3.10.19

Zuzana Růžičková: Učitelská stávka aneb Plagův tanec mezi vejci a červeným hadrem

Stávková pohotovost. Stávka. Toho se každý politik bojí jako čert kříže. Jak zapůsobilo toto magické slovo na ministra školství? Pojďme si to shrnout. Je to docela jízda.

Reakce tohoto politika jsou takřka bleskové a vy ani pomalu nestačíte vydýchávat jeho mediální výstupy. Ještě před pár týdny sliboval učitelům zvýšení tarifních platů o pouhých 1750 Kč (na to, že původní sliby byly 3600 Kč). /viz článek Učitelé už budou zase v balíku/ Poté ministr slova přehodnotil a už se hovořilo o 2250 Kč. Odborářská vyjádření o stávce pak na ministra zapůsobila jako červený hadr na býka a během pár dní poskočila částka do tarifu o dalších pár stovek na 2700 Kč. Cink, cink. Už mě napadla i kacířská myšlenka, že když to takto půjde dál, tak oněch slibovaných 45 tisíc hrubého by si učitelé mohli vysloužit už od ledna. Protože, když může ministr do tarifu přidávat rychlostí 450 Kč za dva dny, tak proč ne, že? Nakonec mnoho lidí už si stačilo všimnout, že jakási variace na lékařské :„Děkujeme, odcházíme!“ už tu probíhá i ve školství. Jen ji učitelé neumí tak dobře mediálně prodat. Kantoři sice neodchází (jako to bylo u lékařů) do Německa za lepším, ale prostě v tichosti a bez humbuku prchají od svých žáků na jiné lépe placené domácí pozice a ti mladší ani nenastupují nebo (a to nejčastěji) do dvou let končí (o alarmujícím výsledku ministerského průzkumu na toto téma jsem již psala také).

Průzkum mezi svými členy ohledně stávkové pohotovosti již dříve (před odboráři) uskutečnil též spolek Pedagogická komora, který se čím dál hlasitěji ozývá ohledně narovnávání finančních poměrů ve školství a podle průzkumu komory je pro stávkovou pohotovost přes 90 % hlasujících členů spolku. À propos. V poslední době se přes komoru ozývají také mateřinky. Jen si prohlédněte tabulku platů povětšinou dam, které se léta starají o naše malé ratolesti. Já to udělala. Nástupní plat učitelky ve školce je necelých 22 tisíc korun (8.platová třída) a ředitelky pobírají plat v 10.platové třídě (ředitelé ZŠ jsou většinou ve 13.). Na 500 ředitelek se proto nedávno podepsalo pod otevřený dopis ohledně tristní situace v MŠ. Právě míří premiérovi na stůl.

Ale zpět. Jak si celou lapálii vyhodnotit? Já si dělám obrázek už poměrně dlouho, a protože mám za sebou dlouhých deset let v médiích, tak si dovolím tvrdit, že jsem se naučila v různých mediálních vyjádřeních politiků orientovat, přestože nejsem žádný politolog. A momentální výhodou teď pro mě je zase pozice za katedrou, kde vše vidím očima insidera. Takže já to čtu takto : premiérovi pěkně teče do bot. Všem nasliboval hory doly. Vždy, když se vyrojil nějaký problém (většinou kolem Čapího hnízda – vzpomínáte na to, jak se novináři dopátrali premiérova syna, jak poslanci dotírali kvůli jeho dětem a rodině atd.), vždy v těchto velmi vypjatých osobních situacích odvedl pozornost nějakým politickým superslibem. Tu odpustil studentíkům jízdné. Tu zase rozdal důchodcům. Támhle se socialisty štědře natáhl ruku s penězi rodičům na rodičáku. A rozdával a rozdával. Teď, když má všem těm slibům dostát, tak zjišťuje, že pokladna tak plná není. A tak licituje. Kdo se bude nejméně bouřit? Kdo svoji pozici bere jako poslání a kdo většinou moc neremcá? Ententýky, dva špalíky, co třeba učitelé. Tak na ty to padne. Sliby, chyby a tůdle nůdle, kantoři.

A tak ministr Plaga teď v tom všem tančí. A tanec je to nezáviděnihodný, asi jako tango ve vejcích. Na jedné straně vlastní sliby o 15% zvýšení platů (které jsou z nedávné doby, a tudíž je většina učitelů ještě nestačila zapomenout), na straně druhé premiér, který nechce pustit chlup navíc. Do toho kantoři, kteří už mají slibů plné zuby, odbory, které se konečně probudily z letargie, jež si pro sebe nazvaly „koneclevnýchučitelů“ (ten ovšem stále nenastal) a kritika ze strany různých spolků a konkrétních pedagogů. A teď si ještě naštve všech 60 000 třídních učitelů prohlášením, že když dá všem kantorům do tarifů 2700 Kč, tak nebude na slibované zvýšení třídních příplatků. Třídní totiž pod jeho vedením pracují za 25 Kč na hodinu (měsíční třídní příplatek je nejčastěji 500 Kč za zhruba 20 hodin práce, za což by třeba v autorizovaném autoservisu ani neotočili klíčkem v zapalování). No a také nechci na závěr zapomenout na Plagovu letošní tabulku platů ministerských úředníků, kteří si měsíčně přijdou až na 160 000 Kč, a kteří mají roční odměny vyšší než je roční plat učitelů (lze si dohledat například v reportáži mého bývalého kolegy z rozhlasu nebo na webu ministerstva, ale tam byste museli dost pátrat).

Logický vývod týkající se našeho tanečníka mezi vejci si pro sebe z toho dělám následující. Nedojde-li mezi učiteli a premiérem urychleně k dohodě a kantoři se budou bouřit dál, dávám Plagovi čas tak maximálně do Vánoc. Protože, když chcete řídit stát jako firmu, tak budete za dva měsíce chystat firemní večírek s rolničkami, dárečky, plácat se po zádech a podobné nepříjemnosti, jako je třeba stávková pohotovost, přeci nemůžete vůbec potřebovat.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

178 komentářů:

Robert Čapek řekl(a)...

Víte, co je nejhorší na podobných výlevech? Když obsahují nějaký zjevný nesmysl, kterého se může každý chytit. Ale možná že se mýlím a máte to podložené. Mne by třeba zajímalo těch 500 Kč za 20 hodin práce. Samozřejmě, příplatek za třídnictví by měl být mnohem vyšší, a na mnoha školách to tak je. Máte nějaký přehled o průměru? Píšete "nejčastěji". je tedy nějaká statistika o četnosti toho příplatku? A když jste u těch početních argumentů, kde je těch 20 hodin? Protože každý učitel má zaplacenou i nepedagogickou činnost, to je X hodin denně navíc, mimo výuku. Řekněme také, že učitel by měl odcházet ze školy kolem 16 hodiny. Těch dvacet hodin počítáte ještě nad tohle penzum? Nebo jsou schovány uvnitř, jako nějaká specializovaná činnost? A co obsahují? Teď nemyslím zvláštní měsíce jako září, kdy se pracuje s výkazy nebo červen, kdy se tiskne vysvědčení. Ale řekněme březen: jaká je činnost třídního učitele v těch 20 hodinách v březnu? Děkuji předem za vysvětlení, tohle mně není jasné...

Zuzka Růžičková řekl(a)...

20 hodin práce třídního měsíčně - toliko stojí v důvodové zprávě, která leží ve sněmovně již od loňského dubna, a která zdůvodňuje návrh několika poslanců na zvýšení příplatků pro třídní učitele. Předpokládám, že třídním, pane Čapku, nejste a netušíte tudíž, kolik hodin práce třídního je zapotřebí na řešení mnohých věcí ve třídě. Jinak byste svůj výlev nepustil dál.A protože si vás pamatuji z několika diskusí na různých fórech, kde vás vždy na chvíli pustili diskutovat a pak raději utli, tak svůj drahocený čas nemíním již déle trávit nad vašimi výlevy a jdu si hezky čistit hlavu ven na procházku. Mějte se krásně, pane Čapku.

L.snirch řekl(a)...

Pane Čapku,
možná to zaujme i více čtenářů, tak to zkusme.
Neřeším, zda je za třídnictví někde 500 Kč či 1000 Kč měsíčně hrubého, tedy čistého necelých 350 Kč či necelých 700 Kč (po zdanění). Žádnou statistiku příplatku za třídnictví asi nikdo nemá, pokud ne MŠMT. I kdyby 1000 Kč měsíčně na 20 hodin, pořád je to 50 Kč/ hodinu, tedy hluboko pod min. hodinovou mzdu.

Zabývejme se činnosti učitele a třídního, když jste to nelogicky spojil:
1) nemíchejme do toho pracovní dobu učitele (což jste udělal a není to korektní), ani dobu, kdy je v práci. Ale odvedenou práci. Učitel SŠ má úvazek 21 hodin (ve škole), k tomu je do 40 hodin týdně ostatní činnost - pedagogická i nepedagogická. Co to je? Například příprava na výuku, opravování testů, psaní elektronických učebnic a výukových materiálů pro výuku, v mém případě i vlastní web, kde materiály dávám, dozory na chodbách, konzultační hodiny, školení BOZP, PO, předmětové komise, školení odborná, maturity, přijímačky,.... Některé činnosti dělá doma, většinu ve škole. Komu se zdá, že to těch 40 hodin týdně nenaplní, je to snadné - ať si to jde zkusit, dělá povolání učitele profesionálně a bude se divit. Já se do 40 hodin týdně nevejdu ani omylem. Nestěžuji si, konstatuji.

2) třídnictví je navíc (někdo má, někdo nemá), s těmi 40 hodinami pracovní doby to logicky nesouvisí (a ani nemůže)- dělá něco ve škole, něco z domu. Pokud ve škole, více si toho z bodu 1 odnese domu. Co to je? Vysvědčení tisk 2x ročně, matrika (zejména září, ale i červen), omlouvání absence denně, komunikace s rodiči, komunikace se studenty (třídnické hodiny, průběžně, vlastně denně něco potřebujete), podle ročníku adaptáky, maturity - vše organizovat. Vybírat peníze a organizovat exkurze, kina a divadla, lyžáky apod. 2x ročně třídní schůzky, 4x ročně klasifikace (čtvrtletní a pololetní) - tedy různé výkazy o prospěchu a absenci. Všechny věci s kázni (pochvaly, napomenutí, důtky). Školení studentů o BOZ v září a před každou exkurzi. Komunikace se soudy (každý rozvod), s PPP (inkluze). Třída a šatny - nástěnky, denně kontrola stavu a úklidu apod.
Nebudu vypisovat dále, píšu o střední škole, na základce je toho určitě ještě více. Vychází to na hodinu denně hladce a když to sčítáte po těch drobných minutách, je to ještě horší, než kdybyste dělal denně třídního v kuse od 15.00-16.00 (což nejde) - to by totiž bylo aspoň v klidu. Tak to v klidu není, řešíte každou přestávku něco a je to vyčerpávající.

I za předpokladu 1000 Kč měsíčně neznám hůře placenou práci než práci třídního (za předpokladu, že ji dělá dobře). A je to práce navíc v plném rozsahu proti učiteli, který třídní není.
Je výše uvedené (zdůrazňuji neúplné) zjevný nesmysl?

Robert Čapek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
poste.restante řekl(a)...

Myslím, pane Čapku, že jste opět velmi přesvědčivě demonstroval, jak hluboce rozumíte učitelské práci.

Děkuji kolegovi Šnirchovi za jeho příspěvek. Není k němu moc co dodat.

Snad jen postřeh jednoho kolegy, který vyslovil poté, co se dozvěděl, že od září následujícího školního roku bude opět "poctěn" výkonem funkce třídního.
Prohlásil, že jestli to někdo z kolegů vezme místo něj, tak mu raději k "příplatku" za třídnictví, který činí právě zmiňovaných 500,- brutto, ještě další pětistovku měsíčně dá na ruku ze svého. Kupodivu se nikdo nenašel.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Čapku, i kdyby to byly je čtyři hodiny práce měsíčně, které by měly být zaplaceny jako přesčasy, protože netřídní učitelé tuto práci prostě a jednoduše nedělají, ale to už psal pan Šnirch, dělalo by to minimálně 1600 Kč. Který z třídních učitelů to má? Já žádného takového neznám. Takže laskavě přestaňte třídní učitele urážet, stačí, že je finančním ohodnocením roky uráží stát.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Víte co je nejhorší. Čapek učil a docela dost.Přesto je ochoten kdejakému bývalému kolegovi okopávat kotníky. Nevím, zda je to jeho koníček nebo to myslí vážně. neumím diagnostikovat na dálku. Nelíbí se mi, že znevažuje práci kolegů. on sám zajisté ví, že práce třídního je nerovnoměrná. jsou týdny, kdy se může z práce po... a jsou týdny, kdy je poměrně klídek. přesto si myslím, že by měl dostat za práci zaplaceno.A pokud by měl učitel opravdu slušný plat, nemuseli bychom se handrkovat o pár stovek.
Když přijdu k lékaři, řekne si 300 za vyplnění formuláře pro pojišťovnu. nebo stovku za vpich placeného očkování. když mi přijde řemeslník, tak vypláznu cca 300 za hodinu práce a budu všem říkat, že byl levný. Tak si spočítejte, o kolik víc dělá práce třídní a zkuste si tam dosadit těch 300 brutto za hodinu práce měsíčně.

L.snirch řekl(a)...

Paní Adamová, hodinová mzda učitele v tarifu 32+ (tedy před důchodem), je cca 220 Kč/hod., u ostatních tedy nižší.
Těmi 400 Kč za hodinu jste tomu zase dala korunu. Nepsala jste mi něco o matematice a vaši nadprůměrně nadaných? Pokud to někdo z ne učitelů přečte, padne díky vám do mdlob.

Charlie řekl(a)...

Paní Adamová píše o přesčasech a to by pak 400 odpovídalo hrubým 200, nic divného na tom není.

Nedávno si pracovník firmy montující dataprojektor a tabuli napsal 990/hod. + doprava. Konkurence není, najímají si ho i ostatní firmy působící v okolí v daném oboru.

Eva Adamová řekl(a)...

Co to proboha pane Šnirchu melete? Vy jste nepostřehl, že učitelé by měli mít přesčasovou hodinu podle platné legislativy placenou dvojnásobkem? Záměrně píši, že měli, protože se údajně jedná jen o odsuplované hodiny a ty mají proplaceny učitelé jen tehdy, pokud jim do přímé vyučovací povinnosti nevleze nějaká školní akce, která by měla být podle zákoníku práce překážkou na straně zaměstnavatele, jenže kupodivu není. A že by učitelům někdo zaplatil hodiny, které tráví navíc třeba na různých exkurzích či i víkendových akcích, nemůže být ani řeči. Ony totiž ve školství v podstatě kromě suplování ani žádné přesčasové hodiny neexistují, že? Přečtěte si metodický pokyn, který se toho týká a padnete z těch nesmyslů v něm uvedených do mdlob Vy.

L.snirch řekl(a)...

CHarlie, p.Adamová

Když neumíte rozlišovat pojmy přesčas (nařízená práce navíc, což je třídnictví nebo třeba třídní schůzky do 18. hodiny) a přespočet (tedy odučenou hodiny včetně přípravy a oprav písemek, tedy placenou sazbou 2 hodin, nad týdenní úvazek) - tak s Vám nemá cenu v diskusi o školství pokračovat. Tu legislativu si fakt dostudujte.

Eva Adamová řekl(a)...

Co my rozlišujeme nebo nerozlišujeme je pane Šnirchu vcelku irelevantní. Relevantní je, co rozlišuje legislativa. Vy jste se v ní skutečně někde dočetl něco o přesčasech ve školách ve smyslu třídnictví či třídních schůzek do 18. hodin? Ono někde ve školách něco takového, že by se to počítalo jako přesčasy, existuje? Ano, jistě, v legislativě je pojem "přespočetná hodina", i když přesná specifikace je jiná, leč to ostatní v ní nenajdete. To je to, voč tu go. Prostě stát odrbává učitele, kde může, ať už to, co nám neproplácí jsou přespočetné hodiny nebo přesčasy. Metodický pokyn byl záměrně po schválení toho, že přespočetná hodina má být placena dvojnásobkem, sestaven tak, aby se toho učitelům navíc proplácelo co nejmíň, práce třídního v podstatě neexistuje, specializační příplatky se více než 15 let nevalorizovaly, s učiteli, kteří z důvodu nějaké školní akce neučí se zachází, jakoby v práci vůbec nebyli a Vy se tady budete se mnou dohadovat o každé slovíčko s odpuštěním hako malý Jarda.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Čapek učil a docela dost.

Panenko skákavá!!! To jsou věci.
Pámbu má patrně smysl pro absurdní drama. A nebo frašku? Absurdní frašku...

L.snirch řekl(a)...

Nám přespočty platí vzorně podle legislativy (tedy odúčené hodiny nad 21 hodin týdně).
A přesčasy (nařízenou práci přesčas, zákoník práce zná snad každý) nám platí taky - třídní schůzky, dny otevřených dveří, ústní maturity do večera,.... (tedy vše na standardní pracovní dobu). Exkurze ve smyslu služebních cest pochopitelně ne, v souladu s legislativou.
Zřejmě dobrý oddíl. :-)
Metodický pokyn byl naopak sestaven tak, aby proplácel více než by logika velela. Nenajdete profesi, kde se posuzuje práce odvedená týdně, jinde se vyhodnocuje měsíčně. Takže jeden týden učíte 23 hodin, druhý týden (třeba kino,...) jen 19 hodin. Ve firmě by to byl přespočet nula. U nás je to +2. Takže stát nám nadržuje (v tomto ohledu, ale snad jediném).

A třídnický příplatek logicky, pokud bych měl stanovovat výši, tak odhadnu hodiny a zaplatím ve výši přesčasu (ne přespočtu). Připusťme 20 hodin měsíčně, 150-200 Kč/hodinu, což je dnes tarif učitelů podle věku.
Takže ta kalkulace 3000 Kč je OK.

Já se s vámi nedohaduji, ale mám rád věcnou argumentaci. Doplňte si legislativu a zkuste argumentovat podle ní, nejen v emocích - v tom jste fakt dobrá.

poste.restante řekl(a)...

Zřejmě dobrý oddíl. :-)
Nejspíš ano. :-)

Buďte rád. Ale vemte v potaz, že v tomto smyslu jste spíše výjimka. A podle toho je také třeba otázku posuzovat v kontextu celkové reality českých škol.

O tom, jestli má být práce třídního posuzována jako přesčas, či přespočet a má být tedy proplácena sazbou 400,- | 300,- či 200,- za hodinu je vcelku zbytečné se dohadovat, když víme, že reálně je to pod 50,-.

Mimochodem, jak to máte, kolegové se suplovanými hodinami?

L.snirch řekl(a)...

