4.11.19

Anna Brzybohatá, Josef Kopecký: Stávku podpořilo 6 000 škol. Nikdy jste tolik peněz neměli, vzkázal Babiš

K chystané středeční celodenní stávce učitelů se hlásí více než polovina krajských odborů. Jestli se školy zavřou, nebo jen omezí výuku, se zatím přesně neví. Premiér Andrej Babiš řekl, že se ve středu teprve uvidí, kolik učitelů za odbory stojí. Podle něho neměli učitelé nikdy tolik peněz, jako mají nyní.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Školské odbory jsou ve stávkové pohotovosti zhruba dva týdny. Případné připojení ke stávce je dobrovolné a dotýká se mateřských, základních a středních škol.

Stávku podporuje vedení spolku Pedagogické komory, opačný postoj má Asociace ředitelů gymnázií ČR, Asociace ředitelů základních škol stávku nepodporuje, ale bránit jí nebude nebo spolek Učitelská platforma. O jednání, nikoliv o konfrontaci, se snaží také Unie školských asociací ČR - CZESHA. Stávku podporuje většina krajských odborových organizací, vyjednávání o platech je podle nich nedůstojné.

Plaga se na pátečním briefingu na ministerstvu rozčilil s tím, že mu stávka přijde absurdní.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. V letošním prvním čtvrtletí učitelé brali v průměru 36 224 korun, tedy kolem 112 procent průměrné mzdy.

Žádné komentáře:

Okomentovat