12.10.19

Zuzana Hronová: Stát na školky doteď kašlal, protože se neozývaly, říká šéf Pedagogické komory

Více než pětistovka ředitelek a ředitelů mateřských škol protestuje proti dlouhodobému přehlížení a podfinancovávání školek. Upozorňují na nízké platy učitelek i ředitelek či na přeplněné třídy. Vadí jim také, že zatímco na dětské skupiny jdou miliardy, školky více peněz nedostanou. Prezident Pedagogické komory, z.s., Radek Sárközi vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz, co stojí za nynější krizí.

Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

Protestující ředitelky mateřských škol také poukazují na to, že dětské skupiny navštěvuje něco přes 14 tisíc dětí do tří let a jdou tam z ministerstva práce a sociálních věcí miliardy, zatímco v mateřských školách je těchto dětí do tří let 45 tisíc a ministerstvo školství je opomíjí. Jak je to podle vás možné?

Dětské skupiny jsou v gesci ministerstva práce a sociálních věcí, mateřské školy pod ministerstvem školství. Dětské skupiny jsou financované z evropských fondů, ale to přestane a nově bude vše hrazeno ze státního rozpočtu. Kvůli tomu se nyní novelizuje zákon o dětských skupinách.

Problém je, že tam jsou stejně staré děti. Přitom dětské skupiny mají mnohem lepší podmínky než mateřské školy. Na výjimku může být ve školce až 28 dětí na jednu učitelku, zatímco v dětské skupině musí být od třinácti dětí výše už tři dospělé osoby. Za dětské skupiny se hodně lobbuje, ale zapomíná se, že mnohem více dvouletých dětí je ve školkách. Stát tak nedokáže zajistit těmto malým dětem stejné podmínky, je to nesystémové.

Co by se tedy mělo stát?

Zástupci obou resortů by si měli sednout k jednomu stolu a dohodnout se, že o děti do tří let budou pečovat jednotně, ať už jsou v dětské skupině, nebo mateřské školce. To jsem navrhoval premiérovi Andreji Babišovi už před rokem, když jsem s ním jednal. A stejně tak i ministryni Janě Maláčové a ministru Robertu Plagovi. Bohužel marně. Stát by měl na dvouleté dítě posílat stejně peněz, bez rozdílu, jakou instituci navštěvuje. Dětská skupina navíc může vybírat školné v řádu tisíců korun měsíčně, mateřská škola jen několik stokorun.

Stát přispívá na provoz dětské skupiny, i když je to třeba soukromý subjekt?

Je jedno, kdo je zřizovatel - může to být soukromý podnikatel, obec, firma, neziskovka…


Žádné komentáře:

Okomentovat