Výjimka - jako že ve státním školství se nedodržuje platná legislativa? A to je možné?
Suplované hodiny se u nás učí (tedy matikář nesupluje češtinu a naopak) a jsou všechny zaplaceny, pokud vznikne nárok na přespočet. Tedy v souladu s legislativou.

Charlie řekl(a)...

To máte štěstí, žena pracovala na škole, která z nařízení p. ředitele přespočty počítala měsíčně. Zázrak, když za pololetí měla +2 hodiny. Přesto to prošlo přes všechny možné kontroly. Kromě toho všechny nařízené!!! konzultace (doučování) a semináře (příprava na MZ) byly propláceny jako DPP resp. DPČ, podle toho, co bylo pro školu výhodnější. Také to prošlo. Pokud se učitelé vzbouřili, bylo jim totéž zaplaceno formou odměn za cca 30 Kč/h. Totéž platí pro všechny "koordinátory" čehokoli.

Charlie řekl(a)...

Pozn. Legislativu se učit nemusím, nejsem již učitel. Pracuji od 7:00 do 15:30 jako správce IT, Fyziku a Výpočetní techniku jsem po 19 letech praxe pověsil na hřebík, čouhající z rakve, ve které se válí české školství.

poste.restante řekl(a)...

Výjimka - jako že ve státním školství se nedodržuje platná legislativa? A to je možné?

Vy si děláte legraci, viďte? :-)
Vy mne jen tak zkoušíte.

Schválně jsem si teď prošel výplatnice od ledna. Dál se mi nechtělo hledat.
Celkový počet hodin a odměna za práci přesčas: nula.
I když byly třídní schůzky, i když byly maturity do půl šesté odpoledne, ...

Přespočetné hodiny jsem neměl. Byl a jsem na základním úvazku. Po cca třech letech. Předtím to bylo 19, nebo 20 hodin.

Žádná kolonka, kde by mohly být skryty suplované hodiny.
Minulý týden jsem odsuploval, myšleno reálně odučil ve třídách, kde mám výuku 3 hodiny nad standardní úvazek. Garantuji Vám, že na výplatnici bude za práci navíc nula.

poste.restante řekl(a)...

Jo a dny otevřených dveří, i když se konají v sobotu, jsou oceněny nějakou tou odměnou v řádu stokorun. Ale proplaceny ve smyslu práce přesčas, nebo prostě jakoukoliv hodinovou sazbou, to ani náhodou.

L.snirch řekl(a)...

Kdysi jsem si s někým jsem psal o sebevědomí profese, psal mi, že profese nemůže být sebevědomá či nesebevědomá.
České školství plné vysokoškolských vzdělaných lidí je nesebevědomé - ani zákoník práce se nedodržuje a mlčíme. Ve škodovce by s nimi zatočili.
Školské odbory vždy podržely tašku ministru školství ze socdem, bosové odboru kandidují za socdem do Senátu. Změna v nedohlednu.
Přiznám se, že tomu nerozumím a jsem rád, že to nemusím řešit. Ale je to smutné, natož abych si dělal legraci, pokud je to pravda.
Práce v sobotu má nejen zaplacené hodiny, ale i nějaké desítky procent navíc, z hlavy to nevím, našel bych hned, kdybych potřeboval. Platí nám to.


Eva Adamová řekl(a)...

Neodučené hodiny nahrazujeme, ovšem jenom tehdy, pokud se dané akce, kvůli které hodina odpadla, vůbec neúčastníme. Znám školy, kde je učitelé nahrazují, i když v tom např. divadle s dětmi byli. Ze zbylých odsuplovaných hodin máme zaplacenou dvojnásobkem každou druhou. Šalamounské řešení, že? Musím ovšem konstatovat, že znám školy, kde se suplování neproplácí vůbec, bo na to nemají, nebo si učitelé vybírají náhradní volno, což si nějak nedokážu organizačně představit.

O nějakém zaplacení třídních schůzek, dní otevřených dveří apod. si můžeme nechat jenom zdát a přiznám se, že neznám jednu jedinou školu, kde by se tento jev - "přesčasové hodiny ve školství" - vyskytoval.

Také musím zavzpomínat na doby, kdy se suplovaly všechny hodiny včetně posledních, a to jsem mívala někdy i deset jedenáct odsuplovaných a zaplacených hodin bez ohledu na to, zda mi někde něco jiného odpadlo. Jó tak tehdy se snad dalo říct, že nám stát v tomto směru nadržuje, protože na výplatě to bylo už docela znát. Dnes poslední hodiny pouštíme děti domů a měsíčně nasbírám max. dvě odsuplované hodiny. Šetří se prostě, kde se dá.

A také pamatuji doby, kdy měl třídní učitel o jednu hodinu menší úvazek, přičemž jedna hodina úvazku dnes v nejvyšším platovém stupni činí cca 1700 Kč. Srovnejte si to s dnes běžnými třídními příplatky. A když zabrousím ještě dál do minulosti, vzpomenu si také na to, že bývala fixní částka 90 Kč za vedení kabinetu, což by dnes odpovídalo 1300 Kč, a fixní částka 110 Kč za třídnictví, což by dnes činilo cca 1600 Kč.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se omlouvají, že s tím sem lezou, ale nevíte někdo, jak velký má důchod téměř celoživotní učitel ve dvanácté platové třídě?

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Šnirchu, výše jsem reagoval jen na paní Růžičkové "argumentaci", z nějakého důvodu jsem Vaši reakci neviděl, i když to v diskuzi vypadá, že ano. Děkuji Vám za tento pokus. Je na něm hodně pravdy. Moje pointa je jiná, než že třídním učitelům peníze nepatří, ať už tomu zdejší hateři věří, nebo ne.
Sám jasně píšu, že ten funkční příplatek by měl být mnohem vyšší. Vtip je v tom, že málokdo tu práci přesně takhle vyčíslí, jako jste se pokusil Vy. Protože bychom narazili na to, že to jsou hausnumera. Prostě se napíše 20 hodin, ale ono je to v některém měsíci možná více, ale v jiném mnohem méně. Celkově to ale u výrazné části učitelů prostě není pravda. Jen pro srovnání: v některých školách je učitel správce sítě, a například ten stráví nad touto svou činností mnohem více času, než kterýkoliv třídní se svou byrokracií.
Mimochodem, v tom vašem výčtu je to také vidět, vlastně se nic netýká role třídního: Například příprava na výuku (netýká se třídnictví), opravování testů (netýká se třídnictví), psaní elektronických učebnic (netýká se třídnictví) a výukových materiálů pro výuku (netýká se třídnictví), v mém případě i vlastní web (netýká se třídnictví), kde materiály dávám, dozory na chodbách (netýká se třídnictví), konzultační hodiny (netýká se třídnictví), školení BOZP (cože, děláte si asi legraci :-D ), PO, předmětové komise (netýká se třídnictví), školení odborná (netýká se třídnictví), maturity (netýká se třídnictví na ZŠ), přijímačky (netýká se třídnictví na ZŠ) .... Vy jste vypočítával oněch 40 hodin nepřímé činnosti, tedy soudíte, že těch 20 hodin je ještě navíc. To je ale hodně přehnané. Řeknu Vám jednu moji zkušenost: jako učitel, který učil odpolední vyučování, jsem dva dny v týdnu začínal výuky ve dvě odpoledne a končil o půl 4. Už v ty dvě hodiny jsem byl ve škole téměř vždy sám, jen se školníkem. Všichni ostatní kolegové byli pryč. Proto říkám, sypte učitelům peníze, ale pokud v jejich argumentaci zazní nesmyslná čísla, jak takové argumenty někdo může brát vážně?

Robert Čapek řekl(a)...

Pokračování: K těm vašim výčtům práce třídního učitele. Mně šlo o běžný měsíc, takže vysvědčení a matriky škrtám. Takže omlouvání absence denně (15 minut), komunikace s rodiči (maximálně hodina měsíčně), komunikace se žáky (běžná práce každého učitele, to se má platit navíc?), třídnické hodiny (jedna měsičně? 45 minut), podle ročníku adaptáky (jen v 6. třídě, ještě ne v každé škole, často organizuje preventista nebo externí organizace), vybírat peníze (to jsou řádově minuty), a organizovat exkurze, kina a divadla (to je tak jednou, dvakrát za měsíc: 1 hodina maximálně) lyžáky (jen v 7 třídě, často organizuje tělocvikář), 2x ročně třídní schůzky (průběžná příprava, kvalitní učitel pojme přípravu jako třídní projekt se žáky), 4x ročně klasifikace (dělá každý učitel), různé výkazy o prospěchu a absenci (jen 2x do roka, 1 hodina). Další byrokracie o které mluvíte, maximálně 2 hodiny měsíčně. A to "Třída a šatny - nástěnky, denně kontrola stavu a úklidu" se má platit navíc? Zajisté žertujete. Vidíte, mě ten součet vyšel - ještě když přidám pár hodin na krizovky - méně než 10 hodin měsíčně. A mnoho z toho se řeší o přestávkách, v okýnkách v rozvrhu. Nu, 20 hodin ani omylem.

Josef Soukal řekl(a)...

Pracuji na gymnáziu, ale jsem v úzkém kontaktu s učiteli ze ZŠ. Na běžné ZŠ stráví zodpovědný třídní učitel komunikací s rodiči a žáky, kdy řeší nikoli vzdělávací, ale především výchovné problémy, a vyplňováním nutné dokumentace klidně několik hodin týdně. Pokud se ve třídě - na kterémkoli typu školy - sejde více žáků s nejrůznějšími problémy, počet hodin se zvyšuje a pracovní problémy se přelévají do víkendu. To jen na okraj k hausnumerům.

L.snirch řekl(a)...

Pane Čapku,
vy jste původně míchal práci třídního a práci učitele.
Rozdělil jsem vám proto práci učitele (bod 1) a práci třídního (bod 2) a zase to mícháte, to už vážně nechápu. Čtete to bez pochopení - možná je moc pozdě, jste unaven, rozumím.
Tak znovu.
Vykázal jsem vám v bodě jedna práci učitele 40 hodin týdně.
Vykázal jsem vám v bodě 2 práci třídního 20 hodin měsíčně.
Obě činnosti se v ničem nepřekrývají.

Práce učitele nemá tak primitivní ukazatel - nejsem ve škole, tedy nedělám pro školu. Uvažování tohoto typu od Vás nečekám, vysvětlil jsem vám proč.
Část děláte doma, což je přece normální.
Píšu o SŠ naprosto evidentně, vy o ZŠ.
Komunikace se žáky jako učitel a komunikace s žáky jako třídní je jiná, navíc, to škrtnete a je to? Pojdme se bavit aspoň trošku seriozně. Dál pokračovat nebudu, neb je to ztráta času, dokud se nedomluvíme na principu. To Vaše škrtám je symbol arogance, ne komunikace.
Vy pořád děláte logickou chybu, řešíte, kdy to třídní dělá (přestávky), ne že tu práci dělá. Platí se za odvedenou práci nebo za to, kdy ji dělám?
Má to stejnou logiku, jako když mě ve firmě povolíte práci z domu a pak mi řeknete, že mě nebude platit, bo jsem byl doma.
Očekával jsem od Vás seriozní komentář. Nechtěl jsem věřit k skeptickým názorům jiných. Věřím, že to napíšete reálně a jinak. A nebo ne. Vaše volba. Ale pak už nemá cenu diskusi tímto způsobem vést. Což by mi bylo líto.


Pepouš řekl(a)...

Mně šlo o běžný měsíc, takže vysvědčení a matriky škrtám.

A tahle matrika se jako udělá sama? To třídní nedělají?

...různé výkazy o prospěchu a absenci (jen 2x do roka, 1 hodina)...

Tak to bych chtěl vidět, jak za jednu hodinu práce dokážete z třídní knihy spočítat absenci za celý školní rok 25 žáků ve třídě.

A mnoho z toho se řeší o přestávkách, v okýnkách v rozvrhu.

Také zajisté žertujete. Když už o přestávkách učitel nedrží dohled na chodbách, tak by měl mít čas se třeba nasvačit, napít, třeba i zajít na záchod a třeba se připravit na další hodinu. A třeba i na pár minutek vypnout a načerpat psychickou sílu na další hodinu. Nebo snad ne?

Petr řekl(a)...

Docela mě pobavila ta hysterie okolo ministerských úředníků. Jak prosím souvisí odměny náměstků s platy učitelů? Řekl bych, že úroveň odměňování bude na MŠMT ve srovnání s jinými ministerstvy obecně spíš nižší, určitě ne nijak výjimečně vysoká. Srovnávat platy posledního pěšáka a nejvyšších úředníků v rezortu nedává věcně žádný smysl, je to jen ubohý pokus zahrát na nejnižší pudy.

Pepouš řekl(a)...

A když už je tu snaha o vyčíslení práce třídních učitelů, tak můžeme pokračovat v dalších činnostech. Takže například GDPR, dále práce na IVP, součástí jakýchkoli akcí mimo školu je sepisování poučení žáků o bezpečnosti, zodpovědnost za řádné zápisy v třídnici - pokud kolegové nezapíší, řeší třídní učitel. To také nějaký čas zabere. A jak správně zmínil pan Soukal, nikde není pořádně zmíněna práce třídního učitele při řešení problémů a konfliktů...

Konflikt mezi spolužáky vyžaduje od třídního získání informací (svědci, aktéři), ideálně jednotlivě, poté se doptávat dál. Když je situace zmapovaná, přichází na řadu další komunikace s aktéry, poté s rodiči, případné výchovné komise apod. Stačí jeden konflikt měsíčně a řešení jsou řádově hodiny. Ale samozřejmě se to dá "řešit" poznámkou, ta je hotová za dvě minuty.

Do toho se najde nějaký záškolák. Takže opět komunikace s rodiči, poté se záškolákem, získávání informací, komunikace s vedením, výchovná komise, komunikace a sepisování zprávy pro OSPOD... Další řádově hodiny.

Takže klidně přistoupím na 10 - 15 hodin práce měsíčně navíc v roli třídního. Za příplatek 600 Kč to dělá 40 - 60 Kč na hodinu. Při sazbě 200 Kč za hodinu mi po těch letech pan ministr dluží auto ...

Zuzka Růžičková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zuzka Růžičková řekl(a)...

Měla jsem pěkně problematickou třídu - dva paliči marihuany, jeden kluk pod kurátorem, jeden záškolák, do toho 15 studijních typů s vyznamenáním ve skoro třicetičlenné třídě. S charitou končím. Kdyby mě neukecali dva kolegové , kteří tam měli děti, tak jsem do toho nešla. Dvacet hodin měsíčně? To bylo u mě daleko víc. Denodenně něco řešit s rodiči, dětmi ...Už to dělat nechci. Nejsem blázen. Jak řekla jedna kolegyně - když mě budou nutit do třídnictví, končím...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Proboha pane Čapku, přestaňte se tvářit, že rozumíte tomu, jak to vypadá ve školách. Jezdíte do škol leda na "exkurze" a pak tady děláte chytrýho. Vaše neznalost bije do očí a její zastírání je trapné.

poste.restante řekl(a)...

Jen dál, jen dál, pane Čapku.
Myslím, že už Vás můžeme bez obtíží označit za "experta na školství". :-)

Uvedu jen pár poznámek.
1. Jakožto "expert" už víte všechno předem a proto ani nemusíte číst diskusní příspěvky.
Kdybyste to ale náhodou udělal, pak byste si možná všiml, že kolega Šnirch ve svém bodě 1. vypočítává běžnou činnost učitele, nikoliv třídního. Tudíž Vaše "Mimochodem, v tom vašem výčtu je to také vidět, vlastně se nic netýká role třídního: ..." je jaksi mimo mísu a vcelku nadbytečné. :-)

2. : jako učitel, který učil odpolední vyučování, jsem dva dny v týdnu začínal výuky ve dvě odpoledne a končil o půl 4. Už v ty dvě hodiny jsem byl ve škole téměř vždy sám, jen se školníkem. Všichni ostatní kolegové byli pryč.
Neříkejte. A slyšel jste někdy o tom, že nepřímá pedagogická činnost nevyžaduje přítomnost na pracovišti? Ona je často vlastně nežádoucí. Uklízečky nemají radost, když jim šmatláte po čerstvě vytřené podlaze. Ředitel nebude šťastný, kdyby v zimě musel topit a svítit i odpoledne, atd.
Kdyby takový blábol vyhlásil Venca u piva ve IV. cenové, chápal bych to. Ale bývalý učitel a "učitelský kouč"?
Prozradím Vám ještě jedno tajemství. Většina rodičů je do cca 4 hodiny odpolední v práci. Pokud jim chcete zavolat, dá se to dělat spíše až odpoledne a jen málokterý učitel zůstane kvůli tomu v práci jen proto, aby mohl volat ze školní linky. E-maily a elektronické nástěnky se také dají obsluhovat i z domova. Vyřizovat třídní agendu je také pohodlnější u kafe doma.
"Expert" Vašeho kalibru by asi měl vědět, že většina učitelů jsou ženy, které mají doma "druhou směnu" a proto opravdu spousta z nich prchá hned po poslední hodině domů. Ovšem svou práci musí odvést tak jako tak. Ona jedna z výhod kantořiny je to, že práci mimo výuku si můžete zorganizovat i časově podle vlastních potřeb. Třeba před druhou odpoledne vyzvednout vlastní dítě ze školky a pohrát si s ním, nebo s tím svým školáčkem sednout doma nad domácí úkoly a na tu vlastní práci do své školy si udělat čas až večer.


Každý učitel, který je "srdcař" Vám upřímně řekne, že týdně opravdu neodpracuje pro školu a své žáky 40 hodin. Je to mnohem víc.
A každý třídní, který se svou třídou skutečně pracuje to má úplně stejně. Obětuje čas klidně i o víkendu.

poste.restante řekl(a)...

3. Teď k Vašim "výpočtům":
Takže omlouvání absence denně (15 minut), komunikace s rodiči (maximálně hodina měsíčně)
Cha chá. Vy jste asi už hodně dlouho mimo školství. Kdy že jste to učil naposledy na střední škole?

komunikace se žáky (běžná práce každého učitele, to se má platit navíc?),
Ehm. Pochopil jste, že práce třídního jaksi sebou nese i komunikaci se žáky nad rámec "běžné práce každého učitele", protože tu má třídní logicky také. Bavíme se o tom, co je u třídního navíc, víte?

vybírat peníze (to jsou řádově minuty)
:-)))

organizovat exkurze, kina a divadla (to je tak jednou, dvakrát za měsíc: 1 hodina maximálně)
Už Vám řekli, že poučení před každou akcí musí být PROKAZATELNĚ doloženo třeba podpisovou listinou. Že pokud dojíždějící žáci chtějí například ukončit exkurzi jinde než ve škole, musí mít třídní od rodičů výslovný souhlas a to na každou akci zvlášť? A tak by šlo pokračovat... Ale oba víme, že to u Vás nemá smysl, že?

