6.11.19

Apolena Rychlíková: Čeští učitelé a učitelky stávkují. Měli by volat po původně slibovaném navýšení

Lidé pracující ve školství se konečně rozhodli bojovat za lepší mzdové a pracovní podmínky. Odbory se nemají za co omlouvat.

Z článku v a2larm.cz vybíráme:

Robert Plaga, Andrej Babiš a Alena Schillerová ale nakonec – slibům navzdory – uvolnili peněz mnohem méně. Na tarify chtějí dát osm procent a zbytek, tedy dvě procenta, zahrnout do nenárokových složek, o jejichž využití mají rozhodovat ředitelé škol. Jenže především v regionech panuje obava, že tyto peníze do škol nedoputují a zmizí v plánované reformě školství, čímž by se z celého zvyšování mezd v českém školství stala tak trochu fraška. „Abychom si reformu neplatili z peněz, které jsou určeny na navýšení platů,“ obává se předseda školských odborů František Dobšík. A tak jdou učitelé a učitelky do stávky. Možná špatně komunikované a místy zmatečné, ale to je vedlejší – už proto, že zmatek do jednání nevnesli odboráři, ale zástupci vlády.

Na tiskové konferenci školských odborů vládla viditelně nervózní atmosféra. Těžko říct, proč odboráři a odborářky slevili z požadavků patnáctiprocentní investice a spokojili se s pouhými deseti procenty. Také zatím nevědí, kolik škol se přidá. Mluví se asi o šesti tisících škol, což jsou skoro dvě třetiny veřejných škol u nás. A to není malé číslo. Některé z nich stávku jen podpoří, jiné zůstanou úplně zavřené. Odboráři se za to na své tiskové konferenci dokonce omlouvali. To přitom není vůbec třeba.

Žádné komentáře:

Okomentovat