1.11.19

Anna Brzybohatá: Stávkovat měly odbory dřív, teď je to absurdní, rozčilil se Plaga

„Neviděl jsem důvod pro stávkovou pohotovost, a už vůbec nevidím důvod pro stávku. Přijde mi to naprosto absurdní,“ řekl na mimořádném briefingu ministr Plaga poté, co školské odbory vyhlásily stávku. Podle šéfa resortu putuje do školství tolik peněz jako už dlouho ne. Odbory ale chtějí fixních 10 procent do tarifu učitelů.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ministr se stávkou nesouhlasí a není podle něj na místě. Podle Plagy s odbory dokola jednají jen o rozdělení tarifních a nadtarifních složek platu, v reálu tak jde o rozdělení stejně velkého sumy peněz na různě velké částky.

„Znovu ale opakuji, že celkový objem na platy pedagogů poroste v roce 2020 o 10 procent a nejméně o dalších 9 procent v roce 2021. Jsem přesvědčen, že stávka není na místě,“ upozornil Plaga a dodal, že podle něj jde o zdaleka nejvyšší růst platů ve veřejné sféře a také nejvyšší, jaké učitelé za posledních 15 až 20 let zaznamenali.

12 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"...v reálu tak jde o rozdělení stejně velké sumy peněz na různě velké částky."

A kdo tomu, kromě Plagy, ještě věří? Zvláště v situaci, kdy nadtarify, které byly slíbeny na letošní rok, do škol nedorazily ve slibované výši.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdo věří Plagovi?
Tedy kromě pytliků...

Petr řekl(a)...

Tak to vypadá, že to učitelé v zásadě už prohráli... protože když nejpopulističtější premiér posledních 20 let prohlásí: "Nechápu výhružky stávkou. Vůbec. A jsem zvědav, jak budou odboráři vysvětlovat rodičům dětí, proč chtějí právě teď zavřít na den školu", věřte, že jeho marketéři si už docela dobře spočítali, že právě tato a nikoli jiná strategie má nejlepší šanci uspokojit voliče jako celek.

Robert Čapek řekl(a)...

Vypadá to, že na co Dobšík sáhne, to podělá. Když vyjela Valachová se stupidním kariérním řádem, tak jí leze do zadku a když se věci hnou správným směrem, tak stávkuje. Zajímalo by mě, co má v té věci na krku...

poste.restante řekl(a)...

Odbory nezvládají mediální prezentaci.
Mnohem lépe dokázala dnes vysvětlit důvody stávky exministryně Valachová v Interview ČT.
Jakkoliv ji vyčítám mnohé, tentokrát řekla to nejpodstatnější.

Všichni = vláda, koalice i opozice chtějí učitelům přidat.
Zaměstnanecké svazy (!!) chtějí přidat ještě více a vyzvaly k tomu vládu opakovaně.
Prostředky v rozpočtu na to už jsou. Ministryně financí je alokovala.
Premiérův názor koresponduje s umírněnými a sníženými požadavky odborů.
NIC tedy nebrání tomu, aby požadavky odborů byly splněny.
JEDINÝ, kdo tomu brání, je ministr školství.

Absurdnější situaci si lze už obtížně představit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak budou odboráři vysvětlovat rodičům dětí, proč chtějí právě teď zavřít na den školu

V době stávky učitelů za lepší platy by žáci mohli stávkovat za lepší výuku.

Vít Tomis řekl(a)...

Anebo za klima

EM řekl(a)...

V době stávky učitelů za lepší platy by žáci mohli stávkovat za lepší výuku.
Hned v pondělí jim to nadhodím, určitě si zaslouží lepšího matikáře, než jsem já.
Mimochodem, letos vedu matematický kroužek zcela zdarma, 25 Kč za hodinu (co jsem měl vloni) nebo 0 – to už není tak velký rozdíl, že...

Nicka Pytlik řekl(a)...

určitě si zaslouží lepšího matikáře

Tak to kvůlivá Vám bude povinná maturita z matematiky až za údajně deset let!
25 kč/hod? Za to není ani třetinka vody v restauraci. Jakože vejvar...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Být pytlici učitelem matematiky, podají na ministra školství trestní oznámení pro pomluvu. Paragraf 184 trestního zákoníku. Až dva roky natvrdo!

EM řekl(a)...

Být pytlici učitelem matematiky, podají na ministra školství trestní oznámení pro pomluvu. Paragraf 184 trestního zákoníku. Až dva roky natvrdo!
Taky mě to už napadlo :) Jenomže brzy přijde další ministr, a pak další...
Povinná maturita z matiky? My si uděláme svoji školní, desetkrát drsnější. Tu státní by před lety zvládli už osmáci na průhonický základce, Bělouna v původním znění měli dokonale zmáknutýho... (Jedna z mých tehdejších žákyň působila v jisté době jako tisková mluvčí ministryně školství – to jsou paradoxy, co?)
A za těch 25 na hodinu to už nedělám, proč taky, pracovat na malé venkovské dvakrát sloučené SŠ s vítězi krajských kol olympiád je prostě taková malá radost ;-) Sejdeme se, kdy chceme, řešíme, co nás baví a zajímá. Třeba mě jednou někdo z nich pozve na pivo...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud je výuka matematiky špatná, pak ředitelé škol špatně řídí zkompetentňování žáků, školní inspekce špatně pracuje a především ministerstvo špatně směruje resort školství.
Z jednoho druhé plyne a nic není možno vyrvat z kontextu.

Okomentovat