2x ročně třídní schůzky (průběžná příprava, kvalitní učitel pojme přípravu jako třídní projekt se žáky),
Povídejte, jak se takový třídní projekt dělá v tělocviku? Nebo třeba v chemii? Nebo třeba ve třídě, kde vůbec neučíte? - Jo, to se na střední vážně může stát. Ale to Vy jako "expert" přece víte lépe, nežli my "moderní pedagogikou nepolíbení".

4x ročně klasifikace (dělá každý učitel),
Ano. A třídní učitel musí ty podklady od ostatních učitelů zpracovat.

různé výkazy o prospěchu a absenci (jen 2x do roka, 1 hodina).
Ehm. Pedagogické rady jsou každé čtvrtletí. Takže 4x do roka. Čas taky mimo realitu.

Další byrokracie o které mluvíte, maximálně 2 hodiny měsíčně
Ne, to už je fakt moc. :-))) Vy jste vážně úplně mimo.

To už kolega Šnirch nevzpomněl ještě další "kratochvíle" třídního.
Psal jste třeba někdy posudek na žáka pro policii, nebo léčebnu drogově závislých?
Dokladoval jste průběh konfliktu mezi žáky? Jen zápis o pohovoru zabere víc než hodinu, o samotném tom pohovoru nemluvě. A když se konfliktu účastní třeba 5 žáků...
Jistě, není to každý měsíc, ale když to rozpočteme na měsíční průměr...
No, asi stačí. Stejně to nepíšu pro Vás.

Víte co, když jsem před časem dělal zase třídního prvákům, dělal jsem si dva měsíce jen tak zkusmo časový snímek činností, souvisejících s třídnictvím.
Vycházelo mi to víc jak 30, 35 hodin měsíčně. A to jsem si večer psal jen to, na co jsem si vzpomněl.
No Vy určitě jako "expert" máte nějaké vysvětlení. Třeba že si vymýšlím. Nebo že jsem tak neschopný, že mi trvá několik hodin to, co Vy byste lusknutím prstů zvládl za 20 minut.
A určitě byste to zvládl o přestávkách.
My, prostí "neexperti" bohužel nejsme tak dokonalí. Měl byste k nám být trochu shovívavější. :-)

Radek Sárközi řekl(a)...

Pracovní doba třídního učitele vychází na 9 hodin denně. Pedagogická komora na to dělala průzkum. Stejně to vyšlo v šetření, které se dělalo v Německu.

poste.restante řekl(a)...

A helemese.
Pan Čapek smazal svůj příspěvek ze 3. října 2019 17:04.

Sebereflexe? To pochybuji. Spíše "zametání stop".

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Šnirchu, samozřejmě jsem to pochopil. Jen jsem v první části naznačil, že Váš výčet 40 hodin míchá aktivity různých ročníků, takže opticky to vypadá jakou fůra práce, ale není to úplně tak. V těch 4O hodinách tedy může dojít k mnoha činnostem třídního, žádné extrahodiny nepotřebuje. V druhém výčtu jsem se snažil objektivizovat tu náplň práce třídního. Ten, kdo tady míchá obojí, je kdekdo okolo. Vy a já určitě ne :-)

Ty totální hlouposti, jako že učitel stráví komunikací s rodiči několik hodin týdně (komunikace se žáky by se měla platit navíc? Proboha :-D ) nebo ten výplod, že práce třídního učitele je 9 hodin denně (ale to je s výukou, obědem a svačinou, že?) - to jsou právě ty argumenty, kterým se leckdo jen zasměje. Oprávněně.

Proč je tu vždycky tendence omámit někoho nafouknutými čísly? Nestačilo by mluvit o funkčním příplatku bez těch numer? Stejně tak nikdo nevyčísluje preventisty nebo výchovné poradce? Protože to nedává smysl!

Josef Soukal řekl(a)...

Komunikace se žáky týkající se například jejich vzájemných konfliktů by se měla platit navíc, pokud učitele výrazně časově zatěžuje - a to je dnes celkem běžné. Víc se Čapkovým hloupostem věnovat nebudu.
V jisté chvíli by od učitelů měl výše naznačenou práci přebrat např. psycholog; bez tohoto pracovníka zaměstnaného na plný úvazek by dnes neměla fungovat žádná větší škola, některé by jich měly mít k dispozici víc, stejně jako speciálních pedagogů, tak, jako je tomu např. ve Finsku. K tomu samozřejmě početně menší třídy. Jsou to opatření primárně pro děti, nikoli pro učitele.
Neměla by PK zájem vypracovat materiál, který by tyto zcela samozřejmé podmínky pro zlepšení situace ve školách, samozřejmě primárně nevýběrových, popsal, analyzoval, ekonomicky vyčíslil? Pak bychom se totiž teprve dostali k tomu, co to také znamená mít školství a vzdělávání jako vládní či stranickou prioritu. Že je to na naše politiky moc? nevadí, někde se začít musí. A musí se začít řešit skutečně důležité věci, protože pak se ukáže nicotnost mediálně vděčných plácanců nejrůznějších expertů na cokoli.

Robert Čapek řekl(a)...

Jak hluboko musela klesnout vzdělanost v českých zemích, když se slovo expert stalo nadávkou! Samozřejmě jen v ústech pedagogické luzy, ale stejně... Ještě že takoví Soukalove hovoří k pedagogům v řádech jednotek :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

se slovo expert stalo nadávkou

To je tak, když se za experta označuje kdejaké trdlo nebo pitomec.
Nejlépe ještě jím samotným a v přímém přenosu.
Není daleko doba, kdy se bude říkat, chovej se normálně a nedělej ze sebe čapka!

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Že bych se snad trefoval do slova expert jako takového nebo do skutečných expertů, to může napadnout jen samozvaného experta na všechno.
Jinak třeba promluvám A. Hitlera svého času nadšeně naslouchalo mnohem více lidí než promluvám těch, kteří před ním varovali. Potlesk může za míru vlastní moudrosti brát jen hlupák.

Robert Čapek řekl(a)...

Ano, Soukale, lidé s jiným názorem než vy nutně musejí mít něco s Hitlerem, že? A jste to vy, který před ním varuje! Hrdina! A přitom jste jen konzervativec a zpátečník. Alespoň však nejste anonym, pomylenost a ještě zbabělost, to je kombo jiných. Vy jste na svém vlastním dně :-)

Charlie řekl(a)...

Pouze "expert" se opovažuje své oponenty nazývat lůzou. Odborník by se k tomuto vyjádření nesnížil.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když tedy učitel třídní vše normálně (údajně) stíhá v době své práce, proč je nastaven přídavek pro třídního? No asi, že má práce víc, než ten netřídní?
nebo je to tak, že si někdo zvykl na to , že mnoho učitelů pracuje více hodin, o víkendech, že si do práce nosí své vlastní pomůcky(magnetofon, kopírku, tiskárnu....). platí ze svého pomůcky, papíry a další? A hlavně se to všechno bere jako NORMA?

Eva Adamová řekl(a)...

"Jen pro srovnání: v některých školách je učitel správce sítě, a například ten stráví nad touto svou činností mnohem více času, než kterýkoliv třídní se svou byrokracií."

Moc pěkné porovnání, které ukazuje, že pan Čapek je trošku dost mimo realitu škol. Ono totiž málokterý učitel dělá správce sítě, na to má většina škol externího pracovníka na pár hodin, a naopak podstaná část učitelů dělá třídní učitele. Učitelé na školách dělají spíš ICT koordinátory, pokud dělají správce sítě, mají to slušně zaplaceno, většinou na DPČ.

Učím na dvou školách a na jedné z nich mám na starosti počítače, takže mohu uvést porovnání na pravou míru. Na základce naštěstí nejsem třídní a dělám ICT koordinátora, a ne že bych neměla práce dost, protože máme 70 počítačů určených pro výuku a k tomu hafo dataprojektorů a interaktivních tabulí, jenže na to mám tři hodiny z úvazku dolů a na velkých školách mají kolegové snížený úvazek až o pět hodin. V tomto čase práci kolem počítačů vcelku v pohodě stíhám, i když občas přijdou nějaké nárazovky, ale většinou to není to nezvládnutelného, koukám na uštvané kolegy - třídní, kteří furt řeší nějaké problémy s dětmi, což jim ubírá nejvíc energie, a ještě k tomu mám specializační příplatek ve výši asi trojnásobku našeho třídního příplatku. Závažnější problémy se sítí a s počítači ředitele, zástupce a ekonomky řeší externista za cca 3000 kč měsíčně. Na gymlu mají zaměstnaného správce sítě na 0,4 úvazku, přičemž počítačů mají kolem stovky. ICT koordinátora donedávna neměli, ale teď ho dělá zástupce, jenže ten se stará jen o Bakaláře.

Takže suma sumárum, o ICT koordinátory a správce sítě je jakž takž postaráno, ale na třídní učitele se stát jednoduše vykašlal.

krtek řekl(a)...

Je, lůza, Soukalove, pedagogové v řádu jednotek. Tady se to rozjelo. A stačí jeden výstřední pedagog, co ani neví, co všechno třídní dělají. No, jen tak dál.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

No tak to mě fakt baví ...jen připomenu
svůj příspěvek hned na začátku k jednomu kolegovi, který kam přijde,tam nadává a dostává vyhazov ze skupiny...a už je to tu:-)))..prý lúza..dobrý no...Tak kolegovi dávám ještě tak jeden příspěvek a asi bude mít problémy:-( oproti němu Plagovi v článku dávám čas až do Vánoc.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Paní Adamová, souhlasím s Vámi, příměrem třídního a "správce sítě", je jasné, že Čapek přes neustálé zdůrazňování, jak je zkušený učitel, nemá o reálné situaci ani ponětí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Tady ho nikdo nevyhodí, nebojte. Expertů se není třeba bát, jsou v diskusi takovým zábavným zpestřením všedního učitelského života.

Josef Soukal řekl(a)...

To byla nadsázka, pane Čapku, aby byl zjevný smysl. Nadsázka pro Vás, protože to vy myslíte v absolutních kategoriích zla a dobra, to vy dokážete demagogicky povykovat a urážet na potkání; a vyzývat žáky a studenty k VÁLCE.

Robert Čapek řekl(a)...

Konečně jsme na stejné vlně, pane Soukale, protože všechno, co jsem zde napsal, je nadsázka. Nadsázka! Ne tak obhroublá, jako ten váš Hitler, protože já mám vkus. A po takové nadsázce se nejlépe odkryje to hemžení pod kamenem, skryté oku entomologa, než to trochu rozryje klacíkem :-D

Ivo Mádr řekl(a)...

"jen v ústech pedagogické luzy"

Odporné, hnusné, hrubiánské, naprosto nevhodné, neslušné, nic neřešící, urážlivé vyjádření. Určitě je většině kantorů smutno z tohoto sdělení.

Eva Adamová řekl(a)...

"A po takové nadsázce se nejlépe odkryje to hemžení pod kamenem, skryté oku entomologa, než to trochu rozryje klacíkem"

Běhá mi mráz po zádech z toho, že velmi pravděpodobně tuto metodu uplatňuje Čapek i při práci s dětmi, co by školní psycholog.

Josef Soukal řekl(a)...

Co se týká odkrytí, vysvlékl jste se do naha, pane Čapku. Jen se teď pokoušíte zakrýt svoji přirozenost nejapnými výmluvami - pro skutečnou ironickou nadsázku vám chybí nadhled a nevkus a agrese z vás teče proudem - a pokusem zkreslit smysl mého příkladu. Úplně stejný postup používáte v diskusi vždy, když nevíte kudy kam, tedy vlastně pokaždé, neboť soustavně operujete s hausnumery a pochybnými tvrzeními.

poste.restante řekl(a)...

Tak "entomolog" "rozryl klacíkem", aby viděl "hemžení"?
Hemžení hmyzu, předpokládám.
Ano, to je logické.
Jak jinak může "vyšší bytost" popsat "pedagogickou lůzu", nežli jako "hmyz", "zalezlý pod kamenem".

Přímo excelentní ukázka "vkusu".

Josef Soukal řekl(a)...

Až teď jsem si uvědomil faleš údajného spojení "lidí s jinými názory" s "Hitlerem". Přitom šlo o poznámku, jež měla vyjevit scestnost poměřování významu podle počtu tleskajících. Vy "nerozrýváte klacíkem", pane Čapku, jen se umíte zahemžit, aby na vás nebylo pořádně vidět.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Běhá mi mráz po zádech z toho, že velmi pravděpodobně tuto metodu uplatňuje Čapek i při práci s dětmi, co by školní psycholog." - to jste, paní kolegyně, otevřela zajímavé téma. On totiž pan Čapek de iure není a nemůže být školním psychologem. Pro tuto profesi stanovuje kvalifikační předpoklady §19 zákona o pedagogických pracovnících, který zní takto: "Psycholog získává odbornou kvalifikaci vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném magisterském studijním programu psychologie."
Pan Čapek však takovéto studium neabsolvoval, jak možno zjistit v jeho CV. Pracoval-li v pozici školního psychologa (což ibid. uvádí), pak pouze jako nekvalifikovaná síla. Konsekvence z toho plynoucí nechávám bez komentáře.

Petr řekl(a)...

Ale hemží se to tu fakt pěkně :-)))

P. Vršecký řekl(a)...

Ale hemží se to tu fakt pěkně :-)))

Svatá pravda, když už jste dorazil i Vy. Jinak představa "školního psychologa", který přes své olbřímí ego už není schopen nikoho kolem sebe reálně ani zaregistrovat, natož řešit jeho problémy, je vskutku komická. Pane Čapku, pochlubte se, kde konkrétně Vás zaměstnali na pozici, pro kterou nemáte lidské ani profesní předpoklady? Nebo jste si tuhle položku ve svém profesním CV jen vymyslel?

Eva Adamová řekl(a)...

Kromě toho, že jeho CV je ve stylu "co jsem kdy dělal, dělal jsem rád", kdo by sním také na jednom pracovišti vydržel déle než pár let, mne ještě zaujalo toto - "V současnosti pracuji pro nakladatelství Taktik na sérii moderních učebnic."

Čapek má aprobaci jen na výuku rodinné výchovy a učebnice do tohoto předmětu Taktik nevydal. Zajímalo by mne tedy, na kterých učebnicích konkrétně pracoval.

Robert Čapek řekl(a)...

Tohle je všechno, na co se zmůžete? Ale je to tak hezky typické, pro všechny ty známé firmy. Na začátku je téma, zdali počet hodin třídnictví reálným nebo ne. A na konci se všichni hateři sesypou na oponenta a vytahují jeho CV, vzdělání, aprobaci a lidské předpoklady. Vytahuje se Hitler a zvesela se lustruje. Vítejte v českém pedagogickém prostředí. Tedy spíše v jeho virtuálním puchýři. A všichni na sebe mohou být moc a moc hrdí, jak "vyřídili" nepřítele - tedy někoho, kdo myslí jinak, než oni.

Jirka řekl(a)...

Kdo fouká bebí obříkům?

Josef Soukal řekl(a)...

To je všechno, na co se Robert Čapek zmůže. Jak typické pro tuhle známou firmu s malým přehledem o tématu, k němuž se suverénně vyjadřuje. Utéct od věcné diskuse, všechny pozurážet a odejít jako nafouklý puchýř, který si musí pro sebe vymyslet falešnou legendu, protože přiznat si pravdu o sobě neumí. Možná by mu jeho komplex z učitelů odmítajících hrát hru na Mistra pomohl vyřešit psycholog.

P. Vršecký řekl(a)...

Zvonku to tak vyzerá, že pseudopsycholog potřebuje skutečné psychologické poradenství. A Bože chraň školy, kde on sám do tohoto oboru snad fušuje. Tolik otázek a...žádné odpovědi.

P. Vršecký řekl(a)...

A last but not least, je poučné podívat, kdo a příspěvkem s jakým obsahem začal diskuzi. Jestli tohle je ukázka, co znamená "myslet jinak", tak děkuji pěkně, nemám zájem.

Robert Čapek řekl(a)...

"Věcné diskuze". Myslím, že je zřejmé, kdo tu uváděl věcné výpočty hodin a pro koho je normální srovnávat oponenty s Hitlerem. Soukale, je to otázka: jste opravdu tak fanaticky zaslepený nebo jen hloupý?

P. Vršecký řekl(a)...

Fakt "myslí jinak". Všichni vidí, že tady nikdo nikoho s Hitlerem nesrovnával, ale on nám stejně bude žalovat, jak na něj byl Soukal ošklivý, protože...no prostě proto! Vy jste tedy kousek, pane Čapku :-) Diskuzi jste začal Vy, a to označením článku za "výlev", "obsahující zjevný nesmysl". A jak jste kvalitou svých komentářů dokázal, třídní jste pravděpodobně nebyl. Když Vás ostatní nachytali v nedbalkách, začal jste kopat kolem sebe jako rozmazlený spratek. Fakt nevidíte, jak jste se ztrapnil?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Čapku. Jestli někdo opravdu neumí věcnou diskusi, pak jste to vy. Pokud sleduji vaši práci, vaše diskusní příspěvky nebo FB, většinou si zcela nevěcně kopnete do každého, kdo nejede na vaší vlně. Věcně se bavíte pouze s těmi, kdo vás chválí a pochlebují vám.
Také jsem již mnohokrát přemýšlela, jak tak arogantní člověk může učit děti. jak se může změnit jak na obrtlíku a náhle být empatický a vstřícný. Napadlo vás někdy, že byste se mohl chovat k učitelům stejně? Jako učitel musíte vědět, že je záhodno se chovat hezky i k tomu největšímu sígrovi třídy. protože se potřebujete k němu přiblížit a pochopit ho a snažit se v něm nalézt to dobré. S učiteli se o to nesnažíte ani pouhým náznakem. Vy nejste dobrý pedagog. Dobrý pedagog se chová vždy stejně, protože to je pro něj přirozené. kdežto vy jste jak světlo a tma zároveň. A to není dobře.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestliže o sobě někdo mluví jako o psychologovi, pak psychologem bezesporu je!
Hele pytlici také žádné pytlictví nevystudovali. Podstatné je, že se jako pytlici cítí, jako pytlici se chovají, jednají tak i promlouvají. Nemusejí se nikoho ptát, jestli jsou pro to pytlikování dostatečně kvalifikování. Protože jsou, prostěěě!
Jestliže někdo na katedře menežmentu učil psychologické předměty a má účast na konferencích, viz ono CV, pak je psychologem nabeton! A protože pytlici jsou schopni napsat tak akorát nemoderní učební text, moc dobře vědí, co to je za trápení, když babralem pocloumává závist...

Eva Adamová řekl(a)...

"A na konci se všichni hateři sesypou na oponenta a vytahují jeho CV, vzdělání, aprobaci a lidské předpoklady."

