15.10.19

Ze sociálních sítí: Jak by se mohlo školství změnit

Senátor Mikuláš Bek propaguje na sociální síti Facebook nový web: "Nad školstvím se často naříká, učitelé jsou prý špatní. Tohle umí říct každý, stejně jako kritizovat české školství. Proto jsme se s hnutím Starostové a nezávislí rozhodli místo kritizování navrhnout, jak by se mohlo školství změnit. Přinášíme celou řadu jasných a proveditelných návrhů, které zajistí, aby české školství přestalo vypadat jako pohrobek socialismu a odpovídalo potřebám 21. století."
Celý komentář:

Nad školstvím se často naříká, učitelé jsou prý špatní. Tohle umí říct každý, stejně jako kritizovat české školství. Proto jsme se s hnutím Starostové a nezávislí rozhodli místo kritizování navrhnout, jak by se mohlo školství změnit. Přinášíme celou řadu jasných a proveditelných návrhů, které zajistí, aby české školství přestalo vypadat jako pohrobek socialismu a odpovídalo potřebám 21. století. Všechno najdete na našem novém webu, který jsme právě spustili ➡️ www.moderniskolstvi.cz/.

33 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"...aby české školství přestalo vypadat jako pohrobek socialismu a odpovídalo potřebám 21. století."

S tím, jak naše školství v současnosti vypadá, má socialismus, který u nás trval čtyřicet let, pramálo společného. Vždyt už máme třicet po sametové revoluci!!! Změn ve školství proběhlo něúrekom, a bídný stav, ve kterém se školství nachází, je způsoben právě těmito většinou naprosto nekoncepčními a nepromyšlenými změnami.

Radek Sárközi řekl(a)...

Urazit 150 000 voličů z řad učitelů není právě dobrý začátek kampaně...

krtek řekl(a)...

Jen blbněte.
"Švédský stůl v podobě volby předmětů" - a kdo a jak bude sestavovat rozvrhy?
"Na půl roku tvůrčí volno" - a co po půl roce, co s úvazky?
A v podstatě to není program, ale výkřiky, hesla, zkratky. A to vypadal STAN celkem sympaticky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

dobrý začátek kampaně

Vidina udržitelného volebního zisku orientací na od maturit osvobozené prvovoliče může vést k nemalému rozčarování. Možná si měli nezávislí starostové uvědomit, že volby probíhají až v pátek odpoledne a pak v sobotu dopoledne. Dost nevhodný čas pro vyjadřování názoru...

L.snirch řekl(a)...

Ty "změny" nevymyslelo 150 000 učitelů, proč by se měli urazit? Jde to nějak vysvětlit? Možná se mám urazit a nedošlo mi to.
Zrušení státních maturit by přivítali více učitelé (asi ne všichni) než prvovoliči.
Protože pak se mohlo začít smysluplně učit - jinak na gymnáziu, jinak na obchodce, jinak na učňáku s maturitou.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu, neurážejte prosím učitele, kteří dokážou učit smysluplně i bez populistického, nerealistického a nerealizovatelného programu, .

L.snirch řekl(a)...

Já psal o naplňování odborných ŠVP na základě různých RVP, ne o učitelích, jak jste neráčil čert ví proč pochopit.

Jiri Janecek řekl(a)...

" aby české školství přestalo vypadat jako pohrobek socialismu a odpovídalo potřebám 21. století"

To mi nepřijde jako něco kvalitativně moc jiného, něž když si o školy a učitele otírá hubu Kartous a podobní falúti...

----

Jinak je k tomu web, kde jsou prázdná hesla a něco více - vesměs jiná prázdná hesla. Třeba (ZŠ):

"Stanoví se úroveň „základního vzdělávání“ - co do vědomostí i dovedností." - to jako není? Uznávám, že stávájící RVP jsou formalistické bláboly, bez časového ukotvení navíc strašně nebezpečné, ale stanoveno to snad je...

"Ve vlnách se bude testovat úroveň kompetencí žáků." - to se neděje? Co jsou přijímačky a maturity?

"Povinně se žáci budou učit jen 1 cizí jazyk, mají ale možnost učit se i dva." - ano, dva jazyky jsou kravina... Co dělali TOP09/STAN, když se to zavádělo? Vím, že to bylo vyhláškou, ale nějakou interpelaci z té doby by Gazdík vyhrabat mohl.

