5.10.19

Tomáš Lánský: Školy řeší, co s dětmi Mongolů. Přicházejí se učit bez znalosti češtiny

Školy v České Lípě se musejí vypořádávat s relativně novým jevem: do každé z nich docházejí desítky Mongolů, jejichž rodiče přijeli do Česka za prací. Příchozí mongolské děti ale vůbec neumějí česky. Systém přitom neřeší, odkud tyto děti pocházejí, a ukládá školám je normálně vzdělávat.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Ředitelé škol o problému vědí. Třebaže k mongolským dětem přistupují individuálně, mají potíž je český jazyk naučit. Na speciální pedagogy nemívají dost peněz, tlumočníci z mongolštiny téměř neexistují. Narážejí i na nízkou ochotu malých Mongolů se česky učit.

„Pokud k nám přijde k zápisu osmileté dítě, které s rodiči dnes ráno přiletělo z Ulánbátaru, tak máme potíže. A opravdu se to stává. Musí se ho ujmout jiný mongolský žák, který už trochu česky mluví. Pokud takový není, musí nastoupit speciální pedagog,“ líčí ředitel ZŠ Slovanka Václav Špetlík.

Na Slovance se vzdělává padesát mongolských dětí. Škola má pověření, aby zajišťovala pro všechny v České Lípě studující děti Mongolů odpolední kurzy českého jazyka. Letos se do nich ale žádné dítě nepřihlásilo.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Nechci radit, ale možná by bylo dobré je navzdory systému naučit nejprve česky a přidat trošku té matematiky. Pokud do nich na prvním stupni budeme místo toho hustit zvířátka, rostlinky, Přemyslovce a Karla IV., tak to rozhodně ničemu nepomůže.

Pepa řekl(a)...

Taky nechci radit a rozhodně si netroufám zpochybňovat názor paní EA, ale zdá se mi, že to půjde jen do chvíle, než to nějaký pan inšpektor s poukazem na platné předpisy zakáže :-), přičemž bude vcelku jedno, že tak velí normální zdravý rozum.

Nicka Pytlik řekl(a)...

co s dětmi Mongolů. Přicházejí se učit bez znalosti češtiny

To pytlici poradí rádi. Mají to tak nějak v povaze.
Jestliže děti Mongolů mluví mongolsky, pak by se učitelů měli sami naučit mongolsky dřív, než jim to tak jako tak někdo nařídí v souladu s oprávněnými zájmy dítěte. To by pak nemuseli postíhat včas. Také by se měli naučit vietnamsky, čínsky, rusky, ukrajinsky, polsky, maďarsky, srbochorvatsky, slovinsky, moldavsky, řecky... a vůbec.
A jak to od jaktěživa dělají s dětmi přistěhovalců v té Americe nebo Británii?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale to je docela prosté. Každé takové dítě má nárok na to se nejméně tři hodiny týdně učit jen češtině a vynechat jiné předměty. pobyt v kolektivu dětí jim opět pomáhá se česky učit. poslu vám klidně našeho vietnamského žáka, který se za tři roky naučil plynně česky bez přízvuku. Ale zásluhu na tom mají i české chůvy a "babičky".
A můžu vám říci, že mě to učení s ním hodně bavilo. Byla to totiž super kreativní práce, kdy jsme se domlouvali rukama nohama, přes net, anglicky, pantomimou apod. Hodně jsme se nasmáli.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Také by se měli naučit vietnamsky, čínsky, rusky, ukrajinsky, polsky, maďarsky, srbochorvatsky, slovinsky, moldavsky, řecky..."

český učitel "zvládne" vše. V rámci inkluze po česku naprosto vše. V zahraničí nám mohou jedině "závidět". Český učitel je nejen učitel, ale i vyšetřovatel, soudce, bachař, ekonom, účetní, uklizeč, byrokrat prvního řádu, vychovatel, psycholog, psychiatr, lékař-ošetřovatel, .... i v 65 se od něho očekává, že zaběhne 100 m za 10 sekund.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pane Mádre,
zapomněl jste na tvůrce projektů, náhradního rodiče, posuzovatele prvních literárních pokusů, zalévače školních květin, uklizeče-uklizečku, drába na školních výletech, finančního rukojmí státu v trvání nejméně 75 let, oběť šikany ze strany žáků a fackovacího panáka Kartousů, Holubů a nově i unijních středoškoláků.

Okomentovat