To zábavné CV jste na sebe na svém webu vytáhl sám, aniž byste si uvědomil, že věčná studia a časté střídání zaměstnání bohužel také velmi často vypovídají hodně o lidských předpokladech dotyčného.

Robert Čapek řekl(a)...

Paní Karvaiová, asi vám odpovím. Když jste to sama za sebe, jako člověk a ne jako anonym, nemám s tím problém. V podstatě každý speciální pedagog má mé uznání a sympatie. I vy, přes ten úlet s domácím vzděláváním. Takže nyní hovořím s touto částí vás, se speciálním pedagogem, který má na škole těžkou práci a je velmi důležitý. :-D Rád vám vysvětlím toto dilema. Žáci potřebují to, o čem píši ve svých knihách a co jsem realizovat roky. Jsem výborný pedagog a didaktik, o čemž se může každý přesvědčit, když si přečte mé knigy ;-) Své kolegy ve sborovnách se snažím takto vést a je na nich, nakolik mé pedagogické filozofii uvěří a co z ní vyzkouší. Ale bytostně nesouhlasím s tím: ten učí tak a ten takhle, bídák nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina. Ne, já nechci být jedna rodina s tím, kde ubližuje žákům. Kdo v nich ničí to dobré, kdo například zná jen testy a špatné známky a řve na ně na školních chodbách. Přicházím do kontaktu až příliš často s následky takové "práce". A stejně jako dobrý policista nemá pochopení pro zkorumpovaného kolegu (byť je ve stejné uniformě), nemám ani já "pochopení" pro někoho, kdo takto kazí své žáky. To jsou ti, kterým "okopávám kotníky". Kdo to má dělat? Jejich bezbranní žáci? Chybovat je lidské, ale kazit celá desetiletí žákům vztah ke vzdělávání není totéž. Můžete ukázat cestu, ale když je na té cestě balvan, snažíte se ho odvalit. A například zde, v této diskuzi, máme pár jedinců, jejichž názory jsou opakem dobrého vzdělávání - a navíc se chovají jak banda inkvizitorů / kádrováků. Pan Šnirch mi věcně oponoval, počítal hodiny - jen jinak než já. Nazval jsem ho Hitlerem? Šel jsme na jeho CV a kádroval, nakolik je učitelem? Zpochybňoval jsme jeho lidské vlastnosti? Řekl jsem mu, že má komplex nebo že je spratek? A s tímhle vším chcete srovnávat označení "zjevný nesmysl"? :-D Ale já na sobě nenechám dříví štípat a když mě to přestane bavit, tak tyhle lidi nechám jejich žluči, zbabělé anonymní stádnosti a každodenní nevraživosti proti nezastavitelnému progresu. Ale kamarádi nejsme, paní Karvaiová :-D :-D :-D

Eva Adamová řekl(a)...

http://robertcapek.cz/nebudme-vyhybkari/

Chvíli jsem si myslela, že je to vysvědčení z gymplu, ale ono je to probůh vysvědčení ze základky, kde to inteligentní člověk zvládal s několika dvojkami levou zadní.

Pane Čapku chcete tím snad naznačit, že jste na základní škole neměl jediného dobrého učitele?

"Zeměpis: dostatečný

Život: Mnoho let práce učitele zeměpisu na základní škole. To by asi učitelka zeměpisu koukala 😀"

Jasné, chápu, učitelka zeměpisu na základce byla úplně nemožná, ale jistý Čapek byl jako zeměpisář výborný.


Nicka Pytlik řekl(a)...

Za pytliky právě přišla jejich družka se zeptat, proč tak usedavě pláčí.
To dojetím, naše milá, nad tím ryzím člověčenstvím.
Škyt... pedagogická filosofie... škyt... bezbranní žáci... škyt... celá desetiletí kazeného vztahu ke vzdělávání... škyt...
To zas bude noc. Na čtyři rohypnoly.

Eva Adamová řekl(a)...

"Jsem výborný pedagog a didaktik, o čemž se může každý přesvědčit, když si přečte mé knigy..."

Pane Čapku, Vy jste jako psycholog nepochopil, že sebechvála smrdí a že o tom, zda je někdo výborný pedagog, nepodávají svědectví knihy ale jeho žáci?

Robert Čapek řekl(a)...

Děkuji vám, milá Evo Adamová, že čtete můj blog a vzděláváte se - a to i o víkendu :-D Hlavně se z toho všeho nezajíkněte spravedlivou zlobou :-D Jeden skromný autor - a tolik pozornosti a textů od vás.... ale chápu i tu vaši mentalitu "pletařky pod gilotinou" :-D

Josef Soukal řekl(a)...

"Ne, já nechci být jedna rodina s tím, kde ubližuje žákům. Kdo v nich ničí to dobré, kdo například zná jen testy a špatné známky a řve na ně na školních chodbách."
A k tomu "banda anonymních školometů", "Cermat jako sídlo zla", Soukal jako "luza", "hysterická úča" a kdovíco ještě; a tohle všechno od člověka, který místo odpovědi na otázku, do jaké míry je odborně vybaven k diskusi o maturitě, odpoví osobním útokem, protože tváří v tvář těm, které uráží, by se dokázal tak nanejvýš vytáčet. Neskonalé sebevědomí a neuvěřitelně štvavé výpady, a současně nulové znalosti. Neohrožený bojovník se zlem, který se ovšem staví do pozice otloukánka a fňuká, jak jsou na něj ostatní oškliví. Didaktik, který není schopný pochopit to, čemu rozumí každý trochu soudný žák základní školy - že nežijeme v utopickém světě, kde se všichni žáci vždy na všechno připraví, a že za špatný výkon následuje adekvátní hodnocení.
Málokdy jsem se ve školském prostředí - a že jsem měl bohužel tu čest s neuvěřitelnými jedinci - setkal s takovou směsicí pokrytectví a nízkosti jako u Čapka. Pevně věřím, že tenhle "nezastavitelný progres" nebude nakažlivý.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Běhá mi mráz po zádech z toho, že velmi pravděpodobně tuto metodu uplatňuje Čapek i při práci s dětmi, co by školní psycholog".

Názory pana Čapka jsou extrémní a všiml jsem si, že mnohdy až extrémistické (viz. reakce na "laimes" ohledně trestního zákoníku na České škole). Upřímně, do takové školy, kde působíte nedám své děti, popřípadě je rychle odhlásím na jinou školu.

Robert Čapek řekl(a)...

Soukale, když pominu ty vaše obvyklé plivance, tohle mě pobavilo: "odborně vybaven k diskusi o maturitě". Tak pojďme na to, bez vytáček a ,těch vašich Hitlerů: kromě praxe učitele na střední škole a vysoké škole (to jsou stupně mezi maturitou" nabízím doktorát z pedagogiky a doktorát z pedagogické psychologie a dokončené studium školského managementu. A co vy? :-D :-D :-D

Eva Adamová řekl(a)...

"Hlavně se z toho všeho nezajíkněte spravedlivou zlobou ..."

Jakápak spravedlivá zloba. Vy jste opravdu nepochopil, že po nahlédnutí do vašeho sebestředného blogu a po přečtení "nabízím doktorát z pedagogiky a doktorát z pedagogické psychologie a dokončené studium školského managementu. A co vy?" z vás musí mít každý legraci? Zvláště, když mnozí ví, co se o vás povídá v Morkovických luzích a hájích. Nic o tom, že "Jste výborný pedagog a didaktik, o čemž se může každý přesvědčit, když si přečte vaše knigy..." to není.

Robert Čapek řekl(a)...

Milá Evo Adamová, nevypadá to že ze mě máte legraci, spíše to vypadá, že mě máte zadřeného jako třísku pod nehtem. Tolik zloby, tolik času těmi hanopisy... copak? Nudíte se, nemáte doma žádnou zábavu a pořád žádné hlavy pod gilotinou nepadají? :-D

Eva Adamová řekl(a)...

Ale to víte, že z vás mám legraci. Zrovna jsem si přečetla na jakémsi blogu článek o mentorovi Čapkovi, který učil učitelku fyziky učit šesťáky o difúzi, aniž by sám tušil, co to je. Fakt zábava za všechny drobné. Ani se nedivím, že mu ředitelka dala sodu, která ovšem ze sodastreamu nebyla. Bodejť by pak celou základku ve Zruči nad Sázavou nepozurážel, vždyť na to měl morální právo.

Petr řekl(a)...

Člověk by zamáčkl slzu... takhle si čeští učitelé chtějí vyfňukávat ty svoje vysněné platy?
When pigs fly.

Každá normální vláda si s takovejma ubožákama vytře zadek.

Josef Soukal řekl(a)...

Citoval jsem vaše plivance, pane Čapku, račte si všimnout při svém vzdělání.
Na základě vašeho vyjádření lze říci, že jste diskusi o testování, výuce češtiny, matematiky, cizích jazyků a maturitě z nich vybaven stejně jako já dnes k výuce tělocviku. Vaše neschopnost uvědomit si, že se nemůžete fundovaně vyjadřovat k tomu, co znáte jen zprostředkovaně, je neuvěřitelná. S každým dalším komentářem přihazujete další na hromadu svých hloupostí. A zřejmě vám v životě a ve vaší praxi uniklo, že podmínkou jakékoli diskuse je elementární slušnost, pak se můžete v seriozních kruzích ucházet o slovo. Vykřikovat své nesmysly na počkání může samozřejmě každý.
Frekvence VAŠEHO Hitlera ukazuje, že se domníváte, že když svoji lež zopakujete stokrát, snad vám přece jen někdo uvěří.

Josef Soukal řekl(a)...

Je právem každého Petra ukázat svoji ubohost, kdykoli ho to právě napadne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každá normální vláda si s takovejma ubožákama vytře zadek.

Baže!
Vzdělávání jde do prdele už dobrých dvacet let a s ním i celá společnost.
Pytlici jí dávají ještě nějakých obdobně estrádních dvacet let.
Peskování kdejakého čapka to nepořeší. Už zakořenili chutě.
A bezradní rodiče stojí nad svými vřeštícími dítkami.

Pepouš řekl(a)...

Pane Čapku, návrat k tématu o počtu hodin pro třídní učitele:

Proč škrtáte vysvědčení a další matriky? Vysvětlení, že Vám šlo o běžný měsíc mám chápat jak? Že ten první a poslední měsíc si třídní učitel nezaslouží mít zaplaceno za práci navíc?

Dále píšete třídní schůzky 2x do roka. Třídní schůzky ve spoustě škol jsou každé čtvrtletí, to znamená 4x do roka. Jak konkrétně má kvalitní učitel pojmout přípravu na třídní schůzky jako projekt se žáky?

Píšete o různých výkazech a prospěchu a absenci 2x do roka a 1 hodina práce? Jakým způsobem mám z papírové třídní knihy každému žákovi spočítat počet jeho omluvených a neomluvených hodin za půl hodiny na jedno pololetí? Při počtu žáků kolem třiceti, se zkušeností, že každé pololetí si žáci mezi sebou předají nějaký bacil a v nemoci se vystřídá polovina třídy?

Jak mám chápat to, že mnoho věcí se řeší o přestávkách? Tohle nechcete počítat třídnímu učiteli jako jeho práci navíc? Vždyť pokud by třídní učitel nebyl třídní, tak spoustu věcí by o přestávkách řešit nemusel. Takže nakonec to jde na úkor jeho volného času. Takže práce navíc.

Kde počítáte ve svém výčtu času s řešením konfliktů mezi žáky, případně řešení problémových žáků (záškoláctví, kouření, alkohol apod.)? Někdo má to štěstí, že to nemusí řešit každý měsíc, ale když už se podobný problém vyskytne, bývají to mnohé hodiny řešení. Kde máte započtenou zvýšenou komunikaci třídního v momentě kdy má ve třídě žáka inkludovaného navíc s asistentem?

Vám ten součet vyšel na méně než 10 hodin měsíčně. Mě vychází v průměru kolem 15 hodin měsíčně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Čapku, dík za věcný )konečně) příspěvek.
Já jako pedagog asi nikdy o sobě nebudu prohlašovat, že jsem výborný pedagog. z jediného důvodu, a to, že stále mám pocit, že ještě mám na čem pracovat. A o výbornosti nebo nevýbornosti mé práce nechť rozhodnou jiní.
Vy píšete knihy a já a jiní kolegové nejspíš odjakživa děláme to, co vy v nich nyní "objevujete". jelikož pracuji na malotřídních školách, tak práci líného učitele jsem musela praktikovat od dob socialismu. nikdy mě nenapadlo o tom psát knih. Vždy jsem tu energii věnovala dětem.
Zajisté že souhlasím s vámi, že na školách jsou i špatní učitelé.. S čím ovšem nesouhlasím je vaše přesvědčení, že jich je až tolik. A i kdyby, myslíte si, že tím, že na ně budete virtuálně řvát z nich uděláte učitele dobré? Uvědomujete si, že i vaše působení směrem k učitelům je a má být podle pedagogických zásad? A ty vy ve směru k mnoha pedagogům porušujete.Jestliže tvrdíte, že jste výborný pedagog, tak to prosím předvádějte i vůči těm nejhorším učitelům. pak budete mít i moje uznání. I kritika se dá dělat inteligentně. V tom se máte hodně co učit.

Robert Čapek řekl(a)...

Díky Pepouši. To je pořád méně než 20. O přestávkách a okýnkách to míním tak, že mnoho věcí spadá do "normálho provozu". Tělocvikář o přestávce třídí míče, třídní zase píše absence. A třeba vybírání peněz na kino a organizaci výletu může třídní svěřit žákům, samozřejmě jen vy vyšších třídách nebo na SŠ atd. Ale já jsem se jen snažil věci spočítat. Je vcelku jasné - a bylo to tu řečeno - že třídí "srdcař" - dá i dvojnásobek. Já zase znám třídní flákače, tam to ani těch 15 hodin nebude. Ale stále platí moje: dejte třídním pořádný funkční příplatek, ale bez hausnumer!

Paní Karvaiová, jen malý dodatek. Pokud ČŠI tvrdí, že 80% hodin které vidí, je frontální výuka, musím stát na svém: většina učitelů neučí dobře. A k tomu ty šetření, jak se čeští žáci těší do školy (poslední místo v Evropě) apod. Jestli jste s tím vy spokojená - já tedy ne.

Soukale, je to jednoduché, jen si to musíte přiznat. Vy prostě jste 1. gymnaziální učitel, který adoruje výklad, 2. zastánce státních maturit a přísné státní kontroly, 3. autor mizerných učebnic, bez závanu moderní didaktiky, 4. miláček Cermatu. To je naprostý opak mé pedagogické filozofie. Jenomže si mě - a to je už věc vašeho charakteru - musíte démonizovat a vytvořit si tak jakýsi výlupek všech špatností jako svou Nemesis. Ok, když to pomůže vaší psychické sebehygieně :-) Ale já pro sebe bádám, zdali někdo, byť průměrného intelektu, zcela vážně píše o "elementární slušnosti", když přitom v téže diskuzi vypouští jednu sviňárnu za druhou jako vy. Nevím, zdali jste tak hloupý a přesvědčil jste o tom sám sebe nebo prostě chladnokrevně vytváříte literární postavu bídáka. Obojí postrádá eleganci a úroveň, ale takový vy prostě už jste.

P. Vršecký řekl(a)...

Čeští učitelé si v diskuzi pod tímhle článkem nechtějí nic vyfňukávat, jen se (a s nimi jeden postarší právník) královsky baví nad neuvěřitelně přefouklým egem jednoho "odborníka". A trouba vašeho ranku už je jenom taková milá třešnička na dortu. Pepek Vyskoč české pedagogiky a jeho obdivovatel. To fakt nemá chybu. Nenapsal jste taky nějakou knihu, Petře? Ale že se ptám, to byste musel vylézt ze své anonymity, se kterou tady ostatním tak statečně nadáváte. Prostě dobrej oddíl :-)

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ono je to jako na základní škole. S největšíma blbečkama se vždycky ztratí nejvíc času...

Jana Karvaiová řekl(a)...

...Pokud ČŠI tvrdí, že 80% hodin které vidí, je frontální výuka, musím stát na svém: většina učitelů neučí dobře. A k tomu ty šetření, jak se čeští žáci těší do školy (poslední místo v Evropě) apod. Jestli jste s tím vy spokojená - já tedy ne....
Frontálka taky není zcela k zahození. Nechť. Ale nějak jste se nevyjádřil k vašemu Pedagogickému přístupu k dospělým.Tam zásady neplatí?

Eva Adamová řekl(a)...

Čapek nepochopil jednu základní věc, že není forntální výuka jako forntalní výuka a že není projektová výuka jako projektová výuka. Zavrhnout frontální výuku tak jaksi šmahem je teď velmi moderní, leč zcestné.

Pepouš řekl(a)...

To je pořád méně než 20.

To je sice méně. Ale těch 15 hodin je pořád blíže ke dvaceti než Vašich pod 10 hodin. A proč nechcete započítat vysvědčení a matriky? Co čas strávený řešením konfliktů, záškoláctví? Jak si můžu ušetřit čas, kdy v rámci projektu žáci organizují třídní schůzky? Navíc se na třídní učitele navaluje více a více povinností, takže časová náročnost spíše stoupá.

O přestávkách a okýnkách to míním tak, že mnoho věcí spadá do "normálho provozu". Tělocvikář o přestávce třídí míče, třídní zase píše absence.

A třídní učitel nemůže být tělocvikář třídící míče? Co češtinář třídící knihy? Co fyzikář připravující pokusy? Třídní učitel má normální provoz a ještě navíc práci třídního. Práci navíc.

Já zase znám třídní flákače, tam to ani těch 15 hodin nebude.

To já taky. Ale předpokládám, že výše platů by se neměly nastavovat podle flákačů. Tam by se to mělo řešit určitě jinak.

A třeba vybírání peněz na kino a organizaci výletu může třídní svěřit žákům, samozřejmě jen vy vyšších třídách nebo na SŠ atd.

Tohle už skoro ani nemůže dělat ani učitel, takže nějaké svěřování peněz do rukou dětí ...

Robert Čapek řekl(a)...

Platí. Na mých seminářích. Ne na sociálních sítích, kde edukační činnost neprobíhá :-D Tam probíhá u uživatelů čirý darwinismus, davová psychóza, ztráta mravních hodnot anonymizováním své osoby, ztrára soudnosti (Soukal) a další psychologické procesy. A u mě: akce a reakce :-D

Robert Čapek řekl(a)...

Pepouši, máte pravdu. Ale jen poznámka: opravdu zkuste svěřit peníze (na třídní akce, třídní pokladnu apod.) dětem. Hodně se tím naučí.

Pepouš řekl(a)...

Pokud ČŠI tvrdí, že 80% hodin které vidí, je frontální výuka, musím stát na svém: většina učitelů neučí dobře.

