6.10.19

Zuzana Hronová: Šikana na českých školách má rozměry epidemie. Zažil ji každý čtvrtý žák

Jen dvě třetiny českých žáků chodí do školy rády. Je to nejméně ze všech zemí zapojených do mezinárodního srovnání. Kromě samotné podoby výuky to podle odborníků souvisí i s mírou šikany, která na tuzemských školách patří k nejvyšším v Evropě.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Z odpovědí na dílčí položku "Do školy chodím rád/a" vyplynulo, že čeští žáci chodí do školy nejméně rádi ze všech zemí zapojených do šetření - souhlas s ní vyjádřilo jen 68 procent českých žáků, přitom mezinárodní průměr je 86 procent žáků. Tato čísla dávají sociologové i psychologové do souvislosti s další nelichotivou statistikou - míra šikany na českých školách patří k největším v Evropě.

Ve výzkumu PISA 2015 zkušenost s šikanou uvedlo 25 procent českých žáků, přičemž průměr zemí OECD činí necelých 19 procent. Před Českem figuruje z evropských zemí už jen Rusko a Lotyšsko. Jedná se o výsledky dotazníku, jenž zkoumal u patnáctiletých dětí tzv. well-being, zjednodušeně stav převažující tělesné, duševní a společenské pohody. Výzkum zjišťoval motivovanost studentů, úzkost ve škole, vztahy s vrstevníky a učiteli, šikanu, pocit sounáležitosti se školním kolektivem, podporu rodičů či trávení volného času.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Šikana na českých školách má rozměry epidemie.

Pytlici docela nedávno někde četli o podstatně vyšším počtu zasažených dětí.
Ale to není podstatné. I kdyby to mělo být jen pár případů, je to špatně.
Možná nějaký nově zmutovaný kmen viru a nízká proočkovanost žactva. Vědí vůbec rodiče, že by se o to měli zajímat? A co na to rodiče těch infikovaných dětí? Činí nějaká opatření? Už jim to vůbec někdo řekl?
V případě vysoké virulence se u až tak rozsáhlých epidemií osvědčuje karanténa.
Důsledná karanténa.

E.Kocourek řekl(a)...

Pokud se používá vymezení šikany, že (stručně řečeno) šikana je úplně všechno, pak veškeré zkoumání a řešení šikany je ztráta času. ////

Výzkum zjišťoval motivovanost studentů, úzkost ve škole, vztahy s vrstevníky a učiteli, šikanu, pocit sounáležitosti se školním kolektivem ...

Takový "výzkum" může být zajímavý, ale nemůže z něj nic rozumného vyplývat. Frantík cítí ve škole úzkost, protože se neučí a fláká? Pepíček má mizerné vztahy s vrstevníky? Maruška necítí sounáležitost? No a co má bejt?!?! ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Škola je zcela bezbranná. už toho mám plné zuby. aby pořád někdo něco házel na školu.
letos mám jednu hodinu prvňáků na hudebku. je jich tam 26- Jsou schopní se při kdejaké příležitosti neustále navzájem okopávat a mlátit. Holčičky i kluci. naprosto nechápu, kde se to v nich bere. Ta permanentní agresivita. S největší pravděpodobností vidím příčinu v nevychovanosti v rodině a v tom, že ve škole a školce už se na dítě ani nesmíte hnusně podívat. Čímž milánkové nabývají dojmu, že jim všechno projde.

Okomentovat