8.10.19

Veronika Rodriguez: Poruchy učení? Může za ně i špinavý vzduch, zjistili lékaři

Každé sezení u psychiatra skončilo podobně: ordinaci musela navštívit uklízečka. Osmiletý Honza totiž zvládl převrátit místnost doslova naruby. Rozházet všechny letáky, pomalovat stohy papírů a použít všechny hračky. Hyperaktivních dětí, jako je Honza, přibývá. Podle střízlivých odhadů dětských psychiatrů se s poruchou potýká každý desátý školák. Další děti trpí mentální retardací či neurotickými vadami.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Konkrétně: zatímco u školáků z jihočeských Prachatic lékaři zjistili nějakou poruchu neuropsychického vývoje zhruba ve třinácti procentech případů, jejich vrstevníci z Teplic na tom byli dvakrát hůř. „Poruchy učení a chování se v této oblasti projevily u celých 27 procent těchto dětí,“ přiblížil odborník. Průzkum se přitom týkal školáků druhých, čtvrtých, sedmých a osmých tříd.


3 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Budou nekdy lekari zjistovat, jestli se na nejakych psychickych poruchach nepodepisuje treba zpusob vychovy?

Maji Prachatice a Teplice srovnatelny pocet obyvatel, detskych psychologu, zivotni uroven, vzdelanostni strukturu a obdobny styl zivota?

Je to v Usti stejne jak v Teplicich a v Susici jako v Prachaticich? A jak je na tom ValMez?

Eva Adamová řekl(a)...

"Lékaři si přitom nyní všimli zajímavé souvislosti: čím špinavější je region, ve kterém děti žijí, tím víc neurovývojových vad se u nich projevuje. „Například poruchy učení a chování byly v daleko větší míře zjištěny u dětí žijících v pánevních okresech severních Čech,“


Ono je dnes prvního apríla?

Mám obavy, že příčiny jsou úplně někde jinde než ve špinavém vzduchu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak to je gól. Na téma znečištění ovzduší a dalších ekologických jevů jako vlivu na prenatální a postnatální život, výskyt vrozených vývojových vad a pod. se zaměřil můj vedoucí diplomky, Mudr. Gutwirth a jeho paní Jitka. O svých výzkume nám pravidelně vyprávěl v hodinách dětského lékařství. A dneska někdo objeví Ameriku. proboha.

Okomentovat