To že ČŠI tvrdí, že 80 % hodin které vidí, je frontální výuka ještě nic neříká o skutečné výuce na školách. Vypovídá to pouze o tom, co viděla ČŠI při svých návštěvách hodin. Jak dlouho inspekce stráví na školách, kolik hodin skutečně navštíví, kolikrát vidí při výuce 1 učitele, jestli zohlední jaké téma se zrovna probírá, jestli se ptá co bylo cílem hodiny...? Mám za sebou několik inspekcí, ale že by se kromě návštěvy na 1 hodině více zajímali o mou výuku, tak toho jsem si opravdu nevšimnul. Ale závěry je nutné udělat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

není projektová výuka jako projektová výuka

Projektový den, jako plejáda prezentací a přednášek v aule školy?

že by se kromě návštěvy na 1 hodině více zajímali o mou výuku

A proč by měli? Třeba by jim to nepotvrdilo ten očekávaný a kýžený předpoklad oněch osmdesáti procent frontální výuky. A lhát se nemá, přecééé.

Eva Adamová řekl(a)...

"A u mě: akce a reakce"

Zase jste mne pobavil. Vždyť vy nevíte ani, co je to ta blbá difúze, snad mi nechcete tvrdit, že rozumíte principu akce a reakce.

Josef Soukal řekl(a)...

Na plivance a nesmysly R. Čapka mne už definitivně přestalo bavit odpovídat. Času, který jsem s ním ztratil, nelituji jen v tom ohledu, že se plně ozřejmilo, co je tenhle jedinec vlastně zač.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Zavrhnout frontální výuku tak jaksi šmahem je teď velmi moderní, leč zcestné."

Paní Adamová, máte samozřejmě naprostou pravdu, ale tohle "téma" se řešilo už v 80. letech. Něco o tom vím, něco jsem k tomu napsal do odborné literatury; už tehdy se mezi didaktiky došlo k poměrně slušné shodě v jednom: frontální výuka má svůj smysl, ba je jako metoda výuky v některých didaktických situacích nenahraditelná. Samozřejmě to vyžaduje, aby ji předváděl učitel, nikoli uspávač hadů. To platí dodnes. Snesl jsem tehdy řadu průkazných didaktických situací pro češtinu, v nichž frontální výklad byl metodou nejen ideální, ale dokonce jedinou efektivní.
Jenže: Vykládejte to "expertům" jako Čapek, Kartous a spol., kteří s chutí naplivají na kohokoli a cokoli, jen aby se zviditelnili.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici to říkají pořád... Ze všeho úplně nejvíc nejpedagogičtější je nahradit tu připitomnělou frontálku dvouhodinovou přednáškou nejlépe pro více tříd najednou. Ideální je, když v danou dobu nemá ani jedna ze tříd v rozvhu hodin předmět, který souvisí s obsahem té přednášky.
Kdyby pytlici neměli pár měsíců do důchodu, začali by nejméně jednou měsíčně organizovat projektové dny informatického myšlení, aby alespoň z části refundovali čas frontální výuky, o který jejich žáci přijdou kvůli hojné projektové činnosti kolegů.

Robert Čapek řekl(a)...

Sem tedy s jednou jedinou "prukaznou" didaktickou situací, kdy je výklad nezbytný, jednu jedinou z té "řady"!

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdy je výklad nezbytný

Každý intelektem přiměřeně vybavený učitel s alespoň měsíční praxí a zejména pak učitel třídní ví, že je to vždy, když je výklad řídícími a kontrolními orgány státní správy ve školství přímo vyžadován, kontrolován a pokud k němu nedojde, pak nejlépe exemplárně postihován. Takové případy začínají takřka zaklínací formulí:
'Žák je prokazatelně poučen o...'

Eva Adamová řekl(a)...

"Sem tedy s jednou jedinou "prukaznou" didaktickou situací, kdy je výklad nezbytný, jednu jedinou z té "řady"!"

Tak třeba, co vysvětlení difúze v návaznosti na žákovský experiment a na žákovské pokusy o vysvětlení samozřejmě. Na což by mělo navazovat vymýšlení, realizace a vysvětlování dalších experimentů žáky třeba i ve skupinách. Ale ta frontální výkladová fáze, která znamená důsledné shrnutí a zpřesnění vysvětlení experimentu a daného jevu učitelem, v přírodovědných předmětech být musí a je nenahraditelná. To však musí učitel pojmu difúze napřed sám porozumět, že? A také musí vědět, proč se o ní hovoří, že? Rozhodně je to takto účinnější, než ten váš mentorský nesmysl s líným učitelem, který nechá žáky, aby si o difúzi přečetli v učebnici, a pak je nechá kreslit "vysvětlující" plakáty něčeho, čemu sami bez pomoci učitele a pokusů neporozuměli. To už by byl snad opravdu lepší vyloženě frontální výklad učitele s demonstračním učitelským pokusem. Nezlobte se na mne, ale kdyby byli učitelé přírodovědných předmětů a matematiky ti vaši liní, nezvládali by žáci z přírodovědných předmětů a z matematiky zhola nic. Naštěstí většina z nich líná není.

Takové jedno doporučení pane Čapku, nepleťte se, prosím příště do výuky přírodovědných předmětů, o kterých nemáte ani páru. Jo a nastudujte si, co všechno obnáší vámi opovrhovaná frontální výuka.

Robert Čapek řekl(a)...

Vzácná Evo Adamová, ještě jednou děkuji, že tak důkladně pročítáte mé knihy. Víte, co je zajímavé? Když vypravim o své výuce difuze (co jí máte tak prostudování) zeptám se sborový, jestli někdo kromě fyzikaru ví, co to difuze je. Nikdo neví. Přitom jistě všichni prošli tím podle vás nezbytným výkladem a důsledným shrnutím. A minimálně dvakrát, na ZŠ a SŠ. A vysokoškolsky vzdělani lidé nevědí. Možná kdyby to jako žáci učili druhé, pamatovali by si víc, než při umornych výkladech. To by ale jejich učitelé museli být dobrými didaktiky a tu práci jim takovou umožnit. Jako třeba já :-D

Robert Čapek řekl(a)...

Oprava: sborovny

Nicka Pytlik řekl(a)...

co to difuze je. Nikdo neví.

Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.
To by tedy pytliky zajímalo, proč by se k nějaké difuzi měli mít vyjádřovat právě a jen fyzikáři? Co třeba lidé orientující se v oboru či oblasti chemie, elektrotechnologie, meteorologie, grafiky, medicíny, pedagogiky, kulturní a sociální antropologie a psychologie pak zejména. Zejména! Hele, difuzní identita, difuze odpovědnosti...

L.snirch řekl(a)...

Kdyby tady tuto diskusi přečetli studenti a rodiče žáků, jediné logické opatření je:
přestat chodit do školy a posílat tam děti.

Repre diskuze vedoucí k zvýšené prestiži profese.
Já se vlastně ani těm občanům nedivím, jak na nás reagují.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

" jediné logické opatření je: přestat chodit do školy a posílat tam děti." - ale rodiče žáků zcela jistě do školy nechodí (vyjma k tomu ručených příležitostí) a děti tam posílají, takže je to dobré, ne? ;-)
Ovšem pokud máte za to, že prestiž profese lze zvednout diskusí... Chápu, jestli Vám vadí hulvátství pana Čapka, to je opravdu hrozivé, stejně jako jeho bohorovnost, s níž třeba hodnotí něčí učebnice - v oboru, o jehož metodice a odbornosti neví vůbec nic, nejsa bohemistou. Pan Čapek se rád prezentuje jako rytíř na bílém koni, jenže jeho chování jej usvědčuje z toho, že jím není (proč na se bere tuto tvářnost, hezky vysvětluje MUDr. Tomáš Rektor na příkladu jiného bílého jezdce). A učitelé, jsouce lidmi, nejsou svatí a neudrží - tváří v tvář urážkám - emoce na uzdě, to je pochopitelné (nic to ale nevypovídá o jejich odborných kvalitách). V de Costerově Thylu Ulenspiegelovi je výstižná průpovídka - Kdo na buben biješ, nediv se, když hlahol čiješ.

Robert Čapek řekl(a)...

Výborně, tak to má být. Když všichni nadávají Čapkovi, je to ok, protože jsou to lidí a mají jen jedny nervy. Když napíše něco Čapek, je to hulvát. Hrozivý. A k Hitlerovi ještě přihodíme Bílého jezdce. Děkuji oběma soudruhům za analýzu, ono by nebylo diskuze, kde hází špínu předseda pěti češtinářů Soukal, aby nedoběhl jeho místopředseda Stanzel. Drží se za ruku, společně si přizvukují, šťastni, že mají většinu křiklounů v zádech. Jak Štětináč a Dlouhé Bidlo naší pedagogiky a samozřejmě si myslí, že maturitu z češtiny a kvalitu učebnic češtiny mohou soudit jen oni. Něco, jako by kuchař v restauraci hodnotil samojediný své jídlo a ostatní do toho nemají co mluvit, oni přece nejsou kuchaři toho jídla :-D Tak si klidně dál chvalte Cermat a výklad a svoje učebnice a jeden druhého, posílejte si třeba i zamilované zprávy, ale mě z toho raději vynechte ;-) Vaše bohemistické Bratrstvo kočičí pracky opravdu není můj žánr :-D Já raději Moderní didaktiku ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

jediné logické opatření je:
přestat chodit do školy a posílat tam děti


Do budoucna snad jediné perspektivní řešení... zrušení povinné školní docházky.
Ale jinak to nejspíš nehrozí. Není to tady zase až tak reprezentativní vzorek.
A co konkrétně Vás tady, pane snirchu, až tak moc popudilo?

Eva Adamová řekl(a)...

"Když vypravim o své výuce difuze (co jí máte tak prostudování) zeptám se sborový, jestli někdo kromě fyzikaru ví, co to difuze je."

Vy máte odvahu někde vyprávět o své výuce difúze? Snad ne proboha na nějakém školení? A vyprávíte o ní jako o ukázkovém a precizním příkladu výuky tohoto jevu nebo večer pro pobavení publika u táboráku? Věnujte se laskavě uplatňování svých moderních metod ve výuce rodinné výchovy, na kterou jedinou máte aprobaci, případně snad ještě výchovy k občanství, ale i tam dost silně pochybuji o vaší erudovanosti, a necpěte se se do didaktiky výuky přírodovědných předmětů. Nevíte o ní totiž vůbec nic. Takoví všeumělové a všeználkové jako jste vy bohužel vždy nadělají více škody než užitku.

"Možná kdyby to jako žáci učili druhé, pamatovali by si víc, než při umornych výkladech. To by ale jejich učitelé museli být dobrými didaktiky a tu práci jim takovou umožnit. Jako třeba já."

Víte v čem je největší problém? Že žáci, které jste o difúzi učil vy, vůbec netušili, co to je, ani v momentě, kdy odcházeli z vaší hodiny.

Robert Čapek řekl(a)...

Vzácná Evo Adamová. Vy to asi nevíte, ale aprobace je pozůstatek osnovové, učivem zaprděné edukace. Jen pro informaci. Ano, o hodině difúze občas mluvím na svém semináři. A protože mám do konce školního roku termíny plné, slibuji, že o ní budu mluvit ještě minimálně v desítkách dalších seminářů. Máte radost? :-D A speciálně do nich přidám příklady nejen z fyziky, ale i z přírodopisu a chemie. Jen tak, pro radost. A pak o tom napíšu knihy, abyste si to mohla přečíst. Například ve třetím díle Líného učitele už mám popsanou výuku na téma "ekosystém". A zase tam nebyl výklad. Dokonce to byla aktivita, který skvěle podpořila teambuilding. A k té difúzi, co vám nedá spát: žáci, kteří se vzájemně naučí poměrně velmi jednoduchý jev, jako je difúze, ho pak samozřejmě znají, což výroba výukových plakátů potvrdí. A oni z nich pak vidí i příklady doma (Sodastream, čaj apod.). Chápu, že vy to ověříte v testu, z definice, kterou jste jim výkladem nadiktovala a oni se to doma měli našprtat - ale takhle dobrý učitel nepracuje, víte? :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

pozůstatek osnovové, učivem zaprděné edukace

Učivem zaprděná edukace končí na smetišti zkompetentňovacích dějin. Bezesporu.
Začíná éra panické hrůzy z jakékoli zkoušky a nenávisti k jakékoli povinnosti.
S nárůstem rodičovské bezradnosti bude nedostatek dětských psychologů čím dál, tím citelnější.

Eva Adamová řekl(a)...

Víte, co jsem konečně pochopila? Že vy vlastně ani vůbec netušíte, proč se o difúzi ve fyzice v 6. ročníku žáci učí a co vlastně má být výstupem hodiny. Rovněž vůbec netušíte jakými základními didaktickými postupy se ve fyzice pracuje, aby byly děti schopné pochopit základní fyzikální jevy a principy. O nějakém nadiktování definice a šprtání nemůže být ani řeči.

A na závěr, vy jste možná dobrý vymývač mozků na školeních, ale skutečně dobrý didaktik, učitel a dětský psycholog nejste a nikdy jste nebyl ani náhodou. Bohužel si to o sobě ve své nabubřelosti myslíte. A váš současný problém spočívá v tom, že na žádném z vašich působišť na vás jako na kolegu nemají zrovna dobré vzpomínky, protože umíte jen urážet, ponižovat a doslova rozbombardovat sborovnu. Takže vám v budoucnosti pravděpodobně už nezbude nic jiného než teoretizovat v knihách a na školeních a závidět učitelům jejich denodenní kontakt s dětmi a závidět jim, že na nich vidí skutečné výsledky své práce.

Robert Čapek řekl(a)...

Milá Evo Adamová, přání je otcem myšlenky, ale naštěstí se úplně mýlíte. Ve všem. Tak to bývá. Nechte si ty základní didaktické postupy, co se používaly už před čtyřiceti lety a mějte si stejné výsledky, jako by tu kolem nás byl svět před čtyřiceti lety. Hlavně aby vám nikdo nevymyl mozek nějakými novými myšlenkami, viďte? :-D

Robert Čapek řekl(a)...

A ještě něco, paní Adamová. Neznám vás a vaši "práci", zatímco vy mi tady parafrázujete moje texty. Chtěl jsem si udělat jasno a myslím, že mi hodně napovědělo tohle:

Učitelka Jana K. s třicetiletou praxí působila na poděbradské škole Václava Havla. Tři instance soudů ji ale následně uznaly vinnou z toho, že svěřené děti psychicky týrala. „Jsem blb, jsem blb, jsem blb,“ nutila učitelka říkat třeťáky a čtvrťáky, když něco neuměli. Školáci s poruchami učení byli pro ni také hajzlíci či hlupáci. Křičela na ně a nadávala jim. Podle soudů její metody nezůstaly bez následků. Jeden ze žáků si kvůli ní vytrhával vlasy z hlavy, další trpěl bolestmi a úzkostí. Za týrání svěřené osoby dostala pedagožka půl roku vězení s roční podmínkou. Rozsudek jí pak vloni v listopadu potvrdil i Nejvyšší soud, poprvé v historii v podobném případě řešil trest pro učitele za jeho výukové metody.

Eva Adamová: Já bych tak přísná nebyla. Paní učitelka má čistý trestní rejstřík a kdovíjak to všechno bylo, když soud nevyslovil zákaz povolání a potrestal ji jen velmi mírně.Jiří Kostečka řekl(a)...

K RČ 1)

Pane Čapku,

prověřil jsem si po dobu 30 let účinnost promyšlené a rozumně vedené výuky češtiny frontální výukou – ovšemže NEJEN jí! – na deseti gymnáziích této země. Na školách, kde by mě moji vlastní studenti byli roznesli na kopytech, kdybych byl neuměl češtinu a angličtinu učit. Respektive kdybych ji byl učil JEN frontálně.

Chtěl jste příklady, tady máte dva (píšu o svém oboru, kterému rozumím):
1) Národní obrození je téma, jemuž se žádný češtinář prostě nevyhne, jinak nevyloží Rukopisy, Máchu, Erbena, Němcovou, ale ani pak třebas Nerudu. Kde se vzal ten neskutečný zázrak, díky němuž tady kydáte hnůj na učitele česky a ne německy, a proč začal ausgerechnet v 70. a 80. letech 18. století? A proč ne dřív, ne později? Má to logiku, nebo je to náhoda?
Můžu žáky vyhnat k internetu, můžu zadat tříhodinový projekt, můžu požádat o spolupráci kolegu dějepisáře, ale ztratím tolik času, že se pak ve čtvrťáku SŠ nedostanu k Bulgakovovi a Kunderovi. Tak si raději stoupnu před třídu a v 15 minutách popíšu tu úžasnou dějinnou logiku vlivu francouzského osvícenství, tereziánsko-josefínských reforem a tu ještě úžasnější dějinnou náhodu, že lingvistický génius Josef Doubravský nezemřel v raném věku namátkou na pravé neštovice – protože bez něj by skutečně nebyli Máchové ani Erbenové, resp. by byli psali německy. A na Nerudu bychom čekali dalších třicet let, a kdoví, jestli bychom se dočkali.
2) Budu-li chtít přesvědčit své žáky o užitečnosti nauky o skladbě, samozřejmě vyjdu z konkrétních příkladů (například z ukázek reálných textů, v nichž chybná formulace rozhodla o výroku soudu ve sporu o milionech korun). Ale ještě předtím předvedu motivaci k tomuto učivu frontálním výkladem takhle:
Bylo by samozřejmě nesmyslné tvrdit, že bez dovednosti odlišit předmět od příslovečného určení nemůže člověk existovat. Totéž ovšem platí o aplikaci Eukleidovy věty či určení vazeb v benzendiazoniumhalogenidu. Kdybychom se měli na základní a střední škole učit jen to, co okamžitě využijeme v praxi, omezila by se např. taková matematika na sčítání, odčítání, násobení a dělení, zlomky, procenta a přímou a nepřímou úměrnost. Užitečnost vzdělání jde dál než jen za roh „bezprostřední praxe“. Každé zkoumání vztahů, souvislostí a vnitřních zákonitostí kteréhokoli oboru rozvíjí intelekt, bez ohledu na to, zda se daným oborem budeme jednou živit, či ne.
Ano, ověřená fakta lze najít ve slovnících a odborných příručkách, někdy dokonce i na internetu. Jenže dovedena do důsledků znamená tato teze, že by se člověk nemusel zpaměti naučit ani to, jaké [i] se píše ve slově ryba. Vždyť si to můžeme vyhledat v Pravidlech či v Internetové jazykové příručce!
Je ovšem rozdíl mezi osvojením si nutného faktografického základu a mechanickým biflováním podružných poznatků. Pochopení podstaty jevu je v konečném efektu cennější než jeho „našprtání“. Budeme-li například ochotni alespoň chvíli promýšlet definici předmětu a příslovečného určení, pochopíme, proč ve větách "Třásl stromem" a "Psal tužkou" je podstatné jméno v prvním případě předmětem a ve druhém příslovečným určením prostředku. V neposlední řadě pak dokážeme podle toho určit i řadu analogických případů. To samozřejmě platí nejen pro tyto dva větné členy, ale pro další syntaktické jevy.