"Zavedou se „školní autobusy“." - nevím, jak je to v Praze nebo v Suché Lozi, ale obce obvykle jednají s kraji, aby přizpůsobili jízdní řády potřebám škol. A v tomto je dnes situace asi tak 6x lepší, než byla před 15 lety.
Mimochodem, ukažte mi někoho s D-čkem, kdo půjde na tři hodiny denně rozvážet fakany za plat školníka... Co bude dělat ten člověk mezi osmou a dvanáctou hodinou? Jinak obnovování oprávnění na autobus stojí nějakých 50 kKč co dva roky...

"Zruší se 9. ročník ZŠ jako nadbytečný - dlouhodobě se ukazuje, že je jen jakýmsi „čekacím“ ročníkem." - Jo, proč ne... Pokud se zruší i 4 projektové týdny do roka a všechny předměty posilující kritické myšlení, je možné, že se se vrátíme do roku 1990. Nic lepšího by naše školství asi potkat nemohlo... Akorát aby pak nepřipadal někomu zbytečný a čekací osmý ročník..

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Šnirchu, není to poprvé, kdy vyjádříte něco, co nechcete. Zkuste se nevymlouvat.

L.snirch řekl(a)...

Jinak na gymnáziu, jinak ... ty normalizované maturity toto nedovolují.
Píšu srozumitelně. Vymlouvat se nemám proč.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pokud se vám zdá, že program pro školství Hnutí STAN připomíná články lidí z Eduinu, pak vězte, že je jeho autorem Bohumil Kartous z Eduinu - stál v čele při tiskové konferenci STAN, kde byl tento program poprvé představen, vedle Gazdíka a Beka...

Eva Adamová řekl(a)...

"Zruší se 9. ročník ZŠ jako nadbytečný ..."

Tak to bychom ale museli přenést minimálně jeden rok povinné školní docházky na střední školy, jinak by se nám totiž po ulicích poflakovala čtrnáctiletá děcka, která už do školy nemusí a do práce nemohou.

A vzhledem k tomu, že pořád planě kydá o nutnosti prodloužení všeobecného vzdělávání, mi zrušení devítky přijde jako naprostá blbina.

A to, že se něčemu takovému propůjčil Gazdík už mi ani nepřijde divné, ale bývalý rektor univerzity?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zrušení státních maturit by přivítali více učitelé...
Protože pak se mohlo začít smysluplně učit


Pytlikům si docela nedávno stěžovali tělocvikáři, že by tuze rádi smysluplně učili vrh koulí a spor předpažmo vzad, ale skrzevá ty zpropadené státní maturity nemohou, prostěěě.
A to už ale pytliky doopravdy začíná přestávat bavit. Jestli to takhle půjde dál, mají pytlici oprávněnou obavu, že jim ty maturity zhatí i jejich oblíbené binární horory a stříhání tabulek ve spredšítu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zruší se 9. ročník ZŠ jako nadbytečný

To je ovšem báječné, toto...
Je-li pravidlem, že poslední ročník je nadbytečný vždy, tak se následně zruší ročník osmý, a tak dále, až budou v souladu s vizí pytliků postupně zrušeny všechny ročníky.
Jen tak dál. Jen tak dál...

Josef Soukal řekl(a)...

Učitele, kteří nedokáží učit smysluplně kvůli maturitě, jež je z poloviny ze základoškolského učiva, mohu jen litovat.

Petr řekl(a)...

Učitelé, které osobně uráží, kdykoli kdokoli podotkne, že naše školství možná není úplně up to date, budou mít pravděpodobně vážný problém se svým sebevědomím. Žádný div, že přesně tyto osobnostní typy se tak rády klaní modlám typu státní maturita...

Unknown řekl(a)...

150 000 disciplinovaných voličů je velké lákadlo pro stranu, která prošla při posledních volbách do sněmovny bez kusu trenýrek na zadku.. Navléknout těmto voličům na háček jako návnadu takové "veličiny" jako je Gazdík, Bek a Bob, jeví se mi poněkud opovážlivě kozlozahradnické.

Josef Soukal řekl(a)...

O státní maturitě se nejčastěji a nehloupěji vyjadřují ti, kteří by možná nedokázali ani správně vyplnit třídnici. Každopádně je nad jejich možnosti porozumět obsahu komentářů.

Ivo Mádr řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Petr řekl(a)...

