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Skutečnost, že se až tolik poslaných učitelů za takových okolností a v tak krátké době rozhodlo vstoupit do stávky ať už jakýmkoli způsobem, je především debaklem ministra Plagy, ať už tvrdí cokoli a štve veřejnost proti učitelům a učitele proti sobě navzájem i s řiťoliznou dopomocí všelijakých odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů v té dnešní překotně eduzměnící se době.

Radek Sárközi řekl(a)...

Většina škol je debakl? Tady někdo manipuluje...

L.snirch řekl(a)...

Většina škol není to, že dá škola hlášku na web, FB či na dveře.
To je typická manipulace, souhlasím.
Počítá se zavření škol nebo omezení provozu.
A pak počet stávkujících učitelů a neped. pracovníků - tedy těch, co dnes nedostanou plat.
Kolik procent jich je? Většina? Tak vidíte.

Petr řekl(a)...

Pane Sárközi, vaše manipulace jsou fakt neskutečné... nebo spíš neskutečně ubohé.
Už jsem jen čekal, kdy v tom rozhovoru pro DVTV začnete mluvit o kampani a účelovce. Tohle vám fakt ani ty školní děti nesežerou.

Eva Adamová řekl(a)...

O účelovce? Co jen mi to připomíná? Jo už vím!!!

O té přece v rámci všech vyjádření ke stávce mluvila jen Asociace ředitelů základních škol, když soudruzi Černý a Jirásko tvrdili, že odborům jde o omezení pravomoci ředitelů. To byla fakt zábava za všechny drobné. Ani se nedivím, že tato asociace má pouze kolem stovky členů a že se jedná o čistě formální skupinu, která nemá vůbec žádný vliv ani na ředitele ostaních základek, natožpak, aby měla vliv na něco nebo někoho jiného. Tipuji, že dobrých 90 % ředitelů základek o tomto prapodivném spolku nikdy neslyšela.

Nicka Pytlik řekl(a)...

počet stávkujících učitelů a neped. pracovníků - tedy těch, co dnes nedostanou plat.

Toť!
Říci se dá leccos. Jde o ten správný úhel pohledu, že?
Je tu přece ten počet učitelů, kteří i dnes dostali svoje penízky. Učitelů, kteří svoji hamižnost zabalili do líbibých slůvek o sebeobětování se ve prospěch zdější zkompetentněnosti žáků. Žáků, kteří sami stávkují prý za lepší výuku matematiky, aby si z ní mohli úspěšně zamaturovat.
Až někoho napadne zorganizovat stávku v pondělí nebo v pátek výrazně naroste počet stávkujících škol přinejmenším o odborné střední školy s převahou dojíždějících žáků. A v pátek se rádo přidá i antiplastové žactvo.
Nebo třeba taková škaredá středa... to teprvá byl mazec!

L.snirch řekl(a)...

Hamižnost - jsou pytlíci obecně takto manipulativní nebo jen jeden pytlík? :-)
Co říkají odbory na pytlíky? Kdy je začnou řešit jako problém hlavní školství? :-)
Rozmohl se na tady takový nešvar, nálepkování lidi. Podle hesla, kdo nejde se mnou, jde proti mě. No nic, pojdme dnes slavit výročí VRSR, to je stejně relevantní, jako zabývat se pytlíky a jeho manipulacemi. Jsou to stejné tradice manipulací.

Jediným stávkokazem této stávky bylo vedení školských odborů. Ty to tak zmastily, že se to považovat za narušení stávky. Myslíte, že budou odboráři požadovat odstoupení vedení?
U nás na škole na protest proti vedení včera pár lidí z odborů vystoupilo.
Myslím, že je to adekvátní krok.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je hezké, že někteří se snaží řešit problémy školství a někteří se snaží řešit, jestli je stávka debakl nebo ne.
Hurá prvním, ti ostatní ať raději mlčí.Další poučení z krizového vývoje netřeba.

L.snirch řekl(a)...

Autoritáři ve školství, kteří nařizují jiným, co mají dělat a kdy mají mlčet, jsou hlavní tragédii českého školství 21. století. To se ví dávno.
Zatím žádná stávka tento problém bohužel neřešila.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdo nejde se mnou, jde proti mě

Je to v podstatě tak.
Pytlici by řekli, že bez odborů se stávka jako jeden z nástrojů kolektivního vyjednávání dost dobře neobejde. Tak snad že změna zákona by pomohla.
A tak mnohé hrdé učitelstvo se od zpackaných odborů nenechá komandýrovat, aby nezmanipulováno plagům do řitě pokorně vlezlo.
Společná aktivita je snad i projevem sounáležitosti ke společenství. Řečičky okolo jsou doopravdy jen maskováním vlastní předpodělanosti a obav, že se přestane být nejoblíbenějším průvodcem na okrese.
Tak to už nezbude, než jen ta práce s chybou. S tou vlastní především.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když vy, pane L.snirchu ,moc dobře víte,co jsem tím chtěla říct. jen si to trochu upravujete.Vysvětlovat nebudu, aby zde zase někdo nepsal, že moc vysvětluju.

Okomentovat