Stačí?

Jiří Kostečka řekl(a)...

K RČ 2)

Jakýsi obskurní češtinář Lippmann se na sítích neustále, opakovaně a trapně vytahuje jedním svým absolventem, který to – snad – kamsi dotáhl. No. Jsem si jist, že desítky mých kolegů, středoškolských učitelů, by se mohly vytasit stejně silnými jmény, ba celými ročníky.
Jiný češtinář, jehož jméno neuvedu s ohledem na světlou památku jeho pana otce (bez ironie a bez nadsázky skvělého bohemisty) už třicet let poučuje urbi et orbi, jak se má učit čeština, ačkoli sám nikdy na základní ani střední škole neučil – takže klasika: didaktik, co nikdy nikde neučil.

Dokážete pane Čapku pochopit, že ten, kdo se opravdu odvážil, učil a učí pár desítek let, aniž byl roznesen na kopytech svých svěřenců, se musí těm vaším výlevům jen smát?

Ale fajn, pane Čapku: Pojďte do duelu. Vyzývám vás VEŘEJNĚ, a to nikoli jako teoretik s dvěma doktoráty didaktiky z češtiny, nýbrž jako obyčejný kantor, jímž jsem a cítím se být celý život, k témuž, k čemuž jsem opakovaně a veřejně vyzval všechny ty Feřteky, Kartouse, Holuby (a že se jich teď vyrojilo a že doteď k této výzvě ani nepípli): UKAŽME SI TO NA FÉROVKU před lavicemi, PŘED ŽÁKY, za něž tak plédujete. Spojme se s řediteli všech základních a středních škol české země a předveďme několik hodin naší aprobace podle výběru dané školy. Za přítomnosti kamer. A se souhlasem zúčastněných. A ať to pak klidně jde na všechny weby světa. Já už jsem dost takových hodin měl. Co vy, pane Čapku?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Vidíte, pane Čapku, jak hezky mi dáváte zapravdu. Jak nedokážete přijmout kritická slova a jak překrucujete smysl sděleného - to prostě ušlechtilý rytíř nedělá. Jestliže Josef Soukal použil slovo "hlouposti", za což si od Vás vykoledoval pojmenování "pedagogická luza", je zde evidentní nepoměr v míře expresivity, který možná Vy - původně tělocvikář a vychovatel - nejste s to postřehnout. My češtináři (a jistě nejen my) ale ano. S Hitlerem Vás nikdo nesrovnával, což JS pregnantně objasnil (aniž by musel, protože smysl jeho původního postu je jasný i bez toho) ve svém příspěvku v 4. října 2019 22:36. Text o bílém jezdci se soustředí na popis podhoubí, z nějž vyrůstá představa sama o sobě jako o rytíři a spasiteli (viz Líný učitel: Cesta pedagogického hrdiny: "I učitel špatně připravený z fakulty se může stát rytířem moderní výuky..."). Zde se mu T. Rektor věnuje podrobněji, malá citace: "Někteří ... uspějí a svět jim potvrdí jejich skvělost. A ty, co by ji snad chtělí popřít, je snadné ignorovat či zesměšnit. Obdivovatelů je dost."
Vaše homofobie, kterou v diskusích opakovaně předvádíte, není moderní - proto pozor na to, abyste neztratil u progresivistů svůj nimbus, když jste ten moderní didaktik. A opět je nutno upozornit, že napsané slovo překrucujete a manipulujete s ním. Nikde jsme neuvedli, že maturitu z češtiny a kvalitu učebnic češtiny můžeme soudit jen my (nebo snad chcete vážně tvrdit, že pasáž "stejně jako jeho bohorovnost, s níž třeba hodnotí něčí učebnice - v oboru, o jehož metodice a odbornosti neví vůbec nic, nejsa bohemistou." lze pochopit tak, jak jste to napsal?). Soudit je může pochopitelně každý (tak jako skoro každý Čech rozumí fotbalu a politice a zasvěceně o nich rozpráví i píše), jenže jde o relevanci onoho soudu. Vy jako modernista jste možná přesvědčen, že Váš názor musí být akceptován (tak jako se toho dovolávají v diskusích absolventi univerzity života), ale není tomu tak. Mezi názorem laika a profesionála totiž leží hluboká propast. A Vy jste češtinářský laik, který o psaní čítanek a učebnic literatury (a o práci s nimi i výuce literární výchovy) ví minimum, takže jeho soud postrádá právě onu zmíněnou relevanci. To samozřejmě nijak nezpochybňuje Vaši schopnost poznat třeba mizerně metodicky vedenou vyučovací hodinu, ale to je jiný případ. Měl jsem za to, že podobné triviality netřeba vysvětlovat, asi jsem se mýlil.
Doufám ale, že jako chrabrý rytíř přijmete výzvu Jiřího Kostečky a utkáte se s ním v učitelském, češtinářském klání. Budu se na ně těšit.

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Kostečko, líbí se mi ten váš zápal. Ale samozřejmě jste nepřekročíl svůj stín. Vy "si raději stoupnu před třídu a v 15 minutách popíšu tu úžasnou dějinnou logiku vlivu francouzského osvícenství, tereziánsko-josefínských reforem a tu ještě úžasnější dějinnou náhodu, že lingvistický génius Josef Doubravský nezemřel v raném věku namátkou na pravé neštovice..." což určitě nebude jen 15 minut, při kterých ignorujete fakt, že mluvíte o věcech, které jsou naprosto zbytečné (jak pro základní školu, tak i pro střední) a bude to (možná) zajímat tak 3 - 4 žáky ve třídě. A to vám ještě fandím. A za týden o tom nebudou vědět nic.

K té vaší výzvě: jsme pro. Pokud ji trochu zbavíme vašeho patosu, neboť se "nemusíme spojovat s řediteli všech základních a středních škol české země", protože by si někteří mysleli, že jsme magoři. Najděme jednu školu, kde nám pan ředitel svěří třídu. Bude to třeba v rámci DVPP, protože sborovna (nebo její část) může nýt přítomna formou pozorování. Onen pan ředitel nám témata z vybraného předmětu sám vybere. Také nemusíme učit "naši" aprobaci, ale řekněme nějaké rozumné kombo. Například trio český jazyk / literatura - přírodopis - dějepis. Nebo fyzika - zeměpis - občanská výchova. Nebo jakákoliv další kombinace. To by mohlo být hotovo za jeden den. Tři hodiny vy, tři hodiny já. Výdy stejné téma. Potom provedeme u žáků evaluaci, například formou krátké strukturované písemné reflexe. Co se týká kamer, i když nevím, jak s tím byrokratickým GDPR - nejsem proti. Ale může to pak být i pouze metodicky popsáno, aby si každý pedagog udělal představu. Spolu s evaluací by to pro analýzu mělo stačit.

A mě napadlo: kam by měla být zaměřená ta kamera? Ve vašich hodinách asi na vás, protože vy se svou praktickou obhajobou frontálky potřebujete pozornost žáků (i kamery). Abyste to všechno hezky "vyložil". V mých hodinách by kamera zaměřená na mě neměla smysl, protože já budu v akci jen hrozně málo minut. Činnost bude spočívat v rukou žáků. Protože jedině tak se kdokoliv cokoliv něco naučí. Jen vlastní činností.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu,

dobře víte, že s Vám nesouhlasím téměř v ničem a že Vás v diskusích nešetřím. Ale kdyby se k Vám někdo choval tak, jak zde předvádí R. Čapek, razantně bych se Vás zastal. Protože k učiteli, má-li si ho rodič vážit, patří i respekt k sobě samému a schopnost odpálkovat agresivní sprostotu.

Robert Čapek řekl(a)...

Soukale, k panu Šnirchovi se chovám s respektem, který si na rozdíl od Vás zaslouží. Možná jsme poněkud neobratný v komunikaci, což se vás ale vůbec netýká. Nerozdmýchavejte tu laskavě uhaslé plameny a opět raději zalezte do šera své existence.

Charlie řekl(a)...

Činnost bude spočívat v rukou žáků. Protože jedině tak se kdokoliv cokoliv něco naučí. Jen vlastní činností.

Jsem rád, že RČ neučí/neučil např. Elektrická měření. Uklízečce by asi bylo mdlo, kdyby pak musela uklízet pozůstatky žáků, kteří se nenaučili na 100%. A já jsem rád, že jsem studoval před 30 lety, kdy hodinu silnoproudých laboratorních cvičení přežívali všichni studenti bez úhony, i když jsme se před tím pár hodin "nudili" na hodinách teorie přednášené frontálním způsobem.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu,

na okamžik mi blesklo hlavou začít komentář větou
ŠNIRCHU, četl jste?,
ale nedovolím si toto oslovení ani v ironické nadsázce, jež by vypíchla smysl toho, co píšu. Proto jen doplním, že nedokáže-li učitel hájit sebe a své kolegy před čapkovskými výlevy, může se mu brzy stát, že i on bude nějakým "ochráncem bezbranných" okřikován a buzerován.

Josef Soukal řekl(a)...

Slíbil jsem, že nebudu komentovat Čapkovy plivance a nesmysly, na základě nových komentářů to trochu upravuji - nebudu se vyjadřovat k plácancům na adresu své osoby, protože jsou jen nekonečnou variací původní "luzy" a toho, jak se Čapek vyjadřuje v řadě jiných diskusí.
Formulace "aprobace je pozůstatek osnovové, učivem zaprděné edukace" je typická pro fachidiota, který nedohlédne přes hranice svého oboru, v tomto případě didaktiky. Viděl jsem didakticky výbornou hodinu, při níž byli žáci aktivní a kterou následně velmi pozitivně kvitovali; měla ovšem tu základní vadu, že obsahem učiva odrážela stav připravenosti vyučující, konkrétně to, že dotyčná o tématu nevěděla o mnoho více, než měli potenciálně zvládnout žáci. Užila tedy nekvalitní výkladový textový materiál, přivedla žáky nikoli k faktům, ale spekulativním závěrům, promarnila možnost poukázat na podstatné myšlenkové a jiné souvislosti.
Uvádím to jako doklad toho, že odbornost učitele spočívá v jeho způsobilosti jednak oborové, jednak didaktické. Pokud se nesejdou, výuku to poznamená. Nepředpokládám, že bych uváděním těchto elementarit pro čtenáře tohoto webu - s výjimkou R. Čapka - objevoval Ameriku, ale bohužel se výše uváděné Čapkovo přesvědčení rozmáhá i mezi těmi, kdo mají možnost školství a vzdělávání ovlivnit - viz zejména Sáblíkova komise, jež snad má redukovat odborníky připravený obsah RVP o třicet či o kolik procent. Do tohoto rámce zapadají i některé výroky ministra školství či nedávné vyjádření předsedy vlády k novele školského zákona - bylo by to k popukání, kdyby důsledky nebyly k pláči.
Metody výuky volí učitel podle svých cílů a cíle musí odrážet jeho oborové vzdělání. Obecným cílem učitele není být líný, ale být efektivní. Většinu poznatků, které ke své existenci potřebujeme, přijímáme jako prostá fakta, jež netřeba objevovat a ověřovat; řadu z nich si pak v profesní a životní praxi konkretizujeme a osvětlujeme. "Samoobjevování" má - přesněji může mít - z hlediska vzdělávání své velké výhody, nelze ho ovšem uplatnit paušálně, už proto, že v úhrnu vyžaduje mnohem více času, než když se žák o faktech a souvislostech mezi nimi pouze dozví. Proto má klasický výklad mezi didaktickými metodami své pevné místo, obzvlášť, jak jinými slovy uvádí i J. Kostečka, dokáže-li učitel svou odbornost didakticky "prodat". (Ovšem na základě svých zkušeností jako žáka také vím, že jsme-li motivováni, dokáže nás zaujmout i výuka napohled nezábavná.)
Učit "neznámé" žáky není špatná zkušenost (před lety jsme si takto vyměnili hodiny i s J. Kostečkou), zejména dostane-li se vám přímé žákovské reflexe a máte-li možnost s kolegy podrobně probrat výukové záměry a třeba i důvody pro řešení určité výukové situace, jež by vám jako pouhému pozorovateli zůstaly skryty. K návrhům na poměřování dodávám, že efektivita výukové hodiny se dá sice hodnotit i jednorázově, ale komplexně se projeví jen v rámci celé výuky. Hodiny se také liší svými cíli. Za úplně scestný samozřejmě považuji nápad překračovat hranice své aprobace - mimochodem procento neaprobované výuky je velkým problémem řady běžných ZŠ -, protože tam vyučujícímu chybí oborový grunt a perspektiva; je pak něčím víc než jen hostem, ozvláštněním standardní výuky? A k čemupak asi máme oborové didaktiky?

Robert Čapek řekl(a)...

Soukal nikdy nepochopí, že dobrý učitel se pozná především podle toho, jak v hodině se žáky pracuje. Jeho lpění na aprobacích ignoruje nejen moderní pedagogické poznatky, ale i práci tisíce učitelů, kteří učí mimo svou aprobaci a dalších tisíců, jejichž obor se jako aprobace nikde nevyučuje. Ano, Soukale, jsou i odborné předměty na středních školách, které se také učí, nejen český jazyk, za jehož upachtěné hraničky nedohlédnete. Vysvětlovat vám teorii Velkých témat by bylo jako vysvětlovat miminu mikrovlnou troubu. Je jasné (snad každému, kromě úplných pitomců), že zásadní pro kvalitu učitele je didaktika, a ne obor. Já ostatně mohu učit aprobaci pana Kostečky, pokud on se neodváží vystoupit z komfortní zóny své aprobace. Což je ostatně jeho věc (respektive naše), nikolivěk Soukalova, který tu už jen trapně trolluje. P.S. Problémem škol není aprobovanost (výzkumy hovoří jasně), ale obecně kvalita učitelovy práce. Špatnému učiteli jeho aprobace nepomůže, dobrého neaprobovanost nezastaví!

Josef Soukal řekl(a)...

Jediné, co v tomto manifestu stupidity má nějakou argumentační hodnotu, je fakt, že někteří učitelé skutečně učí dobře to, co nevystudovali, popř. to, co si sami jako učební program vytvořili. Podstatné ovšem je, že je to nikoli navzdory odbornosti - potřebný odborný fundament již předtím získali jinde nebo si ho při práci doplňovali, v praxi nebo studiem formálním či neformálním.
Při vědomí toho, kdo všechno by mohl stanout před žáky, nabývá program otevření profese pro další nekvalifikované hororové podoby: Nejen bílý jezdec, ale i Klaus s Paroubkem a snad i Brouk Pytlík!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Při vědomí toho, kdo všechno by mohl stanout před žáky, nabývá program otevření profese pro další nekvalifikované hororové podoby: Nejen bílý jezdec, ale i Klaus s Paroubkem a snad i Brouk Pytlík!

Tak třeba pytlici tam začali postávat někdy v listopadu 1985.
Normálně rovnou z buzerplacu. Fakt kvalifikační horor. Žádné moderní metody, žádná svobodomyslná měkotina. Pravidla výcviku jako na frontě a buzerace žactva rakouskouherského typu každodenní věc. Kam se hrabe Herbart se svojí elementární kázní.
A jestě se ti pytlici holedbají s těmi horory...

Robert Čapek řekl(a)...

Vy se bez té politiky neobejdete, trollí Soukale. A i kdyby ve třídě stál Brouk Pytlík, já tvrdím (na rozdíl od vás), že musí být dobrý didaktik. Vy tvrdíte, že musí být dobrý vypravěč. A těmi dalšími kecy můžete mlžit, podstata je jasná. Každý ředitel školy ví, že studium aprobace na peďáku žádnou přidanou hodnotu nastupujícímu učiteli nepřidá, takoví jsou statistickými výjimkami (třeba když na peďáku potkali mě nebo jiného dobrého didaktika, zkrátka vyhráli v loterii). A proto takový ředitel bere i motivovaného odborníka, protože dobrého učitele z něj udělají metody! A ne obor, jak tvrdíte vy. V tom mimochodem, je lepší než ti aprobovaní, protože ho zná - na rozdíl od nich - z praxe. A až se mlha rozplyne, spatříme, že nejde o to, zda do školy chodí aprobovaní nebo ne, ale zda je učitel dobrý pedagog, tedy didaktik, diagnostik, psycholog. Hororová podoba není neaprobovaný učitel, ale jako je to ve vašem případě: konzervativní, zapšklý učitel, který usnul v sedmdesátých letech a dodnes se neprobudil a který jen umí svěřit maturitu státu a narvat obsahy pitomostmi, protože nevěří ani učitelům, ani školám. Prostě pedagogický zpátečník a obecně hloupá osoba a troll v jednom.

Josef Soukal řekl(a)...

Musím se opakovat: S každým komentářem další fůrka na kupu hlouposti:
"protože dobrého učitele z něj udělají metody! A ne obor, jak tvrdíte vy. V tom mimochodem, je lepší než ti aprobovaní, protože ho zná - na rozdíl od nich - z praxe."
Jinými slovy - takový učitel roubuje didaktiku na oborový základ.
-
A hlouposti s trochou významových posunů:
"já tvrdím (na rozdíl od vás), že musí být dobrý didaktik. Vy tvrdíte, že musí být dobrý vypravěč."
Vyčíst z mých komentářů něco takového znamená nebýt schopen elementární interpretace textu.
-
A hlouposti s urážkami: Viz závěr Čapkova komentáře.