Jo, já zapomněl... třídnice, Velká Věc, chápu, že někde tam asi končí vaše myšlenkové horizonty... pak se nedivte lidem, že vás pokládají za ubožáky

Ivo Mádr řekl(a)...

*Stanoví se úroveň „základního vzdělávání“ - co do vědomostí i dovedností.
*Ve vlnách se bude testovat úroveň kompetencí žáků.
*Povinně se žáci budou učit jen 1 cizí jazyk, mají ale možnost učit se i dva.
*Zavedou se „školní autobusy“.
*Zruší se 9. ročník ZŠ jako nadbytečný - dlouhodobě se ukazuje, že je jen jakýmsi „čekacím“
ročníkem.

A že se nikdo neobtěžoval mrknout na "slavné" RVP - tam najdou pánové a dámy ze STAN jisté kompetence a výstupy
Slovo "testovat" je v jistých aktivistických kruzích neziskovek ZAKÁZÁNO!!
Jeden cizí jazyk? Na základě jaké smlouvy v rámci EU došlo k zavedení povinného druhého cizího jazyka? Lisabonská smlouva?
A ty školní autobusy budou jaké barvy? Oranžové? A budou zdarma?
Zrušení deváté třídy je fakt super, paní Adamová má pravdu. Budou se nám tady poflakovat čtrnáctileté děti. Pracovat ještě nemůžou, studovat nemusí.

Ivo Mádr řekl(a)...

Ubožáci byli odjakživa anonymové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

třídnice, Velká Věc

No jistěěě! Třídnicí vše začíná a třídnicí vše končí.
To ví přece každý fízl, který udává lidi, protože se mu znelíbili.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zrušení státních maturit by přivítali více učitelé...
Protože pak se mohlo začít smysluplně učit


Když o tom ale pytlici přemýšlejí tak nějak ustavičněji, není to zase až tak moc od věci. Klidně by ale vypustili to "začít smysluplně". Úplně by pro začátek stačilo:
"Protože pak by se mohlo učit"
Pytlikům odpadá doopravdy nemálo vyučovacích hodin pro všechno to maturování, přijímačkování, testování, dotazníkování, soutěžování, exkurzování, projektování a zkompetentňování vůbec.

Josef Soukal řekl(a)...

To, co si myslí jedinci Petrova typu, je pro učitele naprosto nepodstatné.

Datel řekl(a)...

Ten Petr, co je zač? Je tak chytrý.

Milan Randák řekl(a)...

Asi nějaký tajemný. Nebo tajemník. Možná. Možná i bývalý...

Nicka Pytlik řekl(a)...

vězte, že je jeho autorem Bohumil Kartous

Je jen otázka času, než začnou odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří difundovat do politiky zjevněji. Moci se moci domoci a opájet se jí dosytosti. O to jde především v té dnešní překotně se měnící postkompetenční době.
Pokud si pytlici vzpomínají, mihli se bobíci krátce v pěti procentech pro vzdělání, než si ta děvčata a chlapci uvědomili, že výnosnější bude, když se někam vetřou. U Pirátů se zadařilo, protože tam je vysoký stupeň souznění s čímkoli, co je jiné než cokoli jiného.
Pokud tu vzniká pocit, že předchozí formulace jinakosti je jen obtížně srozumitelná, pak je ta formulace pochopena správně. Obecně se zhola a vesměs nerozumí tomu, o čem se mluví, totiž. Toť moderní školská politika v krystalicky čisté podobě napříč, podél i skrz politickým spektrem.

Valikova řekl(a)...

Pytlících konečně prohlédli😁

Valikova řekl(a)...

Přátelé, pár rozumných návrhu tam je, ač to psal asi Kartous. Maturity minimalizovat, sabatikl...urážet školství, zmítané politickými změnami, ovšem nemuseli. Není pohrobkem socialismu, nýbrž obětí byrokratismu a dotací.😁

poste.restante řekl(a)...

I slepé kuře...

krtek řekl(a)...

Půlroční sabatikl je podle Vás rozumný návrh? No, já nevím. Minimalizace maturity znamenající návrat do dob, kdy se na některých školách rozdala za pravidelné školné, ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

pár rozumných návrhu tam je

Pytlikům kdysi při jejich službě v armádě kydli na talíř ukrutnou šlichtu.
Pytlici si přesto při té svojí nátuře libovali, že pár chutných soust tam našli.

Okomentovat