7.10.19

Události ČT: Jak porostou platy učitelů

Ministerstvo školství navrhuje odborům, aby dohoda o platech obsahovala i řešení pro rok 2021. Od ledna mají učitelům narůst platy paušálně o 2700 korun, další peníze mají jít do odměn. Podle zjištění České televize nyní dostali učitelé návrh, podle kterého jim mají v roce 2021 vzrůst tarifní platy o osm procent. Šéf resortu Robert Plaga (za ANO) očekává, že odbory odvolají stávkovou pohotovost.
Z článku na webu České televize vybíráme:

„Ministr to nemůže nabízet sám za sebe, protože o tom rozhoduje vláda. A těch slibů jsme za poslední roky slyšeli už mnoho,“ řekl k návrhu předseda školských odborů František Dobšík.

Ministr Plaga však věří, že nástin růstu platů pro nadcházející dva roky pomůže odblokovat současnou situaci a školské odbory přiměje odvolat stávkovou pohotovost vyhlášenou v průběhu září.

Zástupcům opozice se ovšem návrh ministerstva nezamlouvá. „Diskuse o tom, jak rozdělovat těch deset procent, které jsou údajně přislíbeny, má jen zakrýt fakt, že to neodpovídá slíbenému navýšení,“ míní poslanec ODS Martin Baxa.

2 komentáře:

Tomáš Barták řekl(a)...

To je řečí (nechci být vulgární, ale spíše keců a vytáček). Ať premiér splní to, co slíbil před čase (zvýšení třikrát o 15 %).
Ministr věří, příp. chce věřit. A ten pořád omílaný podmiňovací způsob, to je směšné, nebo spíš smutné.

Eva Adamová řekl(a)...

Těch 8 % pro rok 2021 se ale bude počítat z tarifů pro rok 2020. Pokud dostaneme do tarifů v roce 2020 jen 2700 Kč, vzroste tarifní plat v roce 2021 o částku, která bude v nejyšším platovém stupni o cca 1100 Kč menší než by byla, kdyby v roce 2020 šlo do tarifů celých 10 %.

Pokud by v roce 2020 vzrostla tarifní mzda o 10 %, stačilo by jen 5% navýšení v roce 2021, abychom se dostali na stejnou částku.

Okomentovat