Pane Wagnere,
ne že by se mne urážky z pera R. Čapka nějak zvlášť dotýkaly, ale je opravdu nutné, aby zde nechutnost dostávala takový prostor? Když už se tedy musíme brodit tou horou nesmyslů?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pane Čapku, máte pravdu, samozřejmě můžete učit prakticky cokoliv. Ale on je podstatný rozdíl mezi učit a "učit". Chtěl bych vidět, jak byste vedl analýzu a interpretaci básnického textu v "trojím řezu" lyrický subjekt, prostor, čas; jak byste v literárním semináři s žáky rozebíral problematiku výhod a nevýhod časoměrné x sylabotónické prozódie (v kontextu diskusí doby národního obrození či později strukturalismu), jak byste vysvětlil souvislost pravidelné daktylské stopy a absence rýmu s tématem Kainarovy existenciální básně Stříhali dohola malého chlapečka (popřípadě objasnil podstatu a funkci kvantitativního rytmu, jenž je v textu využit), jak byste rozebral vypravěčskou rovinu Kunderova Žertu postavenou na hudební formě velkého ronda obohaceného o numerický - trojkový - kompoziční princip; jak byste vysvětlil žákovský dotaz, proč se ve 2. pádě čísla jednotného podstatného jména chřest objevuje "e" (chřestu), zatímco ve stejném pádu slova křest toto "e" chybí (křtu) - bez znalostí základů praslovanštiny a staroslověnštiny si totiž v tomto případě ani neškrtnete, popřípadě jak maturantům objasníte syntagmatický a paradigmatický vztah jazykových znaků (to dost dobře bez orientace minimálně v Saussurově Kurzu obecné lingvistiky nejde). Podobných příkladů lze ve výuce ČJaL nalézt velmi mnoho. Takže směle do toho - předveďte, že na to opravdu není potřeba oborového studia češtiny a literatury.
Rušení aprobací a zavádění předmětových klastrů podrobil zdrcující oprávněné kritice Konrád Liessmann v Hodině duchů - Praxi nevzdělanosti. Stejně tak popisuje destruktivní působení mnoha tzv. expertů a výzkumníků vzdělání, hnaných touhou po modernitě. Jenže ne vše, co je moderní, je i dobré - ostatně komunismus byl také svého času moderní, ale uskutečňován v praxi nic dobrého nepřinesl. Moderní medicína ve 40. letech 20. století doporučovala proti kašli cigarety, v 80. letech místo másla a sádla margaríny (teď se jejich propagátoři veřejně kají a doporučují návrat k přírodním tukům). Je zkrátka zapotřebí umírněnosti a nedogmatičnosti.

Josef Soukal řekl(a)...

Kdyby se snad příklady uvedené kolegou Stanzlem zdály příliš náročné nebo v některých případech jen vybrané z většího celku, nabízím výuku v tematických blocích, ta už přece jen ukáže víc. Co třeba praktický výstup z výuky útvarů odborného stylu? Dvě hodiny na shrnutí a přípravu na slohovou práci; příprava témat, kritérií hodnocení, oprava prací (to samozřejmě mimo výuku), dvě hodiny na napsání slohovky, prezentace hodnocení žákům (dvě hodiny).
Jinak - co cizí jazyky, laboratorní práce, matematika a fyzika na střední škole?

Robert Čapek řekl(a)...

Soukale, nežalujte. Ve škole vás spolužáci nenaučili jako nějakou formu sociálního učení, jak nemravné je takové bonzácké chování, když sám žalobníček přitom dělá to samé? Jen se vám dostalo vaší medicíny a jak vám vysvětlí váš pobočník Stanzel- psal to výše - jsme jenom lidi. Vy do mě kamenem, já do vás chlebem NENÍ moje strategie, co se vaší osoby týče.

Pane Stanzele, nyní vám názorně ukážu rozdíl mezi moderním učitelem a vámi. Píšete kvanta témat, třeba: 1) analýzu a interpretaci básnického textu v "trojím řezu" lyrický subjekt, prostor, čas; jak byste v literárním semináři s žáky rozebíral problematiku výhod a nevýhod časoměrné x sylabotónické prozódie (v kontextu diskusí doby národního obrození či později strukturalismu), 2) jak byste vysvětlil souvislost pravidelné daktylské stopy a absence rýmu s tématem Kainarovy existenciální básně Stříhali dohola malého chlapečka (popřípadě objasnil podstatu a funkci kvantitativního rytmu, jenž je v textu využit) 3) jak byste rozebral vypravěčskou rovinu Kunderova Žertu postavenou na hudební formě velkého ronda obohaceného o numerický - trojkový - kompoziční princip...

Jsou to samozřejmě naprosto zbytečné hlouposti, typu "kolik andělů se vejde na konec jehly", prázdné exhibice, které povedou jen k plácání prázdné slámy výkladu učitele, nechápavým pohledům žákům a jejich obracení očí v sloup. Oprávněnému.

A ten moderní pohled? Nejdříve mi k těm tématům doplňte patřičné Očekávané výstupy. Nebo mi chcete tvrdit, že tyhle nesmysly cpete do žáků navíc, aniž byste k tomu měl výstupy RVP?

A kde je ta odpověď pana Kostečky? Očekávám, že dostojí veřejné výzvě "na férovku" ;-)

P. Vršecký řekl(a)...

Svatá prostoto, dobrý učitel se nepozná podle toho, jak s žáky pracuje, ale co je skutečně naučí. Třída plná studijních typů vyžaduje přece naprosto jiný přístup a schopnosti učitele, než třída plná inkludovaných a nepřizpůsobivých. Tam by Čapek se svojí metodou líného učitele shořel jako papír. Ale to Žvahlav nikdy nepochopí, prostě jej to přesahuje.....

Eva Adamová řekl(a)...

Jéžišmarjá, co byste po něm chtěli? On prostě bez bázně a hany vyrazí učit fyzikářku, jak má učit o difúzi, aniž by tušil, co to vlastně je, aniž by tušil, proč se v té dané hodině vlastně difúze probírá a co vlastně má být výstupem hodiny, a aniž by znal alespoň minimální didaktické základy výuky fyziky. A ještě celou školu, na které se to celé odehrálo, na svém blogu nechutně pomluví.

Pro něho není důležitá aprobace anebo alespoň základní orientace v problému, o kterém má s žáky hovořit, pro něho je přece důležitá exhibice učitele. Čím extravagantnější metoda a forma výuky, tím lépe. A hlavně nezapomeňte těch metod vystřídat v hodině tak ze pět. A ještě, abych nezapomněla, nesmíte žádnou opakovat víckrát jak dvakrát do měsíce, abyste stihli vystřídat ve školním roce všechny metody líného učitele. Že nebudou děcka nic umět, že nebudou ničemu rozumět, že budou zmatená jak čerstvě vyorané myši, že děcka s ADHD skončí z toho blbnutí v blázinci? Nic nevadí, hlavně, že jste mu nasypali do kasičky peníze za školení, hlavně, že z Vás jsou moderní učitelé, a hlavně, abych na to proboha nezapomněla, že jste Čapkovi s jeho mesiášským komplexem pomohli zachránit naše školství od zastaralých metod. Že ty metody a didaktika jednotlivých předmětů se vyvíjely drahně let, že na nich pracovaly stovky didaktiků? Nepravdu díte, protože ti všichni byli naprostí idioti a ubožáci oproti samotnému velikému Guru Čapkovi.

A teď stručněji.
Čapek je prostě takový Czaplár našeho školství, teoretizuje a teoretizuje, ale skutek utek.

Robert Čapek řekl(a)...

Paní Adamová, své jste řekla. Tím, že budete nadávky kupit, se nic nestane. Nanejvýš s vaší karmou. A myslím, že byste se měla někde tiše stydět....

Tři instance soudů ji ale následně uznaly vinnou z toho, že svěřené děti psychicky týrala. „Jsem blb, jsem blb, jsem blb,“ nutila učitelka říkat třeťáky a čtvrťáky, když něco neuměli. Školáci s poruchami učení byli pro ni také hajzlíci či hlupáci. Křičela na ně a nadávala jim. Podle soudů její metody nezůstaly bez následků. Jeden ze žáků si kvůli ní vytrhával vlasy z hlavy, další trpěl bolestmi a úzkostí. Za týrání svěřené osoby dostala pedagožka půl roku vězení s roční podmínkou. Rozsudek jí pak vloni v listopadu potvrdil i Nejvyšší soud, poprvé v historii v podobném případě řešil trest pro učitele za jeho výukové metody.

Eva Adamová: Já bych tak přísná nebyla. Paní učitelka má čistý trestní rejstřík...

Ivo Mádr řekl(a)...

Čapku, Čapku, Čapku. Poctivě jsem si přečetl, co píšete. Musíte být hodně vnitřně nespokojený, když se takto prezentujete.

Robert Čapek řekl(a)...

Mádře, Mádře, Mádře. To je svatá pravda.

Ivo Mádr řekl(a)...

Nespokojených je samozřejmě více, ale k odstranění nespokojenosti ve školství vedou různé cesty. Vy jdete tou radikální. Se svými názory automaticky narážíte na současné i minulé elity (viz. inkluze a víceletá gymnázia). Tzv."elity" si přece nevylijí svůj rybník v tzv. zájmu o své ratolesti. To jenom k tomuto problému.

Charlie řekl(a)...

Paní Adamová, své jste řekla. Tím, že budete nadávky kupit, se nic nestane. Nanejvýš s vaší karmou. A myslím, že byste se měla někde tiše stydět....

Pane Čapku, vraťte se prosím na svůj blog či web a přestaňte taky kopat do lidí, kterým nesaháte ani po kotníky. Profesně ani lidsky.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Robert Čapek řekl(a)...

Takže, nechci svůj čas trávit s těmi stejnými trolly pořád dokola. Očekávám:

1. Vyjádření pana Kostečky, který mě veřejně vyzval k férovému didaktickému souboji. Přijímám. A mám pro něho radostnou zprávu: mám odezvu už od dvou ředitelů, že naši věc umožní.

2. Doplnění od pana Stanzela, které Očekávané výstupy svými uvedenými tématy vlastně výkladem realizuje.

3. Čekat cokoliv rozumného od Soukala, je jako čekat na Godota :-D

Josef Soukal řekl(a)...


Pane Čapku, tak zase jen lži a falešná role ublíženého.

Josef Soukal řekl(a)...

K vyjádření R. Čapka ještě doplním, že jsme se z něj dozvěděli, že moderní učitel je ochoten učit naprosté hlouposti. Neaprobovaného zřejmě opravdu nic nezastaví...
Druhou možností ovšem je, že slovo "hloupost" Čapek použil proto, že prostě neví, o čem je v textu kolegy Stanzla řeč. Možná nerozumí ani tomu, co jsem ohledně námětu k výuce napsal já.
Každopádně ovšem pokládá mé konstatování, že o schopnostech učitele může něco vypovědět ne jedna hodina, ale odučení alespoň krátkého výukového celku, za nerozumné. Bude to ale spíš výraz obav z toho, že by měl skutečně takovouto výuku předvést.
A neznám dobrého učitele, který by si u konkrétních výukových témat - natož v situaci, kdy se ho žák zeptá na něco, čemu nerozumí - musel nechat stanovit očekávané výstupy. Ty primární jsou oborově vzdělaným učitelům jasné; ti, co nevědí a neumí nic, se nejprve budou muset seznámit alespoň s příslušnými oborovými částmi RVP.

Robert Čapek řekl(a)...

Soukale, čemu zase nerozumíte?

Učitel nemá učit plky, ale má realizovat Očekávané výstupy. Ty jsou závazné. Tedy když váš cermatovský místopředseda pan Stanzel přišel s konkrétním učivem, ptám se ho zcela legitimně na to, jaké OV jimi má na mysli, jaké OV jimi plní. Tyhle vaše vytáčky jsou směšné, nejste tak hloupý, abyste nevěděl, že mlžíte.

Takže vnímám to tak, že to zmíněné učivo rvete žákům do hlavy svévolně. Pokud ne, sem s výstupy. Však jsou jen tři, ne? A takoví profíci jako pan Stanzel je jistě mají zmáknuté.

Šach mat.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Takže "moderní pohled" spočívá v doplnění očekávaných výstupů? Tak to jsem v extázi, kolik jsem toho dozvěděl. Kdybyste nebyl, pane Čapku, líný (vím, že si na líném učitelování zakládáte, ale tady jde o jiný druh lenosti), našel byste si v RVP G:

-> "při interpretaci literárního textu ve všech jeho kontextech uplatňuje prohloubené znalosti o struktuře literárního textu, literárních žánrech a literárněvědných termínech"
-> "rozliší a specifikuje jednotky vyprávění (časoprostor, vypravěč, postavy) a zhodnotí jejich funkci a účinek na čtenáře"
-> "na konkrétních příkladech popíše specifické prostředky básnického jazyka a objasní jejich funkci v textu"
-> "rozliší umělecký text od neuměleckého, nalezne jevy, které činí text uměleckým"


Jenže když je někdo namachrovaný ignorant, který se naprosto neorientuje v literární teorii, a tudíž netuší, že existuje literárněvědný strukturalismus, chápající literární umělecké dílo jako celek vzájemně se podmiňujících složek, které lze teoreticky abstrahovat do tří plánů - jazykového, tematického a kompozičního; nezná poetiku a literárněvědné termíny; neorientuje se v teorii fikčních světů a v dalších a dalších odborníkovi v oboru zcela jasných věcech, s jejichž znalostí u vyučujícího tvůrci RVP počítali, pak samozřejmě netuší, co si pod těmito výstupy představit. A protože to, čemu nerozumí, dokáže jen pošlapat a poplivat, je pro něj přiměřená aplikace OV z RVP na konkrétních textech prázdnou exhibicí a zbytečnou hloupostí. Je-li toto moderní pedagogika a metodika, děkuji, nemám sebemenší zájem. Podstatou výuky literatury je totiž analýza a interpretace literárního uměleckého díla, kterou provádějí žáci - žádný výklad a prázdná sláma, ty vidí jen člověk, který o metodice literární výchovy ví kulové - a to jste tady vy.

Je příznačné, že jste zcela ignoroval otázky jazykové složky předmětu - ten dotaz na psaní chřest x křest by vás totiž rozmetal na prach a ukázal jen obrovské prázdno maskované zduřelým egem (stejně jako další podobné dotazy typu - proč vůbec máme kroužek na ů; proč existují kondicionálové tvary bych, bys, by...; jak čeština vyjadřuje třeba předminulý čas nebo děj probíhající souběžně s dějem v minulosti, přítomnosti či budoucnosti [při analýze vybraných textů popíše základní rysy češtiny a vysvětlí zákonitosti jejího vývoje i současné vývojové tendence]; bylo by zajímavé sledovat, jak byste si poradil se slovotvorným a morfematickým rozborem, vytvářením gramatických větných vzorců na úrovni větných členů, s vysvětlením fungování a smyslu kategorie slovesného vidu [ve svém projevu uplatňuje znalosti tvarosloví a slovotvorných a syntaktických principů českého jazyka] - na to totiž musíte mít odborný fundus, kterým vy naprosto nedisponujete. A žáci byt to velmi rychle poznali a smlsli si na vás - naprosto oprávněně).

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Dodatkem doporučuji supermodernímu didaktikovi naučit se alespoň počítat, protože očekávaných výstupů v literární komunikaci RVP G je 14, v jazyku a jazykové komunikaci dokonce 15. V RVP ZV jsou pak v literární výchově 4, ovšem příklady, které jsem uváděl, se pochopitelně vztahují k učivu gymnaziálnímu. Ale to už jsme zase u toho, že někdo umí a jiný jen mlátí prázdnou slámu.

Robert Čapek řekl(a)...

Klídek pane Stanzel, vy mi tu něco vykládejte o egu a pak tu halaste, jak byste mě "rozmetal na prach". A to s těmi žáky laskavě nechte na nich. Cpal byste jim do hlavy "vypravěčskou rovinu Kunderova Žertu postavenou na hudební formě velkého ronda obohaceného o numerický - trojkový - kompoziční princip" a podsouváte mě, že by si na mě smlsli - bez jakékoliv znalosti, jak bych já pracoval. Horší než vy to být nemůže. Inu, jakou z těch stovek metod, které mám po ruce, použít? Sám nevím... výklad to ale určitě nebude! Je ovšem vaše obrovská drzost se ohánět žáky a přitom se zastávat státních, plošných maturit. Jakoby maturita nemohla být velmi individualizovaná s přívětivá oslava vzdělanosti... kdyby nebyla centrální a testová. Jenomže pak by vám nekapaly penízky od Cermatu, že? Oni by si ty studenti smlsli na někom úplně jiném, kdyby se neklepali strachy před maturitou. Není divu, po tom, co tu předvádíte vy a Soukal, tedy místopředseda a předseda, že se státních maturit "Asociace češtinářů" tak zastává. Bez biče by žáci o slavný "numerický - trojkový - kompoziční princip" totiž nestáli. Je to pro ně totiž učení o ničem.

V každém případě jste ukázal, jakými nesmysly byste realizoval očekávané výstupy. Já na tom zapracuji a použiji své vlastní řešení pro své didaktické účely. Podělím se o to i s učiteli. Ve prospěch výkladu jako metody a žáků především doufám, že pan Kostečka bude mít zajímavější náměty.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ono je těžké snažit se o diskusi s někým, kdo nerozumí či nechce rozumět napsanému textu a je schopen větu ten dotaz na psaní chřest x křest by vás totiž rozmetal na prach překroutit na jak byste mě "rozmetal na prach - takže ještě jednou, abyste to pochopil i vy - na prach by vás rozmetal žákovský dotaz, protože byste jej nedokázal zodpovědět, nejsa odborně dostatečně způsobilý. Žádná metoda totiž nezakryje informační vakuum. Jste to schopen pochopit? Jste to schopen uznat?

Vysokomyslně jste přehlédl, že jsem napsal: "Podstatou výuky literatury je totiž analýza a interpretace literárního uměleckého díla, kterou provádějí žáci - žádný výklad a prázdná sláma". - vaše poznámka "výklad to ale určitě nebude!" je proto zcela mimo mísu, protože všechny příklady, které jsem uvedl, směřovaly ne k výkladu, ale k demonstraci vaší nezpůsobilosti učit odborně - češtinářsky - na výši. Vy prostě nejste - jak už jsem konstatoval - schopen naplnit třeba hned první citovaný výstup: "při interpretaci literárního textu ve všech jeho kontextech uplatňuje prohloubené znalosti o struktuře literárního textu, literárních žánrech a literárněvědných termínech", protože jste nečetl Mukařovského, Vodičku nebo práce autorů kostnické školy ad. ad. Kompoziční principy a postupy prostě patří do struktury literárního uměleckého díla, stejně jako mnoho dalších termínů, které jsem uvedl - na tom nic nezměníte.

Shrnuto - nediskutoval jsem s vámi o tom, jestli mnou uvedené praktické příklady lze řešit frontální výukou, ale o tom, že nemáte odborný fundus na kvalitní výuku češtiny a literatury. N E M Á T E. Rozumíte tomu? A to by minimálně gymnaziální žáci po pár hodinách spolehlivě poznali a roznesli vás na kopytech.

Obdivuji samozřejmě vaši logiku - jste schopen dokonce pochopit, že kdyby nebylo státní maturity, nekapaly by mi penízky od Cermatu. To je myslitelský výkon hodný giganta moderní pedagogiky. Ovšem giganta z rodu Monty Pythonova Brianova života - římského přítele jménem Biggus Dickus. Ovšem dovolím si vás upozornit na jeden zásadní logický lapsus - pokud se žáci klepou strachy před centrální maturitou, klepali by se i před ryze školní maturitou, protože bych je přece zkoušel já a požadoval po nich "prohloubené znalosti o struktuře literárního textu". Nu, zapracujte na sobě.

Tajný Učitel řekl(a)...

