6.10.19

Václav Štefan: Finský program pomáhá v boji proti šikaně na školách po celém světě. V Česku se ale nepoužívá

Finský program Kiva podle řady výzkumů pomáhá výrazně snižovat výskyt šikany na základních školách. Rozšířil se do zemí od Itálie přes Velkou Británii až třeba po Argentinu. V Česku ale zatím chybí, byť stojí jen pár set eur. Prevence na tuzemských školách je nedostatečná. Podle šetření společnosti Scio více než polovina žáků neví, na koho se ve škole kvůli šikaně obrátit. Třeba na Novém Zélandu v tom naopak většina dětí má jasno.
Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Program Kiva vyvinula univerzita ve finském Turku. Prošel řadou výzkumů, jež prokázaly, že snižuje výskyt šikany. Na zkušebních školách v Itálii a Nizozemsku až o polovinu během jednoho roku.

Hledat cesty k řešení problémů. Právě o to se snaží nový fenomén Solutions Journalism, který se zrodil mezi americkými novináři. „Žurnalistika řešení“ nabízí nejen popis problémů, které trápí společnost, ale ukazuje i možnosti, jak na ně úspěšné reagovat. Český rozhlas se rozhodl tento světový trend následovat.

Je určen dětem od 6 do 16 let a rozšířil se do 15 zemí v Evropě, Africe či Jižní Americe. Jeho základem je prevence. „Smyslem výuky je změnit normy chování ve třídě tak, aby šikana už nebyla pro děti přijatelná. A taky to, že všichni pochopí, že mají zodpovědnost za to, že šikana přestane, a nemají podporovat tento druh chování,“ vysvětluje Radiožurnálu vedoucí programu Johanna Alanenová.

Na každé škole působí rovněž intervenční tým, který řeší případy šikany. Cílem je dohodnout se s agresorem, jak změní své chování do budoucna. Na konci každého roku se mezi žáky prostřednictvím dotazníku vyhodnocuje situace a zlepšení. Ve Finsku v minulosti program využívalo 90 % z dvou tisíc tamních základních škol. Jejich počet ale klesl na polovinu, protože od roku 2016 si musí hradit licenci v ceně několika stovek eur ročně samy.


Jak se řeší šikana na Novém Zélandu?


6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

více než polovina žáků neví, na koho se ve škole kvůli šikaně obrátit

Tak to je tedy na pováženou.
Pytlici by neřekli, že je to s inteligencí dětí a mládeže až tak špatné.
A nebo spíš těch výzkumnků?

změnit normy chování ve třídě tak, aby šikana už nebyla pro děti přijatelná

V souladu s tímto sdělením by to mohlo znamenat, že pro děti je šikana spíš takovou rozvernější kratochvílí. Takový stav mysli se ale poměrně dost špatně láme. Viz čipsy, energetické drinky, mobily...

dohodnout se s agresorem, jak změní své chování do budoucna

Jakože něco za něco? Šlo by to použít i pro dospělce?

E.Kocourek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
E.Kocourek řekl(a)...

Psal to dement, je to určeno dementům, a zmiňuje to činnost dalších de..., totiž pardon, novinářů. ////

Cesty šmejdů, jak připravit školy o peníze, jsou vynalézavé. ////

Jiri Janecek řekl(a)...

"Podle aktuálního průzkumu společnosti Scio by 53 % žáků nedokázalo ve škole označit konkrétního dospělého, který by uměl problémy se šikanou dobře řešit."

To mi prijde trochu neco jineho nez "nevedet, na koho se obratit."

Typicke novinarske patlalstvi…

Nicka Pytlik řekl(a)...

by 53 % žáků nedokázalo ve škole označit konkrétního dospělého, který by uměl problémy se šikanou dobře řešit.

Jakože nejméně polovina žáků neví, kdo je ředitelem školy?
Nebo žáci nevědí, jak používat značkovací sprej?

Jiri Janecek řekl(a)...

Treba vedi, ze zrovna na jejich skole je reditel treba - pardon - uplne k hovnu… A nikomu dalsimu to nechteji hazet na krk ani v dotazniku…

Nebo znaji jakztakz skolsky zakon, realitu a nase lickopravniky a vedi, ze problem nema dobre reseni…

Okomentovat