5.10.19

Ze sociálních sítí: Mezinárodní den učitelů

Petr Fiala komentoval na sociální síti Facebook Mezinárodní den učitelů: "Jsem stále na pochybách, jestli je co slavit. Každopádně to dnes vezmu ze dvou pohledů - veřejnost x učitelé."
Celý komentář:

5. 10. – Mezinárodní den učitelů – po včerejší diskuzi v TV, jsem se rozhodl, že se trochu rozepíšu. Sice je to až zítra, ale zítra budu dělat doma pilně přípravy na další týden :D :D (sory za spam) :)
Hned ze začátku pro hejtry: Já vím, že nemám papír z vysoký a nemám se k tomu co vyjadřovat, ale odučil jsem víc než vy dohromady…
Jsem stále na pochybách, jestli je co slavit. Každopádně to dnes vezmu ze dvou pohledů - veřejnost x učitelé.
Z pohledu veřejnosti –
1. „Pro učitele 15 procent navíc, tvrdí odbory i zaměstnavatelé.“; „Vícerychlostní zvyšování platů. Učitelé by i příští rok mohli dostat přidáno víc než jiní státní zaměstnanci“ – myslím si, že dva nadpisy z Blesku a ČT24 stačí. Jasně, do školství ty peníze jdou, za což asi můžeme být všichni rádi, protože je to základ růstu vzdělanosti a později i ekonomiky ČR.
2. „Učitelé mají stále volno a prázdniny.“
„Co by také učitelé dělali v práci, když tam nejsou děti.“
3. „Končí ve 12 a jdou domů.“
4. „Proč si musím brát doučování, však od toho jsou učitelé ve škole!“
Po 8 letech ve školství si dovolím říct, jak to vidím já.
Z pohledu učitele –
Ad 1. - Není všechno zlato, co se třpytí. Do školy od zřizovatelů přijde stěží 9%. Ale to už se v médiích moc neřeší. Ředitelé nemají možnost odměnit učitelé, kteří dělají i nad rámec. Jasně, jsou dobří a špatní učitelé. Výkonnost je rozdílná. Ale řekněte mi obor, ve kterém to tak není?????!! Každopádně si nemyslím, že peníze jsou jediný problém.
Ad. 2 – Volno x prázdniny x dovolená x ředitelské volno x samostudium – myslím si, že málo kdo z lidí, kteří nepůsobí ve školství, vám vysvětlí jaký je rozdíl. Zkuste to :P Kde začít? Ano máme více dní dovolené než ostatní zaměstnanci. I když v dnešní době se již najdou zaměstnavatelé, kteří nabízí 6 týdnů dovolené + další benefity. My máme 40 dní dovolené. Toť vše. Další věc. Tu dovolenou si nemůžeme vybrat v okamžik, když chceme jet na dovolenou s rodinou v září, abychom ušetřili. Nikde jinde v sektorech to není. Použil bych termín „Přikázaná dovolená.“ Ředitelské volno – je volno pro žáky, ne pro nás… Prázdniny – už jsme si řekli, že my čerpáme řádnou „přikázanou“ dovolenou. K tomu všemu máme ještě 12 dní tzv. samostudia. Které se většinou čerpá při těch ředitelských volnech, ale nemusí být celé vyčerpáno ředitelem, na rozdíl od dovolené.
„Co by také učitelé dělali v práci, když tam nejsou děti.“ Osobní zkušenost – jsem koordinátor ICT – nedokážu odučit nadúvazek a ještě k tomu se starat o PC všech učitelů, žáků, wi-fi síť atd. Na co to má dopad? Jasně… na výuku. Takže ty dny ředitele školy využívám na to, abych dodělal všechny tyhle potřebné věci.
Ad. 3 - „Končí ve 12 a jdou domů.“ – hehe…. Sory jako :D Od doby co učím matematiku, si neumím představit, že přijdu do hodiny nepřipravený, bez nějaké zvláštní aktivity. Ty žáci očekávají v hodinách MAT, ČJL, ANJ, NJ, atd. že se něco naučí a i to vyžadují. Takže bez příprav to nejde. Nemluvím o opravách testů, čtvrtletních prací a slohovek. Dokážete si představit, že máte 3 třídy na češtinu a na konci čtvrtletí/pololetí opravujte 90 slohovek nebo čtvrtletních prací! Já osobně bych se z toho zbláznil. Neskutečný obdiv. K tomu si představte, že jste třídní a na konci řešíte vysvědčení, ostatní předměty co učíte a během toho všeho nejrůznější výmluvy z omluvenek a problémy jednotlivých žáků. Jasné, jsou předměty, které nevyžadují takovou přípravu. Učím i informatiku, kde přípravy doma nedělám, stíhám je ve škole, ale většina učí nějaký předmět, kde to potřeba je.
Ad. 4 - „Proč si musím brát doučování, však od toho jsou učitelé ve škole!“ – „easy business“ – inkluze, 30 dětí ve škole, nedostatek učitelů, individuální přístup téměř nemožný, atd. To je jen dopad všech těch hrrrr akcí ve vládě. Každopádně co jsem tak slyšel, ono to jako dřív nebylo nic neobvyklého chodit na doučování. Takže tohle je jen slabé téma dle mého.
No prostě.
Shrnul bych to tak, že je super, že do školství teď teče více peněz. Byl bych radši, kdyby média vždy ukázala A i B. To se ovšem asi nepovede. Je potřeba nalákat nové učitelé do školství, bohužel tohle se mělo stát tak před 15 lety. Možná bychom teď byli někde jinde a ne v informatice ve výuce wordu a powerpointu. Nevyjádřil jsem se k dalším problémům, které ve škole jsou – peníze pro nepedagogy, nekvalifikovaní učitelé, podrobná inkluze, velké třídy, peníze na počet, redukce RVP!, VYBAVENÍ!!!, atd. Prostě jen doufám, že se to do nějaké doby změní a jsem rád, že to mohu vidět i z té učitelské pozice. Ano, jsem rád, že toho volna je tolik, ale nedokážu si představit úmrtnost, kdyby nebylo. :)
Pokud jste to dočetli až sem, budu rád za koment a sdílení! :) Máte můj obdiv.
#Worldteachersday #teachers #school #czechrepublic Pedagogická komora, zapsaný spolek

Žádné komentáře:

Okomentovat