6.10.19

Václav Vohlídal, Anna Macků: Nízký plat, nejistota zaměstnání. Nová vyhláška chce zlepšit situaci asistentů pedagogů v Česku

Ve třídě fungují jako další autorita, starší bratr nebo pomocná ruka. Pomáhají nejen učitelům, ale hlavně dětem se speciálními potřebami. Každým rokem jejich počet roste, přesto jich je stále nedostatek a chybí jim i pevné zakotvení v pedagogickém sboru. Řeč je o asistentech pedagoga. Radují se z úspěchů svých svěřenců, ale například jejich platové ohodnocení moc potěšující není. Ministerstvo školství se to teď snaží změnit novou vyhláškou.Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Podle současných tarifních tabulek totiž na plný úvazek berou asistenti pedagoga v základu kolem 13 a půl tisíce korun hrubého měsíčně. To se sice s odučenými roky může postupně zvedat, v reálu ale bývají platy ještě menší. Asistenti se totiž přidělují přímo ke konkrétním dětem a ředitelé je tak často najímají jen na částečný úvazek.

To vidí jako velký problém i Alexandra Petrů z neziskové organizace Člověk v tísni, která pro ně v programu Varianty pořádá kurzy a přednášky.

„Asistent je vždy přidělený k dítěti. Tudíž když dítě odejde anebo skončí podpůrné opatření, končí i asistent pedagoga. Takže tam není kontinuita práce. A je tam nejistota a ta se odráží také v tom, jak jsou asistenti vnímáni nejen svými kolegy, ale také jak vnímají sami sebe," říká.Žádné komentáře:

Okomentovat