18.10.19

Zuzana Hronová: Ať péči o nejmenší přeberou jesle, říká Maláčová po jednání s ředitelkami mateřinek

Po jednání s premiérem Andrejem Babišem se zástupkyně mateřských škol setkaly také s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, aby s ní prodiskutovaly nerovné podmínky pro dvouleté děti v dětských skupinách a ve školkách. Podle ředitelek by bylo ideální, kdyby se tyto dvě instituce nepřekrývaly, ale spíše na sebe navazovaly.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Ředitelky věří, že po jednání s ministryní Maláčovou se rýsuje možné řešení, jež by mohlo přinést zlepšení pro obě strany. Účastníci se dohodli, že by bylo ideální, kdyby dětské skupiny fungovaly výhradně jako péče pro děti do tří let a mateřské školy by na ně navazovaly vzděláváním od tří let. "Dětské skupiny umí malé děti výborně připravit na docházku do školky. Navíc je pro ně mnohem lepší, když chodí do kolektivu, kde jich je šest, a ne až 28," popisuje Toflová.

Jak vysvětluje, z deseti hodin jsou ve školce často jen 2,5 hodiny dvě učitelky na třídu, kdy se překrývají na dobu vycházky a oběda. Zbývajících 7,5 hodiny hlídá učitelka sama až 28 dětí ve třídě. Z toho mohou být až čtyři "dvouleťáci". Popřípadě může být plná třída těchto "dvouleťáků", a to až do patnácti jedinců, které má na starosti jediná učitelka. "To vám pak visí po rukách, po nohách a je to opravdu náročné," líčí ředitelka frýdecko-místecké školky. Oproti tomu v dětské skupině jsou na dvanáct dětí vždy dvě chůvy.


Žádné komentáře:

Okomentovat