"1) analýzu a interpretaci básnického textu v "trojím řezu" lyrický subjekt, prostor, čas; jak byste v literárním semináři s žáky rozebíral problematiku výhod a nevýhod časoměrné x sylabotónické prozódie (v kontextu diskusí doby národního obrození či později strukturalismu), 2) jak byste vysvětlil souvislost pravidelné daktylské stopy a absence rýmu s tématem Kainarovy existenciální básně Stříhali dohola malého chlapečka (popřípadě objasnil podstatu a funkci kvantitativního rytmu, jenž je v textu využit) 3) jak byste rozebral vypravěčskou rovinu Kunderova Žertu postavenou na hudební formě velkého ronda obohaceného o numerický - trojkový - kompoziční princip..."

Ježíši. Neexistuje lepší způsob vivisekce umění až do ouplné smrti. Tohle snad, doufám, nebožákům bohemistům rvou do kebulí až na vějšce.

Josef Soukal řekl(a)...

R. Čapek nepředvedl v posledních komentářích nic jiného, než co předváděl doposud - prázdné proklamace, které neobstojí v sebemenším kontaktu s realitou. Chvástá se, že je schopen učit cokoli, pak ovšem není schopen prokázat elementární schopnost orientovat se v učivu. Od argumentů uteče k dalšímu pochybnému tvrzení a samozřejmě k urážkám a nařčením. Plně tím potvrdil každé slovo, které jsem o něm v této diskusi napsal.
Téma Čapkovy výuky považuji tímto za uzavřené. Z diskuse si odnáším poznatek, že nic nemá svoji mez a že R. Čapek dokáže dovést prezentaci sebe sama až do absurdních poloh. Z čistě věcného hlediska je nejkurióznějším projevem jeho myšlení skutečnost, že bezděky uznává to, co jinak vehementně popírá - totiž že k výuce je potřeba oborová znalost. Logický lapsus je evidentně dán tím, že Čapek trpí apriorním odporem ke specializovanému vzdělání. A zřejmě, jak je vidět z jiných souvislostí, i nepotlačitelným odporem k učitelům, kteří s ním nesouhlasí a odmítnou jeho styl komunikace. Proč tím ovšem zatěžuje učitelské weby a mediální prostor vůbec, ví jenom on sám.

Robert Čapek řekl(a)...

Soukale, vy si uzavirejte třeba svůj kurník, já budu považovat otázku své výuky za uzavřenou, až se naplní veřejná didakticka vyzva pana Kostecky. Vy a pan Stanzel se můžete třeba držet za ruce a listovat si Herbartem, je mi to lhostejné. Naštěstí jsem poznal hodně dobrých češtinaru, takže vím,že vaše nabubrele hlouposti pro ně typické nejsou. P.S. Už mám tři školy / zájemce o tu akci, včetně univerzitní evaluace :-D

Josef Soukal řekl(a)...

Otázku své výuky jste uzavřel sám tím, co jste předvedl; popisuji to v předchozím komentáři. Jakoukoli veřejnou prezentací jednotlivých hodin můžete dokázat nanejvýš to, že jste si v určité míře schopen něco dostudovat pro jedno použití. To je ovšem jen první krůček k reálné pedagogické činnosti.

Robert Čapek řekl(a)...

Ne, bylo psáno jasně: tohle Stanzel rve do středoškoláků. To musí být frontální exhibice jako vyšita... A žáci na umření nudou.

Robert Čapek řekl(a)...

Takovým jako vy se říká Pitralon. Už se nevtirejte, Soukale, a nepapouskujte stále dokola stejný nesmysl. Nebudu nic dostudovavat, pracovat ve třídě mají žáci. To zastydlly frontálník vašeho typu nepochopí nikdy.

Josef Soukal řekl(a)...

R. Čapek nepředvedl v posledních komentářích nic jiného, než co předváděl doposud - prázdné proklamace, které neobstojí v sebemenším kontaktu s realitou. Chvástá se, že je schopen učit cokoli, pak ovšem není schopen prokázat elementární schopnost orientovat se v učivu. Od argumentů uteče k dalšímu pochybnému tvrzení a samozřejmě k urážkám a nařčením. Plně tím potvrdil každé slovo, které jsem o něm v této diskusi napsal.
Téma Čapkovy výuky považuji tímto za uzavřené. Z diskuse si odnáším poznatek, že nic nemá svoji mez a že R. Čapek dokáže dovést prezentaci sebe sama až do absurdních poloh. Z čistě věcného hlediska je nejkurióznějším projevem jeho myšlení skutečnost, že bezděky uznává to, co jinak vehementně popírá - totiž že k výuce je potřeba oborová znalost. Logický lapsus je evidentně dán tím, že Čapek trpí apriorním odporem ke specializovanému vzdělání. A zřejmě, jak je vidět z jiných souvislostí, i nepotlačitelným odporem k učitelům, kteří s ním nesouhlasí a odmítnou jeho styl komunikace. Proč tím ovšem zatěžuje učitelské weby a mediální prostor vůbec, ví jenom on sám.

8. října 2019 9:53

Vladimír Stanzel řekl(a)...

TU, budete se divit, ale tohle spadá do gymnaziálního ranku. A není to zas až tak obtížné, filosoficky orientované interpretace kolegy Lippmanna jsou pro žáky náročnějším "soustem". A nejede tady o žádnou vivisekci - takhle se může vyjádřit jen obyčejný nedouk, který při čtení nepřekročil subjektivní hranici líbí x nelíbí. Od gymnazistů se - v souladu s OV RVP G očekává víc.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Moderní didaktik Čapek zjevně trpí malou představivostí a kromě odborného fundusu mu evidentně chybí jakákoliv zkušenost s výukou češtiny na SŚ, potažmo na gymnáziu.

Vezměme si třeba nádhernou báseň jana Skácela - Večer.

Na nebi sbírá se vítr,
zítřejší nachový vítr,
a znova láska,
znova odedávna
zpovzdálí překáží smrti.

Třídu rozdělíte na 3 skupiny, první zadáte analýzu prostoru, druhé času, třetí lyrického subjektu. Skupina si určí, kdo bude výsledek jejich práce přednášet, stanoví se doba potřebná k vypracování analýzy. Pak prezentují, k čemu došli, nad výsledky probíhá řízená diskuse. Všichni mohou dále dostat otázky vztahující se třeba k tématu, jazykovým prostředkům, kompozici, aluzi na antickou filosofii ad. Na základě analýzy je pak text interpertován - pluralitně. Kde je tady frontálka?

Pro přístup RČ je však signifikantní tato věta: "Nebudu nic dostudovavat,". Vychází z mylného předpokladu, že žák na SŠ nepotřebuje, aby učitel byl odborník ve svém oboru (navzdory tomu, že mu bylo ukázáno, jak snadno bez odbornosti pohoří). Navíc - jak by mohl naplnit OV, když by nevěděl, co znamená ten který pojem, s nímž se tam pracuje? Několik podobných dotazů, jako jsem uvedl, nutně žákům ukáže, že o probírané látce učitel neví víc než oni. Jistě, každý z nás se může setkat s dotazem, na který nebude znát ihned odpověď. To je běžné a je přirozné přiznat to a další hodinu získanou informaci přednést. Ale když se to stane pravidlem, budu u žáků za nevzdělaného pitomce. No jo, když holt nebudu nic dostudovávat, patří mi tento cejch právem.

Josef Soukal řekl(a)...

"Ne, bylo psáno jasně: tohle Stanzel rve do středoškoláků. To musí být frontální exhibice jako vyšita... A žáci na umření nudou."
Co kolega učí své žáky, není vaše starost, svou výuku tu nikomu nepředhazuje. Podstatné je, že to učit umí. A celý ten váš komentář má jen zakrýt, že nejste schopen elementárního úkonu - přiřadit konkrétní učivo k vhodnému výstupu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Čapku,

nehodlám se pouštět do výuky oborů, v nichž nejsem odborník; je sice možné, že by češtinář odučil slušně některou látku z dějepisu, silně však pochybuji, že by třebas historik dokázal dlouhodobě dobře učit chemii, o matematice nemluvě. Dřív nebo později by došlo na to, co jasně popsal V. Stanzel: prokazoval by takové mezery ve vědomostech, že by se mu žáci vysmáli. K Stanzelovu příkladu dodám, že za tu dobu, co učím, jsem dostal na gymnáziích dost a dost dotazů, proč je v češtině „les – bez lesa“, a přitom ne taky „pes – bez pesa“. Tady žádná didaktická kouzla nepomůžou, to musíte prostě vědět něco o jerech a Havlíkovu pravidlu. Látka jistě neužitečná. Ale o tom se tady i jinde už taky psalo hodně: vyhoďte z matematiky všechno, co 90 % populace nebude potřebovat, a zůstanou tam čtyři základní početní operace, procenta, zlomky a trojčlenka…
Dále bych vám rád sdělil, že často nosíte didaktické sovy do Athén. Mohu nabídnout řadu svých článků v recenzovaném časopise Český jazyk a literatura již z 80. let, v nichž píšu o základních zásadách a přínosech skupinové práce a pak ji ukazuji na popisu konkrétních jazykových hodin. Už tehdy jsem také jako jeden z mála didaktiků poukázal i na nevýhody frontální výuky, ovšem vyhnat ji ze školy úplně je prostě didaktický nesmysl, to se nezlobte. To jen na okraj, že ne všichni učitelé jsou pitomci zastydlí v minulosti, kteří potřebují obrodit, nebo ještě lépe poslat na pastvu.

Pokud se jedná mnou navrhovanou akci, milerád ji potvrdím, jakmile se vrátím příští rok z Austrálie, kde učím děti krajanů. Od září 2020 budu plně k dispozici, mám ale dvě podmínky: 1) budu učit češtinu, řekněme jednu dvouhodinu literární, jednu dvouhodinu jazykovou – do zeměpisu či fyziky opravdu nepůjdu; 2) bude se jednat buď o 2. stupeň, nebo o střední školu. Učil jsem sice i prvňáčky a druháky na ZŠ, ale většinu času jsem strávil mezi staršími žáky. A didaktiku věku 11–18 let ovládám podstatně lépe než didaktiku 1. stupně. Koneckonců očař asi taky nepůjde operovat žlučník, že. Kdybych byl hodně zlomyslný, vzal bych vás za slovo a nechal vás učit něco z gymnaziální jazykové látky 4. ročníku, ale to už by fér nebylo.

Na závěr ještě poznamenám, že po přečtení vašeho dnešního článku na České škole, v němž posíláte kolegyni Z. Růžičkovou pást ovce, velmi lituji, že jsem tuhle nabídku učinil. Necouvám z ní jen proto, že si umím představit, co byste o mně začal psát. Pan Wagner má na mě osobní mail, má mé svolení vám ho poskytnout; pokud se na jaře 2020 ozvete, budu připraven spolupracovat při přípravě. Ironické poznámky o tom, kam bude mířit kamera, si laskavě odpusťte. To je věc kameramana, nikoli učitele.

Josef Soukal řekl(a)...

"V každém případě jste ukázal, jakými nesmysly byste realizoval očekávané výstupy. Já na tom zapracuji a použiji své vlastní řešení pro své didaktické účely."
Jinými slovy můžeme očekávat, že zadání typu interpretace básně napasuje na "rozliší umělecký text od neuměleckého, nalezne jevy, které činí text uměleckým"? To je samozřejmě také možné. Jen by mě zajímalo, zda - zůstaneme-li u toho, co Čapek snad učil - v geografii pro téma Obyvatelstvo Afriky primárně zvolil třeba výstup "rozeznává a používá hlavní druhy map a atlasů".
Zdá se, že Čapek už přidělení konkrétního výstupu k češtinářským námětům nepožaduje (těm mým se samozřejmě vyhnul, nenechá si přece vetřít, že by měl prokázat soustavnější výukovou činnost v několika rovinách, když o nich vůbec nic neví). Šach mat se změnil ve zlostné odhození šachovnice a další plivání na protihráče, protože mu přesně neprozradil, jak se tahá s figurami.

Robert Čapek řekl(a)...

Soukal musí mít poslední slovo, i když pořád prezvykuje stejný nesmysl. Nejhorší bohemista je viditelně hysterický megaloman.

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Kostecko, kam poslat učitelku, která nazývá své žáky hlupáky? Myslím, že ovce to říkají až moc slušně. K našemu duelu ještě přesnější podmínky navrhnu. Září je myslím dobrý měsíc, skoro tak dobrý jako červen. Co a jak budeme učit, se ještě dohodneme. Budu respektovat čj, dějepis možná stojí za úvahu, aby každý z nás kapku vystoupil ze své komfortní zóny. Pošlu vám mou představu a dovolím si i navrhnout školy. Zájemci o pořádání tě akce jsou. Já jsem počítal s 2.stupnem. Nevadilo by mě ani stredoskolaci. Možná vás potěší, že se mnozí učitelé ozvali, že se na akci velmi těší a objevily se na vás i slova chvály. Sám se těším a jsem zvědavý, kam nás to zavede. P.S.Nikdy jsem netvrdil, že objevují Ameriku. Dnes a denně vidím, že mnozí učitelé neví, kde leží...

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Jak nazvat jedince, který soustavně překrucuje smysl řečeného? A kam ho poslat?
Hysterický megalomam zatím kromě hysterie a megalomanství předvedl už jen to, jak dobře umí urážet ostatní. Až se k výuce doučí něco z toho, co češtináři dávno umí, možná mu dojde, jaké nesmysly zde tvrdil a objeví Ameriku. Že by to to dokázal veřejně přiznat, to je samozřejmě nemožné, zhroutil by se jeho megamegalosvět. Ledaže by si myslel, že pro ostatní objevuje Ameriku, jako se domnívá doposud:

Chvástá se, že je schopen učit cokoli, pak ovšem není schopen prokázat elementární schopnost orientovat se v učivu. Od argumentů uteče k dalšímu pochybnému tvrzení a samozřejmě k urážkám a nařčením. Plně tím potvrdil každé slovo, které jsem o něm v této diskusi napsal.
(...)
Z čistě věcného hlediska je nejkurióznějším projevem jeho myšlení skutečnost, že bezděky uznává to, co jinak vehementně popírá - totiž že k výuce je potřeba oborová znalost.

Josef Soukal řekl(a)...

Trochu mne pozlobila myš, proto až napočtvrté...

Eva Adamová řekl(a)...

"Já jsem počítal s 2.stupnem."

Ale ne!!! Že by se sám velký Guru Čapek necítil býti dostatečně erudovaným k výuce českého jazyka na gymnáziu? Tak to fakt čumím, protože difúzi ve fyzice zvládl tento všeuměl exkluzivně, tedy podle sebe.

"Naštěstí jsem poznal hodně dobrých češtinaru .."

Neee!!! Já myslela, že dobrý učitel je podle Čapkových vyjádření něco jako Yetti. A on, že prý zná HOOODNĚ dobrých češtinářů!!! No tak to musíme mít učitelů všech aprobací určitě MOOOC!!! Ale oni to budou nejspíše jen absolventi školení Líný učitel.

Josef Soukal řekl(a)...

Přes všechno to, co zde R. Čapek představuje, si V ZÁJMU ŽÁKŮ přeju, aby svoji výuku dokázal pojmout nikoli jako exhibici, ale jako příležitost ukázat to, co je v něm lepšího.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Dobrá, pane Čapku,
v zásadě přijímám, jen s tím, že čeština je předmět o třech rovnocenných složkách, literatuře, jazyku a slohu; alespoň jedna z (dvou)hodin by tedy měla být neliterární. S dějepisem souhlasím, literární historie vyžaduje od češtináře jeho slušnou znalost. Navrhuji ½ na ½ výuku na 2. stupni a na gymnáziu, klidně i více než jen v jednom dni. Časem to rád rozšířím na SOŠ nebo SOU, protože vím od kolegů, že tam je situace místy opravdu tristní a motivování žáků neobyčejně obtížné.
Od klokanů se vracím počátkem srpna a hned odjíždím s rodinou na dovolenou, dovolím si tudíž požádat až o druhou polovinu září. Budu pracovat už jen na půl úvazku, takže časové možnosti tu budou. Co přesně učit a kdo a jak vybere témata, tedy ještě upřesníme.
Pane Wagnere, pro jistotu ještě jednou schvaluji, abyste panu Čapkovi sdělil na vyžádání moji e-mailovou adresu.

Robert Čapek řekl(a)...

Pane Kostečko, to zní rozumně.
Ještě upřesním svou hrubou představu.
1. den, nějaká ZŠ, třída A : ČJ (1 hodina já, 1 hodina vy), třída B: dějepis (1 hodina já, 1 hodina vy) ... evaluace u obou tříd.
2 . den, nějaká SŠ, třída C: ČJ (1 hodina já, 1 hodina vy), třída D: dějepis (1 hodina já, 1 druhá vy) ... evaluace u obou tříd.
Samozřejmě ne nutně v tomto pořadí.
Já už mám termínové září celkem plné, ale mám prozatím volný říjen 5. - 7. Pokud Vám to výhledově vyhovuje, nechám si ty tři dny volné.
Myslím, že váš mail mám, tedy pokud začíná "k" a končí "z" a včetně zavináče obsahuje 18 znaků.Pokud ne, přeptám se pana W.

Jiří Kostečka řekl(a)...

V pořádku, to zní dobře.

Já svůj přesný rozvrh samozřejmě ještě neznám; bude se na škole, kam jdu učit, tvořit před prázdninami 2020, ale určitě se domluvíme. První říjnový týden mně zcela vyhovuje.

Byl bych upřímně rád, kdyby se z toho primárně vyvinul duel metod, nikoli srážka lidí, a kdyby tak výstupy z akce mohly obohatit i další učitele.

Uvádíte velmi pravděpodobně můj mail na Asociaci češtinářů; ten je na webu ASČ veřejně dostupný (viz "Kontaky na ASČ), takže pište klidně tam, stahuji si asociační poštu nejméně třikrát týdně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vážení, pochopila jsem.
Určité typy potřebují ke svému zvýšení ega podobné debaty.Asi jako vitamíny, jiné doplňky stravy. Když prolítnete mediální prezentace jistého nejmenovaného odborníka, je vám jasné, že on to prostě potřebuje. Docházejí mu náměty a myšlenky a tady sbírá ,co potřebuje, jsa již vyšťaven ze všech možných modernizačních tentononc.Tomu nic nevysvětlíte. On tu není kvůli vysvětlování.

Eva Adamová řekl(a)...

"Byl bych upřímně rád, kdyby se z toho primárně vyvinul duel metod, nikoli srážka lidí ..."

Mám pane Kostečko obavy, že z toho bude spíše ta srážka lidí. Přečtěte si na Čapkově blogu jeho článek o mentorování na škole ve Zruči nad Sázavou a článek o hodnocení jedné malotřídky a budete mít v problému jasno.

Okomentovat